Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, dariol napisał:

A może powinienem sprawdzić ramę XL?

L będzie zdecydowanie za mała. Ja przy 177 bym się myślał w nią pasować - jestem między L a M w Meridzie. 

Szukając rowerów o bardziej wyprostowanej sylwetce patrz na stosunek Stack/Reach (wysokość/długość w uproszczeniu). Im dłuższy rower tym bardziej leżąca sylwetka. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poprzymierzałem się do tego Lite'a jeszcze ze dwa razy i zrezygnowałem. Ta rama dla mnie za długa, więc zacząłem poszukiwania 500 (nie Lite) i się udało. Czekam na potwierdzenie ze sklepu. :)

PS
Jakby ktoś chciał Meridę Big.Nine.500.Lite to w Warszawie na Gocławiu stoją 4 (stan na dzień 22.09.2021): dwie L, jedna XXL i jedna S. :)

Edytowane przez dariol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Cześć,

 

Zastanawiam się nad zakupem Rockrider Explore 540 29' w rozmiarze L

Problem polega na tym że wersja męska jest ciągle niedostępna.Kilka dni temu pojawił się ten rower w wersji damskiej.

Pytałem na chacie Decathlona i uważają że oprócz siodełka nie ma różnic dla modelu męskiego i damskiego (oczywiście poza malowaniem)

Myślicie że dla mężczyzny ten rower będzie ok ? Oczywiście wymiana siodełka wchodzi w grę.

Ze specyfikacji zauważyłem że różni się trochę szerokość kierownicy oraz rozmiar mostka.

Wersja męska:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-explore-540-29/_/R-p-329414?mc=8607120&c=Niebieski_Turkusowy

Wersja damska:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-turystyczny-damski-rockrider-expl-540-29/_/R-p-325317?mc=8607220&c=Czerwony

Edytowane przez Szymoon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie pytanko - miesiąc temu kupiłem swój pierwszy od 20 lat rower, Author Vertigo 20". Jeździ się na nim dobrze, ale od jakiegoś czasu trochę zaczęły mnie pobolewać plecy i nie wiem, czy nie wybrałem może za małego rozmiaru, czy jest to spowodowane po prostu brakiem "rozruchu" i złą techniką jazdy/pozycją na rowerze. Mam 185cm, przekrok między 81 a 83.

Widziałem, że odpowiedniki rozmiarowe np. Meridy mają 610mm długości horyzontalnej ramy, Author 20" ma 600 (podsiodłowa 508), z kolei 22" już 620. A dla drugiego przykładu Kross Evado 5.0 21" podsiodłową ma 520, efektywną 597. Czy to może być aż taka różnica, czy raczej rozmiar jest w porządku i to raczej skutki uboczne niezwiązane z rozmiarem roweru?

Edytowane przez Odbardaw
Dodałem info o Krossie dla porównania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć,

byłem w sklepie przymierzyć się do roweru Cube Reaction C:62 Race w rozmiarze L (przy wzroście 177). Zgodnie z tabelą na stronie producenta sugerowany jest rozmiar L (a w zasadzie na granicy M i L, ze wskazaniem na L)

Na rowerze jeździło mi się bardzo dziwnie - pozycja była dla mnie mało wygodna. Na ile to może wynikać ze złego rozmiaru ramy (za dużej), a na ile z przyzwyczajenia do obecnego roweru. Rower na którym jeżdżę obecnie ma jakoś z 15 lat (ja mam 30, także kupowany był jak jeszcze rosłem) i pomimo, że jeździ mi się nawet wygodnie, to jest jednak nieco mały jak dla mnie + mam krótką kierownicę 64cm. 

Tutaj wsiadłem na rower większy z kierownicą szerokości 72cm i już pozycja była inna - bardziej pochylona + nieco niewygodne ułożenie rąk z uwagi na sporo szerszą kierownice. Pytanie na ile to jest kwestia przyzwyczajenia do starego roweru i po przesiadce ciało się dostosuje, a na ile zwyczajnie powinienem celować w mniejszą ramę. Jakie są wasze doświadczenia, lepiej celować w mniejszą czy większą ramę?

