Skocz do zawartości

[IV Zlot] a 15 letnie osoby


bigos97

Rekomendowane odpowiedzi

Sol, oczywiście, to wiem, tylko widzisz, ja tutaj forsuję swój pogląd prostym językiem, w wersji takiej, która daje najwięcej spokoju poszkodowanym, najmniej wysiłku i nie wymaga podawania na forum odstępstw.

Po prostu zakładam najbardziej ogólną "formułkę", tak żeby jak to piszesz dochodzić swego z najmniejszym wysiłkiem. Nie znam prawniczego języka więc nie chce wdawać się w niuanse, bo nie wiem czy je będę potrafił zręcznie opisać. Jeśli przez to jestem niejasny dla zawodowo wtajemniczonych, to przepraszam. Piszę tylko to, co powinno się sprawdzić i obowiązywać w oooogrooomnej przewadze przypadków możliwych do wydarzenia się na tego typu imprezie jak zlot. Tak że ja już nie mieszam, w kwestie prawne nie wchodzę, bo nie mam kierunkowego wykształcenia. Tak jak pisałem - chciałem pokazać zasadę bez wchodzenia w wyjątki i w miarę sprawdzone rozwiązanie.

 

 

Poza tym, słuchajcie, tak się składa, że koordynuję przygotowanie mini-zlociku grupy dolnośląskiej, jeden z uczestników nie ma jeszcze 18 lat, poprosiłem go o papiery o których pisałem tutaj, zgoda pełna, bez żadnych problemów, wszystko ok, poważny chłopak, widać, że poważni rodzice, ba, nawet ta osoba pytała mnie, czy ma mieć te papiery ze sobą, czy też ma mi je wysłać wcześniej pocztą - widać powagę i dobrą wolę od razu.

Po dobrej woli rodzica, zgodzie, wsparciu dla dziecka przy takim wypoczynku widać obustronne zaufanie i to jest pierwszy i najlepszy i naprawdę jedyny potrzebny filtr i pakiet antystresowy w takich sprawach :)

Jeśli kontakt i pewność co do posiadania takich papierów od rodziców jest słaba, to przed wyjazdem informuje się właściciela ośrodka, że bez takich zgód ma nie meldować/nie przyjmować i tyle.

Uważam, że od ekscesów typu kradzież/rozbój/niszczenie mienia/pijaństwo/demoralizacja (co jest chore do przewidywania względem niepełnoletnich na zlocie, no ale załóżmy i takie numery) jest prawny opiekun lub rodzic i doraźnie policja, a nie "opiekun" z Forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończycie te przepychanki?

 

Nieletni na wyjeździe bez opiekuna prawnego, powinien mieć przy sobie:

1) Zgodę, najlepiej obojga rodziców, na wyjazd, z zaznaczeniem dni wyjazdu i miejsca przebywania, podaniem numerów dok. tożsamości rodziców z odniesieniem do dokumentu posiadanego przez nieletniego i stwierdzającego jego tożsamość.

2) Orzeczenie o odpowiedzialności rodziców za dziecko, najlepiej z ustępem o odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody.

3) odpis ZUS RMUA lub innego dokumentu (wypis z książeczki pracy) potwierdzający najdalej 30 dni wstecz od daty wyjazdu prawo do ubezpieczenia i opieki medycznej z tytułu składek rodziców/prawnych opiekunów.

 

Propozycja przedstawiona przez pilona wydaje się rozsądna i dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a chcą wziąć udział w zlocie nie powinno to stwarzać kłopotu, żeby poprosić rodziców o pisemną zgodę

 

EDIT

 

zamiast bezproduktywnie bić pianę, proponuję by ktoś z szanownych prawników stworzył wzór dla ww oświadczeń, tak by nie było wątpliwości co do treści. Osoby zainteresowane wydrukują sobie i dadzą rodzicom do wypełnienia, a na zlot zabierają ze sobą. I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja pełną parą idzie, czyli prawdopodobnie do 18 jeżdżę z ojcem :D

 

No i właśnie to jest bez sensu, bo zrobiło się odbijanie paragrafów, a ja uważam, że równie dobrze, można jeździć ZA ZGODĄ ojca, jak i z samym ojcem :)

Tylko dla spokoju ducha rodziców, dziecka i innych uczestników, niech ta zgoda będzie pisemna ;)

 

premier2, dziękuję za wsparcie :)

 

Zachęcam młodych do wyjazdu, ale z głową, tak samo innych do przyjęcia młodych na Zlot, ale również z głową :) I wtedy wszystko będzie dobrze :)

Ja się kropkuję i już nie rozwijam dalej offtopu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazać Ci właściwą Izbę, żebyś zasygnalizował moją niekompetencję zagrażającą dobru osób korzystających z moich usług?

