Skocz do zawartości

[nagrywanie] macie jakies ciekawe kamery sportowe na oku?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Bateria z 9 jest większa i fizycznie nie pasuje do 8. Serie 5-8 miała tę samą baterię. 9 i 10 mają swoją.
Jeszcze do 8 można podłączyć baterie z GP Max, wejdzie do kamery ale jest ciut dłuższa i klapka się nie zamyka. Ale ma większą pojemność i kamera powinna działać dłużej (nie sprawdzałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo znalazłem Newell AABAT-001 za 39 zł ale też jest bateria Newell SPJB1B do go pro hero 8 chyba za 55 zł. Czy AABAT-001 pasuje do GoPro Hero 8 Black? Bo w sklepach jet to opisane jakby AABAT-001 było do 5 6 7 a Newell SPJB1B do 8. 

 

Na jednej ze stron oferującej te baterie jest napisane:

Akumulator ( AABAT-001) NIE JEST kompatybilny z kamerą:

GoPro HERO 8 Black - wymagany akumulator AJBAT-001 (inny chip)

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dłuższy czas jeździłem na starym SJCAM 4000 od Tracer - nie mylić z nowym SJ4000, który ma tragiczną jakość nagrań w porównaniu do starego. Kamera bez stabilizacji, miałem już serdecznie dość wytrzęsionych nagrań - kupiłem nowe GoPro 8 Black za 1400 zł. Dużo złego można powiedzieć o stabilności kamer GoPro ale stabilizację mają najlepszą. Między wersjami jest około 600 zł różnicy, czyli 10 kosztuje 2600 zł, 9 - 2000 zł, 8 - 1400 zł. Jeśli komuś nie zależy na ekranie z przodu, czyli nie vloguje, to polecam 8, jeśli vloguje to 10, 9 nikomu nie polecę bo nie znam nikogo, komu by się ta kamera nie zawieszała w trakcie nagrywania.

Próbka nagrania z mojego GoPro 8 Black:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8 black, w porównaniu do SJCAM SJ8 Pro jest stabilna jak skała.
Nie jest pozbawiona problemów, bo zbyt często po ładowaniu nie chce się włączyć (prawie zawsze wystarczy reset - 15-20s przytrzymanie power-a) ale w trakcie nagrywania może ze 3 razy przerwała i to raczej na samym początku. W maju stukną jej 2 lata, bateria nadal ok (w SJ8 zaczęła puchnąć po niecałym roku...).

SJ8 potrafiła się wieszać nie wiadomo dlaczego, W skrajnym przypadku kilka razy tego samego dnia.
Jakości obrazu, stabilizacji nawet nie ma co porównywać, kilka lig różnicy.

GoPro 9 i 10 nie miałem w rękach. 9 powinna mieć już w miarę stabilne oprogramowanie i widziałem, że sporo osób nagrywa nią materiały na kanały MTB.
O 10 z kolei słyszałem niepochlebne opinie odnośnie stabilności.
Na pewno leje się hejt za brak działającego mikrofonu w trybie kamerki internetowej, chyba że już to ogarnęli, nie sprawdzałem ostatnio.

9 i 10 konstrukcyjnie są lepsze od 8. Pozwalają też zamontować konwerter szerokokątny, który poszerzy pole widzenia i można dodać więcej stabilizacji lub po prostu mieć szerszy widok.
Słabością 8 jest bateria, mi wystarcza tylko na około godzinę nagrywania, a mam powyłączane gps-y, wifi i podobne dodatki.

Odnośnie ustawień, to na co dzień faktycznie pierwszy poziom stabilizacji wystarcza. Do łomotania w terenie być może lepiej się sprawdzi mocniejszy. Boost IMO za bardzo ogranicza pole widzenia i zbyt stabilnie nagrywa ale to już subiektywna ocena i preferencje nagrywania.
Warto zainteresować się eksperymentalnym oprogramowaniem GoPro Lab. Jest więcej opcji do ustawienia i są wprowadzane przez QR Code. Mi najbardziej przydała się blokada minimalnego czasu ekspozycji (maximum shutter angle), kosztem ciemniejszych lub z gorszą jakością (wyższe iso) mam zapewnioną poprawną stabilizację jak się robi ciemno, minimalizuje problem rozmazywania się obrazu w ruchu.
GoPro Labs Information - GoPro suport Hub

Na miasto mam ustawione:
2.7k, 60 fps, SuperView, podstawowa stabilizacja, migawka (kodem qr) na 180° (przy 60kl/s daje to 1/120s, przy 30kl/s 1/60s) lub 90° (odpowiednio 1/240s i 1/120s), iso (tym samym kodem qr) 100-1600/3200 (chyba 3200 nie pamiętam). Dla oszczędności karty pamięci niższa jakość (wyższa kompresja, 60Mb/s).
W teren podobne ale wyższa jakość (100Mb/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem, że niekiedy przy i po ładowaniu ma problem z włączeniem. Na ostatniej jeździe nie chciał GoPro nie chciało się włączyć, po zmianie baterii było ok. Natomiast w domu okazało się że pierwsza bateria ma 100 %. Baterie faktycznie trochę słabo trzymają, ja mam 2 nowe zamienniki Newell. Możliwe że jeszcze jakieś dokupię, ale z drugiej strony może jak się trochę wprawię, nie będę tyle kręcił niepotrzebnie.

 

Ja nagrywam: 1080p, 50 kl/s, Wide, jakość: wyższa, stabilizacja: włączona (ewentualnie wysoka), ISO min 100, max 800, ekspozycja 0, balans bieli 5000 K, ostrość średnia, kolory GoPro. 

