Skocz do zawartości

[dynamo w piaście] Kompendium - wszystko o... doświadczenia, opinie, porady, dodatki...


Rekomendowane odpowiedzi

To jak już mamy dynamo w piaście to wypadałoby je jakoś podłączyć...może niekoniecznie tylko do lampki:

 

ThePlugII_2011_352px.png

Tak to się prezentuje w rowerze:

 

Genesis%20Equilibrium%20853%20-%20The%20Plug.jpg

Genesis%20Equilibrium%20853%20-%20stem.jpg

 

Zalezione tutaj, a dostępne przez Tout Terrain, najtańsze urządzenie to może nie jest ale uprzejmie proszę o pokazanie tańszej alternatywy! ;)

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Testowałem kilka rodzajów to wiem. Była to świetna rzecz przed ledami...

 

A zdajesz sobie sprawę z tego, że LEDy przyczyniły się również do postępu

(i to znacznego) w lampkach zasilanych z dynamo???

 

To jak już mamy dynamo w piaście to wypadałoby je jakoś podłączyć...może niekoniecznie tylko do lampki...

 

Więc wystarczyło zamieścić w odpowiednim wątku, np. tutaj ;)

 

[ładowarka rowerowa] Ładowarka rowerowa od dynama. - Akcesoria rowerowe - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

 

To raz...

 

Tańsza alternatywa??? Prosz...

 

Ładowarka Rowerowa USB / Zasilacz USB

 

Może nie tak ładna, ale tańsza ;)

 

No a trzy, to fakt, że zaprezentowany przez Ciebie wynalazek choć bardzo ładny,

to jednak nie sprawuje się najlepiej w praktyce...

 

Tak ku przestrodze, ostatnio testowałem the Plug II tout-terrain. Klękała przy wszystkich urządzeniach pobierających więcej niż 500mA. Ostatecznie ładowała tylko GPS etrex30 oraz odtwarzacz mp3. Nie dała rady z HTC Desire, Motorolą Defy i przeróżnymi bateriami USB.

 

źródło - Jaki telefon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc wystarczyło zamieścić w odpowiednim wątku, np. tutaj ;)

 

 

Sorry Winnetou, nie śledzę całego Forum a ten wątek znałem, postanowiłem coś okołotematycznego dorzucić...już spadam gdzie trzeba ;)

 

POZDRo-:ver

 

p.s.: Temat który zasugerowałeś jest zamknięty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem pomiary elektryczne prądnicy Shimano HB NX30 i okazuje się że napięcie prądnicy to wcale nie wynosi 6V. Jest zależne od obrotów i przy obracaniu prądnicy ręką napięcie bez problemu osiąga ponad 20V. Oczywiście jest też silnie zależne od dolączonego obciążenia i wraz z wzrostem poboru prądu spada. Zmierzylem również prąd zwarciowy prądnicy. Wynosił on 700mA. Oznacza to że można zmusić prądnicę do zasilania urządzeń wymagających np napięcia 12V jak np nawigacja samochodowa. Bez problemu można również samodzielnie wykonać ładowarkę USB dostarczającą napięcie 5V do telefonu czy ładowania akumulatorków. To tylko kilka elementów których koszt wynosi mniej niż 5zł (może nawet mniej niż 3 zł)post-162381-0-96331900-1363898996_thumb.jpg Większość elementów można pozyskać np ze starego zasilacza komputerowego albo telewizora.

