Skocz do zawartości

[kolano]Natarczywy bol prawego kolana


dayus

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy tygodnie temu zaczeło bolec mnie kolano, bol był na miesniu nad kolanem i w dolnej czesci kolana.

Czuc go przy podnoszeniu pedałów do gory(SPD), wciskaniu pedałów. Dynamicznym wchodzeniu po schodach,bieganiu, itp.

 

tydzien temu bylem u chirurga, sprawdził to kolano, powiedział,ze jest przemeczone.

Pytal sie czy uprawiam jakis sport, napomknąłem o rowerze, powiedział,ze to przemeczenie spodowodowane szybkim zaczeciem sezonu rowerowego. Skierował mnie na fizykoterapie.

Dzis bylem sie tam zapisac,to dali mi termin na 17.05.2006,a wiec duzo czekania.

 

NIE WIEM CO ROBIC! Macie na to jakies cwiczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mam dokładnie to samo od początku kwietnia. Żadne maści nie pomagają, odstawienie rozweru na parę dni też nie pomogło. Ostatnio zacząłem jeździć, ale pedałuję głównie lewą nogą. Nie sądzę żeby to było przemęczenie bo wcześniej dużo jeździłem i tego nie było. Lekarz rodzinny zapisał mi tabletki przeciwzapalne Apo-Naproxen, ale to niewiele daje. Ból znika tylko jak naprawdę nie używam, nie zginam mocno tego kolana. 9 maja będę szedł do ortopedy i zobaczymy co będzie, mam nadzieję że USG i zobaczy co tam się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz tam stan zapalny to lipa i cwiczeniami malo zrobisz, bardziej wlasnie zabiegi fizykalne Ci na to pomoga. Niektorzy stosuja Fastum-żel ale szczerze to nie zawsze dziala ta masc, jest raczej lajtowa.

Moze to jest sprawa bardziej więzadłowa niż mięśniowa ??? Ciezko cos przez net powiedziec....

 

 

Postaraj sie lepiej znalezc przyczyne tego urazu zebys na przyszlosc nie mial podobnej sytuacji:

- czy rzeczywiscie jezdziles tak ostrym tempem, ze moglo to byc przyczyna......

- rozgrzewasz sie zawsze przed jazda.....

- masz prawidlowo ustawione siodelko....

- prawidlowo pedalujesz ( w rownej plaszczyznie utrzymujac st.skokowy-st.kolanowy-st.biodrowy )

.

.

itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fastum ani żadne inne smarowidła nie pomogą na kolano, jeśli to problem ze stawem - po prostu substancje lecznicze nie dotrą, gdzie trzeba. Na dobry początek polecam glukozaminę: koszt ok. 30 zeta za 100 tabletek, bez recepty, zażywa się 3x dziennie. Wprawdzie na 1. efekty trzeba poczekać min. 2-3 tygodnie - ale efekty są. Doświadczyłam już tego na sobie. Glukozamina nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.

Oczywiście USG też warto zrobić. Czekać trzeba, pod warunkiem, że idziesz ze skierowania; to samo badanie, ale płatne, jest wykonywane od ręki :) . Kiedyś problem z kolanem zmusił mnie do zapłacenia tych 50 zeta (tyle kosztowało USG stawu kolanowego ok. 2-3 lat temu), bo - podobnie jak ty - nie chciałam czekać kilku tygodni :) ... Więc jeśli ci się spieszy - jest jeszcze i ta możliwość.

Pozdrówko kuracyjne :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest tak ,,, (sorry za zwrot) ,ze za badania sie placi i trzeba czekac! Najpierw musialem zaplacic,a dopiero pozniej na liste mnie wpisali.

 

A co do przyczyny...

Chodze rowniez na silownie,ale na nogi nie robie nic poza ukochanym rowerkiem, tam cwicze tylko gorne partie miesni.

Ale zeby cwiczyc na wyciagu na plecy,trzeba sie zaprzec o cos kolanami/nogami,mzoe zle sie podparłem i dlatego ten bol,ale chirirg sprawdzał to kolano (wyginal,testowal itp) i nie stierdził skrecenia,ani nic innego.

 

Niestety nie rozgrzewam sie :) Od teraz zacznę..juz wiem jakie to wazne.

Tempo zawsze jest ostre,bo lubie miec wysoka srednią.

Ale nie przypominam sobie,zeby mnie cos bardzo zabolalo w czasie jazdy,czy przeskoczyło, od tak zaczelo lekko bolec.

 

A jak ma byc ustawione to siodelko?

