Skocz do zawartości

[Licznik]Sigma bc 1609


SilverXC

Rekomendowane odpowiedzi

Na liczniku przejechane ok 100km wiec moge co nieco o nim juz napisać.

Licznik jest w fajnym czarnym kolorze, zastosowanie chromowanych elementów jest dyskusyjne (dla mnie średnio to wygląda).

 

img3003a.th.jpg

 

Przyciski chodzą lekko i precyzyjnie (poprzednio miałem Sigme BC 1600 i trzeba było przyciskać mocno bo czasami nie łapał). Nie słychać mocnego kliknięcia jak w BC1600 więc czasami jest mylne wrażenie że licznik nie przełączył funkcji.

Podświetlenie jest bardzo fajnie zrobione, aktywuje się je dwoma przyciskami po lewej stronie licznika (przyciśniętym górnym i dolnym na raz), wyświetlany jest wtedy komunikat "Lights ON/OFF" i przy przyciśnięciu dowolnego przycisku aktywowane jest podświetlenie na ok 5 sekund, po powtórzeniu przyciśnięcia danym przyciskiem przełączana jest funkcja na kolejną.

img3005q.th.jpg

img3006ed.th.jpg

 

Dużo nowych funkcji w porównaniu do mojego 1600, min temperatura - i tutaj zatrzymamy się na chwilę, chciałbym opisać działanie termometru:

Generalnie uważam go za zbędny gadżet, ale skoro dodali taką funkcję to tylko się cieszyć. :)

Licznik testowałem w zamrażalniku. Licznik przeleżał tam jakąś godzinę bo o nim zapomniałem :) po wyjęciu natychmiast pokrył się lekkim szronem i wskazywał -20, pozatym bez stałych efektów ubocznych.

Sigma zmieniła wyświetlacze w porównaniu do poprzednich modeli. W zależności od temperatury ujemnej licznik ma mniejsze lub większe problemy z wyświetlaniem danych. Wyświetlanie przełączanych funkcji trwa, i można to zauważyć (coś jak odświeżanie w monitorze)

Aktualizacja temperatury trwa ok 5minut. Wychodząc z ciepłego pomieszczenia na dwór licznik co 0,5* "schodzi" do temperatury otoczenia. Porównałem wskazania temperatury licznika do wskazań termometru za oknem i zgrubsza się zgadzają. Nie wiem jak duży wpływ na pomiar temp. licznika ma wpływ wiatru/predkosci jazdy (prawdopodobnie niewielki bo temp w trakcie jazdy jest zblizona do wskazan termometru).

 

Licznik posiada obsługe dwóch rowerów, licznik wykrywa automatycznie wpięcie w drugą podstawkę. Odbywa się to poprzez dodatkowy styk licznika. (na zdjęciu ten najbardziej po prawej)

img3007ko.th.jpg

Dodatkowa podstawka jak i czujnik mogą być zamontowane w drugim rowerze standardowo za pomocą o-ringów lub plastikowych "zipów" (tylko o-ringi są w komplecie montażowym). Dla porównania podstawka która jest w komplecie z licznikiem jest mocowana tylko na o-ringi.

Do podstawki należy wsunąć końcówki stykowe przewodów aby licznik mierzył prędkość( jak na zdjęciu, dla "drugiego" roweru, lub w otwór nieco po prawej dla "pierwszego" roweru

Rozwiązanie jest troche zbyt delikatne poniewaz przy zakladaniu przewodów do podstawki i dalej samej podstawki czuć że rozgniata się troche przewód (końcówka kontaktowa jest dość długa i dopiero od pewnego momentu odchodzi od niej przewód)

img3002.th.jpg

 

 

 

Podsumowując:

+ wgląd licznika

+ przemyślanie wykonane podświetlenie

+ zrezygnowano z przycisków z tyłu licznika, służących wchodzeniu do ustawień

+ niezawodność SIGMA :)

 

- chrom

- delikatne rozwiązanie podstawki na drugi rower(przy częstym jej przekładaniu pourywają się przewody)

- nie zwiększono ilości zaczepów licznika za pomocą których trzyma się w podstawce (2 liczniki załatwiłem łamiąc przypadkowo zaczepy)

- dla wprawnego oka wolniejsze odświeżanie danych na wyświetlaczu w niskich temperaturach (zależy w dużej mierze od modelu nie wszystkie maja ten problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również od niedawna posiadam ten licznik. Kolega wyżej opisał sam licznik, nie wiem jak z drugą podstawką, ale ten chrom to znowu nie jest taki wielki minus. Jeżeli te przyciski nie rozlecą się, to nawet fajnie, że takie błyszczące.

