Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

dziękuję za odpowiedzi. Dotychczas jeździłem na 26 calach merida rama 18, ale musiałem wymienić sztycę na dłuższą i było raczej ok (rama moglaby być ciut dłuższa). Dzis przymierzałem 18.5 i 19.5 i wydaje mi sie ze troche lepiej na 18.5, sztycy nie brakuje. Wychodzi na to,  że ze względu na krótki tłów lepiej 18.5. Sprzedawca w sklepie skłanial się ciut bardziej do 18.5 dla mnie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w katalogu producent pisze o długości wewnętrznej nogi przy rozmiarze 18,5 (80 -84 cm) przy 19,5 (83-88 cm )

Zmierz dokładnie jeszcze raz długość wew nogi.

Rowery Treka nie każdemu będą ,,leżeć" szczególnie  osobom o  długich nogach w porównaniu do korpusu.

Miałem Superflaya 18,5 i przy  podobnej geometrii noga wew. ok 85 cm , miałem tylko 2 cm do znacznika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcinGoluchw jaki sposób obliczyłeś to, że zostanie 3 cm?

@vpablovzmierzyłem jeszcze raz długość nogi z książką przy ścianie. Zależnie od tego jak mocno ją dociskam wynik waha się w granicach 88-90cm.

Byłem dziś w innym sklepie i jeszcze raz na spokojnie mierzyłem. Sprzedawcy (wygląda, ze dość konkretnie jeżdżący) zdecydowanie doradzali mi 19.5 , więc teraz sam już nie wiem, nie czuję zbyt dłużej różnicy, pewnie trzeba by się przejechać.

@vpablovnie upieram się na treka, ale lubię treka i ważne było dla mnie żeby miał solidną ramę z otworami na bagażnik i żebym mógł sporo zapakować na niego. Na podstawie tego, co było tutaj napisane: 

 na razie wybrałem Treka, ale jestem otwarty na inne.

A teoretycznie, gdybym kupił 18.5 i zabrakło mi sztycy i dokupił dłuższą, to jakie mogłyby być negatywne skutki tak długiej sztycy? Nieprawidłowa pozycja?

Dzięki za porady!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mocno wysunięte sztyce powodują czasem pęknięcie tzw. komina, czyli górnej części rury podsiodłowej..., ale nie to żebym Cię zniechęcał do zakupu mniejszej ramy :no:, podobnie zresztą jak do zakupu większej, bo decyzję musisz podjąć sam.
Jeżeli chodzi o dopasowanie pozycji, to na obu rozmiarach da się ustawić niemal identyczną - różnica w reach co prawda niecałe 2 cm ( dokładnie 17 mm ), ale da się to skorygować mostkiem i przesunięciem siodełka, a stack to już tylko 9 mm różnicy, więc praktycznie bez znaczenia.
Dziwię się, że nie miałeś okazji się przejechać na obu rozmiarach - odmówili Ci, czy co :icon_question:
Nawet krótka jazda testowa będzie zawsze lepsza od przymiarki "na sucho".
Gdybyś miał kilka zbędnych setek, to możesz zrobić fitting.

PS
Na marginesie : ten Judy Silver to niezły balast, bo waży 2.4 kg...
Nawet w wersji Gold nie schodzi poniżej 2 kg.
 

Spoiler

Ja też mam 180 cm, ale kilka cm mniej w przekroku i na 99.9 % wybrałbym dla siebie 18.5" - tym bardziej, że póki co jeżdżę na 17" ( podsiodłówka 44 ) i to na średnim kole, jednak wybór rozmiarów ramy i kół był celowy ( coś w stylu : mały, ale wariat :icon_wink: ).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Planuję zakup Rockridera XC500 https://www.decathlon.pl/rower-mtb-xc-500-29-id_8518393.html.

Mam 180 cm wzrostu, zastanawiam się nad odpowiednim rozmiarem ramy. Czy L będzie dla mnie odpowiednie, według Decathlonu tak, a w praktyce? Podsiodłówka ma tylko 450 mm.

