Skocz do zawartości

[Odchudzanie] Kross level a2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Jestem posiadaczczem roweru Kross level a2 2008. Od jakiegoś czasu zmieniam w nim cześci zasadą upgradu, a teraz nasuwa sie pytanie co zmienic by możliwie niewielkim kosztem obniżyć wagę.
 

Orginalna specyfikacja:                                     aktualnie:
Widelec Rock Shox Dart 2                                Rock shox sid race
Przerzutka przednia Alivio                               Deore Lx
Przerzutka tylnia Alivio                                     Deore xt
Manetki Alivio                                                    Alivio
Hamulce Tektro quartz mt 14                             bez zmian
Korba Truvativ x-flow                                         Alivio
Suport Truvativ                                                  bez zmian
Łańcuch Alivio                                                   Hg50 8s
Piasty novatec                                                    bez zmian
Obrecze Mach1 exe.                                          bez zmian
Kaseta SRAM PG-830
Opony Schwalbe Black Jack 26x2.1                    Schwalbe smart sam
Kierownica Truvativ XR                                      bez zmian
Mostek  Truvativ XR                                           bez zmian
Stery vp cane creek                                            bez zmian
Sztyca podsiodłowa       nie wiem jaka to sztyca  :D
Siodło san marco blaze                                      bez zmian
Pedaly Vp-519                                                    bez zmian
Rogi     zoom                                                        zoom   cięzkie, niebawem lecą do odstrzału :D

Waga 14.2                                                           11.9 kg

 

Mam zamiar kupić korbę slx, manetki deore sl-m590 i kasetkę z łańcuchem deore, troche wagi zejdzie :laugh: I teraz nie wiem co dalej wymienic by mozliwie najtaniej  zyskac jeszcze pare gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

A jaki fundusz na to przeznaczasz ?

Na pierwszy rzut oka mogę zaproponować wymianę kół . mach 1 nieważnie w jakiej wersji są ciężkie i wytrzymałe , ale jeżeli nie ważysz więcej niż 80 kg to będzie można na kołach zrzucić pewnie te 300-500 gram nie tracąc na wytrzymałości.

Lajtowanie wymaga zaplanowania , żeby nie okazało się w połowie drogi że wydałeś całą kasę a tu jeszcze cała masa części czeka na upgrade :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez matis1906
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wagi to problemu nie będzie bo ważę <70kg. W ten rower chcę zainwestowac jeszcze  2000 zł(co najmniej na razie  :002:  ) , niestety ze względu na to ze pensja siedemnastolatka nie jest zbyt wysoka to wymiana części będzie troche rozłożona w czasie :( Co do kół to mam zamiar je zmienić(tylko na jakie?), z tym że z przodu muszą być tarcze (sid), a z tyłu zalezało by mi aby pozostac na v-kach ;D Myślałem nad tym czy tylnej piasty nie zostawic i zmienic tylko obręcz na lżejszą, a przód całe wymienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem mieszania typów hamulców. Modele i firmy można jeszcze pomieszać.

Ale przód tarcza a tył V'ka , to wygląda śmiesznie i 'makrokeszowo".

Skoro możesz włożyć w niego 2000zł to już jakiś fundusz jest. Nie spodziewaj się rewelacji ale myślę że realnie możesz zejść ponad 1000gram

Zacznij od lekkich kół , najlepiej wyrzuć poprzednie i kup komplet nowych.

Nowe ważące np 1700gram można zgarnąć nawet za 600-700złotych , na piastach Novateca 811/812 chociażby.

Dalej wymień całą kontrolę czyli.Manetki , możesz gripshifty jeżeli zależy Ci na wadze ( mi osobiście nie odpowiada sposób zmiany biegów ) , małym kosztem zrzucisz dużo gram na samych manetkach.

Przerzutkę tył , poszukaj coś z klasy X9 może być używka , wymień łańcuch na KMC ( obojętnie jaki z serii SL ) ultra lekkie ok 250 gram.

Kaseta może być nawet XT 770 , sram ma trochę wyższą wagę za tą cenę.

