Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Pomijając stosunkowo wysoki przekrok, to reszta wymiarów wydaje się być OK - obawiam się, że gdybyś wybrał M -kę, to uznasz, że przekrok jest OK, a coś w reszcie nie zagra...
Zgaduję, że mostek jest w okolicach 70-80 mm, sztyca nie ma offset'u, więc w fabrycznych ustawieniach nie da się uzyskać jakiejś mocno wyciągniętej pozycji, a będzie ona dość wyważona - taka akurat moim zdaniem.
Przy mniejszej ramie i być może krótszym mostku będzie już mniej fajnie.
PS
Ja dla siebie brałbym raczej M, ale mam 180 cm i ok.84 cm przekroku, no i do tej pory miałem tylko dość małe ramy.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze wszystko bedzie ok bo nie ukrywam ze rower trochę kosztował i teraz brać i jeździć na rowerze z zbyt małym luzem tam gdzie powinien byc większy no to trochę słabo. Choć w mojej starej meridzie luz mam podobny ale tam rura jest bardziej pozioma niz tutaj xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, jak patrze na rozpiski rowerow - w ktorym miejscu bedzie widac czy rower jest na sztywnej osi czy nie? Nie chodzi mi o zdjecia, tylko o specyfikacje tekstowa gdzie to znajde

np. tutaj:
https://www.cube.eu/en/2019/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-sl-greenngrey-2019/

lub tutaj:
https://www.cube.eu/en/2019/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-pro-orangenred-2019/

Czy dobrze mysle ze jesli przy amorze jest napisane np 15x100mm to jest sztywna, a jak nie ma info to zwykly zacisk? A jak z tylu, w ktorym miejscu? 
https://www.cube.eu/en/2019/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-c62-sl-greynblack-2019/
Np tutaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Chyba trochę nie ten temat, ale odpowiem :icon_wink:
Zazwyczaj przy opisie ramy lub piast masz podane np. 12x142 - w przypadku ostatniego Cube'a jest to 12x148 ( Boost 148 ).
Czasem jednak nie wynika to z opisu ( np. na aukcji ), a wtedy trzeba orientować się po zdjęciach, albo szukać informacji na stronie producenta.
PS
Cube przy niektórych modelach jest niekonsekwentny, bo nie podaje modeli piast.
W pierwszym Cube jest wzmianka "Through Axle" przy tylnej piaście - to świadczy o sztywnej osi ( również Boost ).
W drugim ani słowa, a zdjęcia małych nakrętek potwierdzają, że ma zwykłe QR.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

Chyba trochę nie ten temat, ale odpowiem :icon_wink:
Zazwyczaj przy opisie ramy lub piast masz podane np. 12x142 - w przypadku ostatniego Cube'a jest to 12x148 ( Boost 148 ).
Czasem jednak nie wynika to z opisu ( np. na aukcji ), a wtedy trzeba orientować się po zdjęciach, albo szukać informacji na stronie producenta.
PS
Cube przy niektórych modelach jest niekonsekwentny, bo nie podaje modeli piast.
W pierwszym Cube jest wzmianka "Through Axle" przy tylnej piaście - to świadczy o sztywnej osi ( również Boost ).
W drugim ani słowa, a zdjęcia małych nakrętek potwierdzają, że ma zwykłe QR.

Dzieki.

W sumie czesciowo mocowanie w ramie, a nie chcialem specjalnie robic nowego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prośba o poradę do (zwłaszcza) wysokich kolegów. Mam 198 cm wzrostu i zastanawiam się nad zakupem ścieżkowca. Na tą chwilę mam wytypowane 2 modele: https://www.canyon.com/pl-pl/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-al-7.0/2067.html?dwvar_2067_pv_rahmenfarbe=RD%2FOG&dwvar_2067_pv_rahmengroesse=M
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-7-29/p/23590/

Moje dylematy dotyczą tylko i wyłącznie geometrii. Wg tabelek Trek jest dłuuuugi, efektywna długość górnej rury to 68 cm, a reach 50,5 cm, tymczasem Canyon w rozmiarze polecanym dla mojego wzrostu ma bardziej konserwatywne TTe na poziomie 65,5 cm i reach 47,5 cm. Czy tak krótki rower nie będzie upośledzał możliwości zjazdowych przy moim wzroście? Jakie macie doświadczenia w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wydaję mi się że to bardzo ciężkie zagadnienie bo bardzo indywidualne. Zauważyłem że porządne firmy rowerowe pomagają aby dobrać ramę pod siebie nawet mierząc rozstaw ramion czy długość rąk. Też tak sądzę że aby wybrać coś co będzie dla ciebie akurat musisz wiedzieć jaką masz budowę. Długość tułowia nóg, rąk a nawet szerokość klatki piersiowej i długość szyi. Osobiście mnie lepiej jeździ się na krótkich ramach w sensie odległości siodła od mufy i ze skróconym mostkiem. Dlatego kreciatko no musisz wiele danych posprawdzać aby porządnie dobrać! nawet styl jazdy, do czego ten rower będzie używany, trasy, krótkie wypady itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wybrałem rozmiar L. Niby proponują taką ramę od 178 cm wzrostu ale podobno połowa osób przy 180 cm bierze M. Nogę mam 85cm i przyznam że jak wezmę rower między nogi to dużo nie zostało także jak ktoś ma 180 wzrostu ale krótszą nogę np 83 to chyba raczej dla niego M. 

