Skocz do zawartości

[amortyzacja] Olej do amortyzatorów - FAQ - lepkość, zamienniki, etc.


Rekomendowane odpowiedzi

Przedrukowuję swój post z innego forum, może komuś się przyda:

co to jest  FOX:

FOX float fluid- jest relatywnie drogi, ale używa się go tak niewiele, że moim zdaniem nie ma co kombinować.
FOX red 10wt.- jest to rebrandowany SILKOLENE PRO RSF 10. Można go kupić TU- oczywiście znacznie taniej niż FOXa.
FOX green 10wt.- jest to rebrandowany olej firmy TORCO- niestety oryginału nie ma chyba w Polsce.

Oznaczenia typu 10wt 5wt itd. są mało istotne. Są w sieci dostępne tabele, które podają ważne parametry, takie jak chociażby lepkość/viscosity. Na podstawie tych tabel można dobrać coś zbliżonego parametrami do oryginału FOXa.
Fox red leje się do tłumika i żeby zachować oryginalne właściwości tłumiące warto się trzymać oryginału FOX/SILKOLENE. Po wlaniu innego oleju, może się okazać, że zakres regulacji będzie zbyt wąski i nie uda się uzyskać optymalnych ustawień tłumienia.
Fox green to olej który ma po prostu smarować i uważam, że nieznaczne odstępstwa od oryginału nie będą wpływały na zachowanie amortyzatora. Ja wybrałem Silkolene Medium 10, bo jest dostępny u tego samego sprzedawcy i ma pożądany (niezbyt wysoki) wskaźnik lepkości.

Na marginesie- ten zamiennik FOX red, też był niedostępny/trudnodostępny w Polsce, ale sklep zgodził się na ściągnięcie partii (chyba 8l) z Anglii (mimo iż kupowałem tylko litr), więc wydaje mi się, że ta powyższa kryptoreklama nie jest niczym niewłaściwym- mają pożądany produkt i stoją frontem do klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Mod Team

bardzo przydatny może być kalkulator mieszania olejów.

Pomoże nam gdy np mamy dwie butelki oleju motul 5W i 10W i chcemy  uzyskać olej do marcoków który przy gęstości 7,5 W ma bardzo niski współczynnik lepkości (bodajże 26 cst).
http://www.lubebase.com/cgi-bin/graph/calculate-blending-vg?desired_vg=26&visc1=22&visc2=46

 

dodatkowo wygrzebałem w sieci tabelkę z nowymi pozycjami:
 

https://transmoto.com.au/comparative-oil-weights-table/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam Was Serdecznie 

Z myślą o dalszym rozwinięciu naszego Polskiego Rynku dopnę się do tego wątku, Teraz zaopatrzelismy się w nowe oleje i smary do amortyzatorów jak także do łańcuchów marki FUCHS Silkonele. Oleje te są o takich samych właściwościach co stosowane są w FOX-ach lecz w sporo tańszych cenach. Szczególnie umieściłem to tutaj gdyż licze na wasze nowe sugestie i pogawędki

Gdyby ktoś chciał widzieć tabele właściwości to zapraszam tutaj: http://activia.sgl.pl/prod_foto/f1041b.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przedrukowuję swój post z innego forum, może komuś się przyda:

co to jest  FOX:

 

FOX float fluid- jest relatywnie drogi, ale używa się go tak niewiele, że moim zdaniem nie ma co kombinować.

FOX red 10wt.- jest to rebrandowany SILKOLENE PRO RSF 10. Można go kupić TU- oczywiście znacznie taniej niż FOXa.

FOX green 10wt.- jest to rebrandowany olej firmy TORCO- niestety oryginału nie ma chyba w Polsce.

 

 

Cześć,

 

Znacie może zamiennik oleju FOX gold 20 wt?

