Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam pod pewnymi względami podobne parametry ramy 19" niby rama też dedykowana do XC lecz górną poziomą rurę krótszą o ok 3cm(suport -stery TT) ale mostek mam 120 a w sumie mógłbym dać 130-140mm tutaj widać że krótszy ale wyrówna to dłuższa odległość może się jeszcze okazać ze mało dla ciebie , ST mam to samo. Ogólnie nie uważam żeby był za duży mój. Wziąłbym na twoim miejscu L ale nikt nie będzie takim doradcą jak samemu przymiarka. Jak kupisz M to pewnie byś musiał skorygować w przyszłości długość mostka jeśli chciałbyś bardzo aerodynamiczna pozycję a sztyce to se dobierzesz wysokość.

Edytowane przez Stanko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam wszystkich! 

Noszę się z zamiarem kupna roweru na dużym kole, chciałbym kupić Scotta RC. Na początku myślałem, że powinienem kupić rower w rozmiarze L lecz pytałem wielu sprzedających na allegro i mam straszny mętlik. Niektórzy ludzie twierdzą, że rozmiar L pasuje na osoby o wzroście 177 - 187! Myślałem, że Lka będzie odpowiednia (podkładki z pod mostka do góry, mostek "na -" i w drogę, ewentualnie mostek 70-80mm? :) Przeczytałem kilka postów na tym dziale i widzę, że większość ludzi jeździ na za dużych rowerach. Wyczytałem również, że najważniejszym parametrem jest horyzontalna długość ramy. Ale jak patrze na tabelki to widzę, że moja dotychczasowa rama ma wymiar 585mm zaś 29er w rozmiarze (M 600mm),(L 625mm) jest to 4cm więcej niż dotychczas. Czy ta rama będzie na mnie dobra czy jednak za duża? Uważam, że rower który aktualnie posiadam jest troszkę za krótki. Fakt posiadam mostek 90mm i z racji, że lubię jak rower jest zwrotny i nie lubię długich mostków to jestem odsunięty na siodle maksymalnie (sztyca z offsetem). Z racji, że siodło było używane poza duuzym zakresem z ostatniego treningu wracałem na stojąco (tytanowe pręty nie wytrzymały napięcia) pomyślałem, że to czas Lkę. Z 29r miałem do czynienia ze Scottem spark 930 2018r (roz.M) i w moim odczuciu rama była za krótka no chyba, że na fulu tak ma być. Jeździłem również na krossie level b12 2017r również w rozmiarze M i tu już było dużo lepiej tzn dłużej, rower pozytywnie mnie zaskoczył zwrotnością (pierwsza jazda 29ką) mieściłem się w naprawdę ciasnych singlach. Pozycja na rowerze bardzo sportowa i rama uważam, że taka na styk. Dodam, że nie mam możliwości przymiarki ewentualnie muszę się przejechać 400km w jedną stronę żeby zobaczyć go na żywo.

Moje wymiary to Wzrost 179,5 i długość nogi 85cm

podaje linki do geometrii ram:

Aktualna



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No to masz mały problem, bo z jednej strony chciałbyś być bardziej wyciągnięty ( jak na L ), a z drugiej rower ma być zwrotny ( jak na M ).

Ja obstawiam rozmiar M, który ma niby długość z mostkiem mniejszą o 5 mm niż w Twoim obecnym rowerze, ale z kolei L ma już tę długość większą o 30 mm.

Mostki można niby wymienić, ale bierz pod uwagę również to, że duże koło będzie ogólnie znacznie większe i na długość ( baza kół o 3 i 5 cm większa niż w obecnym ) i na wysokość ( nawet jeśli np. deklarowany przekrok jest zgodny z danymi z tabeli, to przód będzie zdecydowanie wyżej ), a to że we wszystkich rozmiarach jest krótki ogon ( 42,5 cm tylnych widełek ) nie spowoduje z automatu dużej zwrotności w tej L - ce.

Takie jest moje zdanie, ale rzecz jasna subiektywne.