Tak wyglądam na jakimś przykładowym Epicu w rozmiarze L. 

IMG_20190822_132311.jpg

Edytowane przez squirrelkuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JuraMałopolska No właśnie - i to jest ciekawe :) Na pewno pojadę na fitting. Sam z siebie będę chciał niższą pozycję więc pewnie wpadnie mostek na minusie albo 2-3 podkładki niżej. Od 178 cm zalecają rozmiar L. Uważam że wszystko zależy od nogi bo przy nodze około 82-83 cm może być już ciasno z wzięciem roweru między nogi co po części zgadza się z suchym wymiarem geometrii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeznaczenie roweru. Zgroza dla wielu (biorąc pod uwagę rozpatrywane modele)  – komfortowa jazda w celach poznawczych, tak szybko i dynamicznie jak umiejętności pozwolą – tam gdzie oczy poniosą, po lasach na Pomorzu. Może jakiś maraton (coś w stylu Garmin MTB), dla totalnego fanu, klimatu i zabawy. Poza tym wypady rodzinne dopasowane do słabszych (młodszych) członków rodziny

Wytypowałem sobie trzy rowerki

Merida One Twenty 9.800

Kross Soil 2.0 2019

I ewentualnie Kross Earth 3.0 (tutaj boje się Carbonu i zawiasu Krossa – bo opinii brak, heble też dość słabe)

W moim budżecie  (10.000) i przy założonym rabacie około 25% nic innego, w co nie musiałbym na start inwestować  nie znalazłem.

Problem jednak polega na tym że Merida, która najbardziej mi odpowiada, ze względu na uniwersalność - jest tylko w rozmiarze XL.

Moje wymiary. Wzrost 186, Przekrok 89, Ape Indeks 188, Waga 85 (i spada :D )

Niestety żadnego z rowerków poza Earthem nie mam jak przymierzyć. Na Earthie zrobiłem kilka kółek na kostce brukowej wokół sklepu – ogólnie wrażenie OK, aczkolwiek mój poprzedni rower to zupełnie inny świat (ponad 10 letni HT na kołach 26, Kellys rama 21,5 z mostkiem 130mm i innymi ówczesnymi wynalazkami).

Objechałem też (na parkingu przed sklepem :ermm:) Cannondela Scalpela 4 Carbon w rozmiarze L - i sztyca poszła dość wysoko, ale do granicy było daleko, a jeździło się w miare OK, poza dośc szeroką kierownicą (780mm), ale to kwestia przyzwyczajenia ze straego roweru.

W dobie geometrii progresywnej patrzę na te cyferki i niewiele mi to mówi.

W tej Meridzie największe obawy budzi we mnie długość rury podsiodłowej - 520 mm. Do tego 175mm mm korby + 200mm (jak nie więcej)  myk- myka (skok 150mm) z siodełkiem i robi się 90cm – czyli BICYKL :(.  Reach 575mm też wydaje mi się dość duży. Poza tym znalazłem informacje, chyba nawet w tym temacie że Merida lub zaniżać wartość prześwitu nad ramą).

Odnoszę wrażenie, że pomimo że szukam potwierdzenia w cyferkach u innych producentów (chyba dlatego, że strasznie się napaliłem na tę Meridę)  to jednak rama XL to na chłopa 190+ nie na mnie.

Nigdzie na stronie Meridy nie znalazłem jakiejkolwiek tabeli lub kalkulatora wielkości ramy (coś takiego jak ma TREK, czy Scott) więc jestem w kropce.

Poniżej załączam małe zestawienie wymiarów jakie sobie przygotowałem dla porównania

Z góry dzięki za opinie i cenne uwagi.

Clipboard01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alo!

Jeśli to jest zestawienie rowerów, które bierzesz pod uwagę przy zakupie, to jest tam dość niezły mix... od fulli cross country do rowerów enduro:)

Co to doboru rozmiaru z tabelek muszę Cie zmartwić - niczego ciekawego się nie dowiesz na sucho ( sam taką miałem;) ) - najlepiej po prostu wsiąść na rower a jeszcze lepiej - na nim pojeździć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MFBD napisał:

alo!

Jeśli to jest zestawienie rowerów, które bierzesz pod uwagę przy zakupie, to jest tam dość niezły mix... od fulli cross country do rowerów enduro:)

Mix mixem, ale generalnie nie miałem odwagi zamówić nic ciemno bez przymiarki. To nie gacie w supermarkecie.