Proszę o poradę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza i zawsze aktualna porada - idź do sklepu i przymierz .  Inaczej - zmierz w starym rowerze ( masz ? ) odległość od opuszczonego pedału do jarzma sztycy  , a potem policz : 175 mm ( korba ) + 450 mm ( podsiodłówka ) + 250 ( sztyca ) . Moim zdaniem przy standardowej sztycy to będzie na styk ale też zależy od długości twojej nogi . No i taki pomiar nic nie mówi o długości ramy . Czyli wycieczka do sklepu i przymiarka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Według mnie będzie OK, chociaż nie wiem czym do tej pory śmigałeś i do jakich rozmiarów jesteś przyzwyczajony.
Ja też mam 180 cm i dla siebie brałbym L, a M i XL są absolutnie nie do przyjęcia.
Sztyca jest z offsetem, a górna rura z mostkiem dają 71 cm długości horyzontalnej, co w połączeniu z kierownicą o szerokości 72 cm, da moim zdaniem wystarczająco wyciągniętą pozycję.
Wysokości nie zabraknie ( małe szanse ), ale jeśli masz możliwość przymiarki, to przymierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No to już wiesz, że na pewno L nie będzie za mały, a wręcz przeciwnie - tzn. początkowo możesz mieć wrażenie, że jest duży, bo całość jest jednak nieco wyżej zawieszona na większych kołach, rama ma pewnie większy sloping i przód będzie wyżej, a długość jest większa ( zarówno horyzontalna, jak i baza kół ), do tego szersza kierownica spotęguje efekt pochylenia.
Czyli wyjdzie na to, że L to max, a Ty się bałeś, że będzie za mały :icon_wink:

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2018 o 20:07, KrissDeValnor napisał:

Dlatego wspomniałem o M, ale z zaznaczeniem "dla mnie", żeby nie było, że sadzam Cię na M, a Ty potem masz pretensje :icon_wink:
[...]Za jakiś czas możesz się jeszcze odezwać i zdać relację jak Ci się jeździ.

Minęło jakieś pół roku jazdy (no może bez ostatnich dwóch-trzech chłodnawych tygodni) i wracam z podsumowaniem.

Rama M doskonale pasuje, był to właściwy wybór. Co do samego sprzętu:

  • Na wejściu (historia w innym wątku) zmieniłem przednie zęby i przerzutkę z 2-rzędowej na 3 rzędową aby mieć 42T. Na początek był to dobry wybór aby gładko przejść z poprzedniego roweru. Jednak za radą forumowiczów postanowiłem stopniowo przechodzić na wyższą kadencję i przyznaję, że jest to do zrobienia, nie przeszkadza, można powiedzieć, że przywykłem. Dodatkowo pomaga kiedy sytuacja wymaga nagłego przyspieszenia. Całkiem możliwe, że oryginalny zakres 2 rzędów z przodu byłby obecnie wystarczający.
  • Oryginalną rurę kierownicy musiałem przyciąć pod siebie o kilka cm.
  • W drugim tygodniu jazdy dopadło mnie skrzypienie z suportu. Po uważnym przyjrzeniu się okazało się, że powodem są łożyska pedałów. Całe poleciały do śmieci ustępując miejsca platformom na 4 łożyskach (polecane na forum, doszły od Ali expres w tydzień!), które do tej pory sprawują się świetnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, myślałem trochę o doborze roweru, z powodu braku doświadczenia z 29 na obu rozmiarach siedzi mi się podobnie, ale pewnie w przypadku dłuższej jazdy rozmiar już będzie miał znaczenie. @vpablov napisałeś że Trek nie każdemu będzie leżeć - szukałem alternatywy (ważne były dla mnie otwory do mocowania bagażnika w ramie) i myślałem o Cannondale Trail 3  i o Scott Spect 910 . Czy one mogłyby mi bardziej odpowiadać ze względu na warunki fizyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich i proszę o pomoc interesuje mnie Unibike Flite 29er z 2018r- rama 21 wzrozt 189 noga bez obuwia 87cm. Do tej pory jeździłem Unibike Mission 26er - rama 21. Jazda raczej nie ekstremalna. Czy 21cali to dobry rozmiar ramy przy kołach 29 dla mnie? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Kupiłem wczoraj nowy rower ale zastanawiam się czy aby na pewno wybrałem dobry rozmiar ramy i czy dobrze mi w sklepie doradzono. Już tłumaczę o co chodzi. Mam 183 cm wzrostu. Przekrok - zeby nie bylo niemilo - 85cm. Rower jaki kupiłem to Merida Big.Nine 500 Lite. Rozmiar ramy L. Stojąc z rowerem między nogami mam jakies 2-3 cm luzu, co za tym idzie mogę podnieść przednie koło o ok. 15cm. Czy takie wymiary są akceptowalne czy jednak zabrać i dzwonić do sklepu z pytaniem czy mogę jeszcze zamienić rower o ramę mniejszą ?? Na samym rowerze przed sklepem jeździło mi się dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

L -ka wydaje się być optymalna i piszę to jako osoba preferująca małe ramy.
Potwierdza się po raz kolejny, że Merida zaniża przekrok - deklarują przecież 77 cm, a realnie jest najwidoczniej więcej.
Jak już chcesz się tak bardzo przekonać, to zrób porównanie z M -ką, ale raczej odradzam przesiadkę na stałe, tym bardziej, że chyba głównie rekreacja będzie grana, co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...