Skocz do zawartości

[tuning] zalewanie olejem amora


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisaj wykonałem operację zalewania olejem mojego suntoura XC60. Kupiłem olej do amortyzatorów (http://www.e-motocykl.com.pl/product.php?p...product_id=1273- gorąco polecam olej jak i firmę :!smile.gif Odkręciłem regulatory naprężenia wstępnego kombinerkami (zjechały się troche ale ja na to leję :wink: ) wyjąłem sprężyny i elastomery a następnie ugiołem amora do końca (żeby dobrze widzieć ile oleju wlać). Wlałem olej - jakieś 200-250 ml na oko (nie do oka tylko do amora smile.gif :wink: ) wsadziłem sprężyny/elastomery, zakręciłem regulatory i w drogę na test biggrin.gif . Pierwsze wrażenie - :shock: troche zmiękł (dla mnie to bardzo dobrze bo mało ważę biggrin.gif ). Jadę sobie przez trawę - amor cały czas pracuje :shock: wybiera dosłownie wszystko większe od centymetra. Nie dobija, bardzo ładnie pracuje. Niestety podczas zalewania polałem lekko na obręcz i qpa z hamowaniem (przynajmniej przez jakiś czas) sad.gif

A więc wady i zalety zalewania amorow olejem fabrycznie ich pozbawionego:

PLUSY
:arrow: świetnie zbiera wszystkie nierówności
:arrow: zwiększa się płynność pracy
:arrow: cały czas się smaruje
:arrow: mięknie (zaleta dla ludzi ważących do 65 kg)
MINUSY
:arrow: słychać olej podczas większych ugięć
:arrow: mięknie (wada dla ludzi ważących więcej niż 65 kg)
:arrow: niektóre amory mogą puszczać trochę oleju uszczelkami i od imbusów pod amorem (mój akurat trzyma idealnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że się da, tylko trzeba będzie uszczelnić dolne imbusy

|

|

V

Rada , jak po wlaniu oleju uszczelnić śrubki na spodzie amora:  

Zaopatrzyć się w taśmę teflonową do uszczelniania połączeń wodociągowych i gazowych , kilkakrotnie nawinąć ją na gwint śrubek (około 3-5 obrotów) , wkręcić śruby i oderwać nadmiar taśmy.100% uszczelnienia bez barowania się z wyłażącymi podkładkami z gumy.Koszt rolki taśmy to 2-3 zł.

Sposób uszczelnienia imbusów wg. Żaby :D

 

Narzekałeś że amor jest za twardy to olej będzie w sam raz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj siedzę w chacie , bo zdrówko coś nie tego.Więc co by się nie nudzić "ztuningowałem" moją Gilę przez zalanie olejem.Pruby trakcyjno-obciążeniowe przeprowadziłem w przedpokoju.Ocena:

-amorek zmiękł

-zrobił się czulszy

-dużo lepiej reaguje na ruch pokrętła naprężenia(wreszcie czuć różnice)

 

Olej typu ATF-czerwony , po 50cm.sześciennych do goleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jutro do sklepu po olejek biegnę :) I zaleję mojego amorka, zrobię mu taką kąpiel, że hej :) No a jak nie wytrzymam, to zabiorę rzepakowy matce z lodówki...... :mrgreen: Tyle że mój amorek może się za coś takiego na mnie obrazić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po testach trakcyjnych.Po zalaniu olejkiem , amorek RST GILA T-4 wykazał:

- zwiększenie czułości przy wybieraniu drobnych nierówności

- wyraźną poprawę reakcji na ruchy pokrętłem naprężenia wstępnego

- płynność działania przy niskich temperaturach zrobiła się chyba nawet leprza niż latem

- brak denerwującego odgłosu ( takie metaliczne łupniecie) przy gwałtownym odbiciu amora np. przy zeskoku z murka lub mocnym wybiciu do manuala.

- totalny brak efektu bujania czyli nie doskwiera brak tłumienia.

Po powrocie do domu dolałem jeszcze po 10cm.3 oleju na goleń.Powodem było to iż dotychczasowa ilość (poziom)oleju była chyba za mała ponieważ amor poprawiał prace dopiero po zaliczeniu paru metrów jazdy(olej musiał się rozprowadzić po wnętrzu goleni)

To są moje wrażenia z testu "alfa".Test długodystansowy w toku. :):) :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie same objawy jak w mojej Gili TL (zalałem 15 min temu :) ) Tylko ja zalałem za dużo i jak amor dochodzi to 80 mm to z regulatorów cieknie olej (ale spływa na golenie górne więc jest system auto-smarowania :mrgreen: ) a więc mam też tłumienie dobicia bo jak amorek schodzi do końca to się olej spręża :) . Może uszczelnię te regulatory :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...