Skocz do zawartości

[buty] shimano custom fit, domowe metody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój pierwszy post, wiec w razie błędów proszę o wyrozumiałość. Przejdźmy do tematu. Mam pytanie odnośnie termoformowania buta i wkładki domowymi sposobami w butach custom fit shimano. Czy ktoś to już robił ? Czy ma jakiś specjalny sposób ? Jak wygląda metodyka zabiegu ? :) Jakie efekty to przyniosło ? Interesuje mnie każda wypowiedz w tym temacie.

 

Pozdrawiam !

 

//Łączę posty i podklejam - Safian :)

 

Witam,

 

No i stało się, pierwszy domowy zabieg shimano custom fit uznaje za dokonany. Zacznę od tego, ze wszystko poszło zgodnie z planem i efekty są bardzo zadowalając. Co trzeba mieć aby wykonać termoformowanie :

 

- piec elektryczny

- gruby worek foliowy

- mocny odkurzacz

- taśmę klejącą

- nakładka na czubek buta (wykonałem je sam z grubej tektury)

- stoper

- najlepiej druga osoba do pomocy

 

Najpierw rozgrzewamy piec temp. 125 stopni C. Czekamy aż się rozgrzeje. Usuwamy wkładki z butów rozpinamy rzepy i zapinkę. Gdy piekarnik osiągnie temperaturę, wkładam jednego buta i odpalamy stoper. Należny zwrócić uwagę czy żaden element nie dotykał grzałki i ścianek piekarnika. Pozostawiamy buty na 2 minuty. Uważam, że ten czas jest idealny. Wyjmujemy but, wkładamy do niego wkładkę, zakładamy na stopę (ważne ze skarpetką!). Zakładamy worek z rurą od odkurzacza, na czubek buta zakładamy nakładkę i obwiązujemy taśma w górnej części worka nogę dokoła. Włączamy odkurzacz i dociskamy but dłońmi, szczególnie po bokach i w okolicach pięty (tu przyda się pomoc drugiej osoby). Unikajmy dotykania czubka buta jest rozgrzany i łatwo można go odkształcić(po to jest ta nakładka). Ta czynność powinna trwać około 2 minuty lub do ostygnięcia buta. Tą samą czynność powtarzamy z drugim butem.

 

Wkładki z butów (bez elementów które możemy dokleić od dołu, a które są w zestawie z butami) umieszczamy w piekarniku na 45 sec. Wyjmujemy umieszczamy w butach, zakładamy buty mocno dociskając wszystkie zapięcia i wstajemy. Wykonujemy ruchy zgięcia w kolanach jak najmocniej dociążając stopy. Chodzimy w butach około 5 minut lub gdy czujemy ze wkładki są już zimne. Wyciągamy wkładki i doklejamy czerwone elementy od dołu wkładki (jeśli ich używamy)

 

Gotowe !

 

Wszystko udało się i jestem zadowolony z efektów. Buty naprawdę zmieniły kształt i lepiej przylegają do stopy. Wkładka lepiej trzyma stopę i jest naprawdę wygodniej. Co do czasu i temperatury to zaufałem metodzie która została opisana w Magazynie Rowerowym numer wrzesień 2012.

Przydatne linki :

 

http://techdocs.shim...69830780892.pdf

 

http://www.youtube.com/watch?v=NH3VMYrQrMI

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Lt9oFqsYZcw

 

 

 

Oraz artykuł o którym wspomniałem wyżej.

 

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak pompki prozniowej i jakiegos ciekawego worka ;)

 

 

Mocny odkurzacz i jakiś mocny worek to nie problem. No nic, spróbuję po świętach to zrobić i opiszę to tutaj. Wszystkie sugestie bardzo mile widziane.

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez baryzchelma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny odkurzacz i jakiś mocny worek to nie problem. No nic, spróbuję po świętach to zrobić i opiszę to tutaj. Wszystkie sugestie bardzo mile widziane.

 

Pozdrawiam !

 

Myslalem o tym tj o odkurzaczu, piekarnik elektryczny mam ;)

Slyszalem o serwisach narciarskich i termoformowaniu wkladow do butow narciarskich, to moze byc ciekawa opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myslalem o tym tj o odkurzaczu, piekarnik elektryczny mam ;)

Slyszalem o serwisach narciarskich i termoformowaniu wkladow do butow narciarskich, to moze byc ciekawa opcja.

