Skocz do zawartości

[27,5"] Po co to komu?


timex550

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

 

 

Odnośnie włókien Santy vs Treka to wiem tyle ile zasłyszałem, ale wychodzi na znaczną korzyść tego drugiego.


A to ja jestem mocno zaskoczony, bo byłem przekonany, że to właśnie węgiel od SC najpancerniejszy z najwytrzymalszych na rynku jest... :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poszukuję roweru 650b, rama z wungla, skok 120 mm, full...

Przerabiałem podobny dylemat. Tylko bez węgla. Moim zdaniem musisz kupić solo albo stwierdzić, że zabierasz się do takiego tematu za wcześnie, bo większy wybór takich rowerów dopiero się pojawi.

 

Co do uniwersalności - jest to zawsze zgniły kompromis. "Mały" full zawsze będzie miał mniejsza zdolność bojową w górach. "Duży" będzie zamulasty na szutrach nie-beskidzkich.

 

Sam wyladowalem na transie 27,5 (140mm), mam bliżej gór, wiec olalem uniwersalność i nie żałuje wyboru. Na Jure tez wybieram fulla. Do jazdy wokół domu preferuje szose lub starego sztywniaka.

 

Jeśli chcesz/jesteś zmuszony do kompromisu to imho dobrze wybrales priorytety: 120/120 i budowa w miarę na lekko. Jeśli tylko solo nie zmiazdzy Cie cenowo, to bierz. Zawieszenie jedno z lepszych. Trek tez jest chwalony za prace zawiasu i nie słynie z wydmuszek. Też powinien być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat chce się pozbyć sztywnej, plastikowej puszki gdyż szosa juz w drodze do mnie wiec bede miał na czym trenować. Trance Advanced to też ciekawa opcja tym bardziej, ze śmiało jeździ na 140 jak i 120 z przodu (mylę sie? Nie mylę?). Niestety to wiek kryzysów i wewnętrznych bojów. Od zawsze mnie cos ciągnęło do stromych i dużych u/skoków ale płaska okolica jednak dawała za wygrana. Koniec, stwierdziłem. Tymczasem, czas powrócić do starego toku tematu. Jak coś nowego liznęli w tej kwestii, objadę, pomacam czy kupie to sie pochwale. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest tu ktoś kto ma niecałe170 cm wzrostu i jeździ na 27.5 ? Jestem ciekaw czy od wzrostu to też zalezy (widziałem kogoś kto miał na moje 160 i miał koła 29...) czy tylko od preferencji. I czy ktoś przechodził z 26 na 27.5 ? Jak wrażenia ? Chodzi mi o sztywniaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jest tu ktoś kto ma niecałe170 cm wzrostu i jeździ na 27.5

Mam 176 więc niewiele więcej i szukam, przymierzam....

 

 

Jestem ciekaw czy od wzrostu to też zalezy

Problemem jest dla mnie przekrok bo w wielu ramach górna rura też jest wyżej. Nie wielkość koła a właśnie niska, ostro opadająca górna rura stanowi o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania. Niska rama z reguły jest ramą krótką i robi się kicha. A jak jeszcze jesteś nisko skanalizowany no to wtedy wybór jest mizerny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10 cm mniej i mam ramę M. Mam stosunkowo dlugie nogi dlatego nie ma możliwości żeby kupić jakas niską bo teraz siodelko i tak mam dość dużo wysunięte. Ale nie moge mieć ramy z naprawdę dluga górną rurką bo nie sięgnę tułowiem. W takim wypadku warto zostać przy 26 czy doplacic te 100-500zl do 27.5 biorąc pod uwagę roznice w geometrii, środku ciężkości itp.w poszczególnych ramach. Obecnie mam ramę Scott apsect M. Jeśli bym zmieniam juz to musze wziąć pod uwagę to ze jeszcze cos tam urosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że to jakiś model którego kompletnie nie kojarzę. Albo że jeździsz na takich mieścinach, każdy klocek to coś innego - tutaj ratusz, tutaj kościół, a tu mięsny. A przestrzeń między klockami to uliczki. Jedno koło to jedna gmina, a wersja 2.4 to jakiś współczynnik wielkości ich.

Dobra, poniosło mnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie!

 

Chcialbym prosic o opinie roweru, ktory prawdopodobnie ogarne na wiosne 2015 z wyprzedazy

http://www.bergamont.de/en/bikes/mtb-hardtail/marathon-race-275/metric-ltd-c1/

 

Interesuje mnie jaki byscie brali rozmiar przy 179cm. W swoim gorna rure mam 600 + mostek 110mm. Jak wymienilem mostek na 80mm to potrafilem przyac kolanem w manetke. Generalnie slysze, ze do MTB to dla mnie M, ale patrzac na ta rame M bedzie za male. A moze te geo jest koszmarne i lepiej szukac czegos innego?

