Skocz do zawartości

[SS MTB] Jednobiegawcze MTB


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Mam niepotrzebną nową piastę Reborn Grind 32 otw czarna 6 śrub,klasyczny  gwint na wolnobieg 1 rzędowy,  ( czyli bliżej ramy niż w starych piastach pod wolnobiegi wielobiegowe. piasta mocowana klasycznymi śrubami, rozstaw 135 cena około 90 zł, łożyska  chyba klasyczne.. odszukam jeśli spodoba Ci się koncepcja, mam ją zawiniętą od kilku lat, powinna być śliczna...

Możliwe że sprzedam specjalistyczną Surly ostrokołowo MTBową , teoretycznie można nakręcić wolnobieg, ale to jeszcze nie dojrzało a cena tej piasty wyjściowo to było około 350 zł!!! zaplecione to jest w kole na ztr arch,,,   jeśli sprzedam Inbreda koło będzie na rozplet albo do fanatyka na sprzedaż, super koło, uwielbiam je...

 

Wadą obu piast jest konieczność zastosowania nakręcanych wolnobiegów 1 s,,, na rynku są tanie Dicta, ale nie wiem jak z ich trwałością, mam jeden jeździłem trochę w kołach szosowym/przełajowym,,,,,, są też jakieś drogie rarytasy ale w tej chwili nic na ich temat nie pamiętam, raczej zag ranicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupisz piasty z singlowym bębenkiem do 200zł niestety, w każdym razie nie lokalnie. Formule z tego co pamiętam są na kulkach i mają słaby bębenek, ale to zasłyszane a nie z autopsji i nie tyczy się tej konkretnej piasty, tylko formuli jako takiej. Jest tu paru bezwtyczkowców, może który łaskawie odpisze.

 

Albo tak jak Marek mówi, piastę pod nakręcany wolnobieg - tylko wtedy musisz dokupić solidny wolnobieg, sturmey archer to absolutne minimum. O tanich Dictach z dykty nawet w MTB nie myśl. Podobno szimanoskie są spoko, ale na takim nie jeździłem.

 

Ja tam lubię "klasycznego" moda na podkładki, jeżdżę tak od lat i same plusy ;)

 

Edit: Rysz jeździ na na jakimś czardżowym wynalazku, nie jest to przypadkiem przebrandowana formula?

Edytowane przez akkwlsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam niepotrzebną nową piastę Reborn Grind 32 otw czarna 6 śrub,klasyczny  gwint na wolnobieg 1 rzędowy,

Mam jakiś uraz do wolnobiegów, co prawda w rowerach dziecięcych moich synów, ale i tak jakoś to rozwiązanie to mnie nie przemawia.

 

 

 

Formule z tego co pamiętam są na kulkach

Ten model, który podałem, niby ma maszynowe, ale to chyba w dalszym ciągu jest low budget i nie wiem, czy wart zaplatania na nim koła. 

 

 

 

Ja tam lubię "klasycznego" moda na podkładki, jeżdżę tak od lat i same plusy

Z tego, co widzę, to u mnie też się tak pewnie skończy.

 

No chyba, że kupię wspominane wcześniej koło z krossa i zobaczę w praktyce, jak to się kręci. Jedna rzecz, która mnie trochę do tego zniechęca, to 17 mm obręcz. Kto to wymyślił.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolnobiegi ze złotej ery kolarstwa szoswego są świetne, ale czy są dostępne dobre wolnobiegi singlowe nie powiem,  ale gdybym chciał pleść nowe koło rozważałbym... oprócz wydatku na wolnobieg trzeba doliczyć cenę klucza do ewentualnego demontażu...

 

jednak najważniejsze w używaniu reduktora na normalnym bębenku jest szybkość konwersji wiele/jeden bieg i możliwość zmiany zębatki... Warto jednak mieć zębatki singlowe o prostych dłuższych zębach a nie z rozbiórki nowoczesnej kasety, także po dobraniu optymalnego przełożenia warto sobie zamówić  zębatke singlową...

