Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Przymierzam się do zakupu roweru Scott Aspect. Nie mogę się natomiast zdecydować co do rozmiaru ramy.
Wzrost 179 cm, długość nogi/przekrok: 80 cm.
M czy L?:)
Chciałbym mieć raczej wygodną postawę, nie chciałbym się na rowerze jakoś wyciągać ani nie zależy mi na zacięciu sportowym ;)
Geometria ramy: https://www.scott.pl/photo_sizes/215/215_930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mareckik
17" to wybij sobie z głowy ( mówię to jako osoba o identycznym wzroście i jeżdżąca właśnie na 17" - 44, do tego na średnim kole, tyle że innego producenta ) , ale 19" przy odpowiednim ustawieniu może być OK - może, bo zdaje się, że jeździsz z offsetem, a mniejsza rama jest o 2 cm krótsza, więc żeby osiągnąć zbliżoną do 21" długość, to musiałbyś założyć dłuższy mostek, co niekoniecznie będzie wskazane i/lub zmienić kierownicę na szerszą i ewentualnie prostą ( jednak wtedy będziesz bardziej pochylony ).
Jeżeli dobrze Ci się jeździ na tej 21", to po co kombinować, chociaż ja bym wybrał 19".
PRU
Rower ma taperowaną główkę ramy, więc będziesz miał spory wybór amorów w razie czego ( jak zechcesz wymienić ).
Poza tym przyzwoity napęd z sensownym stopniowaniem, ale niezaspecjalne hamulce ( uważane za słabe ).
Bierz L, który jest górną granicą dla Ciebie, ale skoro dobrze się na nim czułeś, to będzie OK.
Ja dla siebie ( 180/84 cm ) brałbym raczej M, ale to kwestia preferencji.
przemekzn
Wskazałbym na L, ale sądząc po deklarowanym przekroku, to może się okazać za wysoki - bezpieczniej z tego względu byłoby wybrać M, jednak tu też przekrok jest podejrzanie duży...
Bez przymiarki bym nie kupował na Twoim miejscu - zawsze jeśli jest możliwość, to trzeba to robić ( najlepiej z jazdą próbną ).
 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie, może ktoś skorzysta. Wybierając pomiędzy M/L/XL zdecydowałem się na M.

Czemu skoro czułem, że L/XL lepiej mi leży? Temu, że początkowo zrobiłem tylko kilka kółek wokół sklepu a ostatecznie zrobiłem przejazd testowy ~2km po możliwie zróżnicowanym terenie. Na L ból dłoni pod kciukiem, XL nawet nie sprawdzałem. Na M żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dlatego wspomniałem o M, ale z zaznaczeniem "dla mnie", żeby nie było, że sadzam Cię na M, a Ty potem masz pretensje :icon_wink:
Ból dłoni może wynikać np. z innego ustawienia manetek i nieco innego ułożenia dłoni na chwycie, a niekoniecznie ze źle dobranego rozmiaru - to tak ogólnie.
Nawet istnieje możliwość związana z nieprzyzwyczajeniem dłoni do danego ułożenia i w efekcie uczucia dyskomfortu lub bólu.
Czasem pomagają też dobre rękawiczki, chociaż niektórzy twierdzą, że przeszkadzają im żelowe wkładki - jak widać możliwości, zależności i przyczyn może być co najmniej kilka i nie zawsze decyduje o tym niewłaściwy dobór rozmiaru roweru.
W tym przypadku okazało się, że kalkulatory miały rację, choć nie zawsze można we wszystko ślepo wierzyć.
Za jakiś czas możesz się jeszcze odezwać i zdać relację jak Ci się jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne i bardzo zroznicowanie wzgledy w sensie rozmiaru ramy. Tak czy tak, rama jest juz od pol roku w uzytku. Dziwne bardzo okaze sie, ze rama Kross B8 RIO w rozmiarze S dla mnie na wzrost 187 jest idealna. Jedzilem sporo czasu na rozmiarach M i L (Kross). Z tabeli wybralbym ewentualnie jedynie Mke poza moja Ska. Obecny set przejechal 3 maratony i nie poczulem nic, co by mi niepasowalo. Jedyny efekt minusowy to dretwienie dloni (sporadyczne, sekundowne), co prawdopodobnie powoduje kierownica, hebel i manetki kiepsko ustawione.

