Skocz do zawartości

[poradnik ] przygotowania do górskiej wycieczki

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę tutaj że jak się pakujecie to większość z was bierze łatki a nie całe dętki.

Lepiej jest brać na wycieczkę rowerową (do 100 km) całą dętkę czy łatki (z klejem i papierem ściernym)?

Dodam że dętkę trochę ciężko zmieścić gdziekolwiek....

Odnośnik do odpowiedzi
Już niedługo wyruszam na pierwszą wyprawę i kompletuję listę rzeczy które zabiorę ze sobą

Podstawa:

- namiot

- bagażnik i sakwy

- spodnie krótkie i długie (lub długie z odczepianymi nogawkami) 

- ciuchy

- śpiwór

I lista co mi na razie wpadło do głowy że muszę mieć

- błotniki

- kuchenka + kartusz + krzesiwo

- latarka

- turystyczny garnek i sztućce

- scyzoryk

- ręcznik szybkoschnący

- apteczka

- kosmetyki

- multitool + dętka + łatki

Co jeszcze?

Edytowane przez adhed
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

o powyższych zapytań/uwag
- skuwacz - w terenie wiadomo -wystarczy dobrze trzepnąć łańcuchem o kamień i czasem tak potrafią zapiec się ogniwa, że tylko skuwacz pomoże. Raz zdarzyło się, że łańcuch na mocno "trzepanym" zjeździe się rozpiął na spince. Spinka zginęła-skuwacz pomógł. W sumie ciekawe ale zbyt często go używamy :) A na asfalcie? No cóż -wystarczy, że pęknie na ogniwie ;)
Przy wyprawie terenowej brałbym (i tak robimy) skuwacz pełnokrwisty, porządny. NA szosie tylko taki mały w zestawie z kluczami.

Łatki i dętka, po dętce na osobę (jeżeli wyprawa w tereny mniej zaludnione, mniejsze szanse na sklep z lekką dętka 650b hehe), plus łatki. Dętka w przypadku gdy skończą się łatki :), gdy przecięcie jest większe niż największa łatka (rozcięcie na szkle) lub gdy padnie wentyl. My w dodatku bierzemy (nauczeni doświadczeniem) oponę (ale to w dalsze trasy terenowe). Na krótkie trasy blisko domu (do 100km) brałbym łatki (zresztą zawsze tak robię), a dętkę? można zawinąć po szosowemu i podkleić pod siodłem :)

adhed - ani słowa o mapie? gps? kompasie? :)
z ubraniami nie przesadzaj, własnie miałem okazję zobaczyć bagaż na 5 dni , w tym chyba z 4 pary "pampersów" :) prawdziwy pokaz mody wyprawowej :)
gdzie mata bo nie ma na liście ?
chusteczki nawilżane -to naprawdę się przydaje (dziś są już w małych opakowaniach)
weź zzipów kilka -mogą się przydać :) i z dwa troki plecakowe, i rękawiczki silikonowe bo szkoda czasem łap popaprać (a wazy to z 3gramy)
Oczywiście wszystko zależy gdzie na ile  jedziesz itd.....bo listę można ciągnąć jeszcze długo...

erzurum-słyniesz z krótkich i "pozytywnych" wypowiedzi, a podzieliłbyś się rozleglejszą wiedzą? wozisz mniej - czego? ubrań? kondomów? cukru? chusteczek do nosa?

Odnośnik do odpowiedzi

Wyjeżdżam z chłopakami z forum juz w czwartek na polskie wybrzeże i wyspę Rugię w Niemczech.

Ekwipunek juz poszerzony:

- sporo zipow i taśma izolacyjną

- mapy są oczywiście, papierowe, mam mapnik na torbie

- skuwacz bierzemy

- materac pompowany zamiast maty, szybko się pompuje bez pompki

Wyklepane z Nexus 7

Wyjeżdżam z chłopakami z forum juz w czwartek na polskie wybrzeże i wyspę Rugię w Niemczech.

Ekwipunek juz poszerzony:

- sporo zipow i taśma izolacyjną

- mapy są oczywiście, papierowe, mam mapnik na torbie

- skuwacz bierzemy

- materac pompowany zamiast maty, szybko się pompuje bez pompki

Chusteczki nawilzane i rękawiczki weźme, bo na pewno są przydatne

Wyklepane z Nexus 7

Wyklepane z Nexus 7

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Dodać jeszcze można mały magnesik do poszukiwania upuszczonych drobnych części. Może być na mocnej cienkiej nitce.