Łatwiej też dopasować linię łańcucha na bębenku. Wolnobieg jest w zasadzie nie przestawialny w przypadku piasty z hamulcem tarczowym..

 

Co do tanich piast - wolę takie z kulkami zamiast maszynówek

 

Pozdrawiam,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ostatnie pytanie, bo stanęło na klasycznej piaście, z bębenkiem HG.

Czy to je dobre bo się nie znam? https://www.reverse-components.com/en/products/single-speed-ritzel-extra-strong-17t-ssp-cog . Szerszej stopy na naszym rynku nie znalazłem, więc pytam raczej o uzębienie.

No i jaki łańcuch zapiąć? Zębatka jest na 3/32" i taki wybrać, czy jednak brać 1/8"? Poproszę o konkretny, sprawdzony w boju model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe ogłoszenie 

Kumpel chce złożyć singla 29era.
Czy ktoś aby posiada, albo słyszał o jakiejś ramie w okazjonalnej cenie (jedyny słuszny materiał)? Najchętniej ruchome haki albo poziome pod napinacz. Mimośród nie wzbudza jego zaufania. Podczas absencji Inbredów na Planet X i "rozdmuchaniu" Unita ciężko o taką bazę. Może być używka -> rozmiar okolice 19.

Z góry dziękuje i pozdrawiam ludzi twardszych ode mnie = jednobiegujących.  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Została mi jeszcze jedna kwestia do ustalenia w temacie napędu. Myślę, że banalna, a może jednak nie...
Z przodu będzie trzyrzędowa korba z jednym blatem oczywiście :) Bardziej wizualnie pasuje mi dać ten blat w miejscu największej tarczy, ale wtedy zębatkę na bębenku musiałbym przesunąć bliżej trójkąta ramy. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania, żeby koronka na bębenku nie była na środku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Roballinho napisał:

Zaczynam romans z nową zabawką. :) 

fantastyczna rama ;-))

Teraz, Roballinho napisał:

Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania, żeby koronka na bębenku nie była na środku?

Nie. Jedynie zaleca się stosowanie zębatek singlowych i szerokiego łańcucha. Ja tak polecam. Mam to sprawdzone pod sobą.....mimo wszystko wolę przeciepkę + NW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak dal na miejsce srodkowej i baszyk jakis wlozyl. 1. Zawsze jakas ochrona dla zebatki, szczegolnie jak cisniesz w jakims bardziej technicznym terenie i majac pot i lzy w oczach widzisz tylko koniec trudnosci, a nie to co pod kolami. 2. IMO, lepiej moment obrotowy przykladac blizej osi ramy i piasty.

z lancuchem 1/8 tez bym sie nie upieral. Jak zebatki pod 3/32 to keta tez. Inaczej jest ryzyko glosnego napedu. Keta ze sredniej polki zalatwia sprawe, pare stron wczesniej miales polecany jakis kmc, kupuj i jezdzij ;) a pozna wiosna wpadaj na wspolna jazde, moze cos sie zorganizuje.

czekam na fote poskladanej maszinu!

Edytowane przez Rysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch jest, zębatka jest, blacik też jest. Ten ostatni wydaje się być najsłabszym ogniwem. Jak się zetrze, to wymienię go na stalowego on-one'a. Niestety, na razie jego cena jest dla mnie zaporowa, ale znając politykę tej firmy, nie znasz dnia, ni godziny, kiedy będzie -50% :D

IMG_20171228_162242.thumb.jpg.0580ee57452af33c1bce0e9b849149f6.jpg

 

W zasadzie, to wszystko mam, prócz kół. Z nimi mam dylemat. Czy składać na posiadanych nowych obręczach Pacenti, czy puścić je w świat i kupić gotowe kółka z drugiej ręki i nie zawracać sobie głowy z kompletowaniem pozostałych klamotów.

Na razie tymczasowo przełożę kółka z Inbreda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...