 

Oczywiście mogę pójść do sklepu i zwyczajnie przymierzyć się do mniejszego roweru, ale pytanie czy pozycja do której jestem przyzwyczajony jest pozycją poprawną, a nie jedynie wymuszona za krótką ramą. Jakbym chodził zgarbiony 15 lat bo tak byłoby mi wygodniej i ktoś nagle kazałby mi chodzić prosto bo tak jest poprawnie, to też nie byłaby to dla mnie wygodna pozycja 😁

Edytowane przez cegla1213
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie wiem jak jeździsz, i do czego potrzebujesz roweru...  Ogólnie większa rama pod rekreację, a mniejsza do sportu - w teorii, a w praktyce różnie bywa, bo dochodzą właśnie przyzwyczajenia (czasem złe), oraz preferencje.  Ja np. świadomie wybieram mniejsze ramy, mimo że nigdy nie byłem zawodnikiem.  Budowa ciała też ma znaczenie, bo przy tym samym wzroście można mieć dłuższe lub krótsze kończyny, czy korpus (głównie kobiety).  Rozmiar L sądząc z tabeli, wydaje się bardziej właściwy.  Szeroka kierownica powoduje większe pochylenie, ale jeśli długość można skorygować, to z wysokością jest trudniej - nie wiem na ile masz wysuniętą sztyce, bo przy M z podsiodłówką 42 może być już problem.  Czasem wybór danego producenta/modelu też ma spore znaczenie - tu masz różnicę 5 cm na podsiodłówce i 2 cm w efektywnej długości górnej rury pomiędzy M i L, przy czym 42 i 58.8 cm w M to wartości raczej dla niższych osób - przynajmniej sugerowane, a dla wielu wskazane (dla przykładu : przy 180 cm mam podsiodłówkę 44 i 60 cm górnej rury - Scott Scale, rozmiar M, ale jak pisałem wybrany świadomie + L był za wysoki, bo delikatnie czułem górną rurę stojąc nad nią, a to cecha dyskwalifikująca).  Co do kierownicy i ułożenia rąk, to też może wymagać przestawienia/przyzwyczajenia - zakładając, że ustawienia i ułożenie rąk na kierownicy są prawidłowe (ja po przesiadce na szerszą o 10 cm kierownicę potrzebowałem trochę czasu). Niektórzy np. przycinają kierownicę i wymieniają mostek na dłuższy lub krótszy, a także zmieniają chwyty.  Nie można zapominać o właściwym ustawieniu klamek hamulcowych.

PS  nie napisałeś czym konkretnie jeździsz (wymiary)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor 

Obecny rower to no name, jak już wspominalem dość wiekowy. Znalazłem fotkę na necie i dopisałem wymiary. Rower na kołach 26. Różni się troche od tego na zdjęciu, bo z roweru który kupiłem, to "fabryczna" została tylko rama. Na obecnym rowerze jeździ mi się całkiem dobrze, chociaż na płaskim jest odczuwalne, że jest lekko za mały. W gorach nie był jakoś mocno jeżdżony i katowany, bo pomimo zmiany uginacza na RS Dart 2, to wciąż nie jest rower na szybkie zjazdy - no ale dawał rade na lekkich trasach w Jakuszycach i jazdę po lesie i polach - tutaj też odnoszę wrażenie, że kilka cm więcej byłoby wskazane, chociaż jakiejś tragedii nie bylo - ale tak jak mówię, nie mam porównania, od 15 lat katuje tylko ten jeden rower. No i też biore poprawkę na to, że nie dość, że przesiadłem się na większą ramę, szerszą kierownicę, to jeszcze większe koła, co też robi niewielka różnice w sterowaniu rowerem - więc może z tego wynika to odczucie, że rower jest za duży? No chyba, że powinno być tak, że wsiadam na rower i od razu powinno się czuć, że jest za duzy/za mały, a nie liczyć na to, że ciało się przystosuje 😅

Pan w sklepie patrzył z boku na moją pozycję na rowerze i stwierdził, że jest OK. Też coś wspominał to o czym Ty mówileś, że ewentualnie kilka cm mozna zgubić na wymianie mostka,

row.jpg.aa4a8bd6affbb739eb047a9e31153c16.jpg

U mnie przekrok to ok 82cm, w obecnym rowerze mam jakieś 2-3 cm luzu między ramą a kroczem.

