Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

Fajniutki. Admin niech nie banuje - osobiście traktuję tego posta jako stumulatora klejenia Romka.

A u Niemca piast wciąż nie ma... :( Nie mam już pomysłu co wziąć - miało być srebrne i tańsze od Paula, czy White Industries. Wbrew pozorom rynek nie jest jakoś szczególnie bogaty w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grabarz, napisz jaka piaste chcesz do swego "Romka" - zobacze co u nas w trawie piszczy, obadam jaka najlepsza cene moge zaproponowac i moze cos sie ruszy...dzieki za wsparcie jesli chodzi o mojego Kermita :D

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2012-03-19%252014.41.19.jpg

 

Przyjechał dziś widelec z Niemiec ;> Salsa Cromoto 468mm wyjęta z El Mariachi. Stan genialny, zapłaciłem ~240zł, waga 1040g z nabitą gwiazdką.

 

W najbliższym czasie zostanie przemalowany pod kolor ramy i zrobię mu przynajmniej dwie tajne modyfikacje więc niczym się nie sugerujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widelczyk malina i te chromowane haki! Mam nadzieję, że po malowaniu zostaną takie jak teraz.

468mm-widzę, że skusiłeś się na ostrzejsze kąty :)

Kiedy kończycie projekty bo doczekać się ciężko na spokojnie jak to wszystko wyjdzie (a zapowiada się kolorystycznie ...bardzo bardzo)

małe osobiste OTB: KOLOR - zazdroszczę Wam wyboru (celnego co by nie mówić) - mnie jedyna rzecz jaka trzyma żeby zamówić nową ramę to własnie.... kolor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haki zostają srebrne, tego akurat nie zmieniam :) Jeszcze przejechałem jeden z nich na próbę pastą polerską/czyszczącą... będzie fajnie.

 

Tak 468mm ALE tak nie zostanie. Będzie customowa bieżnia sterów, która podniesie główkę. Czekam aż "mój" tokarz się za to weźmie, potem dam wideł do malowania razem z bieżnią (zamaskowaną w newralgicznym miejscu), żeby wyglądał jak oryginalny.

Postawiłem wszystko na kołach z podkładką imitującą stery o misce dolnej 13mm + 1cm dorabianej bieżni sterów i wyszło mi tak: suport ~309mm od ziemi, czyli jakieś ~ 61mm drop poniżej linii piast.

Szacuję (nawet nie pytajcie jak), że mój rower będzie miał główkę o kącie ~70,75*, przy widelcu Salsa Cromoto 29 i niestandardowej bieżni.

 

 

PS. zna ktoś masę plastyczną/ klej metalowy/ kit wypełniający... który wytrzymuje temperaturę ~300*C?

 

PS 2: idąc dalej tropem moich wyliczeń, seryjny rower a amorem 492mm powinien mieć suport o wysokości 314,5mm. Ciekawe co na to Romet, chyba do nich napiszę.

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy uwzględniasz sag przy wysokości amortyzatora? Jeśli dobrze pamiętam moja Reba ma 495, sztywniak 475, czyli różnią się właśnie o sag = 2cm. Dodatkowo niski suport przy sztywnym widelcu nie szkodzi już tak jak przy amortyzatorze, bo jest zawsze w tym samym miejscu, ogólnie 305 310 mm to moim zdaniem doskonałe miejsce na suport w Twoim Romecie. W pierwszym Garym miałem około 290-295 i to przy ugięciu Reby dawało już przy korbie 175 duże ryzyko strzału w korzeń.

 

Świeże pomiary z B1: widelec zion ok 470, wysokość suportu 295, opona przód 2,25 tył 2,1- zachowanie roweru - bez zastrzeżeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

Tora która była oryginalnie w rowerze miała 512mm, Romet podaje geometrię przy długości 492 więc albo przy uwzględnieniu SAGu, albo z wyprostowanym widelcem 492 (czyli o skoku 80mm, który podobno w innych rocznikach był montowany).

