Skocz do zawartości

[modernizacja, foto relacja] Adaptacja Lampki MacTronic Scream na ogniwo li-ion


rzezniol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Przedstawię tu relacje z modernizacji mojego MacTronica. :)

 

Swego czasu szukałem sposobu na zastąpienie w mojej latarce standardowego koszyka na 3 paluszki AAA akumulatorem Li-ion

Rozwiązanie to z mojego punktu widzenia ma same zalety a mianowicie :

 

- Wymiana 1 dużego ogniwa zamiast upierdliwej wymiany 3 malutkich w koszyku

- Dłuższy czas pracy - ogniwo Li-ion ma większą pojemność od zestawu bateryjek czy aku AAA.

- Mam "wiadro" ogniw ze starych aku z laptopów :)

 

Naturalna koleją rzeczy jest to że ogniwem które będzie zastosowane to ogniwo o rozmiarze 18650 - takie własnie występuje w aku laptopów.

 

Dobre markowe ogniwo ze zużytej baterii laptopa posiada bardzo często swoją pojemność na poziomie 80 - 90 % nowej co daje około 2000 mAh przy 3,7V nominalnie wiec energii mamy 7,4 Wh ... zestaw z bateryjkami AAA ma około 1200 mAh przy 4,5V czyli 5,4 Wh a aku AAA Ni-MH 1000 mAh przy 3,6 czyli tylko 3,6 Wh.

Jak widać zysk zapasu energii jest zauważalny co efektywnie przekłada się na czas pracy latarki.

 

Nie robiłem jeszcze testów typu "na którym zasilaniu mocniej świeci". W najbliższym czasie postaram się zorganizować światłomierz i obadać sprawę.

 

Wadą tego rozwiązania może dla niektórych być koszt gdyż trzeba się zaopatrzyć w ogniwa Li-ion, nowe są stosunkowo drogie oraz, ładowarkę dla tych ogniw.

Ładowarka dla bateryjek AAA jest w większości domów, aku AAA są stosunkowo tanie i można je wykorzystać w wielu urządzeniach ... jednak jak pisałem wyżej mają ponad 2x mniej zmagazynowanej energii.

Ogniwa Li-ion można oczywiście odzyskać po kosztach ze zużytej baterii laptopa ale ładowarka jest już konieczna chyba ze mamy wiedzę i zasilacz warsztatowy z regulacją prądu i napięcia :) - ja tak ładuje te ogniwa.

 

Sądzę ze modernizacja ta jest wykonalna w większości latarek na 3 bateryjki AAA lub AA w koszyku.

Istotne jest też to że nie ingerujemy w oryginalne wykonanie tej latareczki i powrót do klasycznego zasilania z koszykiem na bateryjki jest prosty i szybki.

 

Wiec zaczynamy... oto nasz bohater :)

 

1.jpg

 

Tak wygląda po rozłożeniu z koszykiem na pierwszym planie :)

 

2.jpg

 

Do modernizacji będą potrzebne elementy jak na fotce cześć jest niezbędna :

 

3.jpg

 

Więc tak elementy niezbędne:

- tulejka - do dostania tuta tulejka idealnie pasuje wymiarowo na Scream`a od MacTronica.

- ogniwo Li-ion 18650

- z racji tego że tulejka wydłuża więcej niż to konieczne potrzeba sprężynkę i gumkę która nam to będzie trzymać.

 

Elementy niekoniecznie potrzebne to rurka.

Rurka nie jest niezbędna bo tulejka jest wytoczona pod rozmiar ogniwa, ale jak sprężynka będzie za słaba może się zdarzyć że ogniwo będzie lekko "latało" w latarce i traciło kontakt. Rurka wypełnia nam wolną przestrzeń.

 

Gumkę wykonałem z dławika do rozdzielni średnica kołnierza około 22 mm, wysokość kołnierza 4 mm.

