Skocz do zawartości

[Lampka] Co kupisz jak masz 50 a co jeśli masz 150zł


PoleK

Rekomendowane odpowiedzi

@Nemrod82

Ten B&M to konkret, na ich stronach pokazane jest jak świecą lampki w różnych trybach... Fajna opcja, konkretne mocowanie.

Lezyne - też mi wpadła w oko, a tu  jeszcze super cena. Szkoda, że  mocowanie na gumkę. Domyślam się, że to nie jest taki paździerz jak różne uchwyty plastikowo - gumowe z alle...

A Sigma Aura 80? Też gumka, fajnie świeci, czytałem relację u Szaja na jej temat. Można ją znaleźć za 180 zł. Nie wiem jak dwie pozostałe ale Sigmę można ładować w czasie użytkowania, to też jest fajny bonus do użyteczności.

Czy któraś z nich jest wyraźnie lepsza? Co sądzisz?

Przyznam, że Sigma mi się podoba ze względu na cenę, bo dzięki temu mógłbym kupić Bustera na MTB (nawet myślałem o dwóch - 300 na kierownicę i 100 na kask - one niby mają uchwyt pozwalający na to) i pozbyć się tych chińskich latarek wreszcie ;)

Druga opcja to zostawić latarki na MTB, wyciepnąć z nich "kolimatory", a to co myślałem wydać na 3 Sigmy wydać na B&M...

Aura na YT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Sigma jak i Lezyne mają tą samą wadę. Świecą dość wąsko. Jest to do zaakceptowania ale ja wole lampki świecące nieco szerzej. Ale to już osobiste preferencje.

Rocka również można ładować w czasie świecenia.

Ha a wybór lampki nigdy nie jest łatwy i jednoznaczny.

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jeden szkopuł. Obaj producenci pokazują lampki na maksymalnym trybie. Dla Ixona jest to 100 luksów czyli 2,5 godziny świecenia, dla Sigmy - 80 luksów i 4 godziny. Tylko przy nocnej jeździe, np. ultra, trzeba by zejść przynajmniej o poziom.

Ixon dostarcza obrazek dla kilku trybów, weźmy 50 luksów (6 godzin):

lux_050.thumb.jpg.5996165b78530193a9f0aad22159dffb.jpg

Sigma niestety nie dostarcza dla innych trybów, kolejny to 60 luksów (5 godzin). Ale jest obrazek dla lampki Sigma Aur 60, dla której 60 luksów to max, a daje takie światło:

aura60-leuchtvergleich-slide-1-big.thumb.jpg.47759d79ff7a1a2659ffa65789adbda6.jpg

Faktycznie Ixon świeci mocniej na boki ale w porównaniu do Aury 60, Aura 80 świeci coś na boki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Nemrod82 ale pod tym linkiem jest ten właśnie filmik, nie wspomniałem o Aurze 100 :)

W dniu 5.02.2023 o 20:30, spidelli napisał:

Bezpośrednie porównanie Aura 80 vs. Ixon Rock

Stamtąd pochodzą te dwa pierwsze zrzuty.

Chyba przeboleję i wezmę tego Ixona - będzie porządna lampka nie tylko na sakwy ale może wreszcie coś ultra pojadę. Lampkę można ładować w czasie jazdy, może być sama powerbankiem, ma porządne mocowanie. Za Aurą przemawia cena w zasadzie.

Znalazłem uchwyty na kask do Sigmy. Wyglądają na gopro, może przetestuję na kasku Convoy'a, bo mam takie oczko pod gopro:

zubehoer_070467.png

Tu są szczegóły:

Na MTB chyba kupię Bustera 100 z myślą o kasku i Bustera 300 na kierownicę. W takim układzie Convoy'e pójdą precz. Ale najpierw dostana szansę ;)

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, keltu napisał:

Mi się jakoś nie chce wierzyć żeby to tak świeciło przy 100lm, chyba że po prostu zdjęcia przekłamują.

