Skocz do zawartości

[propozycja] tematy społecznie szkodliwe


Rekomendowane odpowiedzi

Na forum pojawiają się tematy związane z bezpeczeństwem, a dokładniej z promowaniem jego braku. Akurat mówię tutaj o słuchawkach na uszach w konekście innym niż indoor cycling. Nie jeden, nie dwóch nie kilku, ale wielu rowerzystów doświadczyło zagrożenia swojego zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet wpadków (patrz temat [rowerzyści] bezczelność na drogach) gdzie przyczyną był rowerzysta świadomie odcinający się od otaczającego go ruchu drogowego słuchawkami. Jest to ta samo społecznie szkodliwa postawa jak np. rozmowa przez komórkę podczas jazdy samochodem, czy też jazda po spożyciu alohlolu. W przypadku alkocholu są jasno określone normy kiedy taka jazda jest bezpieczna, w przypadkukomórek i słuchawek brak. Jedna konkluzja to całkowite zaprzestanie promowania takiej postawy, a nawet publiczne potępianie jej. W jaki sposób? To juz kwestia moderacji, czy będą wyjaśniać skodliwość, usuwać tematy, dawać ostrzeżenia, czy też stosować inne formy walkiz nagannymi postawami. Piszę o słuchawkach, ale pewnie takich tematów będzie więcej, jak np. jazda po chodniku bez względu na okolczności, korzystanie z dróg publicznych rowerem niedopuszczonym do ruchu drogowego, czy też paserstwo (kupowanie kradzionych rzeczy, lub też podejrzanie tanich bez dbania o źródło pochdzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Root Admin

Chciałbyś, aby moderatorzy podzielali w pełni Twoje poglądy i bezwzględnie ich przestrzegali na forum w postaci np. ostrzeżeń, kasowania postów itp? Mamy śledzić, wyłapywać i karać userów?

 

Owszem, można się nie zgadzać z pewnymi rzeczami, ale nie jesteśmy od wychowywania. Każdy ma własny rozum i wyobraźnię.

 

Zamiast nas obciążać tym, proponuję, żebyś podjął taką akcję na własną rękę i każdemu, kto napisze coś, co jest niewłaściwe według Ciebie, napiszesz na PW referat umoralniający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Społecznie szkodliwe" brak uwagi szkodzi, jazda po pijanemu szkodzi - to nie moje poglądy, to fakty. Moderacja to nie tylko kasowanie postów, to także kierowanie dyskusji na właściwy tor.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

Forum to pomoc, wymiana poglądów, opinii, doświadczeń. Od wychowywania są rodzice. Owszem, osobiście nie popieram tego, sam jestem kierowcą i doświadczyłem nie raz takiej bezmyślności, ale to jest tylko walka z wiatrakami. Sposób jest raczej skrajny. Nie można kasować i karać za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale "społecznie szkodliwe" to zwrot tak nieostry i niedookreślony, że nawet doświadczeni sędziowie mają problem z ustaleniem jego wykładni. Prowadziłoby to zaraz do nadużyć, albo z drugiej strony dyskusji typu "moderatorzy nadużywają uprawnień i zabijają forum".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Społecznie szkodliwe - szkodzi komuś kto jest podmiotem w zdaniu. wolność jednej osoby kończy się tam gdzie się zaczyna wolność drugiej. Zachowujesz się ryzykownie twoja sprawa, ale jeżeli tego konsekwencje są szkodliwe dla drugiej osoby, to właśnie jest zachowanie społecznie szkodliwe. Przykład: super lampki - chciał bym mieć nawet kilka, by miec drogę oświetloną tak jak przed samochodem, ale kilku kolegów z forum zwraca uwagę na niemieckie standardy, które uwzględniają społeczną szkodliwość ich używania. Jak widać nie trzeba kasować, wystarczy upomnieć. Gdyby zaczął kwitnąć wątek np. o tym jak wspaniała jest pedofilia to chyba nikt nie miał by problemu z rozróżnieniem czy istnienie takiego tematu jest społecznie szkodliwe. Są różne stopnie szkodliwości społecznej, od słuchawek na rowerze, aż po łamanie prawa. Można je stopniować dobierając odpowiednio reakcję, ale na pewno ani jedno takie zachowanie nie może zostać pominięte, bo daje to złudne rzeświadczenie, że skoro nikt nie kara za takie czyny(upomnienie słowne, nie mylić z punkty karne na forum, to też forma kary) to jest to dobre, a później pojawiają się żale w wątkach o bezczelności rowerzystów. Pewnie, że można tego nie czytać, ale co jeśli spotka to nas samych na ulicy? Forum to wymiana wiedzy i doświadczeń, niech będą one wzorem do naśladowania, a nie do degradacji opinii o rowerzystach.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Troche kiepskie przykłady podajesz.

