Skocz do zawartości

[dynamo w piaście] Kompendium - wszystko o... doświadczenia, opinie, porady, dodatki...


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich!

Prośba o fachową poradę z zakresu elektryki. Mam dylematy odnośnie wyboru lampki, a wiedzy fachowej nie posiadam, kilka godzin czytania stron n/t elektryki mało pomogło...

Tak więc:

Czy prądnica w piaście 2.4 W nie "zamęczy" lampki  z jedną diodą - konkretnie 

https://www.rowerystylowe.pl/p-9432/przednia-lampka-rowerowa-spanninga-axendo-40-xdas

Nigdzie nie podano, ile watów ma ta lampka, ale wyczytałem, że do jej poprawnego działania wystarczy prądnica 1.5 W. Więc może lepiej do niej dobrać prądnicę 1.5 W? A może zapas watów się przyda?

Pytanie 2 podobne.

Czy prądnica 1.5 W wystarczy do prawidłowego działania podobnej lampki z dwiema diodami? https://www.rowerystylowe.pl/p-9435/przednia-lampka-rowerowa-spanninga-axendo-60-xdas Czy konieczna / lepsza byłaby prądnica 2.4 W?

Obie prądnice mają 6 V. Prądnicę 3w / 6 V nie biorę pod uwagę z nieistotnych tutaj powodów. 

Pytam, bo myślę nad różnymi konfiguracjami pod względem wydajności świetlnej oraz wagi prądnicy (im słabsza, tym lżejsza i lżej chodzi) oraz ceny. - stąd te pytania.

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądnica o większej mocy nie "zamęczy" lampki. Podawana moc prądnicy to moc maksymalna jaka może ona dostarczyć przez dłuższy czas. Jak podłaczysz słabszy odbiornik, to prądnica dostarczy tyle mocy ile potrzebuje odbiornik. Przez analogię, jak masz w samochodzie silnik 200 KM, to nie znaczy że musisz cały czas jechać z pełną mocą. Możesz spokojnie się toczyć wykorzystując ułamek tej mocy.

Żeby sprawdzić, czy prądnica 1,5W obsłuży lampkę 2 diodową musisz znać moc lub prąd pobierany przez lampkę. Bez tego to wróżenie z fusów. Za mała prądnica będzie się grzała a lampka będzie świeciła ciemniej niż powinna (albo będzie np. mrugać). Lampka ma kilka trybów, w tych mało prądożernych może działać dobrze z prądnicą 1,5W, a na pelnej mocy już np. nie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Garlock - dzięki, to wiele wyjaśnia.

Ktoś wcześniej pytał o serwisowanie piasty z prądnicą. Ja przez 10 lat jeździłem na podstawowym Nexusie - tak dokoła komina, nieduże przebiegi, czasem jakaś wycieczka, bywało, że w deszczu i poniżej zera  - no i zero serwisu tej piasty i zero awarii. Choć pewnie gorzej się kręci niż kiedyś. Teraz przerabiam całkowicie rower, ale z prądnicą znów będzie podstawowy model Nexusa, z tym, że o lepszych parametrach - w końcu te piasty modyfikują hehe. Ale już zamierzam o niego dbać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2021 o 11:02, Miro1970 napisał:

Prądnicę 3w / 6 V nie biorę pod uwagę z nieistotnych tutaj powodów.

Jeżeli planujesz podłączać też tylne światło, a jak jeszcze bawić się w jakieś ładowarki usb, to się nie baw i bierz 3W.
Nie ma sensu bawić się w zmniejszanie oporów o pojedyncze waty, zrzucanie wagi może o kilkadziesiąt gram.

W dniu 24.09.2021 o 11:47, Garlock napisał:

Jak podłaczysz słabszy odbiornik, to prądnica dostarczy tyle mocy ile potrzebuje odbiornik.

