Skocz do zawartości

[10893,8g]Merida 96 - FS Safiana


safian

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Trochę przeszkadza mi geometria tej ramy. Szczególnie w trudnym terenie kąt główki 71 powoduje dość mocną niestabilność, ~69.5 w 29" będzie duże lepszym wyborem w moim odczuciu.

Do tego sztywne osie, większe koło, brak dampera (być może będzie IsoSpeed do Treka, ale zobaczymy), napęd 2x10, wydaje mi się że będzie to duży skok do przodu, zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie chcę 1x


Ale wagowo zaoszczędzisz. Wyrzucisz manetkę i przednią przerzutkę. Ciekawe czy powstaną jakieś kasety na 15 rzędów wtedy zakres byłby całkiem spory tylko co z krzyżowaniem łańcucha ? Może elektronika się tak rozwinie w rowerach i podczas zmiany przełożenie wprowadzą automatyczne przesuwanie się blatów korby o kilka cm wtedy nie występowało by krzyżowanie łańcucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zaoszczędzę wagowo, ale przez problemy z kolanami jestem raczej zmuszony do napędu 2x - dużo łatwiej na nim utrzymać optymalną kadencję a w nowych rowerach to w sumie albo 2x10, albo 1x11, wolę to pierwsze.

 

Sunrace 11-50 to ponad 500g, kaseta 15 rzędowa z takim zakresem ważyłaby pewnie z 800g - to ja jednak wolę 2x10 czy 2x11 :D

Przesuwana zębatka korby to spoko pomysł, ale jednak generuje to też problemy - większa waga, pewnie większa wrażliwość na błoto, cena takiej korby pewnie byłaby też kolosalna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sztywne osie, większe koło, brak dampera (być może będzie IsoSpeed do Treka, ale zobaczymy), napęd 2x10, wydaje mi się że będzie to duży skok do przodu,

 

Geometria, duże koło i 2x10 będą dużym skokiem (w tej kolejności) do przodu. Nie wzbraniałbym się też przed 2x11 (mniejsza różnica wielkości tarcz na korbie, większy zakres kasety).

Sztywne osie to IMHO krok w bok lub w najlepszym wypadku na ukos lekko do przodu ;)

Brak zawieszenia tylnego koła - zdecydowanie krok wstecz.

 

 

3x9 a 2x10 to jeden grzyb

 

Jedno i drugie z przednią przerzutką, ale oba napędy znacząco się różnią.

 

 

Ale wagowo zaoszczędzisz.

 

Różnica wagowa jest akurat najmniej istotna, jeśli porównywać jednoblaty do reszty świata.

 

 

tylko co z krzyżowaniem łańcucha ?

 

http://www.bikeradar.com/mtb/news/article/sram-shimano-perfect-the-1x-chainline-50240/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale wagowo zaoszczędzisz. Wyrzucisz manetkę i przednią przerzutkę. Ciekawe czy powstaną jakieś kasety na 15 rzędów wtedy zakres byłby całkiem spory tylko co z krzyżowaniem łańcucha ? Może elektronika się tak rozwinie w rowerach i podczas zmiany przełożenie wprowadzą automatyczne przesuwanie się blatów korby o kilka cm wtedy nie występowało by krzyżowanie łańcucha.

 

Przy dobrych komponentach w 2x10 będzie nieznacznie ciężej. Przerabiałem ten temat kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy dobrych komponentach w 2x10 będzie nieznacznie ciężej. Przerabiałem ten temat kilka razy.


Ja się zastanawiam bo jakieś dwa lata temu wymieniłem cały napęd na nowy 3x9. Chyba nie ma sensu teraz zmieniać na 2x10 bo wagowo to prawie to samo. Pół kilo raczej nie zbiję z wagi w poprówaniu do napędu 1x10 gdzie manetka i przerzutka by odpadła.

Trzeba poczekać może coś wprowadzą na kolejny rok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pół kilo raczej nie zbiję z wagi w poprówaniu do napędu 1x10 gdzie manetka i przerzutka by odpadła.