Wysokość całkowita 10 mm,, tyle mamy nadmiaru miejsca z powodu dłuższej niż potrzeba tulejki.

 

Gumka oczywiście docinana nożykiem i wywierciłem otwór w środku lekko dostosowany do średnicy sprężyny ( sprężyna ma wchodzić na tyle ciasno aby nie wypadała i na tyle lekko aby miała możliwość pracy w otworze)

 

Sprężynka ma około 14 mm wysokości i 8 mm średnicy, sprężyna oczywiście koniecznie metalowa, musi przewodzić prąd z dodatniego bieguna ogniwa do elektroniki z diodą.

 

Rurka ma 58 mm długości, średnica zewnętrzna 22 mm wewnętrzna 19 mm została wykonana z rurki osłonowej instalacji elektrycznych.

 

Sprężynkę wkładamy do gumki :

 

4.jpg

5.jpg

 

Gumkę ze sprężynką i tulejkę wkładamy do latarki w takiej kolejności :

 

6.jpg

 

Najpierw gumka ze sprężynką

 

7.jpg

 

Potem rurkę :

 

8.jpg

 

Wszystko skręcamy tulejką z Hong Kongu, tulejka świetnie nam to wszystko usztywnia i mocuje :

 

9.jpg

 

Wkładamy naładowane ogniwo - ogniwo powinno powinno być około 10 mm poniżej krawędzi latarki (na takiej głębokości jest oryginalny koszyk) :

 

10.jpg

 

Przykręcamy wyłącznik i gotowe ...

 

12.jpg

 

 

Fotki robione telefonem wiec jakość nie rozpieszcza ale myślę że wszystko widać jak należy.

jak fotki się nie ładują dajcie znać - "rozkminiam" dopiero Picasse i może się zdarzyć że coś będzie nie tak z linkami bezpośrednimi.

 

 

Jak jesteś mniej obeznany w temacie - śmiało pytaj ...

Jak masz lepszy pomysł na tą modernizację - pochwal się ...

 

Jak co to mam kilka zestawów na modernizację :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rzezniol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, człowiek się męczy, dłubie w mosiądzu, a tu gotowe i tanie rozwiązanie...

Za to nie muszę używać żadnych dodatkowych tulejek, bo przedłużka ma średnicę otworu minimalnie większą od ogniwa 18650 i świetnie ją stabilizuje.

Jaką długość ma przedłużka? Chodzi mi o długość bez gwintu wchodzącego w lampkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużka wewnetrzną średnicę też ma dostosowaną do ogniwa i przy odpowiednio mocnej sprężynce plastikowa rurka jest zbędna.

Rurkę zastosowałem profilaktycznie żeby nawet przy najmocniejszym uderzeniu nie nastąpiła zmiana trybu świecenia lub przygasniecie latarki.

 

Długość przedłużki podam jak zjade do domu z roboty ;-).

 

Pozdro

 

Tapatalknięte z Andka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie u mnie gumka to dławik z rozdzielni elektrycznej .

 

Gumka ma tu za zadanie wycentrowanie sprężynki tak aby siedziała na środku dodatniego styku modułu z diodą.

Można to zastąpić czymkolwiek ... inny pomysł jaki na to miałem to np krążek z pleksi spienionej około 5 mm grubej z otworem w środku na sprężynkę.

Gumka to tylko przykład rozwiązania.

 

Sprężynka z długopisu może mieć za małą siłę docisku ... docisk jaki powinna gwarantować sprężynka możesz sprawdzić na styku który wystaje z części z wyłącznikiem.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek gumy poszukam, jutro zmierzę ale wydaje mi się że taką z 5mm widziałem, a sprężynkę może wyjmę z jakiejś starej zabawki z baterią lub może na pręcie sam spróbuje drut nawinąć, tylko muszę mięć odpowiedni. Kiedyś to się robiło sprężyny na tokarce do wiertarek stołowych do mechanizmu opuszczania i podnoszenia wrzeciona :)

 

Wysłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...