Rower na co dzień będzie używany głównie w mieście na płaskim (Wrocław). Jedynie w weekendy będzie jeżdżony w górach (Wałbrzych/Szklarska/Jakuszyce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No to L-ka może być za wysoka - nie miałeś z tym problemu ?
Byłbym ostrożny z "gubieniem" kilku cm - jeszcze z 1 - 2 cm tak, ale więcej to już może się zmienić sterowanie i ogólne odczucia (niekoniecznie na plus)...
Dochodzi jeszcze offset sztycy - tu bym jednak nie przesadzał, czyli przedział 0.5 - 1 cm ewentualnej korekty.
Mostek wydaje się dość długi, więc 1 - 2 cm pola manewru prawdopodobnie byłoby akceptowalne (w obu przypadkach są to maksymalne wartości według mnie, i sumarycznie trzymałbym się raczej max 2 cm - mostek + offset sztycy).
Jeżeli uznasz wysokość za odpowiednią, to z długością można delikatnie pokombinować - jak pisałem : L wydaje się bardziej odpowiednia, przynajmniej w teorii.
Jak będziesz miał nadal wątpliwości, to możesz z ciekawości sprawdzić rowery konkurencji - a nuż coś bardziej podchodzącego wymiarowo się znajdzie (o ile będą dostępne).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wysokością nie było akurat problemu, nawet jakiś tam luz był od ramy.

Generalnie w tym całym moim wywodzie chodzi mi o to, czy do tej niewygodnej pozycji ciało się przystosuje - niestety po 10ciu minutach jazdy koło sklepu nawet mi ciężko jest ocenić. Być może jest to normalne, że przesiadając się z roweru o innej geometrii, innych kołach i węższej kierownicy ta pozycja będzie początkowo niewygodna i ciało się przystosuje, a może powinno być tak, że wsiadam na rower i od razu powinienem czuć, że to jest to, a nie na silę się przekonywać, że po kilku jazdach będzie lepiej. Niestety jeśli chodzi o kupowanie roweru to miałem sporą przerwę, więc zupełnie nie wiem na co zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru ramy.

Chyba rzeczywiście dobrym pomysłem będzie pójść do konkurencji i przymierzyć się do innego roweru i zobaczyć jakie będzie odczucie lub ewentualnie przymierzyć się do jakiegoś CUBE w mniejszym rozmiarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No tak, żeby wszystko było tip top przy pierwszej przymiarce, to może być trudne - tu już bikefitting się kłania (zwłaszcza, kiedy ma się z czymś problemy - ciało, albo chce się ich uniknąć już na starcie).  We własnym zakresie, to : wybrać odpowiedni rozmiar ramy, a potem korygować to i tamto (kierownica, chwyty, mostek, offset sztycy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przymiarka w sklepie dała mi więcej wątpliwości niż pomogła. Myślę, że jakbym zamówił online, zrobił kilkadziesiąt km to uznałbym, że jest dobrze i rozmiar super trafiony 😅

 

Spróbuję się przymierzyć do czegoś  w zbliżonej geometrii. Może mniejszy rozmiar przy ten samej szerokości kierownicy będzie akurat strzałem w 10. Chociaż jak patrzę, to różnica w Reach w tym cube to az 18,5 cm, więc całkiem sporo

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W poszukiwaniach nowego roweru, przy zamiarze zmiany roweru crossowego na MTB natknąłem się na Accent Point Deore. Rozmiarówka dla mnie (175 cm, przekrok w butach 83 cm) wskazuje na rozmiar S/M? 