 

Zrobiłem mały search i wyszło tak:

 

Stumpjumper 304mm

Ragley TD1 305mm

GT Peace 9r 307mm

Rockhopper 310mm

Haro Mary 310mm

Scale 310mm

Kona Unit 310mm (rozmiar 18")

Kona Big Kahuna 310mm (rozmiar 18")

Kingdom Bike Double9 330mm

 

Charge Cooker -35 drop

On One Inbred -58 drop

Singular Swift -60 drop ~310mm

Cotic Solaris -60 drop

Canyon Grand Canyon -60 drop

Niner Air 61mm drop ~309mm

Genesis Fortitude -65 drop

Crema Static 29 -65 drop ~305mm

El Mariachi -66mm drop ~304mm

Karate Monkey -68 drop ~302mm

Canfield Nimble9 -70 drop ~300mm

 

Dane z "~" obliczone zakładając, że koło ma wysokość 740mm (Schwalbe RR 2,25x29)

 

itr, nie haczysz korbami? Z ciekawości pytam.

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja reba ustawiona na 80 mm... = +-495 mm bez sagu

 

W B1 ce - żadnego haczenia, tak jak pisałem co sztywny to sztywny, a całą dojutrzejszą zimę akurat jeździłem z spd 324 więc było czym haczyć :)

jedynie ten stary gary który jesze przed odjęciem sagu miał koło 29 cm, to czasem przy całkiem banalnym ugięciu przodu potrafił zaleźć pedałem o coś tak niespodziewanie jakby kto w rower z działka wcelował.

 

Inna sprawa to wprawa i samoświadomość pozycji pedałów - po latach w ostrym przy krawężnikach działam odruchowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mamuśka ma rower, na którym zawsze zahaczę, przypiłuję pedałem o asfalt, a nawet butem. Co więcej, jadąc głębszą ścieżką wytyczoną przez jakąś łąkę czy nieużytki wyrywam pedałami kępki traw. Jutro pomierzę jaki ma suport. Jest to Giant Cypres DX W 700c. Ma plastikowe pedały wielkości tych Twoich 324.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Trzeba właśnie pamiętac, że wiele firm podaje wysokośc BB własnie z uwzględnieniem tego, że będzie amortyzator (przy skoku 80mm suport obniża się około 35-38mm). Sam jestem teraz na ustalaniu BB w przyszłej ramie. Do tej pory w sztywnym 69erowcu było 304 i tylko raz przez kilka lat zahaczyłem o korzeń ale przypadek szczególny-ostry zakręt na muldzie. Teraz zakładam 295 podobnie jak ma własnie itr bo wideł sztywny a tereny nie skaliste. Na wolnym i krętym albo w miejscu gdzie rower prawie stoi większa stabilnośc będzie a i ostry kąt sterowej zrekompensuje.

Dla porównania zmierzyłem w mojej miejskiej kolarce-zwis 275mm. A i tym po terenie się zdarzyło jechac :)

Wiewiór-pomysł z redukcją dobry-sam taką miałem na 20mm bo tak wychodziło z tabelki geo (a potem usunąłem bo tabelki swoje a odczucia swoje)-może najpierw zrób jednak kilka rundek a potem najwyżej zgłoś się do tokarza, albo i nie- i unikniesz kosztów:)

A co do sprawdzenia geo-najłatwiej mierzyc od osi tylnego koła do góry rury sterowej i do osi koła przedniego-znając offset widelca i dlugośc między powyższymi punktami łatwo określic kąt z całkiem dobrym przybliżeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważyłeś po malowaniu?;> Wrzucaj na wagę jestem ciekawy, do tego muszę czegoś dowieźć kumplowi :D Fajny kolor, jak mój wideł.

 

co do tej podkładki to jeszcze jutro pomyślę, jednak przeraża mnie fakt kąta główki >70*. Wiem, że 29ery się zachowują inaczej, ale obecnie w rowerze mam 67,5 :P mogę swojego Cannondale przestawić na 69* i już wtedy rower staje się momentami zbyt nerwowy.