 

SILKOLENE PRO RSF 15 - 93 cSt @ 40C

SILKOLENE FORK OIL  20 - 67,7 cSt @ 40C

TORCO SYNTETIC RTF 20wt - 82 cSt @ 40C

spora różnica w lepkości. Możliwe że zmienili dostawcę?

 

Ktoś może polecić ten sklep:

http://strefasportu.pl/olej-amortyzarw-fluid-p-1556.html ?

Sprzedają FOX FLUID na miarki. Ale czy to aby na pewno ten olej:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale co to jest "oryginał" ???
Firma Fox nie ma swojego laboratorium gdzie mądrzy ludzie kombinują nad lepkością olejów i tak jak jest napisane wyżej robią rebrand(czyli sygnują swoją marką kupowanie oleje od Silkolene, Torco itd. Znajdź parametry poszukiwanego oleju i zamów sobie olej o zbliżonych parametrach. 
Uderz do Piotrka z Activii - on ma bardzo przystępne ceny na oleje Fuchs-Silkolene i działaj.
Dalszą dyskusję proszę prowadzić w dziale tematycznym dot właściwej marki Twojego widelca, bo staram się by ten temat pozostał kompedium i dyskusje o wyższości olejów będę usuwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

najczęściej w amortyzatorach stosuje się oleje o gęstości 5W i 7,5W gdzie 7,5W to zazwyczaj w widelcach FR/Enduro/DH przy otwartej lub pół-otwartej kąpieli olejowej. 10W to albo w widelcach zjazdowych albo jako olej smarujący golenie i slizgi a nie medium tłumiące.

Abstrahując od powyższego - wszystko rozbija się o lepkość(viscosity cSt) a nie o gęstość!

Z drugiej strony - skoro to RST to i tak nie odczujesz różnicy :devil:  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Walcze z tym jak glupi z wiatrakami, wiec bez spuszczania sie -krotko.

- jeden pan juz pisal, ze w calej literaturze dotyczacej hydrauliki, pneumatyki nigdzie nie ma NIC o tym, aby smar "litowy" reagowal z uszczelnieniami.

- testowalem tak okolo 30-70 smarow litowych- taka praca, przez ponad 10 lat, u siebie i innych osob, stan lag po tych zabiegach byl fabryczny.

- jako, ze nurtowalo mnie to od strony naukowej, to napisalem do najwiekszej polskiej firmy zajmujacej sie odlewami magnezowymi dla branzy automotive z opisem problemu -lagi jako odlew magnezowy vs smar z zageszczaczem z mydla litowego. Czekalemkilka dni i odpisuja mi, a zaznaczam, ze to bylo skerowane nie do pani do "pijaru" tylko dzialu technicznego, ze nie maja zadnych danych aby to potwierdzic, ale Pan byl  na tyle uprzejmy, ze powiedzial, ze jeszcze mi cos poszuka.

Po czasie doslal mi watki z roznych for, motocyklowych czy rowerowych, gdzie byly miedzy innymi....moje wypowiedzi.Po mojej negacji TAKIEJ odpowiedzi, dal mi adres do pewnego profesora, ktory jak okreslili jest najwiekszym autorytetem w tym kraju i jednym z wiekszych w tej czesci swiata. Co odpowiedzial juz wklejalem na forum, linki do jego prac gdzie mozna poczytac o magnezie rowniez. I tyle.

- zdjecia lag jakoby zzartych na wskutek takowych smarow......, no, na pewno zzartych od smarow, czy moze np soli z ulicy, braku serwisu, itp?

- jak ktos poszuka, to jeden ze znanych smarow polecanych na forach rowniez ma zageszczanie mydlem litowym, trzeba pogrzebac, ale da sie doczytac.

- jak odniesc sie do smarow litowych spelniajacych normy smarow bezlitowych, np.  dla przemsylu spozywczego??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ Shotgun - napisz wątek o smarach, a ja go chętnie przykleję. Mnie też trafia jak gimby w koło Macieju powtarzają te same bzdury że litowy załatwi ci widelec itd 
Zaczynam rozumieć naszego forumowego dziadka Rulez'a jak to wyzywał takich od debili, bo sam mam ochotę takowych od debili wyzywać...