Powiedz cos wiecej nt:

(...)prawidlowo pedalujesz ( w rownej plaszczyznie utrzymujac st.skokowy-st.kolanowy-st.biodrowy )(...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ecia ale to też chyba nie jest tak, że płacisz i mówisz zróbcie mi USG? Wydaje mi się że najpierw i tak trzeba iść do lekarza żeby obejrzał kolano. A jak pójdę prywatnie do lekarza to i USG będzie trzeba prywatnie zrobić :[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie pamiętam, jak to jest z tym skierowaniem - czy go chcieli ode mnie do wglądu, czy nie... w każdym razie na pewno je miałam.

Ja chodziłam do lekarza sportowego, który jest moim znajomym :) .

Pozdrówko z odmętów (nie)pamięci :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyzszona cieplota, zaczerwienienie, obrzek, ból, ograniczona ruchomosc to 5 oznak zapalenia. Zwykle stwierdza sie je jak posiadasz 3 z nich.

Ja bym na twoim miejscu nie jezdzil jesli jest to zapalenie albo przeciazenie bo tylko pogorszysz swoj stan. Ewentualnei jak juz chcesz to bardzo spokojne pedalowanie. Do zapalenia mięśnia/stawu itd nie potrzeba uslyszec przeskoku wrecz przeciwnie dochodzi do tego zwykle w wyniku dlugotrwalych mikrourazow. Tak wiec pamietaj od dzis - rozgrzewka to podstawa (na silce pewnie sie rozgrzewasz przed cwiczeniami. Pomysl, ze rower to jest to samo, musisz przygotowac swoj aparat ruchu do wysilku).

 

 

Co do pozycji wysokosci siodelka to bylo o tym wiele wystarczy poszukac.

 

 

 

Sprawa ustawienia kolana jest banalna . Mianowicie podczas pedalowania st.skokowy-kolano i st.biodrowy powinny znajdowac sie w jednej plaszczyznie strzalkowej (czyli patrzac z przodu ) prostopadle do naszego tulowia. Wiele osob jezdzacych ostro jak ty ma tendencje do odchylania kolana do zewnatrz i rotowania go razem ze stopa. To moze byc przyczyna po pewnym czasie bólów wlasnie w stawie kolanowym (szczegolnie po stronie bocznej). Wazne wiec by kontrolowac ustawienie tych 3 stawow wzgledem siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ćwicze na siłowni nogi juz z 2 lata , od roku jeżdze dodatkowo rowerem ,znam większość możliwych kontuzji :) i raczej przy robieniu pleców tego nie złapałeś .Ja bym Ci poradził -jeżeli to nie jest stan zapalny ,ani inna mechaniczna usterka kolana -zmniejszyć tempo i jeździć tylko na zasadzie lekkiego rozgrzewania mięśni i dotleniania .Może nadwyrężyłeś jakieś scięgno ,albo przemęczyłeś kolano ,to wszystko z czasem samo powinno sie zregenerować ,ale nie możesz sie w tym czasie przemęczać .Polecam dużo wapna ,magnezu itp tylko nie przekraczaj dziennej dawki bo to źle działa na nerki .Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Własnie wrocilem z ostatniego (10) zabiegu fizykoterapii.

Mogę powiedziec,ze bol ustapil w 50%. Nie boli juz tak natarczywie jak wtedy,ale po wysyilku, gdy sie np. schyle i chce wstać czuje prawe kolano i jest ono tak jakby skurczone,ciezko pozniej noge rozgiąc itp.

 

W przyszlym tygodniu pojde znów do chirurga, popytam o te odzywki i glukozaminę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quibo- Płaszczyzna strzałkowa to przekrój boczny człowieka-obserwujemy go z boku.. Patrząc na człowieka z

przodu obserwujemy go w płaszczyźnie czołowej:)

 

dayus-z opisanych objawów wynika,że masz zapalenie ścięgna rzepki (jest to zakończenie czworogłowego uda,polecam lekturę atlasu anatomicznego,będzie łatwiej wszystko zrozumieć) Fizykoterapia pomaga,bo to stan zapalny,przez okres trwania problemu mogły wynikinać dodatkowe komplikacje-jak zmniejszenie ruchomości rzepki oraz przukurcz czworogłowego. Oceń rozciągnięcie obu nóg (zgięcie w kolanie)-jesli po stronie chorej jest gorzej to rozciągaj właśnie czworogłowy:)

Z rzepką..hm spóbuj tak- podłóż wałeczek pod kolano (zgięcie ok 30 stopni) i nasadą dłoni zepchnij rzepkę w doł w kierunku stopy-utrzymaj 1,5 minuty. TO nie może boleć!!Jeśli boli spróbuj inaczej nacisnąć,inny kąt,nie dociskaj rzepki do kości (stawu).