 

Od jakiegoś czasu przeprowadzam również próby adaptacji diod Power Led do lampek rowerowych. Najłatwiej jest to wykonać stosując diode o prądzie równym lub minimalnie większym niż maksymalny prąd prądnicy. świetnie się nadają diody o mocy 3W. Zazwyczaj prąd diody wynosi 700mA lub 800mA. Pozwala to zasilać diodę led poprzez mostek prostowniczy bez dodatkowych skomplikowanych zasilaczy. Taka lampka działa w jednym rowerze od miesiąca czasu i dioda wciąż działa. Jest połączona na stałe (bez wyłacznika). Daje dużo silniejsze światło niż żarówka halogenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zekker: daj mu spokój, fajnie że chłopak coś tam dłubie! ;)

 

A u mnie na froncie mały nius:

 

IMAGE_26B23D0D-6692-4506-AA66-B547970BF863.JPG

 

Trelock LS 872, była okazja za 1/4 ceny więc postanowiłem się skusić, tym bardziej że piasta jak dotąd niewykorzystana z powodu zakupu taniej chińskiej lampki który daje wręcz za dużo światła... apdejt niebawem!

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka zamontowana, podłączenie do dynama dziecinnie proste, myślałem czy nie poprowadzić kabla w widelcu(mam otwór wewnątrz sterówki oraz na dole przy haku) ale jakoś nie miałem chęci i zapału żeby kombinować...zresztą to tylko szybki test żeby sprawdzić co w trawie piszczy.

 

Zacznę od lampki - nawet pomimo faktu że kupiona okazjonalnie za grosze, będę zmuszony się z nią rozstać. To tylko podstawowy model, który nie ma podtrzymania promienia światła, a więc działa tylko jak się kręci koło. No niefajnie, myślałem że może nie będzie mi to przeszkadzać i dodatkowy błyszczyk(Cateye Loop) da radę ale chcę być bardziej widoczny np.: na światłach podczas postoju, lub gdy zatrzymam się żeby naprawić flaka...

Na plus zaliczę świetną widoczność boczną, snop światła ma wyraźne odcięcie od góry co pozwala nie oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka(zdjęcie producenta) i jest wystarczająco jasny żeby widzieć co się dzieje na drodze nawet przy szybszej jeździe.

 

Piasta SP(model PD-7) pracuje lekko i bezgłośnie, lampa działa już przy 5km/h aczkolwiek zauważalne jest jej migotanie; przy 10km/h lampa świeci jednostajnym snopem światła bez męczącego efektu stroboskopu. Różnica w oporze przy włączonej/wyłączonej lampie żadna, przy włączonym/wyłączonym dynamie zauważalna podczas kręcenia kołem i obserwowania jak szybko wyhamowywuje choć przeze mnie niewyczuwalna podczas jazdy. Ja z uwagi na oszczędność masy i brak znaczącego oporu szczerze polecam zwykły model ze stałym podłączeniem, według mnie "odcięcie zapłonu" może mieć tylko efekt placebo jak ktoś pokonał 300km i ma do dokręcenia ostatnie 25km - może wtedy po przekręceniu wyłącznika niczym za dotknięciem magicznej różdżki rower dostaje skrzydeł i sam leci...

 

Przyznam że zostałem zainfekowany - "samowystarczalność" dynama pasuje mi w moim sprzęcie wycieczkowo-dojazdowym i chyba nadszedł czas na upolowanie lepszego modelu, niekoniecznie jaśniejszego ale koniecznie z opcją świecenia postojowego. Może coraz krótsze dni spowodują spadek cen lampek? Hmm, bardzo bym sobie tego życzył ;)

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miganie przy małej prędkości to norma. Pomóc mógłby jedynie jakiś sprytny sterownik i podtrzymanie. Odnośnie ostatniego, to do łatania dętki raczej się nie przyda ze względu na czas świecenia. Przeważnie jest to kilka minut i to na obniżonej jasności. W domu jak testowałem, to coś tam jeszcze się tliło po 10 minutach, ale może do odczytania godziny z zegarka by wystarczyło.

Podtrzymanie za to poprawia jazdę w terenie, gdzie trzeba wolniej pojechać, czy nawet na chwilę się przednie koło zablokuje. Bez podtrzymania nagle zostajemy w ciemności.

 

Jak masz zdolności do zabawy w elektryka, to możesz dołożyć kondensator dużej pojemności i będziesz miał podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zdolności do zabawy w elektryka, to możesz dołożyć kondensator dużej pojemności i będziesz miał podtrzymanie.

