Skocz do zawartości

[Słowniczek rowerowy] Co to znaczy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o "schowanie" Shadow to poniższy obrazek powinien to ostatecznie wyjaśnić

Shimano-Shadow-Technology.jpg

Po lewej "standard" .....................................po Prawej Shadow

 

Jak widać i tak jak mówili poprzednicy Shadow jest bardziej "przytulony" w kierunku koła. Lub jak kto woli schowany

Dzięki temu mniejsze jest prawdopodobieństwo uderzenia przerzutką wystający kamień, korzeń itp

No i przy glebie przerzutka jest bardziej "chroniona" ( o ile o czymś takim można mówić)

 

Dla normalnego rowerzysty jeżdżącego średnio agresywnie to bez różnicy.

 

Są opinie że przerzutki Shadow trudniej wyregulować. Ja tego nie zauważyłem

Sam taką posiadam (XT).. a kupiłem Shadow..... bo mi się podoba i już.... i taka była akurat aukcja na Allegro :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gusset - wzmocnienie ramy w postaci wspawanego kawałkablachy w najbardziej wrażliwych na obciążenie miejscach.

Kaseta - zespół trybów na tylnej piaście mocowany na specjalnym wielowypuście. W tym systemie ułożyskowanie umieszczone jest w specjalnie skonstruowanym bębenku w piaście. W odróżnieniu od wolnobiegu tryby nie są zintegrowane z łożyskami, na których się kręcą.

Nypel - nakrętka trzymająca szprychę w obręczy i umożliwiąca regulację naciągu szprychy.

Wózek - część przerzutki odpowiadająca za naciąg łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Są opinie że przerzutki Shadow trudniej wyregulować. Ja tego nie zauważyłem

Jest to bajka. Miałem łącznie 3 przerzutki tylne w technologii Shadow i każdą reguluje się równie prosto jak inną.

Jeździwszy trochę na moim Turnerze DH z XT shadow z tyłu powiem tyle - dzięki shadow ją jeszcze mam przy tym, ile pieńków i gałęzi zaliczyła po drodze. Normalna urwałaby się jak nic.

 

 

 

Edytowane przez Classified
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że kiedyś był jakiś temat na ten temat, ale znaleźć nie mogę.
Pytanie to czy blat to jest największa zębatka z przodu i tylko ją można tak nazywać czy każda zębatka z przodu to blat. Po mojemu największa, ale niektórzy nazywają przednią każdą zębatkę blatem i rozróżniają średni, duży i mały blat. To jak to jest? Z samego słowa blat wychodzi, że powinna być nazywana tylko największa zębatka w ten sposób. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czyli Puklus wychodzi na to, że ja jeden miałem takie szczęście...co prawda żadnego SLX-a na tył nie miałem. Dobrze wiedzieć jak to z nimi bywa, bo gotów byłem modlić się do Shimano :D

Tego słowniczka w 99% na drodze nie uświadczysz...ani w warsztacie, natomaist bike snobi moga zacząć wkuwac aby potem brzmieć PRO :)

Blaty to zębatki na korbie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest z tym blatem? Każdy mówi inaczej i już nie wiadomo. Po prostu wyrzucę to słowo ze słownika, bo nie wiem do końca kiedy można go użyć, a są różne interpretacje. Najłatwiej jest po prostu powiedzieć środkowa/najmniejsza/największa zębatka z przodu, bo jest to jednoznaczne. Nadal czekam na rozwiązanie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bimber od zegarka pochodzi, ale nikt by o nim w ten sposb nie pomyślał, bo słowo z gwary do mowy potocznej zostało przejęte jako synonim alkoholu. Tak samo blat nie jest jakąś tam tarczą tylko tą szczególną tarczą. Zatem nie jest istotne skąd pochodzi, a do jakiej formy wyewoluowało.

 

Wysłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 4

 

Edytowane przez Tofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

tu też znajdziecie coś w ten deseń ale bardziej teksty używane przez kolarzy http://kolwpigulce.blogspot.com/2013/09/sowniczek-kolarski.html

 

Jeżeli nie wiecie co znaczy jakiś wyraz, skrót albo o co w ogóle chodzi piszcie tu...

 

Na początek co to jest "OTB" i "spd' :?:

Jeśli chodzi o słodownictwo kolarzy to zajrzyjcie tu http://kolwpigulce.blogspot.com/2013/09/sowniczek-kolarski.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...