Skocz do zawartości

[Narty] Biegówki kontra zjazdówki


thomask7

Rekomendowane odpowiedzi

Biegówki czy zjazdówki? Jaką formę narciarstwa preferujecie/uprawiacie? Ja osobiście wolę biegówki. Zjazdówki też w sumie OK, jednak to nie dla mnie. Wolę w lesie "pobiegać" :) Biegówki są bezpieczniejsze...

Na szosie jeżdżę dopóki nie spadnie piewszy śnieg, później trenażer i właśnie biegówki. Około 10km dziennie w zupełności wystarcza. Jak to wygląda u Was? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegówek jakoś nigdy nie miałem na nogach... Za to zjazdówki od dziecka :) Rower swoją drogą a narty swoją czyli trenażer jako trening rowerowy w ziemie a narty jako własną przyjemność... Mieszkam w Szczyrku to na nartach smigam prawie przez całą zimię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie można tak rozdzielać dyscyplin :) Downhill, XC, szosa, narciarstwo alpejskie jak i klasyczne są zupełnie odmiennymi formami aktywności fizycznej. Rower to rower a narty to nart. W przerwie zimowej nart to dodatek do treningu rowerowego tak jak w przerwie letniej dla alpejczyka rower jest dodatkową formą aktywności fizycznej. Każda z tych dyscyplin ma odpowiednią specyfikację treningu i uważam, że nie można tworzyć "kasty" ze względu na podobną specyfikę jazdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze od dziecka jeździłem na zjazdówkach, od kilku lat często wybieram się na biegówki. Mam dostęp do dobrych tras biegówkowych w Jakuszycach. Co lepsze? dla kondycji tak własnej jak i portfela to biegówki, zjazdówki są mniej wymagające odnośnie kondycji fizycznej, co nie oznacza że nie da się zmęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia na zjazdówkach wynika, że po ok. 12 zjazdach na wymagających trasach w krótkim slalomowym skręcie ma się nogi jak waty :) Porównywalne uczucie do przysiadów ze sztangą ale przyjemniejsze i na świeżym powietrzu. Biegówki na pewno lepiej rozwijają objętość płuc i ogólną kondycję człowieka. Myślę, że biegówki jak i zjazdówki nie pozwalają "zasnąć" żadnemu z mięśni i w przerwie od roweru są fajną odskocznią od kręcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że porównanie biegówki KONTRA zjazdówki jest nietrafione. Można się rozpisywać o Downhillu kontra ostrym XC, bo to rower i to rower, ale narty biegowe i zjazdowe są jak pomidor i ananas - można stwierdzić, że jedno i drugie ma obły kształt.

Na biegówkach nie smigałem już kilka ładnych lat, za to zjazdówki ćwiczę każdej zimy i jak szanowny Ślawus stwierdzam, że na tych pierwszych można wypluć płuca i inne wnętrzności, za to "fun" na zjazdówkach wciąga jak narkotyk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na nartach zjazdowych jeżdżę od dawna, jednak będąc w zeszłym roku (nie pamiętam miejscowości, ale ośrodek nazywał się "Andrzejówka") trafiłem akurat na rozgrywany tam "Bieg Gwarków" :D. Szybko poleciałem do wypożyczalni po biegówki tylko po to aby wziąc w nim udział :) Takie narty miałem na nogach pierwszy raz, a trasa przewidziana dla mojego wieku to było min. 5km :icon_exclaim: Mimo wielu wywrotek pokonałem ją z czasem chyba 45 min :laugh: Ale zawody były bardzo fajne :thumbsup:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjazdówki są mniej wymagające odnośnie kondycji fizycznej,

I tu się kompletnie nie zgadzam. Konkretna trasa (wcale nie trzeba jej szukać za granicą) + aktywny styl jazdy i po kilku zjazdach masz dość. Owszem można jeździć rekreacyjnie i celebrować zjazd ale to samo można robić na biegówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej z okazji trenowania w okresie zimowym zarzynałem setki km na biegówkach a teraz raz na jakiś czas założę je na nogi żeby sobie przypomnieć jaką kondychą dysponowałem kilka lat wstecz :)

W tej chwili wolę zjazdówki, jednak nie zgodze się z kolegą Ślawusem że nie wymagają one kondycji. Jest to deczko inny wysiłek i nie ma co się oszukiwac, że na poziomie amatorskim zrobi się na nich 'zdrowie' tak jak to można osiągnąć na biegówkach, jednak dla wzmocnienia czworogłowego uda i pośladkowego jak znalazl :P

Połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...