Skocz do zawartości

[Grafen] Zmarnowana szansa na polską super technologię?!


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
Ten temat można by ciągnąć w nieskończoność.

 

Po to zakładałem ten temat i cieszę się, że dyskusja wraca na właściwe tory :)

 

Co do elektroniki - zgoda, bez dwóch zdań.

 

Teraz gdybam. A jak by ktoś pokusił się o zastosowanie grafenu do produkcji bardzo wytrzymałych opon? Czy takim patentem nie odjechalibyśmy całemu "gumowemu" światu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdybam. A jak by ktoś pokusił się o zastosowanie grafenu do produkcji bardzo wytrzymałych opon? Czy takim patentem nie odjechalibyśmy całemu "gumowemu" światu?

Na pewno, pod warunkiem, że:

a) ktoś wymyśli konstrukcję wytrzymałej opony z wykorzystaniem grafenu

b ) ktoś ją zrealizuje

c) będzie to ogólnie mówiąc - opłacalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje Adamos, ze newsy onetu łykasz jak młody pelikan. Podejdz o tematu krytycznie. Tu sie kłania podstawowa wiedza z zakresu chemii, fizyki i logiki formalnej. Naukowcy pracuja nad struktura, ktora posiada grubosc jednego atomu wegla i te sstrukture nazywaja grafenem. Dodatkowo wiemy ze grafen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Polecam szczególnie obrazki a dokładnie podpisy pod nimi.

 

Odpowiem Ci tak: nie z samych obrazków człowiek czerpie wiedzę. Naprawdę radzę poczytać więcej o technologii pozyskiwania grafenu, a nie opierać swoją wiedzę tylko i wyłącznie na obrazku, który w rzeczywistości pokazuje tylko i wyłącznie warstwy grafenowe, z których zbudowany jest grafit, a dopiero później wygłaszać swoje mądrości. Nakładane na siebie warstwy wydzielonego grafenu, nie będą z powrotem grafitem, ale nie będę się tutaj doktoryzował, bo niestety nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

 

Co do budowy opon to popytałem, poszperałem i proszę bardzo: blog mojego kolegi - zawodowego kolarza, który z takimi nowinkami jest bardziej na bieżąco. Okazuje się, że producent opon Vittoria i Directa Plus już ostro działają w temacie budowy opon z domieszką grafenu. Tak więc twoje przekonanie kolego kardago, że taka opona nigdy nie powstanie jest chyba mocno nieaktualne. Polecam lekturę:

 

Grafen � Peloton.pl

 

@kasperek - tobie zaś kolego, zanim zarzucisz komuś, kogo kompletnie nie znasz brak podstawowej wiedzy i to, że łyka coś "jak młody pelikan" życzę trochę więcej pokory i kultury osobistej.

 

Tyle w temacie. Jeżeli chcecie się kulturalnie i z sensem udzielać w temacie - to proszę bardzo, jeśli tylko na siłę coś udowadniać, to bardzo proszę nie tutaj. Każdy może założyć swój temat i tam udowadniać swoje tezy.

 

Pozdrawiam.

 

Sorry, że post za postem, ale jeszcze oficjalne info ze strony producenta opon dorzucę, żeby nie było, że coś tam znowu sobie wydumałem:

 

http://www.vittoria.com/2012/12/new-joint-venture/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Adamos szkoda mi czasu na bezsensowne kłótnie, ale jak się uprzesz to zawsze możemy podyskutować o poziomie mojej kultury na PW. Od siebie w temacie polecam dwa źródła: http://grapheneindustries.com/?Front%20Page (przykładowy cennik grafenowych płatków, geneza i klarowne wyjaśnienie czym jest grafen) i całkiem ciekawy artykuł, który być może wzbogaci naszą dyskusję http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/dec/28/graphene-perform-miracles-plastics-materials

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Mod Team

Mały update tematu:

 

1. media trąbią wszem i wobec, że UE nareszcie zdecydowała się zrobić z grafenu swój "produkt flagowy" i przeznaczyć środki finansowe na rozwój nad badaniami, w czym także będzie partycypowała Polska - co na pewno bardzo cieszy :thumbsup:

 

2. ciekawa rozmowa z dnia wczorajszego z prof. Janem Szmidtem, który jest zaangażowany w kilka grafenowych projektów:

 

http://www.tvncnbc.pl/polityka-i-pieniadze-przyszlosc-badan-nad-grafenem,305201.html

 

3. dla bardziej zainteresowanych kilka prezentacji opublikowanych przez ARP (można poczytać o różnych sposobach pozyskiwania grafenu)

 

http://www.arp.com.pl/wsparcie_innowacyjnosci/grafen/seminarium_problemowe.aspx

 

4. moja wizja pojeżdżenia sobie na grafenowym rowerze na głębokiej emeryturze nie jest chyba aż tak odległa jak mi się wcześniej wydawało :laugh::teehee:

 

Swoją drogą, jestem bardzo ciekaw, ile taki rower mógłby ważyć???

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje Adamos, ze newsy onetu łykasz jak młody pelikan. Podejdz o tematu krytycznie. Tu sie kłania podstawowa wiedza z zakresu chemii, fizyki i logiki formalnej. Naukowcy pracuja nad struktura, ktora posiada grubosc jednego atomu wegla i te sstrukture nazywaja grafenem. Dodatkowo wiemy ze grafen

Naukowcy pracują nad wieloma rzeczami, w niektórych przypadkach efekt ich działań bywa przypadkowy i daje rezultaty inne niż oczekiwano. W innych sytuacjach technologie zaczynają być wykorzystywane do zupełnie innych rzeczy niż te do których zostały stworzone. Nie oznacza to że będzie się wytwarzać ramy z rur o grubości jednego atomu, tylko że można taki materiał wykorzystać w kompilacji z innymi do stworzenia czegoś.