Czym się sugerować  będąc na granicy rozmiarów? Mniejsza rama jest zwinniejsza, czyli raczej do jazdy technicznej typu sinletracki? Większa na jazdę po drogach ścieżkach , piachu itp, dłuższe trasy? Może w pomorskim jest gdzieś możliwość przymiarki?

 

ACC_GEOMETRIE RAM - 2020 - POINT.jpg

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mniej więcej tak jak piszesz - mniejsza bardziej do sportu (zakładając odpowiednią długość), większa do "komfortu" (cudzysłów, bo preferencje bywają różne).
Wysokość główki niby ta sama, ale długość i wysokość górnej rury różne.
Ja np. mam Scale w rozmiarze M, czyli wymiarowo bardziej S w Point (dokładnie : niższa o 1 cm główka, i większa o 1 cm długość górnej rury), jednak Reach bardziej zbliżony do M -ki Point...
U mnie wybór świadomy i jedyny słuszny, bo L -ka była po prostu za wysoka (czułem delikatnie górną rurę, kiedy stałem nad ramą), nie szukałem też większej długości.
Zresztą nawet gdyby nie wysokość, to i tak na L jeździłoby mi się gorzej - przy wyjściowym ustawieniu pewnie narzekałbym na zbędną długość (+ 3.5 cm), i gorszą zwrotność...
Nie wiem czego oczekujesz, i czy np. spora wysokość byłaby dla Ciebie akceptowalna (dla mnie nie).
Zapomniałem dodać, że mam 180 cm i przekrok 84.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam rower przerobiony z trekinga na crossa. Ściągnąłem błotniki i bagażnik, zmieniłem kierownicę na prostą. To Kands Alfa City 19". Zawsze miałęm problem z przełożeniem nogi nad siodełkiem, jest na wyskości 100 cm. Ale jestem strasznie spięty, nierozciągnięty. Ale jazda, nie sprawiała problemów. Czasem bóle kolan.

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale żona ma Orkana 17" (damkę), może na nim pojeżdżę i zobaczę czy mniejszy rozmiar mi odpowiada. Geometria pewnie zbliżona do Kandsa więc będzie chyba to jakieś porównanie. Jeszcze się okażę że i ona (jak i ja) ma za duży rower.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiecie jakie wymiary ma Rockrider XC 100 29" Deore w rozmiarze L? Dziś na takim jeździłem w Decathlonie. Rama M ale w Rockrider Explore 500 29" w moim odczuciu za mała. Poniżej zdjęcia z jazdy na XC 100 w rozmiarze L.

rockrider4.thumb.jpg.56960d486eaac60e6c06c91f6681f1f5.jpg

rockrider2.thumb.jpg.31fecc7548c2de53204f66a8cea475da.jpg

rockrider.thumb.jpg.2cc04845619c3cf510ba9fe8d6ba7016.jpg

Byłem też w Cycling Planet (Gdańsk-Kowale).  Przymierzyłem tam Northeca Cayona Al, rama M-18,5" (ale myślę nad Deore). Przejechałem się trochę w sklepie i było ok (na początku mało powietrza ale obsługa dopompowała ), pewnie jakieś korekty by się przydały. Nomen omen w cenie Northeca jest podstawowy bikefitting. Jeżeli rama L Rockridera to coś około 19" to raczej ten większy rozmiar będzie dla mnie lepszy.

Zrobiłem też fitting na wrenchscience.com ale nie wiem jak go odszyfrować. Co do długości rury podsiodłowej to jest rozmiar 17"

wymiary_wrenchscience.thumb.png.bc9f3b09f46da886650d0b3e710a113a.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest trudne. Szukałem  wymiarów ramy w opisie produktu a nie w galerii. Nie przejrzałem wszystkich zdjęć.

Rama w tym Rockroderze wydaje się krótka, jestem mocniej wyprostowany niż na obecnej ale jednak 19" ramie crossowej.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...