Skocz do zawartości

[Słowniczek rowerowy] Co to znaczy ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Nie posiadam takowego suportu.

http://en.wikipedia....s_and_threading

Widać, że sama średnica mufy pod PF BB30 to 46mm, czyli ponad 11mm więcej niż w 'normalnym' suporcie, tak więc raczej reszta wymiarów również jest odpowiednio większa, ale tu odsyłam do google jeżeli chcesz dokładnych wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Korzystam jak tylko mogę z tego słowniczka ale są momenty, że głupieję - dwie definicje brzmią tak samo, lub jedna definicja zawiera się w drugiej (np. z opisów w słowniczku nie mogę dojść czy posiadam wolnobieg, czy kasetę, bo tak naprawdę nie wiem czym się to różni z zewnątrz), przydało by się zrobić równolegle do słowniczka temat zawierający anatomię roweru, czyli definicje, lub same nazwy, a definicje się znajdzie w słowniczku, pogrupowane według funkcjonalności/miejsca w którym się znajdują. Tak dla przykładu to co mam przy kierownicy wcale nie wygląda jak ster i nie wiem jak to mam nazwać. Inny przykład, to ktoś pisze że kwadrat chce wymienić na octalink, ok fajnie, ale czy to temat dla mnie (nawet jeśli nie teraz to w przyszłości), w które miejsce mam spojrzeć żeby zobaczyć czy u mnie jest kwadrat czy oktalink. Ideałem byly by zjęcia, ale na początek samo pogrupowanie z porostymi informacjami było by dobre, np rower dzielimy na ramę, przednie koło, tylne koło siodełko i kierownicę, każdy z tych elementów dzielimy na przednie koło: opona, dętka, piasta, szprychy, piastę dzielimy itd. oczywiście zrobić to wg. jakiejś sensownej listy np.

rama

---suport

...

przednie koło

---opona

------dętka

------wentyl

---rafka

...

tylne koło

...

siodełko

--- sztyca

------amortyzator na sztycy

itd

 

dobrze by było aby w tej liście znajdowały się alternatywy np

--- wolnobieg (alternatywa kaseta)

--- kaseta (alternatywa wolnobieg)

 

Wszystko po to, aby ktoś tak zielony, jak ja mógł sobie ogarnąć, o co chce się zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Chodzi o system bezdętkowy (pełna nazwa to Tubeless Ready, chociaż różni producenci stosują różne skróty/nazwy, choćby geax ma swoje TNT).

Na specjalną obręcz (chodzi o specjalny rant, by stopka opony szczelnie przylegała) zakłada się właśnie oponę przeznaczoną pod ten system, chociaż zwykłe opony też mogą działać (różnią się właśnie stopką), na obręcz nakleja się opaskę uszczelniającą i do tego wszystkiego wlewa się uszczelniacz (-:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Nie ma definicji steru - jest rura sterowa, jest mostek ale jaś steru nie znalazłem.Skoro już przy sterach jesteśmy przydało by się określić rodzaje sterów: a-head (z gładką rurą sterową) i ścięte na pióro ang. quill (tradycyjne, z gwintowaną rurą sterową). Teraz już to wiem, ale kilka tygodni temu był to dla mnie problem, gdy szukałem części do roweru - wiedziałem jak wygląda i jak działa, ale bez nazwy w wyszukiwarce to tylko na chybił-trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Mod Team

W przypadku sterów ahead jest to część, znajdująca się nad mostkiem, jakby na zakończeniu rury sterowej. Top Capa dokręca się śrubą do gwiazdki nabitej w rurę sterową widelca w celu zredukowania luzów

Na fotce: http://img543.images.../5315/029xr.jpg to właśnie ta czerwona część tuż nad mostkiem (z lewej strony fotki).

 

W sterach klasycznych top cap nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

Jeżeli chodzi o wersje OEM w rowerach to np producenci stosują oemowe wersje widelców by zbić z ceny, Np RS Recon gold bez tłumika. Często oemowa wersja widelca jest po prostu inna nie spotykana w malowaniu czy konfiguracji

 

Faktycznie na temat sterów nie ma za wiele wiec coś skrobne, ogólnie dzielą sie na 2 rodzaje klasyczne, stosowane w starszych konstrukcjach i A-head

- klasyczne:

W skrócie stery to łożyska zaprojektowane tak by osadzić w ramie i umożliwić gładkie kręcenie kierownica. W klasycznych rura sterowa jest gwintowana stery skręcają całość, mostek wkładany w pusta rurę sterową, można w zależności od długości mostka regulować wysokość kierownicy. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/88/Serie_sterzo.jpg/220px-Serie_sterzo.jpg

 

- a-head:

Tutaj rura sterowa jest gładka, mostek nakłada sie na rurę i to on jest odpowiedzialny za trzymanie całości w kupie. Luz kasuje się tzw kapslem, top capem, który wkrecenie w umieszczoną w rurze sterowej szyszkę - gwiazdke czyli element wbijany z centralnie umieszczonym gwintem ściska całość. Aby regulować wysokość kierownicy niezbędna jest długa rura sterowa, i podkładki pod lub nad mostek.

http://www.romed.pl/images/produkty/RBD1-0020154_0.jpg z wyglądu stery ahead nie wiele sie różnią od klasycznych, różni sie głównie góra czyli docisk łozyska i na upartego moze te systemy zmieszac :P.

Sterów ahead jest wiele odmian od miesek zewnętrznych po zintegrowane, pół zintegrowane i jeszcze kilka ciekawych opcji używanych głównie w rowerach szosowych.

 

całość czyli stery, mostek, kierownica to tzw kokpit ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Proponuję dodać do słownika pojęcie Ghost Shift. Jeśli dobrze rozumiem to chodzi o samoczynną zmianę biegu będącą efektem złej pracy napędu związanej np. z dostaniem się zanieczyszczeń do pancerza prowadzącego linkę przerzutki :icon_cool: No ale dla pewności niech się wypowiedzą lepiej Ci, którzy używają tego pojęcia :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...