Skocz do zawartości

[rower] do 5000zl


koxygen

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, bogus92 napisał:

W Treku sporo płacisz za napis. W stosunku do wcześniej wymienionych rowerów ma słabszy amortyzator i nieszczęsną tylną oś Boost 141. Napęd według mnie bardzo w porządku.

Właśnie coś slyszałem o tej osi, dlaczego nieszczęsna, kurde tyle tych rowerów że ciężko się zdecydować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bogus92 napisał:

Jest nietypowa. Dzisiaj główne standardy to 142x12 lub boost 148x12. Na 141x5 jest mały wybór pasujących piast bo jest to głównie wymysł Treka.

Nad jakimi modelami się teraz zastanawiasz?

Przymierzałeś się do którychś rowerów?

No głównie to chyba ten kellys, aczkolwiek kusi też mnie ten xc500, w sobotę planuje jechać i coś przymierzać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Udało mi się pojeździć na gate 30 w rozmiarze M oraz L.

M okazał się bardzo wygodny, zaskakująco zwrotny, przyjemny „ w odbiorze”. Rower jest ładnie wykonany i po kilku innych obejrzanych...zwyczajnie mi się spodobał.

Oczywiście, jak pisałem, celowałem w gate 50 i takiego zamówiłem.

Mysle, ze będzie ok. Czekam.
Jeszcze raz dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

przeczytałem całą tegoroczną część tego wątku :)

Mam podobny problem: chcę kupić rower do (około) 5000 - zafiksowałem się na Merida big.nine 500 lite (boost, taper, 2x11), ale studiując geometrię ram boję się, czy nie jest ona zbyt sportowa. W zawodach jeździć nie zamierzam (chyba że coś mi odbije, hehe), głównie ścieżki leśne po górkach dookoła, czasem jakiś wyjazd na singletracka. Merida sprzętowo wygląda fajnie, boję się jedynie o zbyt sportową geometrię oraz o to, że według ich tabeli jestem na granicy rozmiarów L i XL (wzrost 184, waga 95 kg niestety, noga do krocza ok. 84 cm). Jeździłem na próbę "dookoła sklepu" na obu rozmiarach, w sumie nie było dużej różnicy między nimi. W takiej sytuacji, jeżeli bym się zdecydował, lepiej iść w L czy XL?

A może polecicie coś innego mieszczącego się mniej więcej w budżecie?

 

Edytowane przez krzyspvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, krzyspvfr napisał:

W takiej sytuacji, jeżeli bym się zdecydował, lepiej iść w L czy XL?

Z ramą długości 645mm i mostkiem 100mm, XL byłby w sam raz dla mnie, a jestem kilka cm wyższy. Przy Twoim wzroście i preferencjach, mocno wskazany rozmiar L. 

Ta Merida ma geometrię typową dla współczesnych rowerów XC. Bez jakichś ekstremów, a czy Ci się spodoba, to się przekonasz po kilku godzinach jazdy. Dookoła sklepu to prawie każdy rower jest wygodny :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wkg napisał:

. Pojęcie "sportowa" jest często nadużywane, to często taka łatka. Zaczniesz jeździć, brzucha zgubisz to się zrobi "rekreacyjna" apotem może "zamulająca"

Słuszna uwaga.

 

9 godzin temu, some1 napisał:

Ta Merida ma geometrię typową dla współczesnych rowerów XC. Bez jakichś ekstremów, a czy Ci się spodoba, to się przekonasz po kilku godzinach jazdy. 

Równie słuszna uwaga.

@Krzyspvfr, pojeździj jeszcze raz na obu rozmiarach, może tak, jak wkg mówi. Wybierz ten, na którym lepiej się czujesz. Merida 500 lite to świetny rower. Przyzwyczaisz się szybciutko. Na czym dotychczas jeździłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KurczakNorris napisał:

@Krzyspvfr, pojeździj jeszcze raz na obu rozmiarach, może tak, jak wkg mówi. Wybierz ten, na którym lepiej się czujesz. Merida 500 lite to świetny rower. Przyzwyczaisz się szybciutko. Na czym dotychczas jeździłeś?

