Skocz do zawartości

[rower] Trek Superfly


Emi00

Rekomendowane odpowiedzi

Po co tak teoretyzować i rozwodzić się na temat takich szczegółów. Opcją moim zdaniem najlepszą jest po prostu wsiąść na rower i sprawdzić jak się dana osoba czuje na nim. Sprzedawcy dają często możliwość przejechania się, nawet dłuższego, wokół sklepu. Jeśli akurat model superfly w danym rozmiarze nie będzie pasował, a chce się sprawdzić większy, to można wziąć inny model treka, np. procaliber i również przymierzyć się do innego rozmiaru ramy. Chciałem tylko zaznaczyć, że na stronie oficjalnej jest dokładnie opisane, dla jakiej wysokości jest jaka wielkość ramy. W moim, i wielu innych, przypadkach sprawdziło się idealnie wręcz. Kupując sprzęt za taką kasę wiadomym jest, że szuka się pewnego wyboru.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wkg napisał:

A Ty w ogóle się przejechałeś na tym 17,5 i 18,5 ?

Treki to dosyc sportowe rowery o wydłużonej sylwetce ...

No właśnie, to podstawowe pytanie jest. Bez przymiarki można sobie gdybać co najwyżej.

Co do małych modyfikacji w moich superflaju:

- zmiana kąta mostka na ujemny

- pod mostkiem tylko jedna podkładka

Przy poprzednim ustawieniu na podjazdach przednie koło lubiło tracić trakcję, a wiadomo, że próbowało się podjeżdżać na stojąco by tyle miało kontakt. Kierownicę będę musiał ciut skrócić bo dla mnie jest stanowczo za szeroka. Panowanie nad rowerem świetne. I wrócę do ustawienia opon: tył 2.0 przód 2.2 by zmniejszyć opory toczenia na tyle, a pozostawić trakcję na przodzie. Miałem w planach sprzedać korbę i tylną przerzutkę xt plus manetki i wymienić na slx oraz za zdobytą kasę kupić manetki xt. Pozostając oczywiście w systemie 2x11, który jest po prostu obłędny. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, next napisał:

No właśnie tak to jest u Treka,że podają dwa rozmiary gdzie ten mniejszy jest faktycznym.

już nie, teraz podają tylko wymiar, który do tej pory był "virtual". Ale Trek nie jest jedynym, który robi długie ramy więc nie ma się nad czym rozwodzić. Trzeba patrzeć po tabelach i tyle. Tak jak Malinowy napisał, tabele treka i zakres wzrostu dla konkretnego rozmiaru ramy nie jest z czapy i ja bym się tego trzymał. Ewentualne "problemy" będą wynikać praktycznie tylko z preferencji, jedni lubią pochyloną sylwetkę a inni nie.

Ja w x-calibrze miałem przełożone chyba 2-3 podkładki nad mostek (na pewno pod mostkiem została jedna), teraz w fuelu też pod mostkiem zostawiłem jedną podkładkę. W x-calibrze z SPD sztycę miałem wysuniętą prawie na ograniczniku - niecały centymetr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat sztyca nie jest mocno wysunięta (właściwie to jest, ale jest to spowodowane niskim ułożeniem rury podsiodłowej i "poziomej" - celem osiągnięcia odpowiedniego przekroku ramy). Ale fakt, podkładek nawalili sporo. Do jazdy endurance jest ok, wygodna pozycja, ale w terenie to się zupełnie nie spisuje. Muszę sprawdzić jak będzie na stromych zjazdach, czy tylko wystarczy kuper za siodło wysunąć by pozostawić odpowiednie ułożenie środka ciężkości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wychodzi na to, że w tym przypadku jednak decydująca jest długość nóg, skoro z tego co zrozumiałem przy 17,5" ( czyli 16,5" podsiodłówki ) jest kontakt rama - krocze...
Jeden przymknie oko i będzie jeździł po przysłowiowe bułki i do kościoła, a inny uzna to za cechę dyskwalifikującą i według mnie słusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niech się kolega sam wypowie i ewentualnie sprostuje - ja zrozumiałem, że na 17,5" ( 16,5" ) dotykał kroczem ramy...

Malinowy
Tabelki tabelkami, a rzeczywistość sobie...

next
Widzę, że nie ogarniasz - Trek podaje tak dlatego, że u nich rama z podsiodłówką 16,5" realnie jest na długość jak odpowiednik konkurencji z podsiodłówką 17,5" ( lub nawet dłuższa ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, czytałem ale chwilę potem pisze, że siodełko można by jeszcze podnieść o kilka cm a miał już bardzo wysunięta sztyce  ...

To wszystko dywagacje, Treka trzeba objeździć i to bynajmniej nie wkoło sklepu - za coś w końcu biorą tą cenę.

Tak nawiasem - ciekaw jestem kto na tej grupie miał ostatnio kłopot z uderzeniem kroczem o ramę przy przymusowym zsiadaniu ... ja w ciągu ostatnich 2 lat miałem kilka wywrotek ale nigdy nie było ryzyka kontaktu z poziomą rurką ... 

 

Teraz, osis25 napisał:

Tak dokładnie 17.5/16.5 minimalnie dotykalem ramy. 

