Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Rower to Bros Adventure w trochę innej specyfikacji niż ten w linku, tzn model sprzed roku lub dwóch.

http://www.bikebrothers.no/prod.php?id=609

 

Tego wymiaru 48 cm nie jestem do końca pewny, bo na stronie nie ma chyba geometrii ramy. Info mam od sprzedawcy od którego mam kupić rower.

Edytowane przez nhandu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - ja zaczynam też się przymierzać; 190 cm/85 kg, noga 90 i but 46/47. Przymierzałem się dziś do Cambera Comp 29 i do Scalpela - obydwa w rozmiarze L, w obydwu brakło sztycy (a znowuż w obydwu sztyce to 400 mm). Przejechałem się też na Camberze XL - dało się ustawić sztycę pode mnie, ale sam rower już duuuży - chodzi mi bardziej o długość góry niż o przekrok - tego nawet w XL było pod dostatkiem. Obecnie jeżdże na 21-calowym Intense, wcześniej - poza jednym wybrykiem - praktycznie same 20-calówki (no dobra, 20.5)

 

Generalnie z doświadczenia wiem, że dla siebie muszę mieć ok. 81-82 cm pomiędzy górą siodełka a osią suportu -  do wygodnej jazdy - a to przy 19-calowych L-kach zaczyna być problemem. Nie bardzo mam ochotę iść w dłuższą sztycę -  przechodziłem już kiedyś pęknięcie ramy właśnie na podsiodłowej, sztycę też udało się złamać. Testowałem zresztą 19-calowy HT brata - no tam to dopiero brakuje sztycy - wyciągnięta do moich wymagań wygląda wręcz monstrualnie :D

 

No i co - iść w takim razie w XL - a jeśli tak to z czego? Kusi mnie Canyon, ich PPS sugeruje dla mnie L-kę właśnie - no ale pytanie czy styknie w L-ce sztycy (pewnie podpytam w innym wątku). Ewentualnie inne fulle w type 110/110 (albo ciut więcej - interesuje mnie raczej coś trailowego/AM niż XC). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canyon ma górną rurę 630 w XL. To tyle ile ma Cam w 19 calach. Ja stawiam na Canyona z mostkiem 80 mm. Dodatkowo Canyon w XL ma dłuższą rurę sterową a to daje krótszy rower.

 

Nie do końca - L-ka ma 617 mm w 2012, 612 w 2013 (generalnie musialbym celować w model '12 ze względu na podsiodłówkę). Model na 12 ma też generalnie lepszy kit. Mój obecny Intense ma bodaj 61 cm górnej rury + mostek 105 mm, więc wyjdzie pi razy oko na to samo - przy Canyonie już niekoniecznie. 

 

Te 85 cm przekroku w Canyonie lekko przeraża (wręcz mi nie pasuje, mój obecny rower ma chyba 77 cm?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam 175 cm. wzrostu, 66 kg wagi długość nogi 80 cm.

Obecnie jeżdżę na Kelly's imagine z 2006 rama w rozmiarze 19,5 (jest trochę za długa dla mnie - długość górnej rury 60 cm) i chcę zmienić na scotta scale 970 lub 670 i tu jest moje pytanie który byłby lepszy dla mnie 970 (http://sklep.kastor-bike.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=757&category_id=161&option=com_virtuemart&Itemid=156&vmcchk=1&Itemid=156) czy 670 (http://sklep.kastor-bike.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=765&category_id=162&option=com_virtuemart&Itemid=157)i w jakim ewentualnie rozmiarze miałaby być rama??

Rower głownie do przemieszczanie się po mieście i okolicznych asfaltach. W weekendy Kampinos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wyposażenie to obojętnie który, rozmiar kółka - jeździsz jak na crossie, to pewnie lepsze 29" - czyli 970 w rozm. S,

A najlepiej poczekaj na Scale z kółkami 27,5" ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

mam dodatkowe pytanie ostatnio widziałem kross'a B7 za 3tys w rozmiarze M i tu jest moje pytanie który rower wybrać scott scale 970 czy kross B7 i czy rozmiar tego krossa będzie dobry. Wzrost 175 waga 66 kg

M-ka Krossa będzie na 99% odpowiednia dla twojego wzrostu. Ja mam 182 cm i L-ka jest ok. Powiem nawet więcej - Kross moim zdaniem dał ciut za długi mostek do tej ramy, więc pewnie ta sama historia dotyczy mniejszego rozmiaru. Jeśli faktycznie za 3k B7 jest do wzięcia, to będzie to dobra inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku tygodni szukamy z kolegą odpowiedniego roweru. Wymagania małe nie były, wyłoniło się dwóch zwycięzców.
Co do jednego z nich jest problem jeżeli chodzi o przymiarkę. 
Pacjent to: CANNONDALE Trail Sl 29'er 2
Tutaj geometria http://media.cannondale.com/media/catalog/product/t/r/trailsl29er_b2c_42.gif

Kolegi parametry: wzrost                            181cm
                             długośc nogi                  83.5cm