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy mi się będzie chciało tą ważyć. Jeśli już, to najprędzej w sobotę jak wrócę do checze. Swoją pewnie zważę, ale będzie pewnie ciut lżejsza - odrypałem niepotrzebne przelotki. Generalnie waga mi dynda, no ale jeśli chcesz, to może podejmę ten heroiczny wysiłek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Giant ma suport na wysokości 290mm oraz korbę 175mm, więc już wiem czemu haczyłem. Mój Prophet w ulubionej konfiguracji ma suport 335mm, a uwzględniając moją wagę i SAG 25% 305mm. Nie dorabiam wobec tego bieżni, będzie 305mm, a wideł idzie dziś do malowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiewiór - rower Mamy - ładna rzecz - ale naprawdę nie wiem co Ty robisz, że walisz butem (?) o asfalt :) 48 stopa? A poważniej- w szosie przy 275 mm czasem noski trą o asfalt jak smętnie wiszą.. ale żeby stopą .. no nie wiem. Co do podkładki - słuszna decyzja - zawsze potem możesz dorobić. Do Cannona tak bym nie porównywał Rometa, ja mam Speca Stumpa FSR: suport na 335mm, kąt główki 68,5* i uważam za jeden z najlepszych rowerów w góry na jakim miałem okazję jeździć, ale w sztywnym 69-erowcu jeszcze wyostrzałem kąt sterowej (jakieś 71,5*) i wynikało to z odczuć podczas prowadzenia tego roweru a nie tabelarycznych porównań.

 

Patrzę na te Wasze Romety i aż zastanawiam czy się nie skusić, w końcu różnica między nim a ramą od pana R. to 1200-1400 zł, plus "prestige" i 450 gram wagi, a za pozostałą kasę można spokojnie dokupić sprzętu i jeszcze zostanie na "napój" z kolegami w przydrożnej, wiejskiej budce :)

Jeśli można wiedzieć: Wiewiór, Grabarz i ciągle nieobecny Ivan-jaki macie wzrost i jaki rozmiar braliście? Jeśli ktoś ma 19" - jaka jest długość podsiodłowej do przecięcia z górną?

 

ps: Ivan miał mieć chyba.... kawasaki green :)

 

Wiewiór.. taka własnie przeszła mnie myśl - kurcze, jak zejdziesz do tych 71* (lub jeszcze ostrzej) na sterowej to podsiodłowa dostanie 75* (!), Ty w dodatku kupiłeś Thomsona w wersji prostej. Nie wiem jaki styl preferujesz ale praktycznie masz zapewnione "wiszenie" nad suportem (coś dla "kadencyjnych") albo bardzo mocne cofanie siodła na sankach. I tak źle i tak niedobrze.

Jako, że sam się przymierzałem (przymierzam?) do tej ramy a lubię nisko suport myślałem o krótkim widelcu z przodu i zmienionych hakach które pozwoliły by obniżyć całość (Ty coś i tak wspominałeś o nowych hakach).

Oczywiście możemy sobie dywagować-nie pozostaje nic innego jak czekać na skończenie projektu i rozdziewiczenie w błocie :)

No chyba... że składasz go sobie na komunię :)) Maj już niedaleko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

- mój wzrost to 185, Ivan ma chyba ciut mniej. Istotna jest jednak różnica w upodobaniach - Ivan lubi wyciągniętą pozycję, ja raczej zwartą. 19-tka dla niego może się okazać ciut za krótka, dla mnie ciut za długa. Oby dało się mostkiem dopasować;

- tak - miało być kawasaki green, ale jak każda szanująca się kobieta nie lubi nosić takiej samej sukienki, co inna dama w towarzystwie. Wiewiór był szybszy ;);

- Ivan pewnie się nie ujawni - od dawna nie zagląda na to forum. Moje donosicielstwo musi wystarczyć;

- wysokości c-c nie mierzyłem. Jeśli nie zapomnę, to zmierzę za kilka dni, jak do checze wrócę;

 

Mnie zastanawia inna rzecz - jak gruby kapeć wejdzie na tył. Wyrwałem niedrogo Geaxa Gato 2,3 i coś czuję, że za szeroka będzie :(

W dyskursy geometryczne trudno mi się włączyć, bo nigdy zbytniej uwagi temu nie poświęcałem. Ot, może taka przekora nieściganta. Jedyny śledzony czasem parametr to właśnie wysokość suportu, ale głównie zawężany do rozmyślań ostrokołowych (ryzyko cyrkla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dzięki Grabarz! Potwierdzasz chyba moje obawy, że przy 175-176 cm 19 za długa, 17 za krótka.

