Skocz do zawartości

[manetka] sram x0 10 sp 2012 vs sram double tap 10 sp - mały test tej pierwszej i porównawczy obu :)


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa x-0 jest na rynku od wielu lat. Do pojawienia się grupy xx była najwyższą grupą osprzętu mtb firmy SRAM.

 

W tym roku pojawiła się nowa wersja kolorystyczna x-0 - czarno srebrna.

Ponieważ posiadam przerzutkę srama najpierw zdecydowałem się podpiąć do niej manetkę srama x-7 (nie byłem pewien, czy szosowa przerzutka tej firmy zadziała z manetką mtb). Zadziałała.

Szukając lepszego w działaniu zamiennika (i z powodu niewygody używania triggerów) zamontowałem zupełnie niepopularny wynalazek SRAMa - manetkę double tap, której dosyć obszerny test zamieściłem w tym samym dziale.

 

Rezygnacja z triggera na rzecz double tapa wynikała z dosyć mizernej jak na mój gust kultury pracy tej manetki. X-7 nie ma regulacji ustawienia dźwigni, ma dosyć miękką i stosunkowo późną reakcję na naciśnięcie dźwigni i jest "plasticzana" w dotyku.

 

W tym tygodniu udało mi się zdobyć manetkę x-0 w nowej wersji kolorystycznej - taka bardzo pasuje do srebrno czerwonych detali roweru.

 

Porównam obie - double tapa i x-0 pod kątem paru aspektów.

 

Wygląd:

Nowa stylistika manetki x-0 jest bardzo ciekawa. Srebrna pokrywa i dźwignia z delikatnym logo x-0. Czarna obejma mocująca Możliwość podpięcia to firmowej obejmy integrującej dźwignię hamulca i manetkę. Czarne pokrętło zamykania pokrywy i czarna dźwignia spustowa

 

http://www.sram.com/sram/mountain/products/sram-x0-silver-10-speed-trigger-shifter#/path/term-id/267

 

Manetka double tap przeznaczona jest do prostych kierownic i do współpracy z przerzutkami szosowymi.

Czarno-srebrna obudowa, jedna, czarna dźwignia, karbonowa obejma. Wskaźnik biegu. Skromnie, można powiedzieć prawie biednie :)

W ofercie SRAM'a nie ma niższych modeli tego typu manetki.

 

http://www.sram.com/sram/road/products/doubletap-10-flat-bar-road-shifters

 

W tej kategorii jednoznacznie wygrywa x-0. Również pozostałe kolorystycznie modele wypadają wizualnie korzystniej niż double tap.

 

Montaż:

Obie manetki posiadają odkręcaną obejmę, jednak by całość zdjąć trzeba zdemontować pozostały osprzęt z kierownicy.

X-0 umożliwa wymianę linki przez odkręcenie pokrywki, w double tapie by wymienić linkę wystarczy wykręcić śrubkę z plastiku - jak w manetkach shimano. Do wymiany linki w x-0 trzeba demontować manetkę z kierownicy, a sama wymiana linki jest upierdliwa. W dt wymiana jest bardzo szybka i łatwa. Do tego jeśli gwint lub pokrywka x-0 są zapiaszczone to można mieć problem z odkręceniem śruby - ma ona płaski, przylegający do pokrywy łeb.

 

W tej kategorii wygrywa double tap, tym bardziej że np w x-7 możliwa jest wymiana linki po odsunięciu zaślepki - prościej niż w praktycznie topowym modelu.

 

Działanie:

X-0 jak wszystkie triggery ma dwie dźwignie, jedną wrzucania biegu i drugą redukcyjną. Obie obsługuje się kciukiem. W przeciwieństwie do niższych modeli dźwignia wrzutowa jest regulowana, można ustawić jej kąt względem dźwigni redukcyjnej. Dźwignię wrzutową popycha się równolegle do kierownicy, spustową po skosie do góry.

Testowalem x-7, xx, w pracy mam styczność z pozostałymi triggerami z innych grup.

Dźwignia wrzutowa x-0 działa z najmniejszym luzem roboczym spośród wszystkich triggerów srama; pod tym względem x-5, 7 i 9 wypadają marnie. Do tego x-0 ma najbardziej wyrazisty klik ze wszystkich modeli. Dźwignia spustowa jest twarda i ma bardzo krótki skok, działa faktycznie jak naciśnięcie dobrze zdefiniowanego spustu broni. Super.

Manetka ta ma regulację kąta dźwigni, fajnie, teoretycznie umożliwia to znalezienie optymalnej pozycji względem dźwigni spustowej i umożliwia lepsze dopasowanie pozycji całej manetki na kierownicy. W praktyce okazało się że ustawienie na pozycji 0 stopni jest najlepsze.

Manetka działa bardzo precyzyjnie, skoki dźwigni są bardzo wyczuwalne, najlepsze z wszystkich triggerów. Dźwignie nie chodzą jenak zbyt lekko i trzeba użyć trochę siły do zmiany.

Wg mnie ustawienie dźwigni jest niezbyt ergonomiczne - to duża wada triggerów. Jeśli jedna dźwignia jest w wygodnym zasięgu to druga nie i odwrotnie.

 

Double tap to nietypowa manetka - i najprostsza w użytkowaniu spośród wszystkich "cyngli", srama i shimano. Tylko jedna dźwignia, do wrzucania i redukcji. Mocniejsze pchnięcie wrzuca kolejny bieg, lekkie kliknięcie wrzuca twardszy. Manetka ma regulowany kąt ustawienia dźwigni - znalezienie idealnej pozycji jest bezproblemowe. Pod tym względem flagowy system SRAMA - trigger - chowa się przy double tapie.

Dźwignia chodzi bardzo lekko, sporo lżej od triggera i konkurencyjnych shimano rf. To zdecydowanie najlżej pracująca i najcichsza manetka na ryniku. Żeby z niej korzystać trzeba uwrażliwić kciuk :) W połączeniu z kablami gore system jest niesamowicie płynny i łatwo działający.

Trochę minusów: zrzucenie na najtwardszy bieg nie jest tak łatwo wyczuwalne pod palcem jak przy triggerach czy shimano. Trochę trudniej funkcjonuje zmiana biegu na najbardziej miękki - tu trzeba się nauczyć jak to robić i pamiętać że jest się na najbardziej miękkim dostępnym biegu. Problem wynika z konstrukcji manetki - zapominając o tym że mamy wrzuconą jedynkę i naciskając mocniej dźwignię powodujemy wrzucenie na bieg nr2 - a to jest troszkę uciążliwe przy ostrzejszym podjeździe. Można się tego jednak nauczyć i nie popełniać błędu.

Double tap ma, tak dziś niemodny, wskaźnik optyczny biegu. Dla mnie to duży plus i w triggerze mi go brakuje.

 

W tej kategorii - najważniejszej trudno jest mi określić zwycięzcę.

Double tap chodzi bardzo lekko, łatwo i bez problemu można go ustawić. W x-0 bardzo podoba mi się zdefiniowany klik manetki i niemożność "przerzucenia" przez pomyłkę.

 

Tak więc jest 1:1 plus indywidualna w ocenie kwestia komfortu działania - zależnie od preferencji.

 

Obie manetki ważą tyle samo - po 116 gram, nie są ani lekkie ani ciężkie. XX, para, waży o 50 gram mniej, dla lajtmaniaka to już jest coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...