 

Zdolności zero lub co najwyżej ćwierć co zwykle nadrabiam opłacaniem tych sprytniejszych w posługiwaniu się iskierkami ode mnie...nie wiem czy jest sens sie bawić w kombinacje czy może jednak pogonić lampkę i zapodać lepszy model...jeśli jest tutaj jakiś fachura co mógłby mi apgrejdować latarnię to proszę o wiadomość na Priv, mogę zawsze porobić jakieś zdjęcia wnętrza obudowy żeby unaocznić ile miejsca jest w zapasie(model z podtrzymaniem światła LS 873 i z autostartem LS 875 mają takie same "ciało").

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj prąd diody wynosi 700mA lub 800mA. Pozwala to zasilać diodę led poprzez mostek prostowniczy bez dodatkowych skomplikowanych zasilaczy

 

Biorąc pod uwagę, że zmierzyłeś prąd zwarciowy, to napięcie źródła wynosiło 0V (w uproszczeniu - żeby nie było). Power LED'y mają zwykle duże napięcie przewodzenia, typowo > 2,5V (Cree XP-G2 - 2,8V przy prądzie 350mA). Dodatkowo na mostku masz spadek około 1V (jak zastosujesz diody schottky). Zatem potrzebujesz blisko 4V, żeby dioda świeciła. Jakoś to będzie działać... Nie stabilizujesz prądu przez diodę, więc będzie zachowywać się tak samo jak żarówka, czyli im szybciej, tym jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już przybliżać koniecznie jako źródło prądowe, to jest to źródło prądowe prądu zmiennego o zmiennej przewodności wewnętrznej... Zatem jest to bardzo podłe źródło prądowe do sterowania diodą.

Prądnica widzi 3 diody podłączone w szereg. Jeżeli już sprowadzamy wszystko do czystej teorii obwodów, to skoro suma napięć w oczku musi być równa zero (3 szeregowo połączone diody podłączone do nieidealnego źródła prądowego), to jedyną wartością, która może się zmieniać to prąd. Zatem lypa, bo z fizyki wynika, że diodę należy sterować prądowo, a nie napięciowo. Działać oczywiście będzie, ale efekty mnie by nie zadowoliły.

 

Przechwytywanie_zps3f7847a9.png

 

W opracowaniu, które przytoczył zekker są już realne wartości jak to wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie masz lipę? :) Dostajesz nieco ponad pół ampera (zależnie od modelu dynamopiasty i konkretnego egzemplarza diody) - stałą jasność od kilkunastu km/h.

 

Jest to dobre źródło, skoro miałeś teorię obwodów, to powinieneś wiedzieć dlaczego (prąd jest względnie stały, niezależnie od prędkości, oczywiście większej niż kilka km/h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zarówno siła elektromotoryczna, jak i reaktancja dynama rosną proporcjonalnie do prędkości, utrzymując prąd na stałym poziomie." - to jest również przypadek z podłączoną diodą :)

 

"Gdy dynamo jest wykorzystywane do ładowania akumulatorów (...)" - a to można wykorzystać do zasilania większej ilości diod (najlepiej przetwornica ograniczająca prąd = większe napięcie = kilka diod w szeregu). Światła będzie więcej, ale w nogach będzie to już wyraźnie odczuwalne.