Co do kapcia-to prawda-patrząc na foty (ja tylko tyle mogę) stwierdzam, że sporo tam nie wejdzie a z pewnością nie przy krótkim trójkącie-ale tu może pomóc chyba Wiewiór-jak pisze : "próbnie" go już składał-niech pokaże foty. Tradycyjnie 2,25 jednej firmy na obręczy A może być diametralnie różne od 2,25 innej niemieckiej (he he) firmy na obręczy B.

Co do geo - ja zawsze jakoś zwracałem mocno uwagę na to ale do ściganta mi daleko, i o jakieś 10-15 lat za późno :)

A prawda jest jeszcze taka co do geometrii, że wystarczy miesiąc jazdy i rower opanowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztycę kupiłem prostą bo udał się bardzo okazyjnie. Będę śmigał na solidnie przesuniętym do tyłu siodle, zmienię w przyszłości na jakiegoś Ritcheya albo będę kombinował z dorabianymi hakami, bo ciągle mnie to kusi :)

 

Mam 176cm wzrostu i preferuję raczej rowery Allmountain i zwarty kokpit. Rometa kupiłem w rozmiarze 17". Będzie miał mostek 75mm o ujemnym kącie 5*, a siodło będzie wysunięte do tyłu jakieś 1,5cm na prętach od osi podsiodłówki. Szeroka kierownica 711mm powinna uspokoić sterowanie i wyciągnąć ręce na boki, zamiast do przodu jakby to było przy dłuższym mostki ale wąskiej kierze. Mógłby ten Romet mieć standardowo 1,5cm dłuższą górną rurę, a kąt podsiodłowy ~72-73* bo lubię siłową jazdę.

 

Śmigając na Giancie Cypres haczyłem stopami i w terenie, na asfalcie piłowałem tylko pedały w zakrętach :) (plastikowe platformy)

 

Szerokość mojej opony w najszerszym miejscu (karkas) to 55mm. Jest to Schwalbe Racing Ralph 2,25 na obręczy Sun Rims Equalizer 27.

Hahaha, właśnie mi zdechła dętka Fossa xD wyskoczył niebieski rdzeń podczas pompowania

ale wracając do tematu... rama ma w szerokość 70mm.

 

Niestety zdjęć nie wrzucę bo moja dętka wygląda od 5 minuta tak: (zdążyłem się jeszcze nią skaleczyć)

 

2012-03-22%252018.36.29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale jaja z tą dętka.. nie tanią zresztą-współczuję

Czyli wzrostem podobnie ale preferencje inne-teraz jeździłem na 585 i było z 1 cm za krótko przy Thomsonie 90mm (jeśli będzie rama od p.R. to daję właśnie 595).

Chyba minę się z tym rometem a naprawdę ta rama to strzał w dziesiątkę zarówno co do materiału, ceny jak i takich detali jak regulowane haki.

Pozostaje podpatrzec z boku jak Wasze Rowery się rodzą i powodzenia w działaniu.

Co do SUNa-wziąłem 27 na przód -na tył EQ25 ale 27,5" (jakiś"mądry człowiek" w 7ANNA na 2012 rok znów nie zamówił EQ25 ... hahah), na wersję 23 nie odważyłem się - szerokośc wewnętrzna jak w EQ21 a te nawet Żona pogięła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się więcej nic nie zesra to rower w środę będzie do jazdy. Widelec już wypiaskowany, poszedł się malować. Naklejki zaprojektowane, muszę iść do poligraficznego. Dętkę mi wyślą z Daveo nową. Dociąć strówkę, nabić bieżnię, kupic podkładkę i koniec.

 

PS. ma ktoś pomysł na emblemat na główkę? Chłopaki kiedyś pokazywali taką blaszkę...ale szkoda mi kasy, poza tym nie pasuje kolorystycznie. Obecne logo Pegaza jest przepaskudne i kanciaste.

 

Albo inaczej - macie jakiś pomysł jak te "beżowe" elementy trwale przemalować na biało? pegaz1.jpg

 

 

Dobra, mam pomysł... nvm. ^^

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pegaz cirke koniec 70 -początek 80 pod szablon sam kopiowałem, ręcznie, po wycięciu z foli i malowaniu wygląda bardzo ładnie , i ma znaczenie symboliczne, bo w oryginale była oczywiście nalepka, ramka nie potrzebna, mi się podoba jasny na ciemnym tle (mam srebro na czarnym)

post-126699-0-44483700-1332554527_thumb.jpg

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...