Jak kolega jest tak mocno nastawiony na zbijanie wagi, że nie dostrzega ograniczeń funkcjonalności, to ja proponuję od razu robić jednobiegowca. Odpadają obie manetki, obie przerzutki, kable i linki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam

Inwestuj w 1x11. W gory zakladasz 30lub 32 z przodu z kasetą 11-46 i jest git. Juz nie tesknie za fulem. 29 tlumi podobnie do 96 madzi. Sztywne osie to dobry patent. Jesli bedziesz skladal rower to polecam zakup kol na obreczach ryde edge .

Edytowane przez bobiik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Brak zawieszenia tylnego koła - zdecydowanie krok wstecz.

 

Trochę tak, ale za ~9-10k nie kupię fajnego carbonowego fulla, w tej cenie dostanę prawdopodobnie wspomnianego Treka Procaliber 9.7, w którym i tak głównym ograniczeniem będą moje umiejętności. Zresztą 29" + IsoSpeed  w porównaniu do 26" to będzie taki troszkę jakby softtail :P

 

Co do 2x11 to też jest jakieś rozwiązanie, tylko pytanie jakie koszty zakupu i utrzymania, ciężko kupić chyba rower, który w tej cenie ma fabryczne 2x11

 

Tak jak mówię 1x11 - obawiam się po prostu o swoje kolana. 30x46 spokojnie dałoby mi odpowiednią rozpiętość przełożeń, ale jak dla mnie różnice pomiędzy poszczególnymi przełożeniami są troszkę za duże. No i inna kwestia to szybsze zużywanie kasety, większy koszt utrzymania :P

 

Przy zakupie roweru muszę przejść albo na 2x10, albo na 1x11, nie ma innego wyboru praktycznie. Akurat Procaliber, którego sobie upatrzyłem jest chyba tylko w 2x10 co nieco ułatwia wybór :D

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-g%C3%B3rskie/rowery-xc/procaliber/procaliber-9-7-2x/p/2077690-2017/?colorCode=red

 

Gdybym się zdecydował na 1x11 to Canyon wydaje się fajną opcją, ale tu już na starcie musiałbym zmienić kasetę, 10-42 odpada.

https://www.canyon.com/pl/mtb/exceed/exceed-cf-sl-6-9-pro-race.html

 

Jeżeli chodzi o wagę - starałem się ją zbijać w obecnym rowerze i nie zawsze wychodziło to na dobre, wolę mieć 500g więcej, ale sprzęt, który działa dobrze i niezawodnie.

 

Ogólnie to takie mam założenia przy zakupie roweru:

Cena bazowa: ~10-11k (liczę na zniżki po sezonie :P)

Koła 29"

Kąt główki ramy ~69.5"

Sztywne osie

Carbon

Raczej napęd 2x10

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Oj tam, jak widać bardzo rzadko zmieniam sprzęt, ten temat jest z 2012, Merida kupiona w 2011, więc prawie 6 lat na jednym rowerze.

Nie wydam 10k, Meridę sprzedam nie wiem za ile, może z 3.5k, liczę, że dołożę z 5k i kupię tego Treka najpewniej (trochę po znajomości, więc dobra cena może będzie), tak więc wizja wydatku tych 5k już tak bardzo nie boli :D

Tak czy inaczej, sport który sobie wybraliśmy nie należy do najtańszych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby porównać 1x11 xt 34z + 11/46 z napędem 2x10 xt 36x26 + 10-36 to w przypadku jednolblatu tracisz troszkę z najtwardszego przełożenia i dostajesz sporą dziurę 37>46 na miękkich biegach (właściwie brak biegu pośredniego). To co się dzieje w środku byłoby podobne. ALE... zawsze można iść w 2x11 i wtedy masz bardzo komfortowe stopniowanie na miększych biegach (11-40). Ja bym poszedł w 2x11 z korbą 36x26. Zero stresu, że czegoś zabraknie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej twierdzę że 1x11 da Tobie pełnię szczęścia

Przy blacie 34 i koronce 11 pojedziesz 40km/h. Przy koronce 46 zrobisz podjazd 10% bez problemu. W góry zmieniasz tylko blat na 30 lub 32. Przy 32 nie musisz nawet mieć krótszego łańcucha. Zawsze jest jeszcze kaseta 11-50

Edytowane przez bobiik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...