Pewnie ten betonowy (jasny) parking wybrany nieprzypadkowo ;)

Sigma też w ciekawy sposób podaje informacje: 80 lux, 90 metrów, 15 godzin.... Tylko dwie pierwsze informacje dot. trybu max, a ostatnia - eco ;)  Oczywiście chyba nikt się na to nie nabierze :D

@rambolbambol Dzięki, biję się z myślami ale chyba pora spróbować zwykłej lampki, bo mają choćby  taki ficzer, jak wskaźnik naładowania. Do gravela na 100% wezmę lampkę z odcięciem, jeszcze się waham, którą. Przemyślałem ostatnio temat wożenia różnych ogniw na sakwy - 18650 do Convoya, AA do eTreksa, AAA do czołówki i tylnego światła i wyszło mi, że skoro i tak wożę powerbank, to lepiej ładować z niego jak najwięcej urządzeń. Czołówkę już wymieniłem na maleństwo od Petzla, teraz pora na główne światło. Wciąż będę woził 2x AA do nawigacji i 2xAAA jako zapas do tylnego światła ale ładowarkę też zmieniłem na mikroskopijnego magnetycznego Olighta UC. Udało się trochę zejść z wagi i objętości i już etui z elektryką nie trzeba domykać kolanem.

Co innego MTB - tutaj nie ma to takiego znaczenia, dlatego też Convoya nie skreślam jeszcze, chociaż Bustery są lżejsze :)

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, keltu napisał:

Mi się jakoś nie chce wierzyć żeby to tak świeciło przy 100lm, chyba że po prostu zdjęcia przekłamują.

Przy stu luxach nie lumenach.

Tu Ixion Space 150 luxów:

20190205_175623.thumb.jpg.6d1141c7e1448f552e4e8b82688137dd.jpg.3646932f84b32fc311db79daeb2f569f.jpg

Na drzewach na poboczu drogi ładnie widać linię odcięcia.

Edytowane przez Nemrod82
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z internetów:

Cytat

Lumen

Lumen jest jednostką prądu świetlnego. Oznacza to całkowitą ilość światła emitowanego przez źródło światła, niezależnie od tego, w jakim kierunku się znajduje. W Lumenach skuteczność jest szczególnie ważna, ponieważ wskazuje, jak wydajne źródło światła przekształca energię w światło. Nazywa się to współczynnikiem Lumen / Watts  (Lm / W). W przypadku diod LED wartość ta jest znacznie wyższa, ponieważ potrzebują mniej mocy do generowania określonego prądu Lumen.

Luks

Lux służy do pomiaru ilości światła w danym obszarze - jeden luks jest równy jednemu lumenowi na metr kwadratowy. Pozwala nam zmierzyć całkowitą "ilość" widocznego światła widzialnego i natężenie oświetlenia na powierzchni. Dlatego ważne jest, w jakim kierunku świeci źródło światła. Ta wartość jest niezależna od liczby wykorzystanych źródeł światła, koloru lub struktury, w której świeci światło. Jeżeli ilość światła Lux jest wskazywana przez lampę, zwykle znajduje się w środku wiązki, gdzie natężenie światła jest najwyższe.

 

Różnica między lumenami i luksami polega na tym, że luks uwzględnia obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny (lumenów). Strumień 1000 lumenów, skoncentrowany na powierzchni jednego metra kwadratowego, oświetla ten metr kwadratowy o natężeniu oświetlenia 1000 luksów.

Na przykład:

Źródło światła 500 Lumen oświetla 1 metr kwadratowy z 500 Lux. To samo źródło światła, które musi oświetlić 10 metrów kwadratowych, które oświetla ten obszar zaledwie 50 luksów.

 

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spanninga dla modelu 60 USB przelicza 60 lux = 300 lumenów. I to się z grubsza zgadza z jednym ale. W przypadku lampek z odcięciem o takiej konstrukcji jak wymieniona Spanninga czy lampek z lustrem jak B&M Space czy Rock można tą wartość powiększyć o prawie 2 razy (w porównaniu do lampek bez żadnego odcięcia) bo cały strumień światła idzie w drogę a nie w nie w niebo. W porównaniu do lampek ze zmodyfikowanym odbłyśnikiem typu Fenix BC25R mnożnik to około 1,5x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spidelli napisał:

Kupiłem Bindi Petzla, chociaż założenia ciut inne - jak najlżejsza i na USB (cel: sakwy). Ciut poza budżetem, bo pod 200 zł. Ale fanie świeci.

Kiedy masz Knoga, a chcesz mieć Petzla Bindi, wykorzystaj materiały:

-gumka ze starej maski ffp2 

-kasetka po starym filmie bez szpulki albo inna rurka korek o średnicy kierownicy

i włala można w namiocie czy na biwaku mieć żarówkę na głowie 😀 resajkling!!!

52215D37-58CB-4AF7-821B-DB2524913F76.jpeg

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...