Skocz do zawartości

[nagrywanie] macie jakies ciekawe kamery sportowe na oku?


Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem kilka nagrań, max to 2.7 K. Trochę pieszych, trochę rowerowych, w tym w temperaturze kilka stopni na plusie. Jak dotąd nic się nie zawiesiło.

Każde urządzenie elektroniczne mnie zawiodło - czy zegarek, czy nawigacja czy telefon. 

Jeśli jest to sporadyczne, to da się przeżyć. Najgorszy syf, jaki mi się trafił, to pewien zegarek. I dam głowę, że aktualizacja softu by pomogła ale producent ma to w d. Moje maile też.

Co do GP9 to zbyt krótko używam, by się wypowiadać. Przedni ekran przy filmowaniu z roweru nie jest mi potrzebny, więc go wyłączam.

Bateria szybko leci, nawet ta turbo hiper extra.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na co dzień nagrywam w 4K 25 klatek GP8. Nie zauważyłem jakiegoś wieszania się. A przegrzanie następuje jak kamerka stoi na stole i po 18-20 minutach się przegrzewa. Nie zanotowałem aby się przegrzała na rowerze. Dłuższe nagrania są jak zapomnę ją wyłączyć. A to się często zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Charvel Do wyboru jest off, on i boost. Jest na on.

Da się wyeksportować ustawienia do jakiegoś pliku? Nie mam siły pisać wszystkiego z palca 😉

W każdym razie jest to domyślny profil Bike, być może są jakieś modyfikacje z palca pod wplywem YT.

Dziękuję za wskazanie ewentualnej przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 10-tce mam:

4K/60, Lens Wide, HyperSmooth Standard, Scheduled Capture off, Duration No Limit, HindSight Off, Timer off, Zoom 1.0x

Pro Tune: Bit Rate High, Shutter Auto, EV Comp 0, Sharpness Medium, Color Vibrant, RAW Audio Off , Wind Auto 

Widzę sporą różnicę pomiędzy baterią standard a enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja za mało kręciłem na zwykłej baterii, stąd wniosek, że enduro nie jest rewelacyjna :)

Wieczorem wrzucę moje ustawienia.

Byłem w Wielkanoc na spacerze w górach i przez 2 godziny nakręciłem kilka ujęć (nie kręciłem non-stop) i zeżarło 70% baterii enduro.

Muszę jednak temat ustawie zgłębić, bo pomyślałem o zabraniu GoPro na sakwy ale jak ma to być tylko dodatkowy balast...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2023 o 21:15, OnTheBike napisał:

Na filmach nie widziałem, żeby 9 miało lepszą stabilizację od 8.

Doszła opcja trzymania poziomu, możesz bujać kamerką na boki a film wyjdzie jakby była cały czas poziomo, na gimbalu.

 

W dniu 16.04.2023 o 21:15, OnTheBike napisał:

Do GoPro 8 używam Rollcage i też sobie mogę zmieniać szybki.

Ale nie poszerzysz pola widzenia.

W dniu 16.04.2023 o 21:15, OnTheBike napisał:

Żeby pożenić 5K i przedni ekran ze starym procesorem mogli zrobić jakieś hacki, które działają tylko na demo a w rzeczywistym używaniu już nie.

Tutaj trzeba by już konkretni wiedzieć co to za procesor.
Z tego co udało mi się wygrzebać, to 8 i 9 ma Cortexa A7, 10 i 11 Cortexa A53. W arm-ach nie siedzę, więc ciężko mi powiedzieć czy to przepaść wydajnościowa. Tak czy inaczej są to procesory ogólnego przeznaczenia, kwestia wydajności czy poradzi sobie z dodatkowymi funkcjami czy nie.
Inna sprawa, że przy tego typu oprogramowaniu, to faktycznie często się korzysta z ostrej optymalizacji, czy jak wolisz hacków. Po prostu zasoby obliczeniowe i energetyczne są mocno ograniczone i trzeba kombinować.

Edytowane przez zekker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb rower (podkreślam różnice):

2,7K/120, Lens Wide, HyperSmooth On, Scheduled Capture on, Duration No Limit, HindSight Off, Timer off, Zoom 1.0x

Pro Tune: Bit Rate High, Shutter Auto, EV Comp 0,  White Balance Auto, ISO Min 100 ISO Max 400

Sharpness Low, Color Flat, RAW Audio Off , Wind Auto 

 

Pewnie te 120 klatek żre, ale tak ustawiłem pod slow motion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2023 o 10:38, spidelli napisał:

Bateria szybko leci, nawet ta turbo hiper extra.

W dniu 18.04.2023 o 05:58, spidelli napisał:

Byłem w Wielkanoc na spacerze w górach i przez 2 godziny nakręciłem kilka ujęć (nie kręciłem non-stop) i zeżarło 70% baterii enduro.

A konkretnie to ile minut nagrań?

W GP8 po mieście zwykle oryginalna bateria daje radę około 50 minut ciągłego nagrywania, nawet zimą.
W terenie zimą jest zdecydowanie gorzej i jak zdąży się wyziębić, to już niekoniecznie się włączy. Tutaj baterie enduro z nowszych modeli powinny być lepsze.

Główne ustawienia mam 2.7k@60, bitrate w zależności czy miasto czy teren to low/high, kodek HEVC, stabilizacja na pierwszym poziomie, gps wifi bt wyłączone, ekran wyłączany po minucie. Protune raczej zasadniczo na baterię nie powinien wpływać.

W dniu 17.04.2023 o 18:33, spidelli napisał:

Da się wyeksportować ustawienia do jakiegoś pliku?