To trochę nie tak działa. W dynamie nie ma żadnej elektroniki sterującej, nie ma zaawansowanych układów regulacji mocy.
Konstrukcja ogranicza jedynie możliwy prąd i tutaj te 0,25, 0,4, 0,5 ampera (1,5, 2,4, 3 waty) jest górną granicą co może dać dynamo. Z tego względu napięcie potrafi wzrosnąć znacznie powyżej nominalnych 6V. Widziałem wyniki pomiarów, gdzie dochodziło do 80V. Musiałbym odgrzebać materiały i przypomnieć sobie jak to dokładnie działało ale ludzie z powodzeniem łączyli lampki (halogenowe itp.) szeregowo, podnosząc moc dwukrotnie (dynamo dawało wtedy 12V). Był nawet temat lub gdzieś w tym przewinął się wątek, gdzie była pokazana konstrukcja lampy na 12V (był dorobiony jakiś mnożnik napięcia).

Analogia do silnika nie jest prawidłowa, bo pracę silnika kontrolujesz regulując dopływ paliwa i powietrza, w dynamie masz tylko prędkość jazdy. Tutaj kontrolę musi się zająć głównie lampka, dynamo ma ograniczenia wynikające wyłącznie ze swojej konstrukcji.

 

Jeżeli lampka jest prawidłowo skonstruowana, to powinna spokojnie działać na mocniejszym dynamie, bo nawet na dopasowanym muszą mieć zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
Jeżeli lampka dedykowana do 1,5W dynama miałaby nie wytrzymać z 3W, to by były jakieś ostrzeżenia, a z takimi się jeszcze nie spotkałem.

W drugą stronę miałem okazję tylko testować 2,4W dynamo z kompletem oświetlenia ale ledowego, które prawdopodobnie nie pobiera nominalnie tych 3W (nie mam odpowiedniego sprzętu, żeby to dokładnie sprawdzić, z jednym multimetrem nie dam rady zmierzyć jednocześnie napięcia i natężenia). Świecić świeciły ale na 3W dynamie chyba jednak stabilniej, a na pewno ładowarka usb działa lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Ja mam wbudowaną w lampkę (B&M Luxos) i po mieście działa to tak sobie. Za dużo skrzyżowań, za często trzeba zwolnić lub zatrzymać się i ładowanie jest przerywane.
Według specyfikacji:
- max 500mA
- na postoju max 100 lub 200 mA (nie pamiętam) co powoduje przerwanie ładowania przez telefon
Czy trzyma te parametry nie wiem. Zapewne ogniwo buforowe nie trzyma już tak dobrze jak an początku.

Samsunga A3 2017 jestem w stanie naładować o jakieś 10% podczas półgodzinnego dojazdu do pracy. Ale to jest 10% przy niskim stanie baterii.
Próbowałem też ładować 4Ah powerbanka ale wyszło mi że w tym tempie to zajmie mi miesiąc dojazdów do pracy (pełne ładowanie od 0 do 100).

Z tego co widzę inne ładowarki potrafią dać wyższe prądy, pewnie wykorzystują możliwości przekroczenia nominalnych parametrów dynama, które nie da więcej mA ale napięcie wyższe od 6V na pewno. Takie konstrukcje powinny sprawniej ładować ale przy włączonej nawigacji i tak mogą mieć problem z ładowaniem, raczej tylko przedłużą działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie/Panie

W ostatnim czasie obserwuję, że sporo dynam jest produkowanych w wersji 1,5W.

Jakie jest ich zastosowanie?

Wydaje mi się, że z racji powszechnie stosowanego oświetlenia LED zasada 2,4W przód + 0,6W tył nie jest już obowiązująca.

Ale ile tak naprawdę potrzebujemy tej mocy przy współczesnym oświetleniu?

Pewnie ktoś napisze, że dynamo 1,5W sprawdzi się przy jeździe z większą prędkością. Z drugiej strony widzę, że certyfikat StVZO mają chyba tylko dynama 1,5W. A chyba nie otrzymałyby go gdyby nie zapewniały dobrej jakości oświetlenia także przy mniejszych prędkościach...

Mam trochę mętlik w głowie...