 

Pytanie moje brzmi doslowanie sensacyjnie. Dlaczego przy moim wzroscie rozmiar S najbardziej mi odpowiada? Mozliwe ze po kilku latach jazdy grawitacyjnej "krotki" fulle ulozyly mi podstepny plan do powrotu do malego, ale szeroko rozstawionego roweru? Choc rozstawy kol jest tu dosc waski.

 

Skad bierze sie moja wygodna pozycja na rowerze dobranym teoretycznie pod sporo nizsza osobe?

Dlaczego rama wieksza sprawia mi wrazenie az kosmicznej? 

Dlaczego rozmiar L jest dla mnie WIELKI?

 

Dodam, ze sztyca maksymalnie wyciagnieta, siodelko maksymalnie do tylu. Przelozylem sztyce o 5cm dluzsza na probe. Efekt byl taki, ze moja wytracza mi idealnie. 

 

Czy jest sens robic fiting tak malego roweru przy na tyle wysokiej osobie?

 

P.S. Nie mam pojecia skad wziela sie tak duza czcionka. 

 

 

Edytowane przez Koralowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich, proszę o radę w doborze ramy pod mój wzrost 185cm dla nogi 85 roweru Kross Level B5 2018. Wszyscy mi wmawiali że tylko rozmiar 21 "L" jak na mój wzrost - to pojechałem i przymierzylem eLke i gdy stałem w przekroku to nie miałem prawie żadnego luzu w "M" było komfortowo. Zrobilem 2 kółka po sklepie ale odczucia praktycznie żadne. Z kalkulatora Krossa wyliczyłem że MTB pod moją nogę to 19. Czy rozmiar "M"nie będzie za maly? Proszę o pomoc - Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrissDeValnor,

Dzięki za odpowiedź. Wciąż roweru nie kupiłem, nie jestem w 100% przekonany. Jeżdzę rekreacyjnie, głównie po lesie. Szukam czegoś, co pozwoli mi na w miarę wygodną pozycję. Na starym rowerze na kołach 26", z długą ramą często boli mnie kark. W Scott Aspect patrząc na geometrię (https://www.scott.pl/photo_sizes/215/215_930.jpg) mam obawy, że kierownica jest osadzona dość nisko a jeżdżąc kilka minut w okolicach sklepu ciężko mi wyrobić sobie opinię, czy będę zadowolony z roweru po 30 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrissDeValnor: czy  możesz polecić inne komfortowe jak na warunki MTB ramy?

Wydaje mi się też, że parametr "stack" jest o jakieś 10 cm zaniżony w tej geometrii i dotyczy raczej roweru 26". Dla porównania Scale ma ok. 10 cm większą wartość "stack"

Edytowane przez przemekzn
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Cube słynie z rekreacyjnej geometrii ( krótkie górne rury ) - modele Attention i Acid, a nawet te - wydawałoby się - bardziej sportowe wersje aluminiowe z dopiskiem Race w nazwie, wcale nie mają jakiejś ściganckiej geometrii.
Jest też dość ciekawy i nietypowy Canyon Pathlite - niby cross, ale osprzęt częściowo pochodzi z MTB ( koła i napęd ), a rower ma przy tym obie osie sztywne i taperowaną główkę ramy, co otwiera możliwość montażu współczesnego amorka MTB ze stożkową sterówką ( po zmniejszeniu skoku co prawda ).
Kwestia ile chcesz/możesz wydać i czy sprowadzenie czegoś z zagranicy wchodzi w grę ( Canyon jest dostępny tylko wysyłkowo ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie rozglądam się za fullem o przeznaczeniu nazwijmy to "wszechstronnym". Zawęziłem wybór do trzech rowerów:

1. Merida One-Twenty:  https://www.rowerymerida.pl/produkt1408/one-twenty-9-600-rower-merida.html

2. Canyon Neuron:  https://www.canyon.com/pl/mtb/neuron/2018/neuron-al-7-0.html

3. Specialized Camber:  https://www.specialized.com/nl/en/mens-camber-comp-29/p/129000?color=239838-129000

I tu pojawia się problem z doborem ramy, mój wzrost to 187cm a wewnętrzna długość nogi 88cm i o ile Merida i Canyon sugerują w miarę podobne L-ki to Spec w nieoficjalnych tabelach wskazuje XL z mocno różniącymi się wymiarami??? Jak mam do tego podejść bo nie za bardzo mam gdzie przetestować fizycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Stoję przed zakupem roweru (obecnie mam Martina na kołach 26" rocznik 1995 ;) ). Z różnych opinii wychodzi mi że odpowiednim dla mnie będzie Cube Attention tylko mam problem z rozmiarem ramy. Mianowicie mam wzrost 183 cm ale noga 80 (taką mam budowę). I teraz w jednym sklepie mówią e rama M a w drugim że L. Wydaje mi się że lepiej było na M, ale ogólnie na tym rowerze jeżdzi się zupełnie inaczej niż na tym moim starym (szeroka kierownica, hamulce itp.). Rower jest mi potrzebny do codziennych jazd (będę miał cały czas bagażnik) oraz do wyjazdów w lekki teren (las, pola czasami jakieś niskie góry ale też dłuższe wycieczki z sakwami)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dezent napisał:

Ja mam 180 cm i nogę 82 cm i jeżdżę Cube Attention model 2015 w rozmiarze L. Tobie też bym polecił rozmiar L, tym bardziej, że będziesz użytkował rower rekreacyjnie.

trochę się boję przy tej ramie, że mogę co nieco sobie obić ale może muszę się jeszcze raz przymierzyć bo pozycja powinna być lepsza na L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, zdecydowałem się zmienić w końcu ramę , którą ma mi posłużyć za bazę pod budowę fajnego roweru, chodzi mi po głowie accent peak 29 z 2016 roku, z tym że nie wiem jaki wybrać rozmiar. Do tej pory jeździłem na Kross'ie B3 , zdecydowanie za dużym, bo L , przy wzroście 180 i przekroku 80 cm , nieraz otarłem się o śmierć :D czy peak29 2016 w rozmiarze M , będzie ok pod budowę roweru do powiedzmy rekreacyjnego( do 50 km, lasy , pola ,asfalt) jeżdżenia z późniejszym zamiarem prób w ściganiu? Chyba że możecie polecić coś w podobnej cenie. 

Edytowane przez edd90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, edd90 napisał:

czy peak29 2016 w rozmiarze M , będzie ok pod budowę roweru do powiedzmy rekreacyjnego( do 50 km, lasy , pola ,asfalt) jeżdżenia z późniejszym zamiarem prób w ściganiu? Chyba że możecie polecić coś w podobnej cenie. 

Tak, rozmiar M będzie najodpowiedniejszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jeżdżę obecnie 3 sezon na Accencie EL Nino 17", maratony rowerowe raczej po nizinach, raz etapówka w Górach.  Na nowy  sezon przymierzam się  do nowej ramy. Rozważam Peaka 27,5 roz. S waham  się jeszcze nad Peakiem 29 S.  Mam 168 cm wzrostu, dł. nogi 75 cm, a może macie jakieś inne pomysły na ramę do 1000 ZŁ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie wiem jaki typ roweru Cię interesuje, ale w GT widzę nawet podaną wartość TTh = 667 mm ( Zaskar ) lub 674 mm ( Pantera ).
Największe Meridy mają 665 mm ( np. Big Nine Limited ).
Rozumiem jednak, że chcesz się jak najbardziej zbliżyć do tych 655 mm.
EDIT
GT Avalanche ma nawet 678 mm w największym rozmiarze, ale jest też 654 mm.
Z tego co pamiętam, to Unibike miał spory limit wagowy - 140 kg o ile dobrze pamiętam, ale jeśli chcesz mieć więcej pewności, to najlepiej szukaj ram z dożywotnią gwarancją ( np. Trek i GT ).

Edytowane przez KrissDeValnor
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

cześć, przymierzam się powoli do x-caliber 9 2019 i na pewno będę chciał go obejrzeć osobiście w Katowicach, ale nie mam doświadczenia z rowerami pow 26 cali, czy celować raczej w 18.5 czy 19.5. Z tego co widzę mam dość nietypowe wymiary, przy wzroście 180 długość nogi 89.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...