Jak znajdziesz czas, to jednak warto by było się przymierzyć do obu rozmiarów i symboliczny kawałek na nich przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na forum. Mam dylemat z wyborem rozmiaru ramy, a jestem mało doświadczony jeśli chodzi o mtb. Interesuje mnie zakup takiego jamisa http://www.jamisbikes.com/usa/dragonslayer27sport.html. Jestem pomiędzy rozmiarami 17 i 19. Wzrost 180 cm, przekrok 84.5 cm bez butów. Rower ma służyć do jazdy w lekkim terenie po lasach i polnych drogach oraz do krótszych i dłuższych wypadów w stylu bikepackingowym. W sklepie internetowym sugerowano mi rozmiar M. Z innych źródeł zetknąłem się z opinią, że nie ma się co przejmować wysokim standover i brać L. Czy ktoś mógłby pomóc i posłużyć dobrą radą?

Edytowane przez Regenade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Dzięki za odpowiedź. No właśnie, patrząc na tabelkę rozmiarów np. u Krossa powinienem mieć przy takiej nodze 182-184 cm wzrostu :) Jeszcze jedno pytanie - standardowa kierownica jest 740mm i da się odczuć delikatny dyskomfort w postaci nacisku na dłonie. Czy jej skrócenie da efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zbyt wiele czynników mogących wpływać na ból dłoni, np. nieprawidłowo ustawione manetki i klamki hamulców, twoja pozycja na rowerze, za długi lub za krótki mostek czy zła szerokość kierownicy, żeby można było stwierdzić jednoznacznie, nie widząc Ciebie na rowerze. Pozostaje cierpliwe próbowanie innych ustawień, a do tego najlepiej pożyczać poszczególne komponenty. Oczywiście, problem mógłby rozwiązać bikefitting, ale to kosztowna usługa i ostatnio coraz częściej oferowana przez speców po weekendowym kursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drodzy Forumowicze, 

przekrok 80cm, wzrost ~178cm. Przymierzałem wcześniej Kross Level 3.0 w ramie 19", Kross Level B4, Romet Ramblera 29 4 w ramie 18", Meride Big Nine 100 w ramie L. W końcu w sklepie trafiłem na Rometa Mustanga 29 1 w ramie 17 cali, i generalnie stojąc za pedałami, nad krokiem zbyt wielkiej przestrzeni nie mam, więc panowie stwierdzili, że nawet odrobinę za duża jest ta rama. 

Niemniej jednak zdecydowałem się na zakup tego mustanga w ramie 17, za mną już paręnaście kilometrów i w zasadzie żadnego dyskomfortu nie odczuwam - brak bólu rąk, nóg - pozycję mam mniej więcej taką https://team29er.pl/images/stories/news/Rowery/medano_photon/ephoton_29er_rower_jazda.jpg .

Tylko, że wczytując się i przed zakupem i teraz nawet bardziej po zakupie, zastanawiam się czy faktycznie nie powinienem mieć ramy w rozmiarze 19", tak jak nakazują wszelkie kalkulatory i tabelki.. Niestety moja nieświadomość, jak mi w zasadzie powinno się jeździć, powoduje pewien dyskomfort psychiczny i stawia pytanie czy dobrze zrobiłem. A przymierzając rowery w sklepach, ciężko się ustosunkować po paru przejechanych metrach.

Dawno temu miałem rower Kellys Viper z 2006 w ramie 19". I było ok. Być może głupia dodatkowa uwaga - pochylając się do mostka, czoło ląduje na jego końcu.

Co myślicie? Pozdrawiam serdecznie!

