Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

No to git. Tak tylko informuję, żeby nie było przypału :)

 

Przy okazji, klamki o ciagu emtebecznym całkiem fajnie współpracuja z zaciskami o uciagu szosowym wtypie BB7. 

 

Nieco pogarsza sie modulacja, za to skok klamki jest przyjemnie krótki.

 

Połączenie STI i BB7r zazwyczaj cierpi na przydługi skok klamki.

 

Można się przyzwyczaić, ale dla kogoś z doświadczeniem tylko emtebecznym może to być na poczatku sporym rozczarowaniem...

 

Szacunek...

I.

 

PS

 

I jeszcze takisobie Darling

 

1510243106177-brd8honvdl-587af038638e8f5

 

http://lenzsport.com/womens-specific-mountain-bike/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden ziomeczek z Masy Krytycznej w Bydgoszczy twierdzi, że umie BB7 Road na BB7 MTB przerobić i odwrotnie. Nie wiem, jak on to robi, ale widziałem jak to działa. Podobno sprawa jest banalna. Ma w góralu BB7 Road, które ma ramię ustawione tak jak wersja MTB i działa to z klamkami emtebemcznymi. Rozbierał ktoś kiedyś te hamulce, żeby sprawdzić czym obie wersje różnią się w środku?

 

Taki link znalazłem z dysekcji BB7: http://forums.mtbr.com/brake-time/avid-bb7-locking-up-197102.html

http://www.auntiehelen.co.uk/tag/avid-bb7-disc-brakes/

Avid-BB7-Disassembled-small.jpg

Którą z powyższych części różni się BB7 Road? Czy aby nie jest to tylko kwestia innego kąta mocowania ramienia?

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pinion jest pierwszą firmą która REALNIE w końcu zaczyna dążyć do rozpowszechnienia skrzynek, i chwała im za to. 
Nie obserwuję ich na bieżąco tak jak na samym początku istnienia więc nie kojarzę-czy już wprowadzili model z odlewanymi obudowami? Bo to był z tego co pamiętam podstawowy problem tak wysokiej ceny - frezowane cnc wielkie budy.


 

 

Którą z powyższych części różni się BB7 Road? Czy aby nie jest to tylko kwestia innego kąta mocowania ramienia?

Rambolu... kąt ramienia wiele nie zmienia bo tu jest inny ciąg linki. Czyli żeby zmienić wychylenia tłoczka przy tym samym kącie obrotu dźwigni w zacisku albo musisz mieć różnej długości dźwignie w MTB i ROAD albo .. musi być inny skok gwintu wychylającego sam tłoczek z korpusu.
Jak zobaczysz na tą grafikę gdzie nałożyłem oba zaciski na siebie - długość ramienia jest taka sama w obu modelach. Czyli na 99% jest inny gwint w środku. Ale jak zmienić skok gwintu w takim korpusie nie niszcząc całości to ja nie wiem :)


Oczywiście może być też tak, że chłopak po prostu stosuje te reduktory ciągu linki jakie dawno temu juz tu były wrzucane - to jest najprostsza i bezinwazyjna metoda zmiany roada na mtb i nazad
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Czy aby nie jest to tylko kwestia innego kąta mocowania ramienia?

Raczej nie, to musi byc róznica w odleglosci pkt mocownaie linki od osi obrotu ramienia, albo w samym mechanizmie slimaka przesuwajacym "tłoczek", Zmiana kąta mocowania ramienia nic nie da, dalej klamka będzie ciągnęła tyle samo linki co przelozy sie na taki sam ruch "tłoczka"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w RL520 są na klamkach takie bolce-ograniczniki  odbicia klamki , nad osią obrotu i  mają 2 położenia .

w jednym klamki są 'pionowo' , w drugim odbijają bardziej - czyli fizycznie jest większy skok linki.

 

Ma to jakieś tajemne inne zastosowanie niż właśnie zmiana długości ciągu linki?

Chyba że to służy do czegoś innego ?  ;)

 

Wyobrażam to sobie tak że przy montażu z zaciskami w wersji road  odblokowuję klamkę i idzie sobie dalej (bardziej odbija) ,  wtedy naciągami linkę i już. 

