Skocz do zawartości

[rower]Mondraker Podium Carbon 29er


maciek3141

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się od dłuższego czasu nad nowym rowerem, przeznaczenie głównie maratony(BikeMaraton, Golonka MTB), las, chociaż asfalt też się czasami trafi. Nie będę roztrząsał różnych propozycji, ponieważ jestem raczej zdecydowany na Mondrakera Podium Carbon 29er. Tutaj link do geo: http://www.mondraker.com/14/esp/bikes/podium-carbon-pro/357/geometria . Sam mam 181cm wzrostu, o 84cm długość nogi.

W tej chwili jeżdżę na Krosie A6 18': http://www.kross.pl/pl/2013/mtb-xc/level-a6#geometry. Z Mondrakera zastanawiałem się głównie nad rozmiarem M, jednak sprzedawca poradził mi rozmiar L (w sklepie jest rozmiar L i M także nie chce mi wcisnąć tego co akurat ma).

W rozmiarze L obawiam się sporego przekroku i nieprzyjemnych konsekwencji w razie upadku na ramę :). Natomiast nie wiem czy w emce podsiodłówka nie będzie za krótka- tzn będę musiał kombinować z jakąś sztycą 450mm. Co do 29 cali to mam spore rozeznanie bo trochę jeździłem róznymi modelami w tym najwięcej  Cubem LTD Race 29 19' i tu długość górnej rury była w miarę dobra. Jeździłem również Trekiem Superfly Al 100, tylko że to full więc wrażenia dużo inne.

Z góry dziękuję za wszystkie opinie. Niestety nie mam możliwości przymiarki do tych rowerów, nie będę jechał do Gdańska z opolszczyzny. :laugh:  Każda wypowiedź będzie dla mnie bardzo ważna.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spore, w sensie jeździłem na kilku 29 ( co prawda krótko ale zawsze coś), natomiast wszystkie głosy jakie znalazłem w internecie ( w tym Twoje Nabial) mówią, że Mondraker z racji zintegrowanego mostka jest ramą specyficzną i dlatego lepiej  spytać, może miał ktoś podobny dylemat jak ja. Niestety nie mam możliwości wypróbowania tego modelu, więc wolę znać jak najwięcej opinii, zanim wyłożę, nie ukrywajmy dość sporą kasę. Wg tego tematu nie było by, gdyby nie sprzedawca, który polecał mi rozmiar L. Też wydawało mi się to dziwne, ale spytać fachowców  na forum nie zaszkodzi :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak, a mogę spytać jaką masz ramę? Bo w Mondrakerze dochodzi do tego jeszcze zintegrowany mostek który nie ma zbyt wielkich możliwości regulacji, w przeciwieństwie do normalnej ramy, gdzie różnica między mostkiem np. 80 a 110mm jest wyczuwalna. Tam jest tyko 1 cm w każdą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrok w L przy moich 188cm jest blisko granicy akceptacji, nie wyobrazam sobie czlowieka 181cm na takiej ramie

 

tez preferuje dlugie gorne rury, ale ta rama jest na tyle specyficzna, ze albo sie wstrzelisz, albo szukasz innej

 

jakby co, w gliwcach w prywatnych rekach sa M i L, elka u mnie, mozesz przyjechac i przymierzyc sie

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ujeżdżam Hard Rocx Circo Volante Team, raczej nie znajdziesz jej geometrii w necie, to model na 2013, a modele na 2014 już się nieco różnią.

Mam mostek 90mm, kierkę 680 i prostą sztycę 350 wysuniętą na ok 26cm (czyli 1cm od granicy max).

Faktycznie na 29 calowych kołach przy ramie z podsiodłówką 48cm i moim wzroście rozpusty niema w przekroku, jest akceptowalnie i właściwie ani razu mi się to nie rzuciło w oczy w normalnym użytkowaniu, nigdy to nie zwróciło mojej uwagi w jakimś negatywnym kontekście, dla mnie nie generuje to dyskomfortu a rowerek mi się prowadzi baardzo dobrze, czuje się na nim bardzo naturalnie.

