Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Przy twoim wzroście moim zdaniem L TTH 622 powinna być OK. Przy M 593 to za mało. Trochę mnie niepokoi wysokość główki 134 dla rozmiaru small to trochę jak w mieszczuchu :( Dla innych rozmiarów nie podają. Nie wiem, może tel lefty jakiś inny ale mi ta główka nie pasuje do bolidu F1.

Ale jak Ci dobrze na M to zdecydowanie ważniejsze niż głosy w internecie : ) Za mały rower to garbienie się i ból pleców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wziąć nawet S'ke tylko minie chwila a chłop będzie szukał mostka 110-120mm, sztycy ponad 400mm z offsetem 25mm i do tego dojdą pytania czemu go plecy bolą. 

Za mały rozmiar jest tak samo upierdliwy jak za duży, a dla naszych pleców będzie na pewno bardziej destruktywny. Jeżeli mamy typowe wymiary to warto spojrzeć na rozmiarowke producenta, z reguły ma sens i nie jest od czapy. Jeżeli ktoś będąc po środku rozmiaru chce brać mniejszy to musi już mieć wybitnie sprecyzowane wymagania i wiedziec czego chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą rozmiarówką producenta to bywa bardzo różnie - vide Cube i przez lata Canyon. Tak jak z butami u Shimano :D

Ale faktem niezaprzeczalnym jest, że za mały rower to prosta droga do urazów kręgosłupa i bólu. Wszystkich ale to absolutnie wszystkich których znam jeżdżących na przymałych ramach boli kręgosłup ale oczywiście to nie rozmiar ramy jest przyczyną, skądże :D To nie jest taki sobie pobolewający ból tylko taki, że się zsiada z roweru i wisi na gałęzi żeby przez moment poczuć ulgę.  I siodełko ustawione na max do tyłu. Śmiesznie to wygląda. Jeździłem na za małej ramie latami i też sobie wmawiałem, że kręgosłup po 50 km  boli bo musi  : ) I nagle przestał. Bo na szczęście rower ukradli jak poszedłem do toy-toyki : ) Dobry, na Columbusie był :D

Fakt - mały rowerek jest bardziej zwrotny jeżeli nasza jazda to gównie slalom między ciasnymi drzewami. Ale wtedy lepiej wziąć 27,5 jeżeli nie 26. Zawsze będzie szybszy i zwrotniejszy na takich trasach.

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapytalem w innym dziale, ale napisze i tu :D Chce kupic ten rower: https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1571/bignine-500-lite i niewiem czy brac XL (rama 53cm) czy XXL (rama 58cm) -> (193cm wzrostu / 67cm dlugosc ramion / 88cm dlugosc wewnętrznej nogawki) Wedlug kalkulatora na stronie meridy wykazuje koncowke XL, zas sprzedawca proponuje mi XXL (moze chce sie pozbyc bo nie ma popytu na ten rozmiar? :D) i sam niewiem. Przymierzyc w osobie nie ma mozliwosci. Jak myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Czy moglibyście doradzić jaki rozmiar ramy wybrać? Chciałbym kupić Cube Attention SL 2020. Rower ma służyć do jazdy głównie rekreacyjnej(lasy, ścieżki rowerowe) oraz do dojazdów do pracy. Przymierzałem się do ramy 21 i było całkiem w porządku, pozycja jest rekreacyjna i prawie identyczna jak w rowerze crossowym. Niestety w sklepie nie są dostępne żadne modele w rozmiarze 23 żebym mógł porównać - jedynie mógłbym zamówić ten model z internetu.

Jeździłem w innym sklepie na Kellys Gate 30 rozmiar L - pozycja była bardziej sportowa(pochylona) niż w Cube, ale jeździło się dobrze. Zacząłem porównywać geometrie rowerów żeby zobaczyć jak to wypada.

 

Cube w rozmiarze ramy 23 w porównaniu do Gate 30 rozmiar L ma:

- wyższą o 4,5cm rurę podsiodłową

- rura pozioma jest 5mm krótsza,

- zasięg jest 1,5cm krótszy

 

Porównując rozmiar ramy Cube 21 i 23 wychodzi, że w ramie 23:

- rura podsiodłowa jest 5cm wyższa

- zasięg jest większy o 1,6cm

- rura pozioma jest o 2cm dłuższa

 

Dla pomocy wrzucam geometrie poszczególnych rowerów:

Cube Attention SL 2020 rama 21:

image.png.178e6090f0246e236b89c737368be4a0.png

Cube Attention SL 2020 rama 23:

image.png.86c0c66517357842d9c03d233f6c64d4.png

Kellys Gate 30 2020 rozmiar L

image.thumb.png.76149d84ac7cb4522dc5c2f3658a20e3.png

 

Z moich obliczeń wychodzi, że pozycja na ramie 23 byłaby wygodniejsza niż w Kellysie, więc nadal wygodna. Nie wiem jak z przekrokiem i czy rama 23 na mój wzrost faktycznie byłaby odpowiednia. Czy możecie coś doradzić i pomóc podjąć decyzję? A może Kellys Gate 30 byłby lepszy?

Mój wzrost to 190cm i przekrok około 89/90 cm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przymiarki w oparciu o tabelki trudno coś doradzić. Rura podsiodłowa to mylący wskaźnik bo np. Gate ma długi komin. Zawsze możesz odwrócić mostek, przełożyć podkładki i się pozycja wyprostuje o 3 cm. 

Weź pod uwagę, że ten Cube to jednak rower w technologii sprzed ponad generacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,chce kupić rower Trek Full Stache 8 29+ .  Tylko nie wiem jaki rozmiar L czy XL wedlyg tabeli producenta to na dwócj rozmiarach sie mieszcze.  Wzrost 188cm dł. Nogi od krocza 87-88 cm .  Myślałem że brac XL ale sam już nie wiem czy nie będzie za duża i wystarczy L,  do roweru nie mam opcji się przymierzyć. Dzięki wszystkim za pomoc!

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/full-stache/full-stache-8/p/28679/

 

Link z porównanie geometrii:

https://geometrygeeks.bike/compare/trek-full-stache-8-2019-19-5-in,trek-full-stache-8-2019-21-5-in/

 

 

Screenshot_20200615-233625_Chrome.jpg

Screenshot_20200615-234139_Chrome.jpg

FullStache8_20_28679_A_Primary.jpeg

Edytowane przez daniel33mc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z ramami Kross Level? Wpadły mi na chwilę w oko Levele, ale czy faktycznie mając 180cm wzrostu opierać się na rozmiarówce Krossa i celować w rozm S 17"? Z ich tabel wynika, że niby jest do 183cm? Oczywiście jazda czysto XC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wkg napisał:

Przypuszczam, że wątpie : ) Krossy mają wysoką rurę poziomą - jak nie masz krótkich bóg bierz M-ke.

Noga 85cm ;) Przygladalem się poszczególnym wymiarom w tabeli i jakoś nie potrafię ich przełozyc na swój wzrost ;) bardzo niska główka ramy, np. moja wcześniejsza rama, to 21", mostek - 17st, zero podkładek. Wiem, że spokojnie mógłbym w Cube brać rozmiar mniejszy, czyli 19" trochę zyskałbym na zwrotnosci, ale 17"?

IMG_20200716_173624.jpg

IMG_20200312_154601 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...