Daj znać o rezultatach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio mam podobny problem z kolanem :025: . Ale jak robiłem dzień przerwy to mi przechodziło .Zrobiłem wczoraj pożądny trning na szosie i kolano sie odzywa i to barzdo mocno. Niestety mój lekarz sportowy ma teraz urlop wiec postanowiłem kupić glukozamine ( mimo różnych opini jakie przeczytałem i słyszałem - nawet jak to bedzie placebo ) Wziąłem już 1 dawke zobaczymy za 2 tyg czy da jakies wyniki . aha bym zapomniał na ból dobry jest Ketoprom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

joorek:

2 tygodnie to troche malo ... przygotuj sie na wiecej. z powodu 'lekkiego' podejscia do urazu kuracja glukozaminowa trwala u mnie ok 8 tygodni. teraz robie sobie przerwe w zazywaniu. bol zredukowal sie do mniej wiecej 20% stanu wyjsciowego. po pewnym czasie znowu bede bral 8 tygodni a potem powiedzmy po 6. I w ten sposob [6 tyg brania / 6 tyg odpoczynku] mam sie leczyc przez rok :/ . takie mam zalecenie lekarza po obejrzeniu usg - lekkie poczatki chondromalacji.

chyba Ecia juz gdzies wspominala, ze kuracja glukozaminowa jest dluga.

polecam tez galaretki :P

do lekarza proponuje sie wybrac jak najszybciej.

 

 

pzdr. asasello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asasello

prawdopodobnie wybiore sie do jaiegoś chirurga w tygodniu bo jak pisałem do końca czerwca nie ma u mnie lekarza sportowego :glare:

a z tymi galaretkami to sam nie wiem co myśleć bo od co niektórych osób slyszałem że to straszny pic na wode

:angry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

galaretki to taki sam pic jak glukozamina. Wiele badan wykazaly, ze zazywanie tego produktu to w wiekszosci efekt placebo a nie jego bezpośrednie dzialanie. Lepiej zaczac dzialac w inny sposob zeby zlikwidowac uraz.

 

Natomiast jesli ktos nadal uwazam, ze glukozamina dziala to niech przy tym zostanie skoro mu to pomaga :) W koncu uznaje sie, ze obecnie okolo 60% wyleczec wielu urazow jest poprzez placebo, nasz organizm ma bardzo duze mozliwosci samoregeneracji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek wstaje o 6.00 i mnie żadna babcia w kolejce nie wyprzedzi do chirurga :D .

Quibo

w galaretki to ja nie wierze, ale w glukozamine ( chociaż to prawdopodobnie palcebo) wierze.A co miałeś na myśli pisząc ,że trzeba zacząć działać w inny sposób ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek wstaje o 6.00 i mnie żadna babcia w kolejce nie wyprzedzi do chirurga :P .

Quibo

w galaretki to ja nie wierze, ale w glukozamine ( chociaż to prawdopodobnie palcebo) wierze.A co miałeś na myśli pisząc ,że trzeba zacząć działać w inny sposób ?????

 

 

Dojsc co jest przyczyna bólu (bo nie czytalem tutaj wszystkich postow, moze podales). na pewno popracowac nad stabilizacja i ergonomia ruchu (bardzo żmudne cwiczenia ale dajace efekt na dlugo). Dodatkowo unikac sytuacji poglebiajacych patologie. Wiele osób pewnie poleci zabiegi fizykalne jednak ja co do ich skutecznosci nie bardzo jestem przekonany, no moze poza okresem ostrym.

 

Glukozamine zawsze mozecie sobie jesc jak chcecie ale jak juz to robicie to dawki musza byc rzędu 1400-1500 mg. Jednak tak jak mowie nie stwierdzono jednoznacznie jej skutecznego dzialania. Jest kilka wynikow badań gdzie niby przyniosla ulge ale niestety brak w wielu z nich jest grupy kontrolnej wiec nie mozemy powiedziec, ze nasz organizm sam tez by sobie z tym nie poradzil. Ale jak mowilem - jak komus pomaga to niech bierze :)

 

 

PS. co do lekarzy to babcie tam sa juz o 7.00 czyli zaraz po otwarciu ośrodka, musisz byc jednak twardy i nie miec litości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...