Skocz do zawartości

[Klamka] Dziwne zachowanie klamki Shimano Deore BL-M596


nynor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Mam pewien denerwujący problem z hamulcem hydraulicznymShimano Deore 2013 w rowerze KTM. Chodzi mi mianowicie o zachowanie prawej klamki hamulca BL-M596. Podczas wciskania klamki czuć pod ręką taki delikatny skok (jakby tłoczek albo łożysko miało jakiś luz) oraz słychać takie charakterystyczne tyknięcię, kliknięcię lub tym podobne. Zdziwiło mnie to bo w innych rowerach nigdy nie zaobserwowałem podobnego efektu. Dodam, że lewa klamka (przedni hamulec) zachowuje się bez tego typu "dolegliwości". Może ktoś z posiadaczy tego typu hamulców napisze jak jest u niego. Postanowiłem zareklamować tą klamkę u sprzedawcy. Trochę dziwnie na mnie patrzył, ale przyznam, że w rowerze za kilka tys. takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. 

 

Drugie pytanie trochę poza konkursem. Podczas hamowanie przednim hebelkiem rowerek wpada w delikatne wibracje (czuć to na kierownicy i widać jak amorek wpada w drgania). Czym może być to spowodowane. Wydaję mi się, że klocki są dobrze ustawione (nic nie ociera), koło nie jest scentrowane a tarcza wydaje się być idealnie prosta.

Z góry dziękuję za wszsytkie komentarze

Edytowane przez nynor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe dzięki za ekspresową odpowiedź. Mam rozumieć, że u Ciebie też ten efekt występuje. Fajnie jakby jeszcze jakiś posiadacz tych hamulców potwierdził, że ten typ tak poprostu ma :)

Czy też doświadczasz takich dziwnych wibracji na przednim kole?

 

Mam jeszcze kolejne pytanie do znawców tematu. Czy montowanie spinki do łańcucha to dobry pomysł? Będzie to wytrzymałe i nie rozepnie mi się gdzieś podczas jazdy? Sprzedawca polecił mi spinkę SRAM PowerLock Chain Connector 10-speed do 10 rzędowego napędu Shimano Deore DynaSys z łańcuszkiem CN-HG54. Mam nadzieję, że to dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wibracje mogą wynikać z brudnej/krzywej tarczy lub po prostu ten typ tak ma, natomiast czasami są wynikiem mało sztywnych amortyzatorów mam coś takiego w foxie 2013, przy szybkiej serii króciutkich hamowań wibracje są widoczne oraz wyczuwalne.

tej spinki nie stosowałem ale prędzej się ten łańcuch zerwie - jak ona :] oczywiście spinka też ma swoją żywotność i również ulega wyciągnięciu, ja Missing Link kmc 10s używałem z powodzeniem na na trzy łańcuchy (średnio 4000km w mtb). Teraz przeszedłem na wippermanna i tam spinki dają w gratisie z łańcuchem.

Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też klika, ale zwróciłem na to uwagę dopiero po przeczytaniu Twojego tematu, bo podczas jazdy w ogóle tego nie czuc :) Ten typ widocznie tak ma :)

 

Do do wibracji podczas hamowania, to jest fajny patent. Podczas zabezpieczania zawleczki klocków poprzez wygięcie końcówki należy ją wygiąc dośc znacznie, a później obrócic tak aby to wygięcie zaklinowało się o zacisk, zawleczka wtedy jest całkowicie nieruchoma. U mnie ten patent zlikwidował drgania do 0, słownie ZERA :P

 

Niestety nie mam teraz jak zrobic zdjęcia jak to wygląda, ale proponuję uruchomic wyobraźnię :P

 

 

PS: Brak literki "ci" na kompie w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do do wibracji podczas hamowania, to jest fajny patent. Podczas zabezpieczania zawleczki klocków poprzez wygięcie końcówki należy ją wygiąc dośc znacznie, a później obrócic tak aby to wygięcie zaklinowało się o zacisk, zawleczka wtedy jest całkowicie nieruchoma. U mnie ten patent zlikwidował drgania do 0, słownie ZERA :P

 

O takie ustawienie zawleczki mi chodziło. Najpierw odginamy zawleczkę, a później szczypcami od przeciwnej strony obracamy ją tak, aby zaklinowała się o zacisk:

i8x2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kliknięcie w klamkach shimano jest najczęściej spowodowane systemem servo wave i jego prowadzeniem. Raczej nie masz się czym przejmować. Co do wibracji na przednim kole to miałem to samo przy tarczach nano. Prawdopodobnie duże otwory w tarczy mogą powodować taki efekt. Wymieniłem na mniej ponacinaną i problem znikł. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

U mnie klikniecie zaczelo wystepowac tylko w prawej klamce po 5 miesiacach uzytkowania. Wibracje tez odczuwam ale jakos nie zwracam na nie uwagi. Przejmowalem sie bardziej kliknieciem ale z tego co tu wyczytalem  nie jest to jakis duzy problem. Procz klikniecia wydaje mi sie ze prawa klamka jest bardziej miekka niz lewa. Nie wiem z czego moze to wynikac..  Moze ktos wie? Myslalem ze okladziny sie koncza i dlatego ale pewnie sie myle :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...