Mnie niedawno wyklinano gdy pisałem, że Motorex za bardzo się pieni i o ile do widelców się nada, to do damperów, zwłaszcza gdzie w układzie pracuje powietrze bezpośrednio 

z olejem, jest wręcz przeciwskazany(tak samo zresztą jak Castrol.
Sprawdzone mam Repsol, Motul, Torco i oleje produkowane przez Fuchs'a(np Silkolene).
Dowód - proszę, poniżej. Damper zalany Motorexem 7,5W Poprawiam po fachoffcach ze znanego serwisu, bo po serwisie nie działa regulacja kompresji.

 

damper (Copy).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do mieszania olejów.

Z jakim olejem zmieszać silkolene aby zwiększyć trochę jego lepkość?

Zalałem silkolene do foxa float OB i jakiś taki "nerwowy" się zrobił. Ogólnie to wcześniej jeździłem na ustawieniu tłumienia w połowie "skali" teraz musiałem skręcić na max i odpuścić jakieś 2 "kliki".

 

Ten silkolene będzie mieszalny z innymi olejami do amortyzatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W zasadzie tak. Jesli chcesz mieszać oleje różnych firm to najważniejsze - mieszaj oleje w tym samym kolorze. Zerknij do któregoś z moich linków - tam była informacja, że olej który wykorzystuje Marzocchi nie lubi być mieszany z jakimś innym bo barwniki reagują na siebie agresywnie, ale tak czy inaczej chodziło o mieszanie czerwonego oleju z żółtym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Znalazłem jeszcze olej do amortyzatorów firmy AmsOil której oleje używam w aucie i są rewelacyjne(nie tylko moim zdaniem).

Mam na myśli AMSOIL Shock Therapy Suspension fluid 5 light który jest bardzo zbliżony do rock shoxa 5wt

 

AMSOIL SHOCK THERAPY SUSPENSION FLUID

STL

Kinematic Viscosity @ 100°C, cSt (ASTM D445)

4.4

Kinematic Viscosity @ 40°C, cSt (ASTM D445)

15.9

Viscosity Index (ASTM D2270)

209

Flash Point, °C [°F]

174 [345.2]

Fire Point, °C [°F]

192 [378]

Pour Point, °C [°F] (ASTM D97)

-53 [-63.4]

Four Ball Wear Test (ASTM D4172: 40kg, 75°C, 1200 rpm, 1 hr) Scar Diameter, mm

0.44

 

Jeśli ktoś miał z nim do czynienie to proszę śmiało pisać :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Właśnie zrobiłem przegląd swojego X-fusion.

Przy okazji przejrzałem ten temat i chyba należałoby troche uściślić opisy.

Podając jakiś olej nie wiadomo gdzie jest wlany.

A w amortyzatorach są 3 rodzaje oleju: w komorze powietrznej; dolnych goleniach; tłumiku.

W tłumiku to raczej każdy musi dobrać odpowiedni "pod siebie".

Mnie pasuje Motorex 2.5W 

Natomiast pozostałe 2 chyba można bardziej uogólnić.

W komorze powietrznej mam jakiś gęsty przekładniowy, żeby za szybko nie spłynął w dół.

W dolne golenie leje gęsty silnikowy - dłużej zostaje na gąbkach i ślizgach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie widzę potrzeby "uściślać" opisów ponieważ temat traktuje o oryginalnych olejach ich lepkości i zamiennikach. Opis jaki olej i gdzie wlać można znaleźć w tematach dot. obsługi poszczególnego amortyzatora. Temat jest swego rodzaju kompedium na temat doboru oleju, a nie instrukcją gdzie i jak ten olej wlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...