Chyba nie.
Pośrednio można przy pomocy GoPro Labs ale to tylko kod qr wygenerowany na stronie (trzeba wyklikać ustawienia) bez możliwości podglądu co to za ustawienia (albo nie wiem jak to podejrzeć mając kod), po prostu każdy kto go zeskanuje będzie miał te same ustawienia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2023 o 21:13, spidelli napisał:

Tryb rower (podkreślam różnice):

2,7K/120, Lens Wide, HyperSmooth On, Scheduled Capture on, Duration No Limit, HindSight Off, Timer off, Zoom 1.0x

Pro Tune: Bit Rate High, Shutter Auto, EV Comp 0,  White Balance Auto, ISO Min 100 ISO Max 400

Sharpness Low, Color Flat, RAW Audio Off , Wind Auto 

Potrzebne Ci te zaplanowane nagrywanie - Scheduled Caputre? To utrzymuje kamerkę w trybie czuwania - bo musi zegar działać. Wyłącz i sprawdź czy nie leci mniej baterii

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stabilizację w GoPro, to od 7 jest już wystarczająco dobra i ani za bardzo nie ma jak jej poprawić ani nie trzeba tego robić, co wykazałem na poniższych filmikach. Na pierwszym jadę po kostce, na drugim jadę z dwiema kamerami - SJCAM podobno też ma żyroskop ale nie widać, żeby potrafił z niego korzystać. Natomiast trzymanie linii horyzontu w nagrywaniu z roweru nie ma żadnego zastosowania. W GoPro do poprawy nie jest stabilizacja obrazu lecz stabilność firmware - kamery zawieszają się przy włączaniu, wyłączaniu, ładowaniu a 9 także a może głównie w czasie nagrywania. Wynika to prawdopodobnie z modelu biznesowego, jaki sobie przyjęli, czyli co roku musi wyjść nowa kamera, więc nie ma czasu, aby dopracowywać firmware. Jak się popatrzy, co robi DJI i jak często wydaje nowe kamery, to wygląda to znacznie lepiej niż w GoPro. Podobnie Insta360 i tak samo jak DJI ma bardzo podobną stabilizację do GoPro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy inaczej wykorzystuje stabilizację, jednemu wystarczy ta z SjCAM, innemu będzie za mało w najnowszych GoPro, DJI.
Część ludzi z poprzednimi wersjami GP nadal używała gimbali. Mi brakuje opcji kalibracji poziomu na starcie nagrania, tak żeby skompensować krzywe zamocowanie kamerki.

Ta 5000 z filmiku wygląda tragicznie, tak jakby nie włączyła się lub działała w odwrotną stronę (miałem takie przypadki w SJ8 pro).
Moja SJ8 radziła sobie lepiej niż ta 5000 ale tylko jak było wystarczająco dużo światła, do GP8 tak czy inaczej podejścia nie ma, to zupełnie inna klasa. Na moje, to poszli na łatwiznę najprostszym sposobem, czyli chwilowe odczyty z żyroskopu dają na przesunięcie obrazu z matrycy. Lepszym pomysłem jest buforowanie i opóźnienie obróbki obrazu, tak żeby mieć więcej danych w czasie i lepiej przeliczyć jak kamera się ruszała i jak to skompensować.
Alternatywa to zapis danych z czujników do pliku i wykorzystanie ich w dalszej obróbce na komputerze ale tego chyba żadna kamerka nie ma.

Tak GP8 wiesza się przy ładowaniu, nie chce włączyć po ładowaniu (nie każdym żeby nie było). Mając doświadczenia z SJ8 jest to jednak marginalnie uciążliwe.
Przede wszystkim w większości przypadków da się zrobić reset, trzymasz przycisk zasilania kilkanaście sekund, potem po puszczeniu po kilku sekundach lampka mrugnie sygnalizując reset. Można włączać i działać.
SJ8 wymagała wyjęcia baterii, co u mnie wiązało się z wyciąganiem jej z obudowy i stratą większej ilości czasu. Potrafiła też wieszać się podczas nagrywania w żaden sposób tego nie sygnalizując. GP8 jak ma jakiś problem to daje znać.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wracając do tematu - mam GoPro Hero 9 Black i przez dwa lata miałem tylko jeden problem na początku, bo włączała i wyłączała się sama ni z gruszki ni z pietruszki. Dwa dni dochodziłem do problemu i okazało się że winna jest aplikacja w telefonie... Nie wiem w jaki sposób to działało, ale odinstalowałem apkę i problem zniknął. Od tamtej pory ani razu mi się nie zawiesiła i nie mam z nią żadnych problemów. Tak samo jak z poprzednią Hero 5 która działa poprawnie do dziś . Teraz największym moim problemem jest sklejanie klipów 4k. Prawie każda apka każe sobie za to płacić.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym obrabianiem to bym nie przesadzał 🙂 Davinci Risolve. Szukam jakiś tutków ale ciężko coś znaleźć na yt odnośnie gopro. Teraz dodatkowo będe jeszcze nagrywał gp 11 którą kupiłem. Za kilka dni jade na Podlasie będzie testowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje kamerke wodoszczelna, ktora nagrywalaby okolo 3 godzin, jakosc nagrania mniej wazna (treningi dziecka na lodce, przymocowana do np. masztu, wystarczy nawet rozdzielczosc SD). Cos bez bankructwa uda sie znalezc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.04.2023 o 16:36, OnTheBike napisał:

Podobnie Insta360 i tak samo jak DJI ma bardzo podobną stabilizację do GoPro.

To z własnego doświadczenia piszesz? Jeżeli masz Insta to jaką?

  

W dniu 20.10.2022 o 11:04, leon7877 napisał:

Masz porównanie jeżeli chodzi o stabilizację do GoPro?

Ma ktoś w ogóle jakieś osobiste porównanie Insta360, konkretnie One RS, do GoPro? 🙂

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...