Nie nagrywam w 2,7K i 4K bo wystarczy mi 1080p ale też mój komp nie ogarnia wyższych rozdzielczości. Zastanawiam się nad 1440p, aby nagrywając z klatki móc kadrować do 1080p. Do obróbki używam Shotcut. Pracuję na Debian Linux więc i tak nic innego na nim nie pójdzie. Zresztą nigdy wcześniej nie miałem styczności z obróbką video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie 9 i 10: 10 to jest praktycznie dokładnie to samo co 9 tylko ma lepszy procesor. 9 ma ten sam procesor co 8 i 7 ale ma dołożony przedni ekran podglądu i wyższe rozdzielczości i po prostu sprzętowo nie daje rady tych funkcji obsługiwać. 9 nigdy nie powinno było zostać wydane na tym starym procesorze, który GoPro nazywa GP1.

Nie wszystkie kombinacje ustawień dają tak samo dobry obraz na nagraniach. Ja potrzebuje używać SuperView, więc muszę nagrywać przynajmniej w 2.7K bo SuperView z 1080 i włączoną stabilizacją na poziomie najniższym daje obrzydliwy obraz.

8 Black też mi się lubi nie włączyć po naładowaniu. Dodatkowo jak się ją ładuje np. z huba USB to nigdy się dioda ładowania nie wyłącza. Bateriami się nie excytuję bo kupiłem drzwiczki Ulanzi GP7-8 do powerbank i zasilam ją na rowerze z powerbanka, który jedzie w sakwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba lepiej dać 40 zł za takie ustrojstwo niż kolejne dwie baterie, nawet zamienniki to już 100 zł za dwie. I chyba chodziło Ci o Ulenzi G8-10 do gopro 8?

Tej zaślepki mi właśnie brakowało. Dzięki. Czy z aliexpress za dyszkę dadzą radę??

 

Jednak jest też Ulanzi G8-7, ale droga sprawa trochę.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to jeszcze telefonem można filmować - np. w uchwycie na kierownicy. Oczywiście nie ta wytrzymałość ani stabilizacja ale każdy ma. Ja przekręcałem uchwyt na kierownicy do pionu - na główna głównym obiektywie obraz się mocno trzęsie, ale na super szerokokątnym jest ok. Przykład: 

 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bastard83 napisał:

A czy wtyk USB-C pewnie trzyma w gnieździe? Na wertepach nie rozłącza? Pewnie i tak jeździsz z baterią w gopro?

Baterię mam cały czas w kamerze ale jak kamera jest podłączona do powerbanka, to bateria nie jest ładowana, tylko kamera bezpośrednio ciągnie prąd z powerbanka w czasie nagrywania.

U mnie wtyk USB się trzyma ale jeżdżę po mieście, czyli głównie asfalt. Raz mam okręcony wokół kierownicy żeby kabel nie wywierał nacisku na gniazdo.

Edytowane przez OnTheBike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie ładuje baterii gdy nagrywa i jest podłączony powerbank. 

Sprawdziłem, przy zasilaniu z powerbanka i odłączeniu nagrywanie nie ustaje. Więc nawet przy chwilowym zaniku zasilania czy przypadkowym odpięciu nagrywanie się nie zatrzymuje. To dobrze, bateria działa jako zasilanie awaryjne. A przy jeźdźie po drogach szutrowych, dziurawych czy leśnych ma znaczenie.

 

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, OnTheBike napisał:

Dodatkowo jak się ją ładuje np. z huba USB to nigdy się dioda ładowania nie wyłącza.

Czasami też mi się nie wyłącza ale to przeważnie się zawiesza. Miewałem też przypadki samoistnego włączenia jak ładowałem z usb w komputerze.

Też mam tą klapkę z otworem na usb ale przede wszystkim po to ją wziąłem, żeby nie musieć ciągle otwierać i zamykać do ładowania.
Po mieście przeważnie mam wtedy kamerkę w dodatkowej obudowie, więc deszcz, kurz i inny syf (zwłaszcza zimą) nie przeszkadza. W teren przeważnie daję oryginalną klapkę i osłonę z gąbki, żeby trochę mniej szumiało od wiatru.

22 godziny temu, bastard83 napisał:

Baterie faktycznie trochę słabo trzymają, ja mam 2 nowe zamienniki Newell

Współpracują bez problemu?
Trzymają lepiej czy gorzej od oryginalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoPro dostałem bez baterii więc porównania nie mam, w sieci raczej pozytywne opinie o tych zamiennikach. 

Właśnie zastanawiało mnie jak sposobami chałupniczymi radzicie sobie z wiatrem i mikrofonami, jest tam ich parę, jeden chyba nawet jest po tymi nóżkami gopro. Bo mikrofon zewnętrzny odpada, ja nie będę gadać do niego ale jednak szumy są wkurzające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad zewnętrznym, bo może nie gadam ale fajnie jest słyszeć rower, a nie szum powietrza, zwłaszcza przy jakichś zabawach w terenie.
Jednak nie widzę za bardzo co musiałbym dokupić, żeby dało się podłączyć, a ceny niektórych rozwiązań skutecznie zniechęcają.

Jak na razie mam włączony automat redukcji wiatru w kamerce. Po mieście jest w obudowie, więc nawet nie próbowałem nic kombinować. W teren mam gąbkową "obudowę", która coś tam daje. Próbowałem dołożyć coś pod nią ale nic to nie pomogło, nie ten materiał lub w złych miejscach dawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...