No i korbę oczywiście , tutaj nie zaproponuję Ci niczego bo sam jeszcze szukam czegoś lekkiego :)

Tak czy siak Alivio z suportem waży pewnie ponad 1100g.

Dużo możesz zyskać kupując lekkie opony , kendę karma dla przykładu waży od 480 do 500g a kosztuje grosze.

Dętki również z rodzaju lekkich , tylko nie tych ultra co ważą po 80g ;). One sa tylko po to żeby były. Podobno nie należą do mało awaryjnych.

Dobre są np. maxxisa waga 120-150 gram.

Na"oko" powinieneś wyrobić się w budżecie 2000zł .

To tylko kilka przykładów na czym można znacznie obniżyć wagę.

Z czasem można myśleć o sterowaniu , kierownicy , mostka , chwytów itd.

Ale na takich zabiegach zaoszczedzisz x-naście gram.

Z każdym lżejszym elementem gram mniej w rowerze kosztuje coraz więcej ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napędu to zostanę przy shimano, jakos bardziej podoba mi się ich kultura pracy niż srama :D Koła zmieniam na pewno, jakieś sugestie co kupić do wspomnianych 600-700 zł ? I co myślicie o kupnie używanej ramy karbonowej ? O ile regularnie śledzę allegro to w granicach 1200 zł można kupić ramke 1100g co by odchudziło mi rower o 700g :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co złego niby jest w mieszaniu hamulców? Ja mam z przodu BB7 a z tyłu V-ke XT, klamki Avid FR5 i działa wyśmienicie.Tylne koło i tak hamuje inaczej więc różnica będzie tak czy siak a wagi można zaoszczędzić.

 Nie ma nic złego.

Poprostu jeżeli mam tarcze to jeżdzę w terenie , gdzie skrzywienie obręczy nie wpływa na hamowanie.

Crossa mam na V'kach bo zwykle nie mam problemów z rozcentrowaniem koła.

Nie mieszam typów hebli bo to mija się z celem , bynajmniej u mnie w terenach w jakich się poruszam.

Co do wagi również mam wątpliwości.

Klamka +przewód +zacisk + tarcza to waga ok. 330g

Wagowo v'ki nie rzadko wypadają gorzej od tarczowych.

 

Co do kół :

Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że używanych kół nie powinieneś szukac jeśli Ci życie miłe !:)

Kupiłem i straciłem kasę bo się do niczego nie nadawały.

Do 700zł można poszukać coś od bikestacji , składają w miarę tanie i lekkie koła.

Słyszałem również że jest gdzieś w sieci promocja na zircony 307 jak mnie pamięć nie myli.

niecałe 700zł życzyli sobie za komplet. Nie mogę znaleźć tej stronki, jak znajdę to Ci podeśle.

 

Przy Twojej wadze karbon jak najbardziej.

Tylko nie wiem jak z używkami, nie sprawdzisz stanu włókien żadnym domowym sposobem.

Nie miałem karbonu ( póki co nie zamierzam ) ale lepiej gdybyś poszukał nowej , myślę że coś od chińczyków za nieduże pieniądze można znaleźć. Napisz do kolegi "bartnik" , on szukał ostatnio karbonu i wydaje mi się że mógłby przybliżyć Ci nieco info na ten temat.

Pozdrawiam

Edytowane przez matis1906
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klamka +przewód +zacisk + tarcza to waga ok. 330g

 

To temat o odchudzaniu,autor pisze że chce V-ke z tyłu więc uważam że ma to sens.

Akurat XT waży połowę tego więc jest różnica.Nie wspominając o tym,że jest 3x tańszy od przeciętnej tarczówki.

Ale zgadzam się że jak ktoś drałuje w górach w mega ciężkim terenie,enduro itp to z V-ką wyglądał by śmiesznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się kontrolować ;D Kółka i dętki zmieniam juz na 100% ale po drodze przyszły nowe wydatki, muszę zmienić klocki, siodło, zacisk sztycy i najprawdopodobniej sztyce ;/ Siodło porwane, zacisk działa na patencie a sztyca jest trochę za krótka ;/ Opłaca się inwestować od razu przy okazji wymiany w sztycę z włókna czy zostać przy alu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...