Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam 180cm wzrostu i 83 w przekroku. Stoje przed wyborem odpowiedniej ramy do jazdy glownie po asfalcie, czasem jakies szutry z rodzina.

2013011517572609.jpg

2013012216352177.jpg

 

Zastanawiam sie glownie miedzy pierwsza 19" a druga 17,5". Ktora geometria bedzie dla mnie lepsza? Jaki wplyw na prowadzenie roweru ma rozstaw kol? Czy przy wezszym rozstawie nie bedzie problemu z ocieraniem buta o przednie kolo? I jaki wplyw na prowadzenie roweru ma glowki? Rama bedzie zlozona ze sztywnym widelcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przekrokiem przy 19" był problem ponieważ wbrew temu co piszesz masz krótkie nogi ;) , proporcjonalna noga przy 180 cm ma 87 cm długości ...

Co do podanych wyżej ram to prezentują 2 koncepcje - pierwsza krótka (a właściwie klasyczna) przy 19" ma 602 mm horyzontalnie i druga która ma taką samą długość przy 17,5" , jednak druga rama ma bardzo dużą bazę kół i długi tylny trójkąt i płaską główkę sterową co sprawia, że będzie prawdziwym krążownikiem, jeśli mimo stosunkowo krótkiej nogi 83 cm, zakładający temat decydował by się na pierwszą 19" miał by zwrotniejszy rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rama -17" jest bardzo krótka, właściwie wyszedł by z tego rower crossowy (tyle, że trzeba by podnieść kierownicę - jak na rower crossowy za niska główka), według mnie zdecydowanie za krótka dla wzrostu 180 cm. pozycja była by bardzo zgarbiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku, bo po co nowy pisać...

 

Ja mam przegięcie w drugą stronę - przy 182 cm mam 90-91cm w kroku. Tak wiem, dużo.

Dzisiaj przymierzałem się do kilku rowerów. Aha, dodam, że mieszkam w Norwegii, więc na nic się zdadzą teksty 'weź taką a taką markę', bo muszę brać co jest, sam składać tego też nie będę, bo w tym śmiesznym kraju się to nie opłaca.

 

Więc przymierzałem się du Cube'ów (opinie czytałem... :D), np. ten, 17 cali

CUBE�Reaction GTC Race 29 Długie nogi - znaczy krótki korpus. :) Mnie sprzedawca namawiał, żebym brał mniejszą ramę (17), do tego sztycę 400 i 'będzie Pan zadowolony'. Przejechałem się na tym i faktycznie, rower jest zwinny. W porównaniu do TREKa 20 cali, którego wcześniej próbowałem (nie pomnę modelu, alu, coś na X7 z tyłu) to jak Maluch z Polonezem :D

 

Ale te 17 cali przy moim wzroście... wygląda to trochę śmiesznie :D Podobno lepiej wziąć mniejszą niż większą, ale czy to nie przegięcie...?

 

Mierzyłem też ten w 19 calach

http://www.cube.eu/e.../ltd-race-29/�� (tyle że ma FOXa zamiast Reby, to jego główna zaleta :D)

i też był OK (zaznaczę też, że decyzja między carbonem a alu jeszcze nie została podjęta :D chcę kupić rower z zeszłego sezonu, a rozmiarówka jest już nieco przebrana...)

 

no jeszcze GT CARBON ZASKAR 9R EXPERT w 20 calach (nie mogę znaleźć stronki z geometrią, to już zeszłoroczny model). Na tym już trochę leżałem, czego nie lubię, ale pewnie krótki 'pozytywny' mostek mógłby to rozwiązać... Taka wielkość ramy jest niby 'dla mnie' wedle wszystkich 'kalkulatorów', ale przez te długaśne nogi i krótki korpus nie jest to takie oczywiste... no i 20 cali w 29erze to już trochę dla mnie krowa...

 

Rozważałem jeszcze GT ZASKAR 9R ELITE w rozmiarze M (czyli 18,5 cala), podobno bardzo udany rower według testów.

 

Dla ciekawskich przytoczę norweskie ceny, które nie są wcale takie tragiczne. (a porównując do zarobków - okazyjne :D) CUBE LTD Race 29 (z FOXem) 5800. CUBE LTD Race 29 (z FOXem) - 5800, z REBĄ był LTD Pro za 4700. CUBE REACTION GTC RACE 29 - 7100. GT CARBON ZASKAR 9R EXPERT - 8800. GT ZASKAR 9R ELITE - 5000.

 

No i na koniec - to nie będzie rower do lansowania się po asfalcie, zamierzam go trochę złoić w terenie, również w jakiś amatorskich wyścigach, gdzie zwinność odgrywa pewną rolę... no ale jestem amatorem :) Dużo wody w Wiśle upłynęło odkąd ostatni raz szalałem na MTB, ale zamierzam się na nowo w to wkręcić. Wybaczcie mi moją rozrzutność w cenach, ramach... zaczynam od zera w tym temacie.

Edytowane przez baltona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 182 cm i nigdy bym nie wziął takiego króciaka jak ten GTC 17" ... może "wkoło komina" wrażenie jest takie, że rama ok, jednak t terenie nie będziesz mógł na nim zająć właściwej pozycji, będziesz zgarbiony, założeniem dłuższego mostka tego nie naprawisz.

Owszem krótsza rama może być trochę zwrotniejsza, ale co z tego jeśli nie będziesz mógł się do roweru dopasować.

LTD Race w rozm. 19" wydaje się być optymalnym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mam 87/88 cm.

 

Nie ma żadnego problemu, rama 17" będzie za krótka i wtedy będzie problem, w dodatku podsiodłówka w ramie 17" ma długość 420 mm a wierzch siodełka przy nodze 91 powinien być na wysokości około 80 cm +/_ 1 cm, więc szytyca o długości 400 mm uwzględniając właściwą długość (około 10 cm) wsadzoną do podsiodłówki będzie za krótka... ale jak chcesz, możesz słuchać pana ze sklepu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo kolego Nabiał . Co za przemiana. Kiedyś na forum znalazłem hasło : Nabiał na Cubie w 2014. Obecne modele są na lata 2013-2014. Więc może model 2015 będzie obiektem twojego pożądania.

ps. Modele LTD 29 mają najniżej przekrok z 29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma większy kąt główki ale dłuższy tylny trójkąt, wcale nie musi być zwrotniejsza.

Na podstawie rysunków technicznych nie można określić która rama będzie dla ciebie odpowiedniejsza, różnice niby małe w praktycznej eksploatacji mogą się okazać uciążliwe.

 

Tym bardziej , że przy krótszej nodze masz proporcjonalnie dłuższy tułów więc krótsza rama nie znaczy lepsza mimo 18".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...