Póki co wybór padł na Anthema - trafiła się okazja we wtorek jadę mierzyć L. Tu akurat mam 99% pewność że będzie pasować, ale przejechać się trzeba :))

Edytowane przez KrissDeValnor
Nie cytujemy ostatniego posta w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie

Chciałbym sobie złożyć nowy rower bo w moim obecnym, czyli starym sztywnym schwinnie na ramie 17" brakuje mi amora. No i złożyłbym sobie coś nowoczesnego i czarnego. 
Trochę się przyzwyczaiłem do tego rozmiaru, czyli M. Mam jednak mało typowe proporcje wzrost 172 i krótka noga ok 70cm. Ze wzrostu wychodzi mi rozmiar M, a z długości nogi jakieś dziecinne rozmiary rama 14" czyli S. Np. dla mojej nogi wychodzi mi korba 140 cm! Dla jaj sobie założyłem 152 cm w swoim schwinnie i faktycznie kręci się wygodniej! Czyli coś jest na rzeczy. 
Na tej 17" mam siodełko maks. do tyłu odsunięte, mostek 8 cm i nie jestem pewien czy jest optymalnie. Czasem w trakcie jazdy przesuwam sie maks do tyłu, żeby odpocząć.
Więc szukam jakiejś dłuższej ramy. 
Rower do jazdy mieszanej docelowo po płaskim (mazowsze) lesie/ścieżkach (no i muszę dojechać do tego lasu 8-10 km po cywilizowanych drogach). Dobrze żeby była możliwość zamontowania przerzutki przedniej, bo na te asfatly większa tarcza niż 32 by się czasem przydała. Dropper posta nie chcę, ale chcę sztycę amortyzowaną. 

Zastanawiam się nad ramą NS bikes eccentric alu 29. Obecnie zostały w sklepach niedobitki ram z sezonu i do kupienia jest tylko S (16"). Nie wiem czy nie będzie za mała (za krótka). 

Jeszcze się zastanawiam nad ramą Author Egoist 29 17" bo taka jest dostępna i jest trochę tańsza, ale bardziej mi się podoba marka NS Bikes. 

Nad dartmoorem primalem się zastanawiałem, ale nie da rady przedniej przerzutki zamontować.

Doradzicie coś?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W 17" na dużym kole, to Ty nie celuj :no:
Jeżeli masz faktycznie 70 cm przekroku, to 16" będzie max, a i to w zależności od geometrii danej ramy - wskazana przymiarka i jazda testowa przed zakupem ( nawet mimo tego, że chcesz złożyć, to można przecież przymierzyć podobny rower w danym rozmiarze ).
Przy takiej nodze można rozważać ramy pod koło 27.5" ( mniejsze ryzyko, że zabraknie miejsca w kroku ), i za tym bym bardziej optował.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz - jesteś pewien tych 70 cm? JA przy wzroście 174 cm mam 79/80cm, a jest po rpstu proporcjonalny, nie mam długiej nogi.

Druga sprawa, Tutaj porzebny jest po prostu rower z niską ramą - 27,5 koła takowej nie gwarantuje. (Mój obecny rower na kołach 29 jest znacznie niższy od poprzedniego 27,5 w miejscu gdzie faktycznie człowiek staje, bądź spada z siodła

Najlepiej idz do dobrego sklepu, niech Cie porządnie zmierzą. Co do zasady to Treki są niskimi rowerami i tam bym szukał.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiaru książką przy ścianie wychodzi 70, ale chyba bez butów mierzyłem albo na książce się inaczej siedzi. W moim rowerze na ramie 17" z kołami 26" górna rura wznosi się od 70 cm (przy siodełku) do 78 cm. Ale to geometria MTB z 1992 roku i z tego co widzę, to te nowoczesne enduro-traile są chyba sporo niższe przy siodełku. Jak wchodzę na rower okrakiem, to tam gdzie jest 70 cm stoję spoko, a przy 76 musze się już odpowiednio "nasunąć" (balls) i kończy mi się luz i potem muszę już lekko stawać na palce.

Ze względu na czas/odległość raczej nie będę jeździł po sklepach i się przymierzał. Chcę temat ogarnąć zdalnie.

Z tego co piszecie wydaje mi się że rama 16" powinna być na wysokość dobra nawet z większym kołem. Tylko nie wiem jak dobrać do mojej budowy ciała długość roweru (ETT). Jak to zmierzyć? Trochę dlatego myślę o 29 bo one są generalnie dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze odczytuje to co piszesz to Twoja wewnętrzna długość nogi to 75cm - 76cm.

Jako przykład podam Ci fakt, ,że w moim obecnym rowerze 29 góra rura łączy się z siodłową na wysokości ok 70cm, czyli podobnie jak w Twoim 26, rozmiar też 17. Musisz szukać roweru niskiego - Trek, Dartmoor Hornet, Primal - one wszystkie będą niskie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, przymierzam się do zakupu Rockridera XC500, pech jednak chciał, że jestem na granicy dwóch rozmiarów L (175-184) oraz XL (185-195). Na poniższych zdjęciach przymierzam model na ramie L, sztyca jest wysunięta na max (do ogranicznika). Przymiarka do rozmiaru XL jest na ten moment niemożliwa, ponieważ żaden z pobliskich sklepów nie dysponuje fizycznie takim rozmiarem. Mam 186 cm wzrostu/noga 86cm. Czy ktoś może spojrzeć fachowym  okiem?   

 

Oqv67EK.jpg

 

vFfqj05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...