 

 

Edytowane przez Regmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Jak mógłbyś wybrać 19", skoro na 17" masz minimalny zapas w kroku z tego co zrozumiałem...
Rowery na kołach 26" i 29" to dwie różne bajki - na dużych kołach wszystko jest wyżej, więc nie można mieć raczej ramy o takim samym oznaczeniu rozmiarowym w obu przypadkach ( chociaż są jeszcze różnice w geometrii i wymiarach ram pomiędzy różnymi producentami ).
Na logikę jak weźmiesz nawet tę samą ramę i umieścisz ją nawet wirtualnie na większych kołach, to oczywiście będzie się ona znajdowała wyżej niż na kołach mniejszych.
Poza tym Mustang ma wygiętą ku górze górną rurę, więc to też ma pośrednio wpływ na ciut mniejszy zapas w kroku niż w przypadku ramy w której górna rura jest prosta, a przy tym dość mocno opada.
Miałeś też 27,5" do wyboru - tam miałbyś więcej zapasu i niewykluczone, że nawet 19" jakiegoś producenta by podeszło, chociaż z takimi warunkami to raczej 17 - 18" jest wskazane ( nawet przy średnim kole ).
Piszę to, zakładając że poprawnie się zmierzyłeś, ale skoro 17" jest na styk, to pewnie Twoje wymiary się zgadzają.
Jak Ci się dobrze jeździ, nie czujesz żadnego dyskomfortu i jest w miarę wygodnie, to nie ma się co przejmować i trzeba dalej śmigać :icon_cool:
PS
Kilkanaście kilometrów to jednak za mało, żeby obiektywnie oceniać rower.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Niestety te przeróżne kalkulatory oraz dostępne tabelki kazały mi zwątpić być może w złudne uczucie komfortu, a na przestrzeni ostatnich 10 lat, faktycznie te rowery są nieco inne. 

Dzięki bardzo za odpowiedź - pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaka jest rożnica pomiędzy trekiem x-caliber 7 damski, a męski?? 

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-7/p/21576/

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-7-damski/p/21683/

widze że kąty ramy mają takie same... 

Szukam roweru dla dziewczyny, czy jest jakaś zasadnicza różnica pomiędzy rowerami damskimi? czy smialo moge wybierac w meskich ;)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A jakie dziewczyna ma warunki fizyczne ?  Jeśli nie jest niska, to śmiało może brać męskie ramy.
Jeżeli nie ma błędu na stronie, to np. rama 17,5" jest identyczna w obu wersjach - damskiej i męskiej, więc poza kolorem różni je chyba tylko szerokość kierownicy i siodełko.
Ogólnie ( w teorii ) damskie wersje powinny być nieco lepiej dopasowane do kobiecej budowy, bo przy tym samym wzroście kobieta ma zazwyczaj dłuższe nogi, ale krótszy tułów niż mężczyzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosze o porade. Przymierzam sie do zakupu Kross Level B(kolo 29). I mam dylemat jaka rame wybrac. Mam 186 wzrostu i przekrok w granicach86-87cm. Przymierzalem sie do levela2. 0 z tego roku. Do M  stojac nad rowerem mialem ten umowny sporo luz. Ale musialem dosc duzo wysunac sztyce zeby ustawic siodlo. Natomiast mierzac L mozna powiedziec ze stojac mialem rame w kroku. Moze ze 2-3cm luzu. I teraz pytanie co wybrac? Czy te 1 do 3 cm roznicy w geometrii dlugosci rur, reach i stack. Bedzie mialo az takie znaczenie?. Dodam ze mimo przymiarki nie potrafie zdecydowac na ktorej ramie bylo lepiej. A chce kupic rocznik 2016

https://www.kross.pl/pl/2016/mtb-xc-29/level-b2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Również proszę o poradę.  Przyszła pora na 29. 

174 cm wzrostu, noga 80/81 ( bo nie wiem czy dobrze mierzę )).  Zastanawiam się nad dwoma modelami CUBE - ACID https://www.cube.pl/2018/rowery/mountainbike/hardtail/acid/cube-acid-blacknwhite-2018/

 LTD (w tym roku nazywa się to reaction). https://2017.cube.pl/rowery_2017/hardtail/ltd/cube-ltd-pro-2x-blackline-2017/

 

Brałem też pod uwagę SCOTT ASPECT bo wydaje mi się że to jest trochę taki CUBE ACID.