No właśnie na niczym, hehe :) mam crossa starego, którym w sumie dobrze się jeździ po asfaltach, ale wkurza mnie, że przy dalszych wycieczkach jak wpakuję się w jakieś piachy czy trudniejszy teren to jest masakra - stąd pomysł na MTB. No i jeszcze w pobliżu mam małe, ale fajne górki, po których można trochę pośmigać. Świeradów też blisko - zawsze tam wypożyczałem rower (Trek Centrum u Kyselky), ale mająć swój można by go zabierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki tam jest mostek (pewnie 80mm) ale tak patrzę na geometrię: https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1571/bignine-500-lite - zdecydowanie L W XL jest rura pozioma 645mm do tego mostek pewnie 80 albo i więcej - za duży będzie. ja lubię długie rowery ale przy wzroście 177 brałbym M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Jak ma sie ta Merida Big Nine 500 Lite w porownaniu do Cube Attention SL 2020 geometria? Czuc bedzie mocno roznice pozycji siedzenia? Zastanawiam sie wlasnie nad tymi dwoma modelami, do jazdy 50/50 asfalt i sciezki/gorki w lasach. (brak mozliwosci przetestowania obu) Ten cube bardziej do mnie przemawia, ale z rabatem ta merida wyjdzie o 350zl drozej (4450), a ma juz sztywne osie. (poczuje duza roznice w jezdzie w porownaniu do zacisku QR?) Czy warto isc w ta meride? Szalec, skakac na rowerze nie bede, tylko wlasnie martwi mnie czy jej geometria nie bedzie zbyt ''ekstremalna'' dla mnie. Przy wzroscie 193 brac XL czy lepiej juz XXL? :rolleyes:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa osób (jak nie więcej) nie odczuje znaczącej różnicy między qr, a sztywną osią. Dodatkowo tendencja do polecania wszystkim wokoło standardów boost, jako jednych słusznych, w rowerach do 4000 PLN wzwyż, zamiast zwykłych sztywnych 142, to lekko mówiąc przesada.

Jeździłem na qr z kołem 26 cali, jeżdżę na sztywnych osiach (boost z przodu, a z tylu 142) na kole 29 cali i też znaczącej różnicy w sztywności  nie czuję. Nie startuje jeszcze w zawodach, jeżdżę czysto amatorsko. Po co polecać innym systemy jakie producenci narzucają jako jedyne i słuszne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się.

- Co się stanie, gdy ktoś będzie chciał zmienić  ramę mając na przykład z tył 142 ? Nie ma już takich ram. To samo na QR 

- Co się stanie, jeżeli ktoś jednak będzie startował w zawodach ? Sa tu tez ambitniejsi, ludziom sie zmienia, dorastają ... 

- A co, jeżeli ktoś zdecydowanie czuje różnicę - bo jest różnica i to spora ?

- Po co kupować drogie leżaki magazynowe ?

- Dlaczego nie kupić korby na klin ? Przecież ludzie latami na tym jeździli ?

I sam sobie odpowiedz.

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Sztywniej jest na pewno i jak sam widzisz jedni to czują a inni nie.

Polecanie nowych standardów ma sens. Kiedy będziesz chciał zmodernizować sprzęt nie będzie z tym problemu w przyszłości. Starsze standardy powoli odchodzą do lamusa i nie kupi się pewnych części lepszych jakościowo za jakiś czas.

To tak samo jak dobrych opon 26 cali jest z każdym rokiem mniej, tak samo wyższych modeli piast czy obręczy już się nie kupi. Pewnie, że są wyjątki, ale dostępność jest ograniczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

krzyspvfr
Mam 180 cm, podobną nogę, a wybrałbym dla siebie M...
Jeżeli nie szukasz ramy wielkości osiedlowego trzepaka, albo nie planujesz przeróbki na trekking, to o XL zapomnij.
Przekrok nie jest najważniejszy, ale obstawiam, że na L nie będziesz miał dużego zapasu.
XL nie był za wysoki ?

Malinowy
Nowe standardy, to nie jest wymysł marketingowców, choć oni też musieli zrobić swoje ;)
Dam Ci przykład : mam hamulce z minimalnym prześwitem ( Magura MT2 ), i nie raz przy dynamicznej jeździe tarcze lekko dzwoniły, a mam sztywną oś z przodu - myślisz, że na QR byłoby lepiej ?
Trochę przerysowany przykład, ale mniej więcej o to chodzi + większa sztywność boczna w przypadku boost'a na dużych kołach : https://magazynbike.pl/2016/11/12/boost-postep-techniczny-czy-chwyt-marketingowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...