Wiadomo skok jest dłuższy, ale dzięki temu mogę użyć docelowo większej siły , bo mam zapas w stosunku do krótszej pozycji gdzie klamka zatrzymałaby się już na kierownicy?

 

 

 

Różnica wychylenia wygląda mniej więcej tak:

 

IMG_20171116_121453_res.jpg

 

 

 

IMG_20171116_121537_res.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pinion jest pierwszą firmą która REALNIE w końcu zaczyna dążyć do rozpowszechnienia skrzynek, i chwała im za to.  Nie obserwuję ich na bieżąco tak jak na samym początku istnienia więc nie kojarzę-czy już wprowadzili model z odlewanymi obudowami? Bo to był z tego co pamiętam podstawowy problem tak wysokiej ceny - frezowane cnc wielkie budy.
 

 

Nazywa się toto C1.12 i jest już dostępne dla rambuilderów, bo co rusz pojawiają się jakieś nowinki na tej właśnie skrzyni. Parę stron temu dyskutowaliśmy właśnie o niej przy okazji SICK premiery tytanowej ramy z pinionem w cenie 2000Ł.

 

Sama skrzynka widnieje w necie za ~900$ ale nie wiem czy to jest oficjalna cena producenta, na stronie nic nie ma na ten temat.

 

 

 

w RL520 są na klamkach takie bolce-ograniczniki  odbicia klamki , nad osią obrotu i  mają 2 położenia .

To służy do poluzowania zacisku hamulca, żeby koło można było wyjąć z tego co wiem. Ale może ma też takie zastosowanie jak mówisz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś wyrwać na trochę do garażu na montaż barana i przeróbki na 1x. Na dzień dobry musiałem się przekonać że długości pancerzy będą za króktkie. Także na razie wersja a'la druciarz tylko by sprawdzić czy się polubimy. Po wykorzystaniu pancerza hamulcowego do przerzutki wystarczyło tylko odpowiednio ustawić naciąg linki przerzutki oraz ustawić naciąg hamulców. Testy na pierwszych kilku kilometrach wypadły bardzo obiecująco. Manetka bez indeksacji działa jak należy, obsługa również jest wygodna ale wymaga przyzwyczajenia. Przyzwyczaić się będę musiał do barana i znaleźć sobie właściwe ustawienie barana/klamek.

 

post-160003-0-55470300-1511020194_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pancerz hamulcowy do przerzutki to jest nieporozumienie. Zmień zanim to obkleisz owijką. 

 

 

 

bo cała jego ergonomiczność idzie w pizdu. 

Od kiedy ergonomia barana tkwi w zmianie biegów klamkomanetką szosową? Ergonomiczny jest baran, a czy biegi są w ramie, czy na końcówce kierownicy czy na klasycznej manetce w prostym chwycie opcji ułożenia rąk na kierownicy wciąż jest masa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pancerz hamulcowy do przerzutki to jest nieporozumienie. Zmień zanim to obkleisz owijką. 

Oczywiście że zostanie to zmienione. Po prostu wykorzystałem to co znalazłem w garażu by dziś zrobić test. W najbliższym czasie kupię odpowienie klamory zrobię jak należy!

 

 

 

Obawiam się, że z tym patentem to ciężko będzie się polubić z baranem, bo cała jego ergonomiczność idzie w pizdu. 

 

Nie wiem na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku. Fakt, do zmiany biegów za pomocą nieindeksowanej manetki - nie klamkomanetki - trzeba się przyzwyczaić. Mi po przejechanych kilku kilometrach zaczęło się podobać.

 

I jedno jest pewne, kupię klamki przełajowe bo brakuje mi możliwości hamowania w górnym chwycie

Edytowane przez malutki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy ergonomia barana tkwi w zmianie biegów klamkomanetką szosową? Ergonomiczny jest baran, a czy biegi są w ramie, czy na końcówce kierownicy czy na klasycznej manetce w prostym chwycie opcji ułożenia rąk na kierownicy wciąż jest masa.  

 

 

Tyle, że w żadnym z tych chwytów wygodnie nie da się korzystać z tej manetki. Fakt, źle to nazwałem...