Generalnie to czaję się na tę piastę/dynamo:

https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/alivio-t4000/DH-T4000-1N.html

Ale nie chciłabym wtopić i kupić za słabego...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.bike-components.de/blog/en/2021/11/your-custom-wheel-with-a-hub-dynamo/

Choosing the right hub dynamo

When it comes to hub dynamos, there are more aspects to consider than with conventional hubs. Power output is an important feature, and all models produce a voltage of six volts – however, they differ in what power they deliver. Until a few years ago, the StVZO stipulated a nominal voltage of six volts and a nominal power of three watts, and practically all dynamos available in Germany met these criteria. The value was reasonable to operate halogen lighting. Since the strict regulation from the StVZO has been dropped and efficient LED lamps have replaced other light sources, there are also hub dynamo models with a lower output of 1.5 or 2.4 watts, which are lighter and rotate with less resistance. Whether this is a sensible option for you also depends on the light you choose. There are models that reach their maximum light output with 1.5 watts and those that can only be fully exploited with a three-watt dynamo. For everyday use in the city, 1.5-watt combinations are adequate. For cross-country trips or passages in the forest where maximum light output is important – even at low speeds – we recommend three watts. Since the rotational frequency at the same speed depends on the wheel size, there are hub dynamos that are optimised for this purpose – for folding bikes, for example. Most of them are constructed for universal use, but it is always worth taking a careful look at the description.

Edytowane przez woytas_pz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, woytas_pz napisał:

Jakie jest ich zastosowanie?

Światła pozycyjne na miasto ;)

Jeżeli planujesz jakieś mocniejsze lampy mocować, to jednak szedłbym w normalne 3W dynamo.
Pewnie z dynamem 1,5W większość lampek zadziała ale będą świecić poniżej swoich możliwości. Trzeba będzie szukać przednich dedykowanych pod takie dynama.
Tutaj coś pomierzyłem ale ciężko mi powiedzieć jak to wyjdzie z dynamem, a nie ogniwami i powerbankiem:

Nie wiem na czym ci bardziej zależy, czy na masie czy oporach ale może warto rozważyć inne modele?
Jak zwykła oś z nakrętkami nie przeszkadza, to może Panasonic Disc NRH003? Lżejsza od tej Alivio i z mocowaniem pod hamulce tarczowe. Ze stówę droższa.
Jeszcze drożej ale lżej i pewnie z mniejszymi oporami Shutter Precision PD-8 (około 350zł na hamulce na obręcz, pod tarczę ponad 400zł i chwilowo nie widzę dostępnych). Mam taką pod tarcze około 3,5 roku i się sprawdza. Lekki minus to wtyczka niekompatybilna z shimano, więc w razie co może być ciężko z dostaniem zamiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ma to jakiś przełącznik na lampkę, czy trzeba przekładać kabelki?

Ten 1%/km przy jakim stanie naładowania? Przy jakiej pojemności baterii?
Np. Luxos B też mi potrafi mniej więcej tyle dać (przy jeździe po mieście, czyli co i raz jakieś zatrzymanie i przerwanie ładowania) ale:
- przy niskich stanach baterii (okolice 10%)
- przy nominalnej pojemności 2350 mAh

Inna sprawa, że podawanie % na dystans nie ma żadnego sensu. Moc ładowania nie rośnie tak samo z prędkością, jadąc 30km/h zamiast 15km/h nie będzie oznaczać 2x szybszego ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1% na 1 kilometr przejechany przy początkowym stanie naładowana 32% telefonu z baterią 3300mAh, końcowy stan naładowania 82% po przejechaniu około 45 kilometrów w terenie dość zróżnicowanym, leśne drogi, drogi asfaltowe, drogi przez pola uprawne, ze średnią prędkością 20 km/h. Dynamo w piaście Shimano DH-UR700-3D.

Przełącznik na lampkę? Nie ma, ale można taki zrobić na kablu, ja tak mam zrobione, na zdjęciu pokazany strzałką. Normalnie to wpinasz kable równolegle do tych biegnących do lampki, w trakcie używania lampki nie ładujesz urządzeń. Jeżeli posiadasz lub planujesz w instalację wpiąć zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Shimano SM-DH10 do prądnic to niestety są zbyt duże zakłócenia i ładowarka nie ładuje z tym ustroistwem.

Następne urządzenie które będę testował to będzie Plug5Pure

 

IMG_20220522_121451.jpg

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...