Na szczęście to już powoli rynek ocenia a nie koledzy...

W sensie prawnym? A co to znaczy? Cywilnoprawnym czy karnoprawnym? ;)

Jak dasz jakiś stan faktyczny to pociągniemy dalej temat. Póki co nie będę analizował wszystkich możliwych następstw czynu małoletniego.

BTW panowie dyskutanci - kwestii odpowiedzialności deliktowej osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych nie regulują przepisy o tej zdolności tylko art. 426 KC.

Nie widzę zastosowania tego przepisu przy tym stanie faktycznym. Pytanie jest o osoby 15 letnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę.

 

"Zgodzić się należy ze stanowiskiem Sądu Okręgowego wyrażonym w uzasadnieniu wyroku z dnia 11 października 2001 r., uchylającego pierwszy wyrok Sądu Rejonowego, iż z przepisu art. 426 k.c. nie wynika domniemanie prawne, że małoletni, który ukończył 13 lat, jest osobą dojrzałą w stopniu pozwalającym na ponoszenie winy. Jeśli zatem wina jest przesłanką odpowiedzialności małoletniego sprawcy szkody, jak to ma miejsce w rozpoznawanej sprawie, w której pozwany wyrządził szkodę, kierując pojazdem mechanicznym i odpowiada za nią na podstawie art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 415 k.c., konieczne jest ustalenie, czy w chwili wypadku był on dojrzały w stopniu pozwalającym na działanie z rozeznaniem (wyrok SN z dnia 13 lutego 2004r., IV CK 269/02, niepubl.)."

 

I już na serio kończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To może ja się nieco wypowiem, zasięgałem języka w tej sprawie około miesiąca temu.

Jest to wyjazd niezorganizowany (mimo, że się organizujecie tutaj ;) ), tzn nie wykonywany przez konkretny podmiot akredytowany do tego (czyli nie np. agencja turystyczna, ośrodek świadczący usługi hotelarskie itp), nie posiada on też zaplecza pedagogicznego. Należy na to spojrzeć tak, jakby powiedzmy 25 osób przyjechało niezależnie do schroniska i wspólnie ruszyło na szlak. Tak więc prawnej odpowiedzalności za czyny nieletniego tam obecnego nikt z Forum nie może podjąć. Słowem - rodzic nie ma komu oddać "na legalu" dziecka pod opiekę. "Opieka" czyli trzymanie się w parze z dorosłym Forumowiczem, byłoby miłym akcentem, ale wiele nie stanowi. Za osoby nieletnie, czyli takie, które nie ukończyły 17 roku życia, na takim wypadzie odpowiada, ponosi odpowiedzialność, rodzic (rodzice).

Jeśli nieletni popełni czyn karalny wraz z dorosłym, będzie mógł odopowiadać jak dorosły, przed sądem powszechnym. Tak więc w przypadku jakichś grubszych akcji warto o tym pamiętać.

Nieletni na wyjeździe bez opiekuna prawnego, powinien mieć przy sobie:

1) Zgodę, najlepiej obojga rodziców, na wyjazd, z zaznaczeniem dni wyjazdu i miejsca przebywania, podaniem numerów dok. tożsamości rodziców z odniesieniem do dokumentu posiadanego przez nieletniego i stwierdzającego jego tożsamość.

2) Orzeczenie o odpowiedzialności rodziców za dziecko, najlepiej z ustępem o odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody.

3) odpis ZUS RMUA lub innego dokumentu (wypis z książeczki pracy) potwierdzający najdalej 30 dni wstecz od daty wyjazdu prawo do ubezpieczenia i opieki medycznej z tytułu składek rodziców/prawnych opiekunów.

Bez tego właściciel ośrodka turystycznego nie musi zameldować gościa i zgłosić sprawę do odpowiednich organów.

Osoba, która ukończyła 17 rok życia, a wobec której toczą sie działania wychowawcze lub poprawcze, może pozostawać nieletnią do 21. roku życia.

Czyny karalne i wykroczenia przeciw zapobieganiu demoralizacji traktują nieletność do 18. roku życia (alkohol itp).

 

Proszę nie traktować tego jako wypis z kodeksów, dyktowała mi to znajoma kuratorka, spisywałem ogólny sens a nie słowo w słowo.

Nie jestem prawnikiem. Mam nadzieję, że to pomoże :)

 

Te wszystkie papiery tak naprawdę "robią dobrze" nieletniemu, w razie jakichś numerów czy wypadku ma on o wiele łatwiej, mniej wtedy komisariatów, izb dziecka itp...

 

Jeśli gdzieś coś pomyliłem, kajam się i prosze o korektę :)

 

 

Reasumując tutejszą dyskusję powyższe wydaje się najsensowniejsze. Zamykam temat.

W temacie z zapisami dodałem stosowną "gwiazdkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...