Pedofilia, jazda bez światełek, jazda po pijanemu, czyli przestępstwa i wykroczenia - pokaż mi chociaż jeden post na forum, gdzie ktokolwiek promuje takie zachowania.

 

Jazda bez kasku, w słuchawkach - to co Mieciu napisał, każdy ma własny mózg i co prawda możemy się nie zgadzać z takimi zachowaniami, ale karanie za to jest totalnie absurdalne.

 

Swoją drogą sam ostatnio wypowiadałeś się w temacie jazdy za tirami, nie uważasz, że jest to temat szkodliwy społecznie? Bo jak dla mnie z jednej strony jest, ale z drugiej strony wymieniamy się doświadczeniami (typu jazda w pewnej odległości, pokazanie się w lusterku itp.) przez co może ktoś zastosuje się do tych rad i uniknie wypadku. Gdybyś napisał, że nie wolno jeździć za tirami ludzie, którzy to robią mieliby to w dupie, a tak może wyniknie z tego coś dobrego.

Z innymi tematami jest podobnie, uwierz mi, że kasowanie postów, nagradzanie ostrzeżeniami dałoby kompletnie odwrotny efekt do zamierzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytykanie złych przykładów widać zwłaszcza na przykładzie marszu oburzonych. Rządy zaczęły działać, a w paśmie północnej afryki zmieniły się całkowicie ustroje. Złe jest złe i należy to wyraźnie podkreślić, a rezultaty w końcu przyjdą. Niewolnictwa tez nie zniesiono od pstryknięcia ręką, tylko od długiego powtarzania że to jest złe.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

W takim razie idąc Twoim tokiem myślenia, ktoś może powiedzieć, że sama jazda na rowerze jest zła, bo np. Kowalski został potrącony przez rowerzystę.

Jazda po mieście na rowerze jest zła, np po deptaku, gdzie nie ma zakazu, bo możesz potrącić dziecko.

Maratony rowerowe są złe, bo zdarzają się na nich wypadki śmiertelne (przykład Boguszów Gorce, gdzieś w latach 2005-2006).

Downhill jest zły, bo można się połamać i wpaść na kogoś.

Sam rower jest zły, bo przy dużych przeciążeniach i nadmiernym wysiłku, niszczysz sobie stawy kolanowe...

 

Z pewnymi teoriami jak najbardziej się z Tobą zgodzę, np jazda w słuchawkach lub jazda za tirem... ale teraz pewnie powiem coś bardzo niewłaściwego - mi się zdarza jeździć w słuchawkach po mieście. Problem polega na tym, że zdaję sobie sprawę na co i kiedy trzeba uważać oraz jak się zachowywać. Nigdy nie miałem kryzysowej sytuacji, bo po prostu robię to z głową.

Widzisz, to nie jest kwestia tego, czy uważamy coś za niewłaściwe, tylko naszej i innych świadomości. Znając zagrożenia, wszelkie plusy i minusy, możesz robić pewne rzeczy w granicach bezpieczeństwa.

Ukarasz, to nie zrozumie za co... wyjaśnisz albo uświadomisz - będzie wiedział w czym rzecz.

Ale to nie nasza rola...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukarasz, to nie zrozumie za co... wyjaśnisz albo uświadomisz - będzie wiedział w czym rzecz.

Ale to nie nasza rola...

No tak się składa, że powyższe zawiera się w definicji słowa moderacja, zatem to rola moderatorów. Zarówno kasowanie postów jak i upominanie o zachowanie rozsądku na forum, bo mogą się znaleźć naśladowcy.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@@Tofi, Wydaje mi się, że zbyt ortodoksyjnie podchodzisz do sprawy. Wpisy jawnie i otwarcie nawołujące do łamania prawa powinny być jak najbardziej usuwane - takie jest moje zdanie.