 

Firma gore wykorzystała swoje odkrycie (do tego dosyć przypadkowe) do wytwarzania membran stosowanych w odzieży technicznej. Satelity pracujące w sieci gps były stworzone dla potrzeb wojskowych, obecnie z tego systemu korzystają miliardy ludzi na świecie, w miliardach urządzeń niekoniecznie służących nawet bezpośrednio do nawigowania - np moduły gps w aparatach foto, komputery rowerowe korzystające z namiaru gps do obsługi i pomiaru prędkości, dystansu itd.

 

Być może grafenowa technologia da podstawe do stworzenia nowych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
bo państwo nie da pieniędzy

 

Jak na razie, to i Państwo i Unia dają pieniądze - i z tego należy się cieszyć. :thumbsup:

 

Cała gra toczy się teraz o rozwinięcie technologii na przemysłowe pozyskiwanie, umiejętność składania/budowania struktur i dobre pomysły na odpowiednie wykorzystanie grafenu. Na pierwszym miejscu stoi oczywiście najszybciej rozwijająca się i mogąca przynieść największe zyski elektronika. Samo zbudowanie zaplecza/fabryk to już mniejszy problem - będziesz miał technologię, to znajdziesz inwestora.

 

Chodzi także o to, żeby jak największy kawałek tego tortu został w Polsce i nad tym trzeba ciężko pracować. A czy sukces odniesie się w branży elektronicznej, rowerowej, meblarskiej (w której mamy całkiem niezłą pozycję), czy jakiejkolwiek innej schodzi tutaj na dalszy plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Witam!

 

Jeśli wierzyć wiadomościom i przeciekom prasowym, podawanym przez jeden z największych portali rowerowych na Antypodach - BicyclingAustralia - to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ruszy produkcja pierwszych opon i dętek z użyciem grafenu.

Jak podaje australijski portal, produkcja ruszyć ma w świeżutko powstałej fabryce wcześniej wspomnianego oponowego potentata - włoskiej Vittorii z technologicznym udziałem Directa-Plus.

Joint venture włoskich firm i inwestycja w projekt o nazwie G+ zaowocowały powstaniem nowego zaplecza produkcyjnego Vitorii, wartego ponad 11 mln dolarów w tajlandzkim Bangkoku.

Grafen znajdzie zastosowanie zarówno w produktach Vittorii, jak i należącego do tej grupy, bardziej ukierunkowanego na opony MTB - Geax'a.

Jak podaje australijskie źródło, Vittoria Industries Ltd. jest w posiadaniu wyłączności w produkcji tego typu opon i dętek dla całego dwukołowego sektora.

 

Pełen artykuł:

Press Release: Vittoria Industries | Bicycling Australia

 

Projekt G+:

G+ Technology | Competing Production Methods

 

Ze specjalnym pozdrowieniem dla wszystkich wcześniejszych sceptyków i pesymistów. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trza będzie mieć baczenie co by nie zostać popieszczonym przez pieruna prosto z nieba,skoro ten grafen to taki przewodnik :laugh: :laugh: :laugh:

Opony jak opony jako elastyczne,to i ten grafen się nada,ale na elementy bardziej sztywne musi powstać odpowiedni kompozyt na bazie grafenu.

Jak się okazuje w naszym pięknym kraju coś dzieje sie jednak w tym temacie;

Materiał, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej, nazwany Graphroll, będzie superlekkim i bardzo wytrzymałym, złożonym z wielu warstw grafenu kompozytem, który można będzie wykorzystywać także jako materiał konstrukcyjny samolotów.

 

Projekt polegający na opracowaniu takiego materiału w postaci nadającej się do zastosowania w przemyśle uzyskał ex aequo drugie miejsce w konkursie Graf-Tech, ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a mającym na celu wyłonienie i dofinansowanie łączną sumą 60 mln zł projektów badawczo-wdrożeniowych opartych o wykorzystanie grafenu.

 

Projekt PŁ zostanie dofinansowany kwotą 4.820 tys. zł. Dodatkowo ok. 2 mln zł na badania mające doprowadzić do wybudowania przemysłowej linii kompozytów grafenowych przeznaczy firma Seco/Wor-wick SA , należąca do światowej czołówki producentów pieców do obróbki cieplnej metali. Realizację projektu zaplanowano na trzy lata.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/698183,na-politechnice-lodzkiej-powstaje-material-przyszlosci,id,t.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Pytanie tylko co ten grafen da oponom. Większą wytrzymałość (ścieralność, przebicia, zmęczenie materiału), przyczepność, mniejszą wagę

 

Jak zapowiada Vittoria to wszystkiego po trochu poza przyczepnością, ale jak to mówią "pożyjemy - zobaczymy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • Mod Team

Dziękuję :)

Nie wiem, czy ktoś oglądał wczoraj "Czarno Na Białym" (tak, tak w tvn24, też czasem trafi się jakiś ciekawy program), ale ostatnie wieści płynące z ośrodków naukowych w temacie grafenu są dość optymistyczne. Ciągle jest dużo znaków zapytania, ale w ostatnim czasie znowu wysuneliśmy się mocno na czoło tego wyścigu, co na pewno niezmiernie cieszy. Oby tej przewagi tylko nie zmarnować.

Podaję "Czarno Na Białym" w kilku linkach, bo niestety nie ma jednego do całości materiału.

1. Polski grafen nowej ery.
2. Pogromca nowotworów?
3. Grafen i co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...