 

Mam dwa dylematy:  którą geometrię wybrać bo to dwa inne rowery i jaki rozmiar. Generalnie tradycyjnie - ilu sprzedawców tyle teorii, ja sam pierwszy mtb mialem dużo za duży ( uroki wieku  - kiedyś kupowało się co jest a nie co się chce czy powinno))), kolejny czyli  wheleer pro3900 też sam nie wiem czy wg teorii dobry (19 calowy) - mnie się jeździ dobrze ale podobno  mógłbym mieć mniejszy). Trzeci rower chciałbym jednak kupić taki jak przynajmniej teoretycznie wypada.  Co do geometrii w CUBE LTD(Reaction) to podobno jest bardziej sportowa ale też one są dość wygodne. Sam już nie wiem.

Co z tym rowerem chcę robić: wszystko,  ale jednak 80% po płaskim i w tym dużo asfaltu.  Z drugiej strony  wycieczki w góry ( typu Turbacz Luboń, Chełm, Lasek Wolski czy dolinki - to dla Krakusów sprawa jasna)) ) też czasami wchodzą w grę).

Jeżdżę teraz na starym rowerze z kołem 26, ramą 19 i imitacją amora. Napęd itd są ok. Generalnie daję radę. Ale powstaje pytanie czy nie mógłbym lepiej "dawać radę"  i stąd ta chęć do zmiany roweru. 

 

Pomijając fakt, że chcąc zmierzyć oba modele w 2 rozmiarach muszę objechać pół Małopolski i Katowice bo jedni mają taki inni inny itd  to chciałbym przygotować się do tego zakupu od strony teoretycznej i posłuchać mądrzejszych od siebie.

Bardzo proszę o jakieś porady bo już mam dość tych sklepów )))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, 

Nadszedł czas na pożegnanie się z rowerem XC. Przełaja sobie zostawiam a szukam czegoś na wypady w góry. Wybór padł na Scotta Scale 950. Pierwszy raz mam do czynienia z fullem. Przy 191cm wzrostu i 95cm nogą iść w L czy XL? Jestem raczej spokojnym raiderem bez ciśnienia na wyścigi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, z cyklu weekendowe luźne przemyślenia...

180cm i siodło ustawione na prawidłowo, czyli 75cm od osi suportu (długośc nogi minus 10cm)

Aktualnie mam Cube'a Reaction GTC 29 w rozmiarze 21" mostek 90mm -17st. Generelnie jest git majonez, rower jest mega stabilny, co daje mi dośc duże poczucie bezpieczeństwa. Zaliczyłem dwa maratony, Zywiec/Brenna i czuje sie super na podjazdach i zjazdach tym bardziej.

Zastanawiam się, czy sie bawić w wymianę ramy na 19", bo mam identyczną ramę jak moja na oku :)

Czy jesli cos miało by mocno poprawić zwrotność, to musiałbym lecieć juz w 17" ????

Naczytałem się jednak, że te ramy przez swą sztywność, bywają aż nadto nerwowe i czy przypadkiem schodząc w dół z rozmiarem nie napytam sobie biedy i nie zacznę zaliczać gleb w górach?

i-dwTjhdn.jpg[/img]

i-tSN2shb.jpg[/img]

i-JT7sSVK-XL.jpg[/img]

i-Pv76gLw-XL.jpg[/img]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wskazówki, wzrost 178cm noga 87cm.

Podchodzę do cannondale trail 5 (co sądzicie o samym rowerze?), wymiary jak w linku:

https://www.cannondalebikes.pl/data/catalog/products/1479_g.jpg

Testowałem jak poniżej:

M - czułem się jak miś w cyrku na jednokołowym rowerku, ale wszelkie kalkulatory chcą M

L - było ok, tylko ze obecnie jeżdżę mając odległość siodło-kierownica 70/71cm, tu z rysunku plus mostek będzie powyżej tego (w M był by akurat)

XL - w jeździe tochę krążownik, ale rozmiarowo też był ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...