Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

Marku, brałbym coś od sramulca ze względu na direct mount, bo to chyba najrozsądniejszy standard mocowania zębatki. Ilość ząbków nieograniczona w zasadzie w obie strony, szybciutko można zmienić jadąc gdzieś w pagórki i są dostępne względnie tanie zębatki stalowe NW (chyba NX).
Tylko na DUBa mam uczulenie, może coś pod stare GXP się znajdzie? A jak nie, to chińczyki robią korbę pod shimanoskie 24mm i z mocowaniem sramowym DM, a nawet dają do tego pająk-adapter pod 104bcd, korbu zresztą całkiem niebrzydka. Fovno się nazywa.   

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobek, zadrżałem, texańska masakra mariańska , robisz kandelabry artystyczne nocą?

Rambolbambol to jest 12 s z 51zębami i kąt wejścia na tarczę  plus napięcie łańcucha boli w oczach,

Dziękuję za rady, mam plan:

  • zmierzyć zęby mojego Praxisa
  • pomyśleć o Banlessie  w góry  (30z z offsetem  ) ok 170 zł
  • sprawdzić korbę z Fovnolitu
  • wyjaśnić czemu GXP jest lepsze od DUB skoro GXP jest gorsze od ShimanoHTII
  • Idąc w linii Rambo - oś kwadrat, korba old skul 5x110 plus 74 z dwiema tarczami 28-34 i przerzutka, trzeba zbadać szczegóły, i wydolność tylnego SLX 12 na 1x , czy 28 x11 nie będzie wisieć łańcuch czy zębatki nie za szerokie i itp.

Albo będę docierać Praxisa i łańcuchy kolejno,  na razie mam chyba między 100- 500 km przebiegu, sprawdzę...

Szukam też prawdziwej recenzji posiadacza korby NX i pakietu DUB...

 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, itr napisał:
  • Idąc w linii Rambo - oś kwadrat, korba old skul 5x110 plus 74 z dwiema tarczami 28-34 i przerzutka, trzeba zbadać szczegóły, i wydolność tylnego SLX 12 na 1x , czy 28 x11 nie będzie wisieć łańcuch czy zębatki nie za szerokie i itp.

Obawiam się że łańcuch może wisiec przy takim setupie. Zresztą przy przełożeniu 28x51 (ok 0,55) możesz zmielić bębenek.

Korby DUB mają tą przypadłość że po pewnym czasie użytkowania odmówisz wszystkie zdrowaśki zanim odkręcisz ramię korby. od siebie bym sugerował pozostanie przy shimanowskim 24mm. chociażby z tej przyczyny że łożyska do suportu kosztują mniej niż czas poświęcony na czyszczenie starych.

może ignorant ze mnie ale nie wiem jaki to rower. jeśli możesz napisz jaki suport i jaką oś ma aktualna korba.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ambaras napędu mojego roweru to opona 3 cale odpychająca łańcuch i konstrukcja ramy - stal blisko zębów....nie można założyć np na niziny 34 czy 36. Rama z tyłu ma do wyboru 148 142, u mnie piasta 148.

Miejsce w którym teraz jest blat 32 z jest graniczne dla łańcucha,  kiedy wspina się na 51 z.    Bliżej ramy nie może być ponieważ inaczej łańcuch zawadzi oponę, dodatlowo zęby dotknęły by do ramy.   Korba to klasyk 3x shimano XT chyba z czasów 765

bez podchodzenia do roweru wydaje mi się że linia łańcucha to jest 51 mm, i w tym miejscu musi pojawić się np 28 , dołożenie 34  jako blatu było by twardym biegiem w linii na zębatce 11 i 13.  

6 ogniw na korbie to nieduży skok, to się wstępnie może udać, tylko trzeba będzie pilnować aby nigdy nie poszedł krzyż 34 na 51, bo przerzutka pójdzie w poziomie pewnie napięta jak cięciwa. Zęby z czasów 8 s wchodzą w łańcuch 12 bez problemu.

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, itr napisał:

Zęby z czasów 8 s wchodzą w łańcuch 12 bez problemu.

zwykłe blaty powinny pasować, blaty N/W niekoniecznie. Jeśli zdajesz sobie sprawę że będziesz miał za krótki łańcuch to może się udać. Zresztą łancuch by nawet nie wszedł na koronke 51. radziłbym nawet unikać 45z. Symulowałeś/liczyłeś sobie takie zestawienie?

 

BTW Banless podaje u siebie średnice swoich blatów, będzie pomocne przy przymiarkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rower z napędem 1x12 i do niego to przymierzam

Przecież teraz wchodzi na 51, i wejdzie jak zamienię 32 na 34 tylko wzrośnie przekos i będzie bez sensu.   Ale czasem coś się jednak może okazać o włos nie do końca przymierzone, i 28 na 11 łańcuch się zwiesi.... Kolejny problem może być z dł suportu, przestrzenią między zębatkami na retro korbie, i np działaniem oddalonym przedniej przerzutki...