 

Dowiadywałem się w serwisach narciarskich i ok wkładki mogą uformować (cena 50-100 zł), jednak nikt nie chce zrobić tego z butem. Trochę o tym poczytałem i myślę ze wyjdzie domowymi sposobami. Zdam relacje wkrótce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dowiadywałem się w serwisach narciarskich i ok wkładki mogą uformować (cena 50-100 zł), jednak nikt nie chce zrobić tego z butem. Trochę o tym poczytałem i myślę ze wyjdzie domowymi sposobami. Zdam relacje wkrótce...

 

Widze ze w serwisach narciarskich jeszcze wieksze debile niz w rowerowych...

Wkladke do buta sh mozesz zrobic sam, tylko piekarnik elektryczny jest potrzebny, widac to ladnie na filmiku sh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy termoformowanie poprawi dopasowanie buta Shimano M086?

W instrukcji tego buta jest takie zdanie:

Wystawienie butów SPD na działanie temperatury powyżej 50°C może doprowadzić do ich odkształcenia się pod wpływem gorąca.

Z jednej strony to dobrze bo przecież te buty muszą się do stopy dopasować po podgrzaniu, ale z drugiej nie chcę ich zniszczyć.

 

Przy okazji daję linka do instrukcji termoformowania na stronie Shimano: http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/Shoes/SI_0039A_002/SI-0039A-003-ENG_v1_m56577569830780892.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

M086 nie są termoformowalne...

 

Jakie jest zastosowanie tej nakładki na przód buta? To ma tak jakby rozciągać przód na boki? Jakieś pomysły na zastąpienie tego domowymi sposobami? ;)

 

Bo co do reszty to chyba nie ma problemu - elektryczny piecyk (130 stopni na 3-4 minuty?) + worek i odkurzacz załatwią sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zastanawiam sie nad ta nakladka. Ma ona zapobiegac odksztalceniu sie przedniej czesci buta. Rowniez zastanawiam sie czym to zastapic. Wszystko inne mam juz gotowe :)

M086 nie są termoformowalne...

 

Jakie jest zastosowanie tej nakładki na przód buta? To ma tak jakby rozciągać przód na boki? Jakieś pomysły na zastąpienie tego domowymi sposobami? ;)

 

Bo co do reszty to chyba nie ma problemu - elektryczny piecyk (130 stopni na 3-4 minuty?) + worek i odkurzacz załatwią sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie chce w domu się podejmować, a w sklepach narciarskich czy też intersportach tyle koszą, to proponuję przejść do sklepu ze sprzętem hokejowym. Dużo nie biorą ;) A sprzęt mają, bo to 80% modeli łyżew się formuje.

 

Ps. Safian chodziło ci o Ice cap?

Edytowane przez Shootee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Otoz Panowie. W stolecznym Shimano Service Center aka Air Bike na ul. Dereniowej, robilem dzis thermoforming za... 50 polskich zlotych. Pan ktory tym sie zajmowal byl wielce zdziwiony jak mu oznajmilem o cenach 100-150 zl.

Ci ktorzy kupia buty w ichniejszym sklepie maja usluge za free, nie pytalem w prawdzie czy tylko pierwsze formowanie czy kazde nastepne tez. Wiec jak dla mnie cena przystepna i klopot z glowy.

 

 

Sent from my 20hpuo3.jpg using wrxb2d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Otoz Panowie. W stolecznym Shimano Service Center aka Air Bike na ul. Dereniowej, robilem dzis thermoforming za... 50 polskich zlotych. Pan ktory tym sie zajmowal byl wielce zdziwiony jak mu oznajmilem o cenach 100-150 zl.

Ci ktorzy kupia buty w ichniejszym sklepie maja usluge za free, nie pytalem w prawdzie czy tylko pierwsze formowanie czy kazde nastepne tez. Wiec jak dla mnie cena przystepna i klopot z glowy.

 

 

Sent from my 20hpuo3.jpg using wrxb2d.jpg

 

Jeśli tak to rzeczywiście fajnie, jak ktoś z Warszawy to myślę, że nie warto bawić się w to samemu. W gwoli ścisłości dodam, ze nie pisałem ze gdzieś biorą za termoformowanie botów Shimano 100-150 zl. Tylko ze takie ceny usłyszałem w sklepach narciarskich. 

 

 

Pozdrawiam.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Zastanawiam się nad zakupem SH-XC 90, jednakże:

- jest problem z dostępnością (uważam, że bez przymierzenia takiego buta nie ma sensu kupować)

- sklepy nie mają sprzętu do formowania

 

Czy ktoś zna miejsce, gdzie powyższe problemy nie występują?

Czy jacyś użytkownicy mogą się podzielić uwagami odnośnie komfortu?

post-154455-0-80925900-1431182789_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...