Skocz do zawartości

[suport] skrzypi - ciekawe co się dzieje!


Gość AUTHOR

Rekomendowane odpowiedzi

Gość AUTHOR

Temat był poruszany, opiszę jednak swój przypadek, bo każdy jest indywidualny.

Od pewnego czasu, kiedy depczę na najniższym przełożeniu tylnym, jadę pod górę, pod wiatr ect., czyli kiedy rower ma spory opór dla jazdy, słyszę regularne skrzypienie-pykanie. Odbywa się ono w regularny sposób z predkością zależną od kręcenia korbą.

Słychać je tylko podczas kręcenia pedałami. Bardziej przy nacisku samym prawym lub oboma niż samym lewym. Przy jeździe w dół na luzie lub przejściu z dużej prędkości na tylnie przełożenie z większą zębatką (luźna jazda) oczywiście nie ma skrzypień-pyknięć.

Z początku, dopóki się nie pochyliłem, dźwięk dochodził jakby z amora. Po pochyleniu głowy słychać, że lokalizacja dźwięku jest gdzieś w rejonie pedałów i tylko podczas kręcenia.

Obejrzałem też pedały i nie zauważyłem żadnych spękań. Wlałem, gdzie się dało, olej w rejonie suportu i w pedałach. Dokręciłem śruby wkrętem krzyżowym przy pedałach, dokręciłem mocowania zębatki do zębatki. Nic nie pomogło.

Pojechałem do serwisu. Serwisant depnął na pedał przy zablokowanym kole. Za pierwszym razem też było słychać skrzypnięcie-pyknięcie, z a drugim nie. Swoimi narzędziami podokręcał pozostałe elementy zespołu korbowego (było odrobinę luzu) i wsiadłem na rower.

Nic to nie pomogło. Jak ruszam, to po 50 metrach zaczyna się pykanie-skrzeczenie w regularny takt kręcenia pedałami.

Ponoć to częsta przypadłość, tylko jakoś trudno zdiagnozować przyczyny. Macie jakieś opinie?

Sewis wówczas nie miał czasu na naprawę w granicach jednego dnia, więc dalej nie drążyłem problemu, tym bardziej, że mam do niego trochę metrów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

moim zdaniem trzeba dokręcić suport... czasami sie zdarza że się sam odkręca(wtedy warto zastosować specjalne kleje do gwintów)... jeżeli nie suport to sprawdź pedały ostatnio miałem podobny problem w ironii praktycznie rozkręciłem i złożyłem rower od nowa a okazało się że łożysko w prawym pedale jest uszkodzone;) ale przy okazji wszystko nasmarowałem i o przegląd martwić sie nie musze

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam od paru dni mam podobny problem - takie dziwne skrzypienie ni to łańcuch, ni spawy w ramie :)... Jeszcze nie miałem czasu zajrzeć, ale niewykluczone, że nalezy przesmarować oś suportu, tzn. miejsce na kwadracie na które nakłada się korby. Sprawdź, może to to... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AUTHOR

Ja już nie jestem w stanie dociec. Słyszałem juz tu na forum, że to mogą być pedały.

jakoś nie jestem przekonany, skro je podokręcałem i dokładnie obejrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że to ani suport ani pedały tylko łańcuch trze o pantograf przedniej przerzutki. Piszesz, że dzieje się tak na najwyższych przełożeniach czyli zapewne na największym blacie z przodu. Też tak miałem na początku, po prostu zmiana przerzutek i praca łańcucha pod obciążeniem i przy największym naprężeniu dotyka o tenże pantograf. Pojechałem z tym do serwisu i wyregulowali (przesunęli przerzutke tak by nie tarło).

Mam nadzieje, że pomogłem ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyczyną skrzypienia był nie suport jak byłem święcie przekonany,te odgłosy z okolic suportu również męczyły mnie podczas gdy używałem przełożeń, które wymuszały silniejszy nacisk na pedały. Irytujące skrzypienie ucichło z chwilą założenia nowych pedałów, wniosek nasówa się sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

kiedyś kolega miał podobny problem i okazało się że była to sztyca podsiodłowa(nie wiem co dokładnie), pare tygodni temu też doświadczyłem czegoś podobnego ale już przeszło. W miedzyczasie wymieniłem pedała na inne i to nie pomogło. Wydaje mi się (zależy ile i w jakim terenie jeździsz) że jakieś zbłąkane ziarnko piasku mogło dostać się do środka i to co słyszysz to jego powolne rozkruszanie. Ostatecznie rozkruszy się albo ono albo suport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś kolega miał podobny problem i okazało się że była to sztyca podsiodłowa(nie wiem co dokładnie), pare tygodni temu też doświadczyłem czegoś podobnego ale już przeszło. W miedzyczasie wymieniłem pedała na inne i to nie pomogło.

Mój bike ma niecałe 2 kkm i pojawił się taki właśnie efekt jakby stukania. Na początku na twardych przełożeniach a teraz już na dosyć lekkich.