Po co ewentualna walka - do roweru z bagażem aby dodać trochę szerszego zakresu przełożeń....  wszystkie składniki mam ( może poza pełną gamą rozmiarów suportu) ale nie wiem czy starczy energii na operację...  jeśli przetestuję - opiszę  :)

Dziekuję za uwagi i rady... Nie kupię już np korby DuB,,,,   o zębatkach pomyślę , widać jeszcze jedną różnicę kształtu  a nie szerokości zębów... Pokażę na zdjęciu. Zęby w Sram 12 nx są jak lody włoskie na końcu a moje od Dr Otkera są jak śrubokręt i ze stali może dlatego to śrubokręt a nie za grubość naroł wajd wibruje? Z 1:9 nie wibrowało nic bo łańcuch był szerszy ?

 

 

29AAB0AA-7B86-4404-85B6-17FC99EC176C.jpeg

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 09:44, yakuza79 napisał:

Dekadę temu mówiło się na takie "monstercross". Podobniasty pomysł do Pipedream A.L.I.C.E https://www.pipedreamcycles.com/shop/alice-frame-fork/ , All-City Gorilla Monsoon czy Koń Sutra ULTD. Lubi takie ciężarówki.

 

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko tylko wspomnę że przez ten badziew zaczęła się moja przygoda z forum owaniem, był to też pierwszy rower który złożyłem bez żadnej tajemnej wiedzy kupując części i narzędzia, złożyłem go bez setek pytań na forach i oglądania filmów instruktażowych. Latałem nim po wsiach, lasach, maratonach. W międzyczasie co poniektórzy tutaj zaszczepili zażyłość do stali, wpadł breezer, z jakże wątpliwej chińskiej stali 4130.

Były spoty, zloty gdzie poznałem kilkoro z was mości panowie, przodownicy, obrońcy, ortodoksi 🙃

Peak przechodził przemiany to z ciekawości to dla beki, tak jak przechodzi je breezer, honzo, longitude, stary Stinson, nawet moje oczko pinarello też się załapie.

Będziem modzić aż do śmierci.

Chwalcie Pana Stalezusa 

Wyrozumiali bądźcie

Jagnie to skręta zapolcie.

Pozdrow'er

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2022 o 16:03, itr napisał:

Gary wygląda jak dziadu o-bleśny, wielka sztuka wskrzesić taki UberAmciu egzeplarz.

"Alu badziew" w stosunku do zmutowanego Peaka w tym temacie to nadwyraz delikatne określenie w porównaniu do "dziadu obleśny" i "UberAmciu egzemplarz" w stosunku do zabytkowej cr-mo ramy od ojca MTB, a jakoś nie robię dramy z tego powodu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle odebrałem te "komplementy" ...  W każdym razie temat jest wyjątkowy bo traktuje o rowerach ze stali, a ty wrzucasz tu rowery na ramach z Alu. Najpierw ta złota Kona, a później Peak. To nie śmietnik. Są inne tematy na forum gdzie możesz sobie wspominać jak to zmutowałeś "o-bleśnie" Peaka. 

Edytowane przez Alsew
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha hahahaha, spadłem ze stojaka na rower tak żeś mnie Panie rozbawił, obrońco stalowej braci, obiecuję że już nigdy, przenigdy nie wrzucę tu żadnego badziewnego glinu, o co to to nie, klnę się na matkę i ojca, prababkę, btw świetna kobieta, szkoda że nie dane jej było pojeździć na rowerze.

Darz Stal

Pozdrow'er

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artoor napisał:

Dekadę temu mówiło się na takie "monstercross". Podobniasty pomysł do Pipedream A.L.I.C.E https://www.pipedreamcycles.com/shop/alice-frame-fork/ , All-City Gorilla Monsoon czy Koń Sutra ULTD. Lubi takie ciężarówki.

 

Cotic (chyba) najciekawsze geo.Ogladałem od wczoraj naście razy.

Dobra,nie zrobię tego,kupie 50c do Marina,mam drugie koła,nie potrzebuje 5go roweru.

Nie.

  • +1 pomógł 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, mój wpis to komplement ujęty w sposób artystyczny, poważnie,  ten nasz temat to jest cyrk montypajdy z tonem wysokiego C jak węgiel w stali... wygląd Garego supre nie seksi nie jest w jego przypadku ujmą. Sobek jesteś z w  „de adehade”  i męczysz nas tym Pikem i jak ktoś ma BordoLine to mu rozwalasz system przez oczy, Twoje stalowe rękodzieło już dawno zasypało wstyd po Peaku, chroń te wspomnienia szczytowe przed naszymi żelaznymi oczy !!! :*** buziaki nie kłuć się cie. 🙂 

Jestem z rodziny Garego, miałem jego podpis flamastrem na ramie, i mam bluze  Fiszerową  z kapturem!!!! Od Kazika mega prezent!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...