Skocz do zawartości

[Shimano SM-BB93] nowy wkład suportu pierwsze wrażenie


szybkilopez

Rekomendowane odpowiedzi

Była okazja i postanowiłem przetestować nowy wkład suportu Shimano SM-BB93. Na pierwszy rzut oka jest dobrze :) w porównaniu do  xt  nowy xtr waży o 20g mniej czyli 69g i ma mniejszą średnicę misek zewnętrzną i temu w zestawie jest adapter do klucza suportu. Shimano w opisie gwarantuje lepsze uszczelnienie i większą płynność. Póki co pierwszego nie da się sprawdzić, ale drugie czuć pod palcem zdecydowanie lepiej pracują łożyska bez większych oporów. W porównaniu do używanego xt nowy xtr pracuje dużo bardziej płynniej już pod palcem więc powinno być bardzo dobrze. Czekam tylko na konkretny klucz do montażu i będę testował. A tak na marginesie odradzam klucze do suportu pokroju podkowy czyli niepełne. Może mi się taki trafił ... ale szkoda misek bo się nieźle pokancerują. 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Edytowane przez szybkilopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

szkoda misek bo się nieźle pokancerują.

O ile nie jesteś osobą, która potrafi zepsuć młotek, to zapewniam Cię, że da się takim kluczem bez żadnych uszkodzeń przykręcić miski. Oczywiście pełny klucz jest lepszy, ale normalnym też można bezboleśnie przykręcać suport.

 

ma mniejszą średnicę misek zewnętrzną

Łożyska mają te same wymiary co w niższych grupach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

takim kluczem bez żadnych uszkodzeń

Być może jest to wina słabej jakości misek aerozinda i temu tak się dzieje choć ten klucz co mam już nie pasuje do tego adaptera od nowego xtr. A co do budowy to łożyska są inne, uszczelnienie jest inne także przerobili to znacznie. W starych miskach cała czarna osłona kręci się z łożyskiem, w nowym tylko wewnętrzna bieżnia, a osłona jest na stałe.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Póki co przy zakładaniu i pierwszym dokręceniu nie było problemu, ale dlatego, że kupiłem w końcu porządny klucz do hollowtech  II. Jest precyzyjnie wycięty nie ma luzu na linii adapter klucz więc myślę, że zda egzamin. http://allegro.pl/superb-1005-klucz-do-suportu-gxp-hollowtech-ii-i3457004500.html

 

Co do samego suportu w sumie za dużo ostatnio nie pojeździł, ale wszystko pięknie działa i nie brak sztywności pomimo obniżenia masy. Zobaczymy po dłuższym użytkowaniu co będzie się dziać. A wracając do wkładu suportu aerozinda to totalna lipa :/ nic więcej z tej firmy nie kupię. Te ich alu to jakieś popłuczyny, miękkie jak plastelina.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam suport aerozine i spisuje się świetnie drugi sezon .Dwa razy przykręcałem go kluczem ''podkowa'' i raptem niewielkie zadziory.

Czy shimano planuje wypuścić nowe suporty dla wszystkich grup, czy tylko XTR?

Jak wyglądają mniejsze średnice misek w ramie? Masz może takie foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak to wygląda różnica ze dwa milimetry.  Co do niższych grup pewnie będzie coś w dedore na 2014. Ciekawie się prezentują części tej grupy. A wracając do aerozine to prócz wkładu suportu miałem zacisk sztycy, który ciągle wydawał z siebie dźwięki i człowiek jeździł z duszą na ramieniu oraz kółeczka przerzutki. Cóż przetestowane i podziękowałem :) nigdy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ogólnie te chińskie wynalazki tokeny, kcnc, aerozine, nest itp. to straszna padaka, używają chyba najpodlejszych gatunków alu, bo wszystkie tego typu części zawsze mnie zawiodły albo działały fatalnie.

Orientuje się ktoś czy suporty press-fit pod mufy BB92 też zostały zmienione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Obstawiam że będzie słabszy. Mniejsze kulki przenoszą mniejsze obciążenia, ale też mniej ważą.

 

Nie bez powodu howitzer jest uważany za najbardziej trwały z suportów rowerowych. Tam są wielkie kulki, a wcale nie jest taki straszliwie ciężki.

Na howitzerze przejeździłem 19tys km i bardzo dużo w błocie oraz w terenie. Zmieniłem niedawno, bo złapał już trochę większe luzy.

 

Shimano niestety zamiast łapać luzy, wywala się zupełnie i wypluwa kulki. Jeszcze jeden sposób by pod przykrywką niższej wagi, sprzedać coś co z góry jest skazane na planowane szybsze zużycie. Najlepsze były pierwsze suporty HTII, bo dało się nawet wymienić łożyska za kilkanaście zł.

No to tyle OT z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

To prawda, na jednym z pierwszych wypustów htII, tj xtr 960, przejechałem 5 sezonów! Później łożyska zaczęły niedomagać ale nadal się kręciły, kupiłem nowego xtr'a zatarł się po tygodniu. To samo dura-ace 7800, suport spokojnie przelatał ok 30kkm i kręci się jak nowy. 

Wszystkie obecne wypusty to jakaś padaka, slx padł mi po kilku wyjazdach, deore tak samo. To nie suport jest zły, to jakość materiałów spadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Minęło trochę czasu pierwsze emocje opadły ;)  czas podsumować temat. Wkład suportu przejechał coś koło 1000km  i w związku, że szykuje się kupno nowego roweru :002:  postanowiłem sprawdzić co słychać w  suporcie xtr. Powiem, krótko nie polecam i nie jest wart tych pieniędzy :confused:  Jeśli po przejechaniu 1000km i to nie po kopnym piachu na pustyni lecz w normalnych warunkach czuć na łożyskach pod palcem ziarnka piasku no to jest porażka na całego. Ciężko się obracają i podlewaniem rzadkim olejem silikonowym coś pomogło i kręcą się teraz zdecydowanie lepiej. Nigdy więcej, przeprosiłem xt :) i dobrze byłoby szybko zapomnieć o tej nie fajnej przygodzie z suportem xtr od Shimano. Wstyd Shimano oj wstyd...       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Masz może jakieś zdjęcia bebechów, chciałbym zobaczyć czy uszczelnienia się jakoś różnią,

 

osobiście między slx/xt a starym XTR nie znalazłem różnicy - ciekawe jak w tym bb93 sobie poradzili,

 

niebawem muszę wymienić swój suport w fullu bo już rytmicznie pocykuje i standardowo nie wiem co wybrać :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...