Osobiście typuje rozmiar  M czy słusznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak długo zastanawiałem się na wyborem ramy (26er, w końcu nic nie kupiłem) że aż zacząłem się zastanawiać nad złożeniem 29era. Jednak im dłużej analizuję geometrię, liczę, porównuję, to wychodzi mi że rowery 29er to jakaś chybiona idea :) A dlatego że nie da się dobrać takiego rozmiaru ramy aby jednocześnie spełnione były dwa warunki:

- zachowany bezpieczny przekrok

- rozsądne wysunięcie sztycy

Przykładowo mam nogę 86cm i aby zachować idealny przekrok jaki mam teraz w rowerze 26er - ok. 79cm (rama 20") musiałbym kupić 29era w rozmiarze 17". Wtedy jednak sztycę miałbym wysuniętą na 30cm lub więcej (obecnie 24cm). Masakra. Czy to ja jestem dziwny czy producenci rowerów nie widzą tego problemu? Bo jedyną metodą na pogodzenie obu tych kwestii jest gięta w dół górna rura (rzadko spotykane), inaczej NIE DA SIĘ skompensować tej ~6cm wyżej kończącej się główki.

Pozostaje chyba jednak 26" lub czekanie na 27,5".
 

EDIT: Do kolegi wyżej: tak, pasuje. Będziesz miał 4cm do jajek i sztycę wysuniętą prawie do ogranicznika :/

Edytowane przez Pidzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo, ze im nizszy przekrok, tym lepiej, ale moze oczekiwany przez ciebie margines bezpieczenstwa jest troche przesadzony? jezeli nie jestes budowy, w ktorej brzuch wyraznie sie odznacza, to nie powinienes widziec problemu w sztycy wyciagnietej na 30cm

 

ile masz wzrostu?

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego że nie da się dobrać takiego rozmiaru ramy aby jednocześnie spełnione były dwa warunki:

- zachowany bezpieczny przekrok

- rozsądne wysunięcie sztycy

Przykładowo mam nogę 86cm i aby zachować idealny przekrok jaki mam teraz w rowerze 26er - ok. 79cm (rama 20") musiałbym kupić 29era w rozmiarze 17". Wtedy jednak sztycę miałbym wysuniętą na 30cm lub więcej (obecnie 24cm). Masakra. Czy to ja jestem dziwny czy producenci rowerów nie widzą tego problemu?

 

Słabo się rozglądałeś za odpowiednim rowerem do Twoich wymagań - pierwszy przykład z brzegu, a takich jest więcej:

rama 470 mm (18.5"), przekrok 776 mm, długość 615 mm.

http://www.bikes.com/en/bikes/vertex/2014#/technology

Pasuje?

Edytowane przez Darek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek14: Teoretycznie pasuje. Podobne rozmiary ma Cube (19ka 470mm) i można nawet samą ramę dostać. Tylko że dalej taka wysunięta na 28cm sztyca jakoś mi nie pasuje. Nawet zrobiłem sobie taką małą symulację i strasznie dziko wygląda rower z takim masztem (po prawej):

 

http://img853.imageshack.us/img853/3077/m25t.jpg

 

@Rulez: I tak chyba zrobię, do przyszłego sezonu dużo czasu na zastanowienie się. Chociaż jak patrzę jak projektują te 27,5 ery to też trochę słabo - geometria podobna jak w 26" często, a powinni poza ~1,5cm obniżeniem suportu obniżyć również główkę ramy, jak w 29erach. Bo w przeciwnym razie, przykładowo otrzymamy 19" rower 27,5er z główką kończącą na takiej samej wysokości jak 150-160mm główka jakiejś kobylastej 22-23" ramy 26er (1,5cm wyżej na kole + pewnie trochę wyżej przez widelec).

 

Pewnie wydziwiam i cuduję, ale jakoś nie daje mi to spokoju, bo koniec końców wychodzi mi że najbardziej dopracowana, zgrabna i harmonijna jest poczciwa 26. Ale z drugiej strony chciało by się spróbować czegoś nowego, większego koła.

Edytowane przez Pidzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wydziwiam i cuduję 

Nie do końca: mam prawie identyczne parametry (182cm / 86 cm) jak Ty i też mam dylemat co do 

doboru ramy.

Najchętniej kupiłbym Canyona, ale przy rozmiarze L (19"/485 mm) podany jest przekrok 822 mm

czyli teoretycznie (przymierzyć nie mam gdzie) za mało, z kolei rozmiar M (17,5"/440 mm) będzie

za krótki. Z tego powodu chyba będę musiał poszukać czegoś innego, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano sam widzisz jak fatalnie to wygląda ;)

 

Ale wszystko się zgadza, co do piksela, tak wygląda 30,9mm sztyca wysunięta na 28cm:

http://img819.imageshack.us/img819/5290/pud4.png

Tyle, że ta Cube 19" będzie dla Ciebie raczej za krótka, szukaj może innej ramy .... myślę, że Kross Level R8 ma geometrię akurat dla Ciebie ...

 

PS

Czy aby na pewno dobrze zmierzyłeś nogę ? 86 to dosyć mało jak na 186 cm ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...