 

http://www.feltbicycles.com/Poland/2014/Bikes/mountain-27/7-series/7-Fifty.aspx

W felcie rozmiar 18"(M) gorna rure ma 610 tyle co L'ka w Bergamoncie.

 

Czekam na opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ok, dzięki. Jest do sprzedania M'ka używka, ale też wydawało mi się, że będzie za duża. Pozostaje czekać na Peaka.

 

Ewentualnie czy jest coś godnego uwagi w podobnej specyfikacji i cenie powiedzmy do 1200 zł ? Teoretycznie będzie Peak, ale to dopiero luty/marzec :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mowisz o mojej ramie. Moze niestety byc za duza, choc dla mojego 180 byla odrobinke za mala. Ogolnie jakbys znalazl mniejszy rozmiar to bardzo polecam. Fajny system prowadzenia linek, wymienne osie i ogolnie ladnie wykonana. Jedyne co to troche szkoda, ze ma pressfit, ja jestem fanem wkrecanyvh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie do osób, które przesiadły się z 26" na 27,5" i miały okazję pojeździć w cięższym terenie, czyli jakieś kamcole, korzenie, ścianki. Czy różnica jest bardzo odczuwalna? Sam przesiadam się na średnie koło (jeszcze tylko koła zostały by złożyć całość) i zastanawiam się czy to rzeczywiście ma to sens, co prawda na 29er'a bym się nie porwał ze względu na napoleoński wzrost więc i tak nie miałem wyjścia :) Opinii jest wiele, jedni zachwyceni (podejrzewam, że ci co wykorzystują sprzęt w górach), a drudzy twierdzą, że różnicy nie ma (podejrzewam, że śmigają po płaskim ;) ).

 

PS: Takie tam dylematy człowieka, który nie może się doczekać pierwszego ciaplania w terenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trafiła mi się w grudniu okazja na zabranie HT 650 w góry. Teren niezbyt trudny ale co nieco było jednak takich odcinków, że wyrobiłem sobie zdanie. Sprawa o tyle ciekawa, że pod koniec sezonu do 26er wsadziłem większą oponę na tył z 2,1" na 2,25". Różnica tutaj na kamorach i korzennych sekcjach spora. 27,5er miał taki sam rozmiar opon jak w małej kiszce. Szutry pod górę tak samo, w dół efekt placebo. Było dość grząsko więc na podjazdach z błotem jakby lepiej. Na odcinku bez sporych kamieni ale z korzeniami też jakby minimalne lepiej szedł w dół bo już tego samego w drugą stronę bym nie powiedział. Bardzo ostrych podjazdów nie było. Na koniec miałem bardzo stromy i ciasny odcinek bez technicznych niespodzianej w stylu kamienie czy korzenie i tutaj jak się spodziewałem było trochę gorzej. Reasumując Marcin "d... to to nie urywa na pewno". Więcej pożytku z pracy takiej czy innej widła, wielkości opony i ciśnienia. Czy ma to sens?? O ile wielkiej kichy nie wziął bym "za dopłatą" to pośredni rozmiar jest mi obojętny.

 

PS: ta Twoja rama Gianta to ubiegło roczny model z konwersją pod sztywną oś, wew prowadzeniem linek i niebieskimi wstawkami?? Jak tak to przepiękna :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się, że im tańsza amortyzacja, tym większa przewaga 27,5. Amor miałem i nadal mam słaby (na 26 SR XC60, na 27,5 SR XCM), więc na nierównościach dużą robotę odwalają koła. A na piachu i błocie to już wynika z samej fizyki - większa powierzchnia styku, mniejszy nacisk na jednostkę powierzchni. I to czuć - w miękkim idzie lepiej.

Po tym, jak sam spróbowałem, to szybko Żonie też wymieniłem rower na 27,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

@ newmtbbiker - ja przy tym wzroscie jezdze na 17" KTM 1964 i jest na mnie idealny. Poprzednio latalem na Giancie XTC S i byl kozak. Niesamowicie zwrotny, narowisty :)

Rada jak od pana Zdzisia, ale najlepiej przymierzyc sie :)  Jestem zwolennikiem mniejszych ram bo dzieki temu w naprawde trudnym terenie to TY prowadzisz rower i nad nim panujesz a nie odwrotnie.

Natomiast jak ma to byc goral na miasto to Mka bedzie git, jak nie zobaczy trudnego terenu (podjazdy i zjazdy powyzej 20%).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...