 

No i tego linka zabraknąć nie może :)http://www.pilom.com/BicycleElectronics/DynamoCircuits.htm - od układów prostych do kilkudiodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem ostatnio jak poprawić oświetlenie roweru. Oczywiście najlepiej kupić dobrą firmową lampkę jak Roxim, Cat-eye czy Philips, wtedy będzie to pięknie działać i pięknie wygladać i pewnie będzie też lekkie i będzie spełniało `normy wszelakie. Jednak nie miałem ochoty za diodę wartą 3zł w ładnej obudowie placić kilkaset złotych. Zacząłem robić próby z diodami power led na radiatorze star które montowałem w obudowy zwykłych przednich lampek rowerowych. Przetestowałem kilka takich lampek i okazało się że problemem jest to że dioda w takiej obudowie dawała mocno rozproszone światło o krótkim zasięgu. Było znacznie silniejsze ale brakowalo skupienia światła. Ustaliłem że dioda power led powinna posiadać dodatkową soczewkę. Obecnie najtańsza dioda o mocy około 3W w obudowie uszczelnionej z soczewką to chińska latarka z diodą CREE Q5. Pełno takich latarek na znanym portalu aukcyjnym. Ja kupiłem 2 sztuki o takich post-162381-0-07790600-1364507371_thumb.jpg. Latarka ta wymagala małych przeróbek do zasilania z dynama. Aby zmniejszyć masę odkręciłem tylną część latarki z pojemnikiem na baterie i włącznikiem. W latarce obudowa jest połączona z katodą diody. To połączenie należało usunąć. Do każdej z diod przylutowałem dwa przewody i polączyłem obie diody w szereg. Następnie podłączyłem mostek Graetza i podłączyłem do dynama w rowerze. Zmierzyłem napięcie na diodach led i pobór prądu po energicznym zakręceniu kołem roweru. 7V i 0,5A czyli łączna moc 3,5W. post-162381-0-77864300-1364508802_thumb.jpgpost-162381-0-89690500-1364508818_thumb.jpg. Zrobiłem dziś próbę jadąc kilka km za miasto i muszę powiedzieć że tak dużo światła jeszcze nie miałem. Jest jasno na kilkadziesiąt metrów. Całkowity koszt to 63zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśl twórcza na pewno ciekawa, ale jakie jest zastosowanie tej konstrukcji?

 

-co z podtrzymaniem? W terenie nie trudno o chwilowy poślizg przedniego koła, czasem jedzie się bardzo wolno i dynamo niewiele prądu daje.

-co z odcięciem? Konstrukcja latarkowa nie nadaje się na drogi publiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym oślepianiem z lampki o mocy 3W to jakaś przesada. Nie słyszałem żeby kierowcy samochodów narzekali na niesfornych rowerzystów świecących im po oczach lampkami zasilanymi z dynama. Światło z tej lampki ma raczej wąski strumień i nie sięga kilka metrów w lewo i na wysokość oczu kierowcy auta, tylko oświetla drogę przed rowerem. Zresztą kierowca auta jeśli zostanie oślepiony przez pojazd jadący z naprzeciwka zazwyczaj mruga długimi światłami. Jeszcze nigdy jadąc rowerem nie mialem takiej sytuacji. W najbliższym czasie postaram się przygotować film lub zrobić zdjęcia porównujące oświetlenie drogi z lampki halogenowej i ledowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Z tym oślepianiem z lampki o mocy 3W to jakaś przesada." - poświeć sobie prosto w oczy (nawet z nastu czy dziesięciu metrów), to się przekonasz czy miło jest spotkać rowerzystę nadjeżdżającego z przeciwka, wyposażonego w taką lampę.

 

Niestety "chińczyków" na XP-G/XM-L jest coraz więcej a ludzie nie zdają sobie sprawy, jak taka lampa potrafi oślepić. Niestety takie oświetlenie ma także strobo, wykorzystywane przez rowerzystów - to już zupełnie chory pomysł.

Edytowane przez rzymo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa nie może być skierowana prosto w oczy nadjeżdżającego kierowcy bo takie ustawienie nie będzie miało sensu. 2 reflektory samochodowe dostarczają na światłach mijania od 2000 do 6400 lumenów i takie przy złym ustawieniu potrafią mocno oślepić. Jeśli na drodze pojawi się rowerzysta z lampką dającą od 50 do może 200 lumenów to w porównaniu z autem takie światło nie powinno oślepiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...