Na moje oko L-ka z mostkiem 80mm wstrzeliłaby się w twój wzrost ale nie jeździłem na tej ramie, nie mam pojęcia jak zachowuje się w praktyce.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 181 i przekrok 86 cm. Mam Podium w wersji aluminiowej i rozmiar 19" jest dla mnie idealny. Zmieniłem sztycę na 40 cm bo 35 była na kresce. Nie bardzo sobie wyobrażam dla siebie 2" krótszą rurę podsiodłową. Za to z przekrokiem rzeczywiście szału nie ma, ale jest akceptowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego przekroku najbardziej się obawiam...W sumie górna rura 620mm to sporo, ale jeszcze w granicach rozsądku. Z drugiej strony, jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że w karbonowym Podiumie górna rura jest jeszcze wyżej niż w Twoim aluminiowym ,Tor23, bo mostek z ramą tworzą jedną linie.

No nic, dzięki wszystkim za rady, na razie skłaniam się ku M, ale jeszcze trochę czasu pozostało do wyboru, także będę wdzięczny za każdą opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozmiarze L obawiam się sporego przekroku i nieprzyjemnych konsekwencji w razie upadku na ramę :). Natomiast nie wiem czy w emce podsiodłówka nie będzie za krótka- tzn będę musiał kombinować z jakąś sztycą 450mm.

 

 

Nie wiesz, czy starczy Ci podsiodłówki w M Mondrakera? Łatwo sprawdzić. Przecież jeździsz na Krossie i wiesz jaką ma długość podsiodłówka i ile rury zostaje w ramie. Wystarczy porównać z długością podsiodłówki w Mondrakerze i już wiesz, czy 400mm starczy.

 

M Mondrakera jest trochę dłuższa, niż 18” Krossa, więc jeśli 18 Kross-a Ci pasuje na długość, to M Mondrakera na długość będzie ok.

 

Jeśli istnieje zagrożenie męskości, to ja bym odpuścił L. Po co kusić los?

 

Lepiej kupić rower, który pasuje w 100%, a nie w 90% i po roku znowu kombinować.

 

P.S. Nie cierpię krótkich rowerów. Przez rok męczyłem się na niby odpowiednim dla mnie rozmiarze. Może między drzewami na singletracku byłem szybszy, może, ale pewność prowadzenia i komfort na zjazdach i podjazdach są przy dłuższej ramie zdecydowanie wyższe. Mostek można dać 80mm, jak ze 100 będzie za długo, ale wiszenie nad kierownicą przy 120mm lub garb na plecach przy za krótkiej ramie dla mnie odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak ma spaść na ramę to i o m-kę sobie klejonty obije, to z resztą sprawa bardzo, bardzo rzadka.  Natomiast jak rama będzie za krótka to plecy mogą boleć cały czas, drażnić i denerwować. 

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po długim zastanawianiu się wybrałem w końcu rozmiar M. Rower dzisiaj przyszedł.  Powiem tylko tyle: wygląda nieziemsko :laugh: . Jeszcze nic nie jeździłem, ale rozmiar wybrany idealnie, można powiedzieć szyty na miarę. Dzięki za wszystkie porady.

Gratulacje!

Jak to zrobiłes ze kupiłes ten rower w tym rozmiarze skoro M-ki nie mieli juz pewnie jakos od 2 tygodni?

W jakiej cenie udało ci się kupic jeśli to nie tajemnica większa od tajemniczości? :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

Jak to zrobiłes ze kupiłes ten rower w tym rozmiarze skoro M-ki nie mieli juz pewnie jakos od 2 tygodni?

W jakiej cenie udało ci się kupic jeśli to nie tajemnica większa od tajemniczości? :icon_cool:

Długo szukałem, nawet w 7Annie już nie mieli, znalazłem chyba ostatnią już w Polsce emkę w sklepie Trybik w Warszawie. Na 99% została im już tylko elka. Cenę możesz sprawdzić na stronie 7Anny. Nic nie utargowałem :laugh:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku miałem ten sam dylemat (180cm/83 przekrok), w ciemno bralbym "L"ke (26 ujerzdzalem na ramie 19"), bo akurat miałem jeszcze komfort wyboru. Piotrek z 7anna też doradzał "L". Jednakże tuż przed zakupem udało mi się przymierzyć do 19" i ...ło matko, moje "cojones". Długość górnej rury nie jest wyznacznikiem w przypadku tego modelu, ewidentnie. Podobnie jak u Ciebie, mimo obaw, że rozmiar M będzie przymały, okazał się spasowany idealnie. Ok, przydałoby się tak z 1 cm niżej kiere ustawić, ale taką się płaci cenę za ten nieziemski design. Połamania szprych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...