Stawałem na pedałach i wydaje mi się , że tego nie słychać. Wynika z tego , że to sztyca podsiodłowa.

Co mam uczynić , żeby to przestało skrzypieć-stukać ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz luz na bębenku w piaście, często objawia się to właśnie takim skrzypieniem, chrobotaniem jak jedziesz na wyższych biegach (czyt. 3x7-9). Sprawdź czy kaseta sie rusza na boki, jeżeli tak tzn że jest luz i to na pewno jest przyczyna tych dziwnych dźwięków.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi suportami to są takie jazdy... ;) u mnie dzieje sie to samo, tzn jak mocniej depne w pedały to jest takie ,,skrzypnięcie, które po pewnym czasie zamienia sie w takie rytmiczne skrzyp-skrzyp :wink: Możliwe jes to żeby w kilku miesięcznym rowerze (Fuji Panic), który nie był zbytnio katowany zepsół się już suport? czy moze jestem przewrażliwiony, i prawdziwi ,,rajderzy" jeżdżą z czymś takim? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi suportami to są takie jazdy... :blink: u mnie dzieje sie to samo, tzn jak mocniej depne w pedały to jest takie ,,skrzypnięcie, które po pewnym czasie zamienia sie w takie rytmiczne skrzyp-skrzyp :wink: Możliwe jes to żeby w kilku miesięcznym rowerze (Fuji Panic), który nie był zbytnio katowany zepsół się już suport? czy moze jestem przewrażliwiony, i prawdziwi ,,rajderzy" jeżdżą z czymś takim? :blink:

Ja miałem taka sytuacje jak mi sie zaczeły ramiona odkręcać;D zobacz czy sie nie śrubki ni zaczeły odkręcać;D ... Pozdrower;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano postanowiłem , że zbadam co takiego w moim rowerku daje takie efekty dźwiękowe. Odkręciłem sztyce i siodło. W rurze podsiodłowej dało się zauważyć lekkie wytarcie na jednej stronie. Postanowiłem , że dolną część sztycy lekko przesmaruje Finish Line z teflonem. Podobnie uczyniłem z mocowaniem siodła - tu poszły po jednej kropli FL. Całość złożyłem do kupy i przejechałem na próbe 40 km. Co za radość - nic już nie skrzypi :) .

A tak na marginesie to czemu sztyca lekko trarła o rurę podsiodłową jedną stroną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam to samo, znajomy który kupil niedawno rower za 1900 ma tez to samo. Ja nie wiem jak oni teraz robią te rowery :( Trzeba nasmarowac korbe (wczesniej oczyscic) zalozyc i mocno dokrecic i powinno byc ok (na jakis czas....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba ten sam problem co AUTHOR tzn dziwny odglos dochodzacy z okolic suportu przy mocniejszym nacisnieciu na pedaly. Kiedy zaczynam mocniej krecic wydobywa sie ciche CYK-anie, tzn jeden obrot korby = 1 cykniecie. Przy kreceniu do tylu czy np jezdzie bez oporu bez mocnego naciskania na pedaly efekt ten nie wystepuje. Moj rower to Unibike Evolution z poltora miesiecznym starzem, na liczniku 200km - staralem sie nie nadwyrezac go zabardzo, zwykle drogi czasem do lesu z kobieta sie pojechalo ;) wiec mam nadzieje ze to nic z suportem zlego sie nie stalo jutro wezme pod lupe pedaly - ew. jak to nic nie pomoze skontaktuje sie z serwisem :P pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj po prawie miesiącu i 1 tyś km pozbyłem sie skrzypienia a stało sie to dzieki:

1 wizyta w zerwisie

2. znajomy serwisant

3. wspólna praca

4. słuchanie

5. dokecenie HAKA PRZERZUTKI

6. ZLIKWIDOWANIE LUZU NA PIAŚCIE

7. DKRECENIE SPD

8. DOKRECENIE SRÓBEK W SPD

9. DOKRECENIE KORBY

 

kazda z tych czynności zmniejszała skrzypienie i dopiero wykonanie czynnosci od 5 do 9 dało cisze absolutną...

juz teraz wiem że skrzypienie moze byc powodowane przez wiele cześci naraz . tak było u mnie ciekawe jak jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problemlecz u mnie "skrzypi"/"trzeszczy" za każdym razem. Wyjątkiem jest bardzo delikatne pedałowanie.

Zmieniłem: łańcuch, suport, pedały. I nic nie pomaga!! Jutro przyjdzie mi karba nowa.

 

Co moze być przyczyną??

Zaczeło się to po transportowaniu rweru na dachu samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zobacz to co ja dzisiaj robiłem godzina w serwisie . skręcanie wszystkiego wymienianie kól , korby pedałów w koncu sie udało teraz cisza a przyczyny to pedały , korba, tylna piasta i hak dawały niezły koncert....!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...