 

Nie można karać natomiast, za to, że ktoś się chwali swoją głupotą. Forum to nie policja, aby ścigać tych, co popełnili wykroczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewolnictwo zniesiono ponieważ było napiętnowane społecznie mimo, iż prawo tego nie zakazywało, a wręcz przeciwnie, gdyż istniały przepisy to regulujące. Nie istnieje bezpośredni zapis o tym, że każdy ma prawo czuć się bezpiecznie, jednak to nie podlega dyskusji a głupota niestety ogranicza to.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuwanie postów tego typu co najwyżej spowoduje, że za jakiś czas ktoś napisze podobny :)

A jak zostaną, to zaraz ktoś napisze autorowi, że jest debilem, lub coś podobnego w bardziej ironiczny sposób i nawet jeśli sam zainteresowany nie zmądrzeje, to przynajmniej kolejni zobaczą jakie jest nastawienie większości forum do takich kozaków i może zastanowią się nad sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Tofi, Forum nie może być policją do karania kogoś za to, że popełnia wykroczenia na drogach i się tym chwali. O ile nie namawia innych do łamania prawa, taki post powinien być zostawiony, aby nie było zarzutów o cenzurę. Generalnie poruszasz się po cienkiej linii, bo to co proponujesz można określić już jako cenzurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwie godziny temu w temacie o bezczelności rowerzystów jeden użytkownik wypowiedział się w stylu "łamię prawo i jestem bezkarny". Wystarczy do tego dodać psychologię tłumu i odrazu wiadomo, że taki Długi John Silver powinien być skazany co najmniej na ostracyzm, ale napiętnować go powina osoba z autorytetem - na tym polega moderacja. Na forum jest więcej takic przypadków, co z tego, jeżeli zamiast moderatorów uwagę zwracają osoby z dużo niższą reputacją. Tak, nie jesteśmy policją ani katem, ale nie należy zapominać że ludzie mają skłonności do naśladowania, zwłaszcza, jeżei jest im to na rękę.

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam pisałem o banowaniu, ale jednak ironicznie. Za jawne nawoływanie do złego (nie mówię już o łamaniu prawa - kwestia sprawiedliwości) to i owszem, niestety to był przykład głupoty.

Sposobem jest przede wszystkim reakcja na taki post, właśnie reakcja negatywna czy nawet ostra ze strony forum, bo to najbardziej może poskutkować. Tacy ludzie chcąc się tym pochwalić gdy zostaną zmieszani z błotem, to i stada posłuchają może. Może coś zostanie.

 

Osobiście nie lubię być kontrolowany, a częściowo takie jak wcześniej w temacie zaproponowane działania, do tego dążą. Uważam, że nie sąd jest wyrocznią, a człowiek, ludzie. Trochę taka ława przysięgłych, bez łapówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem brak odzewu nie jest dobry, bo ktoś może to uznać za nieme przyzwolenie. Post jeśli jest skrajnie zły, że to tak nazwę, jest usuwany tak czy inaczej, taki propagujący jedynie złe zachowanie można obalić przez krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak dla mnie masz zbyt duże ciśnienie śródczaszkowe - u niektórych objawia się to także mocno zaciśniętymi pośladkami. Wyluzuj, bo posiwiejesz zbyt szybko - daleka jestem od ubliżania Ci. Był w historii taki jeden, co chciał naród oczyścić z wszelakiej maści i tym podobnych... Hitler go zwano, czasem owszem chciałoby się go na nowo przywitać na progu... jednak pozytywna w swej tragedii postać to nie była... Rozumiem Twoje argumenty, jednak się z nimi nie godzę. Nie sądzę także abyś znalazł potwierdzenie w swoich oczekiwaniach. Jest to już sygnał do zastanowienia się nad tym, że niekoniecznie Twój punkt widzenia jest tym właściwym. Zobacz jaki mógłbyś mieć szczytny cel, uświadamiać gapy i innych mniej myślących. To wspaniały pomysł, aby otwarcie i bez atakowania kogoś (jeśli tak by mi zależało robiłabym to otwarcie a nie na PW) pisać tam, gdzie wymaga tego Twoja etykieta, uświadamiać i pokazywać, że jest coś bardzo ważnego poza brawura itp..

 

Zanim odpowiesz, przeczytaj ze zrozumieniem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaraz usłyszę ze całe BHP to chory wymysł Hitlera? Zastanów się nad tym co piszesz, bo zamiast merytorycznych uwag próbujesz udeżyć pałą w autora pomysłu. Niepokojące jest to, że nikt nie reaguje, a jeżel już, to są to pojedyncze głosy. Tak jak już napisałem - moderacja, to nie sztuka kasowania postów, a kierowania dyskusją.

 

 

Wysyłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
kiedy propagujesz coś co nie jest bezpieczne dla innych.

 

To pokaż mi post, który PROPAGUJE niebezpieczne zachowania, chętnie go usunę.

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/128322-niebezpieczenstwo-jazda-za-tirem/?do=findComment&comment=1206451

I wyjaśnij dlaczego w tym temacie dajesz wskazówki co do niebezpiecznej jazdy zamiast informować o niebezpieczeństwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...