 

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w mojej pierwszej kolarce miałem wajchy Shimano 600, montowane na ramie. Do dzisiaj przeklinam to rozwiązanie. Czasem niewiele brakowało, żeby podczas jazdy, zmieniając bieg, zaliczyć glebę. Dopiero jak kupiłem sobie pierwsze ergopowery, doceniłem wygodę baranka. 

 

 

Edytowane przez Roballinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tyle, że w żadnym z tych chwytów wygodnie nie da się korzystać z tej manetki. Fakt, źle to nazwałem...
trzymając "łapki"  na klamkach można dość swobodnie sięgać do tej manetki, do ergonomii klamkomanetki im zapewne daleko ale nie można powiedzieć że to niewygodne, musiałbyś spróbować. 

Za stosowaniem tego rozwiązania, jak dla mnie, przemawia cena.

Zerknij na ten filmik, całkiem dobrze widać jak je obsługiwać:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma opcji przyjemnego hamowania z nadchwytu, tam gdzie powinny być palce sterczy manetka hmmm setki amerykanów chyba nie mogą się mylić, ale to jest miejsce które służy do miziania palecem wskazalcem jak się trzyma za gumę, i się hamuje wtedy gdy wybiegnie przed koło jakaś kura lub aligator czy bit pull z obejścia rolniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kazdy kto przejechal pare setek km na rozsadnych pod względem ergo klamkomanetkach wie, jak przyjemne może byc ich używanie i co dają... Na oko widac, że prynkiewicze to inna liga od strony ergo...i ilosc zmian biegow na 100km w napedzie 1x niewiele tu zmienia.

 

Za to, sa pewnie dobra alternatywa na wypadek utraty klamkomanetki, mozna uzywac do czasu nabycia nowej, zamiast obwiazywac linke na kierownicy moglbym miec takiego wynalazka. :-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rowerze do samotnej spokojnej jazdy manetki na ramie czy przy mostku mogą być. Na równinach zmienia się przełożenie jak na żaglówce, na wiatr bacząc, albo lampiony ruchu ulicznego.

Brak ideksacji już drażni bardziej kiedy jest biegów siedem osiem czy więcej. Gorzej wcelować gdy wiatr szumi nie licząc ciężarówek i aut.

Sam spokojnie wiele lat brałem klasyczną starą szosę w góry, a w tym roku na pagórki czeskie bez klamkomanetek, ale tu jest czas na przemyślane ruchy biegami, nie ma grupy kolarzy na gazetę obok.

W krzkach i jeżdzeniu przelajowym gdy rower trząśł się jak biust tancerki w afrykanskim transie nie ma lepszego wynalazku niż klamkomanetka do trzymania i zmieniania na raz....

Teraz w koncu mam Sram na klamki no i scele jeszcze nie wiem czy te ich wajchy podwójnego duszenia polubię, tak naprawdę to lubiłem starą sorę czy dziesiejsego turneja z bocznym dynksem spustu, jak w starych Campach. Głęboki ruch w Sramie jest dla mnie taki za bardzo móżgowy trzeba pamiętać ile dusić żeby było barsziej miękko a sam ruch jest jakiś taki nudno leniwy, sztywna klamka to plus srama, ale w sorze mimomże klamka uchylna i nieobiektywnie chyba slabsza hamulcowo ciut ciut, to zawijanie cał dzwigienką lepsze...

 

A tymczasem czekamy na recenzję koncepcji zezdjęć, po 100 km a pożniej po calej zimie jeżdzenia, bo teoria a testy rzecz rozdzielna, a satysfakcja czy utyskiwania posiadacza pstrykacza wiążące w tym temacie,

 

pozdrawiam Z :)

 

ps aligatory to lubią się odgryźć po najechaniu stąd moje lękii choć nawet i Bydgoszcz gryzie za brak zahamowań :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://rowerowy.com/sklep/rowery/gravel/prod/rondo-ruut-al a jakby ktoś ostrzył ząbki na Rondo to na czarny piątek powraca promocja -30% na towar z magazynu, więc wygląda na to że w lardżu można je mieć za nieco ponad 5 tysięcy, wersja CF droższa ale też dostępna w 2 rozmiarach. 

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...