Osobiście zastanawiam się nad takimi workami kompresyjnymi z zaworkiem, do których wkłada się ciuchy i zwijając zawartość razem z workiem powietrze uchodzi z wewnątrz. Wagowo niezbyt atrakcyjnie to wygląda, ale bywają okoliczności, kiedy potrzebna przestrzeń i wtedy trzeba pójść na wagowo-przestrzenny kompromis. Może komuś się przyda.

Znalazłem coś takiego w Decathlonie: http://www.decathlon.pl/worek-wodoszczelny-25-l-id_8206610.html

Odnośnik do odpowiedzi
  • 7 miesięcy temu...

Igor Kovse. Dzisiaj natknelam sie na jego stronke. Nie do konca jestem przekonana, czy to bylyby dobre rady dla rozpoczynajacych dopiero przygode z wyprawami ;)  ale gosc ujal mnie za serce swoja wyobraznia i minimalizmem :P .

Polecam lekture calosci, daje pojecie o skali i etapach rozwoju;) jego przedsiewziecia. Chociaz juz samo introduction na stronce glownej daje rade, zeby przyblizyc temat. Potrzeba nadal matka wynalazkow :thumbsup:

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące temu...

Wpisałem "bikepacking" w googlach obrazki.

Wiele fotek jest z rowerami które mają opony jak z motoru :/

Oni tam w Stanach muszą mieć wszystko duże,czy to ma jakiś inny cel?

Na szosie to dodatkowe tarcie,no chyba że oni tam jeżdżą tylko po szutrze ?

9669876500_1399918507.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
  • Mod Team

W Hameryce coraz częściej rower wyprawowy to właśnie fatbike. Ich waga ciągle spada, węglowe Salsy budowane są już w okolicach 10kg. Poza tym, tam rzadziej wyprawuje się po asfaltach, a fatbike to rower w zasadzie gotowy również na wyprawy zimowe, u nas ciągle dużo mniej popularne.
O zaletach i wadach takich opon i rowerów piszemy sobie tutaj.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Anarchy, widzę, że wpadliśmyna to samo rozwiązanie odnośnie docieplenia śpiwora z polaru. Ja jednak kupiłem polar cięty z metra, wyciąłem i zszyłem go pod konkretny śpiwór, doszyłem kaptur i oczywiście ściągacz z cienkiej gumki. Taki wkład świetnie dociepla śpiwór a w schronisku można spać tylko w samym wkładzie. Minusem jest waga bo to blisko 1kg więc z puchówkami przegrywa no i wielkość bo to mało kompresyjny przedmiot.

Spania w namiocie bez śpiworu, nawet latem, ja nikomu nie proponuje bo nocka możebyć ciepła na poziomie 18 st c a może być także na poziomie 7 st c. Coż... taki mamy klimat.

Odnośnik do odpowiedzi

Klimat mamy taki, że 2 lipca 2000 roku w lesie nad Wojcieszowem były 2 stopnie Celsjusza, w namiocie nieco cieplej, nieco cieplej, 3,5 stopnia było pod koniec czerwca 2010 roku nad Piławą.

Z ciężkich i niepotrzebnych rzeczy - w Armenii przejechałem prawie 1000 km wlokąc ze sobą "Lód" Jacka Dukaja, do którego nie zajrzałem chyba ani razu.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

hej, w weekend majowy planujemy z kumpelą i kilkoma osobami jeszcze taką dłuższą wycieczkę rowerową - można by rzecz że prawie wyprawę bo jeśli pogoda dopisze to plan jest taki, ze zabieramy ze sobą namiot, śpiwory i bawimy się całą noc. problem tkwi w tym, że nie bardzo wiemy gdzie kupić jakiś dobry namiot - kiedyś miałyśmy fajny ale swoje juz wysłużył. możecie polecić jakiś sklep? ewentualnie - może ktoś z Was zna opinie nt CQB? wyskoczyli mi na początku w Google więc może tam?

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 rok później...

Moi drodzy teraz kieruje pytanie do osob, ktore juz byly na wielu wycieczkach gorskich i mieli stycznosc z kamerami czy np. taka kamera https://frago.pl/kamery-sportowe-i-akcesoria/kamera-sportowa-forever-sc-410 się sprawdzi? Nie chce wydawac kroci na jakies go Pro, ale tez nie chce zlej jakosciowo kamery co o niej sadzicie ?

Odnośnik do odpowiedzi

Z tą kamerką nie miałem styczności,ale ogólnie z sprzętami forever tak,za każdym razem był to crap.

Nie napalaj się na 4k,bo w tym przypadku to tylko 25fps.

Z kamerami to temat rzeka,zerknij w kilka ostatnich stron tu :

https://www.forumrowerowe.org/topic/108422-nagrywanie-macie-jakies-ciekawe-kamery-sportowe-na-oku/

Odnośnik do odpowiedzi