Ale stojąc przy siodełku , w środku ramy czy przy główce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No powiem Ci, że czasem można się zdziwić, bo niby się na nabiale nie lądowało, ale nawet mała rama w pewnych sytuacjach potrafi się nagle zrobić niespodziewanie duża - wystarczy bardzo stromy podjazd, którego praktycznie nie da się podjechać i miejsca nagle ubywa...
Oczywiście kolega stał w "normalnym" miejscu nad ramą - w przeciwnym razie realny przekrok byłby znacznie niższy od deklarowanego przez Treka.
EDIT
Zupełnie nie rozumiem dylematu związanego z ramą 18,5" - skoro 17,5" delikatnie czuć w kroku, to na 18,5" lepiej nie będzie, nawet jeśli to tylko 1 cm różnicy, ale niestety w górę...

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na różnicy w wysokości zbyt dużej 60/60.1. Stałem z rama między nogami a siodełko dotykalo pleców.  

Rozmawiałem z panem z treka (bielsko biała) i powiedział mi, że powinienem mieć 18.5 bo 17.5 będzie za krótka. Zaprosił mnie na przymiarke i mierzenie. Powiedział też, że superfly to rowery dość sportowe i długie.  Zaproponował mi xcalibra 9 o lagodniejszej geometrii. Z tym, że przeprowadził ze mną dość długi wywiad. 

Edytowane przez osis25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w czym problem? Wsiadasz, testujesz i oceniasz gdzie i na czym czujesz się lepiej. Jeśli to wykwalifikowany sprzedawca to doradzi Ci dobrze. Niestety niewielu jest takowych.
Tabelki tabelkami, ale jednak trek nie wziął sobie jej z d**y. W wielu przypadkach wymiary podawane na stronie zgadzają się z faktycznym stanem. Gorzej, gdy ktoś jest nieproporcjonalny. Nie każdej osobie spasuje konkretna geometria producenta, to zrozumiałe.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jestem po (wybłaganiu sprzedawcy CUBE) po krótkiej przejażdżce na ACID i REACTION PLUS powiem tak ACID wygodniejszy a konkurent nie wiele gorzej aż tak dużych różnic nie odczułem. Niestety mój TREK został dziś sprzedany. Jednak nie jestem pewien do końca ale geo treka jakoś bardziej mi do gustu przypadło. Co najlepsze na CUBE ramy 17 i tak dotykałem klejnotami górnej rury :unsure: natomiast przy rozmiarze 19 to już było zgniatanie... Np przy kellys 27,5 i ramie S też delikatnie dotykałem klejnotami górnej rury, natomiast nie było to zgniatanie jak przy rozmiarze 19.... Coś chyba z moją budową jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dobrze zmierzyłeś nogi? 80cm bez problemu powinno zadziałać z większością ram 16-17" pod 29er. Ja mam też taką przypadłość, że mam blisko górną rurkę, ale z dwojga złego wolę to niż za krótką ramę. Mógłbyś sprawdzić też coś od Meridy. Te ich nowe roczniki są dość niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde zmierzę jeszcze raz ......

 

Ok więc tak, jak sobie włożę poziomnicę między nogi z delikatnym dotykaniem wychodzi 75 a z bardziej ugniecione około 80cm. Wychodzi na to, że moja zona jest mądrzejsza i stwierdziła, że źle to mierzę i nie powinienem sobie w rozkroku tak gnieść pewnej części ciała a waga powinna delikatnie dotykać i wychodzi około 75cm.

Tak to jest jak się człowiek nie zna...

Edytowane przez osis25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można uśrednić, powiedzmy że masz 77~78cm. Rama to sobie moze być 17 albo i nawet 18", ale istotne jest na jakiej wysokości jest górna rurka. Ja wiem tylko jedno, ściskanie się na zbyt krótkiej ramie to nic fajnego, a kompensowanie tego dłuższym mostkiem upośledza prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej się wszystko zgadza tylko nikt nie bierze pod uwagę proporcji ciała, Szczupły facet będzie mógł bardziej sie pochylić na rowerze do przodu bo go nic nie będzie ugniatało. Natomiast facet z brzuszkiem już może mieć problem. Wedługo jakiegoś tam ponoc mądrego kalkulatora wychodzi na to, że powinienem rozważyć wielkośc ramy od 16 do 17,5

Może trzeba zejśc na koła 27,5 ?

 

Kurde wychodzi na to, że ja sobie za duże rowery kupowałem i dla tego było mi nie wygodnie... Tak to jest z tymi sprzedawcami w sklepach... Dzięki wam po kilku latach do tego doszedłem.

 

Dodatkowo zmierzyłem sobie rozstaw rąk mam 165cm

Edytowane przez osis25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła 27.5 nie gwarantują niższego przekroku. Suport zawieszony np. na 31cm czy to w 29er czy 27.5, przy tym samym rozmiarze ramy da ten sam efekt.  Z kolei mniejsza rama może być krótsza. Czy to lepiej.... no nie wiem. Warto poszukać takiego roweru, który ma ramę z obniżoną górną rurą i nieco większy bb drop. Do takich wg mnoie zalicza się Merida.

https://www.rowerymerida.pl/produkt1429/big-nine-500-lite-rower-merida.html

17" ma 74cm. Można spróbować nawet 15" z górną rurką 585mm. To jeszcze w miarę sensowna długość, a standover to tylko niecałe 69cm. Zapewne są inni producenci z podobną geometrią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...