 

Chciałem jednak powiedzieć o rzeczy, o której Kolega zapomniał, a mianowicie o kadencji ;) Pomiar jest elegancki oczywiście. Jako że jest to kabel nie ma mowy o gubieniu sygnału. Licznik odświeża wystarczająco często wartość kadencji. Do tego dwa kabelki biegnące do licznika trzymają się baaardzo mocno i nie ma możliwości ich przypadkowego odpięcia, a zaryzykowałbym, że nawet zerwania.

 

To tyle na razie, bo dopiero mam go przez ~200 km, więc za wiele o nim powiedzieć nie mogę.

 

PS Ktoś wie, gdzie można dostać taką folijkę jaka jest na szybce licznika? Taka sama jak na ekranie nowego telefonu. Tej folii w ogóle nie widać, a ekran jest chroniony od zarysowań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

PS Ktoś wie, gdzie można dostać taką folijkę jaka jest na szybce licznika? Taka sama jak na ekranie nowego telefonu. Tej folii w ogóle nie widać, a ekran jest chroniony od zarysowań ;)

Kadencji nie opisywałem bo poprostu nie mam przewodów ;)

Co do folii, to ja miałem ją w oryginale. Na szybie licznika jest przeźroczysta folia a na niej druga folia z nadrukowanymi cyframi jakie licznik wyświetla gdy ma juz baterie - tą zerwałem a przeźroczystą zostawiłem, mozna ja zauwazyc na zdjęciach.

Sprawdz, może zerwałeś obie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadencji nie opisywałem bo poprostu nie mam przewodów :)

Co do folii, to ja miałem ją w oryginale. Na szybie licznika jest przeźroczysta folia a na niej druga folia z nadrukowanymi cyframi jakie licznik wyświetla gdy ma juz baterie - tą zerwałem a przeźroczystą zostawiłem, mozna ja zauwazyc na zdjęciach.

Sprawdz, może zerwałeś obie.

Domyślam się, że po prostu nie masz przewodów :(

 

A tę folijkę to ja mam oczywiście :) Na pulsaku sigma onyx też sobie zostawiłem. Ale kiedyś się to zarysuje na tyle, że będzie nieczytelny ekran i wystarczy zerwać i nakleić nową, ale pytanie gdzie taką folijkę dostać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że też nie przyszło mi do głowy, że takie coś jest ot tak do kupienia. Wydawało mi się, że to jest domena firm, które produkują sprzęt elektroniczny i traktują tę folię jako zabezpieczenie przy "transporcie" :( Elegancko. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jednak powiedzieć o rzeczy, o której Kolega zapomniał, a mianowicie o kadencji :yes: Pomiar jest elegancki oczywiście. Jako że jest to kabel nie ma mowy o gubieniu sygnału. Licznik odświeża wystarczająco często wartość kadencji. Do tego dwa kabelki biegnące do licznika trzymają się baaardzo mocno i nie ma możliwości ich przypadkowego odpięcia, a zaryzykowałbym, że nawet zerwania.

Zastanawiam się właśnie nad kupnem BC 1609. Mógłbys powiedzieć gdzie można kupić zestaw kadencji do tego licznika i jaki jest tego koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie nad kupnem BC 1609. Mógłbys powiedzieć gdzie można kupić zestaw kadencji do tego licznika i jaki jest tego koszt?

XTRabike ;)http://xtrabike.pl/?co=23&nr=2328&strona=0 84 złote + czujnik kadencji: http://xtrabike.pl/?co=292&nr=79&strona=2 21 złotych :icon_mrgreen:

 

PS W sobotę moja nowiutka sigma zaginęła w akcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dzisiaj dostałem Sigmę BC 1609 właśnie z XTRabike (dzięki Wampi, dobry sklep i jeszcze lepsza cena!) O kadencję pytałem tak orientacyjnie czy jest gdziekolwiek do dostania w razie czego, na razie nie jest mi potrzebna więc ją sobie darowałem. Wybrałem go raczej ze względu na podświetlany ekran i funckje czasowe takie jak stoper.

Przejechałem z nim dziś 20 km i złego słowa nie mogę powiedzieć. Licznki wygląda naprawdę ładnie, a jego instalacja jest bezproblemowa. Minusem jest to, że aby zamocować go na mostku trzeba odkręcić śrubki z podstawki i coś tam przełożyć, a więc niezupełnie jest on "tool free" :/ mam też wrażenie, że gumka mocująca go na kierownicy mogłaby go bardziej ściskać :/

Zaskoczony byłem termometrem. Postawiłem rower na chwilę przed domem, rzuciłem okiem na wiszący niedaleko wejścia analogowy termometr, wskazywał 26 z hakiem, sigma wskazywała... 26,6 :) myślałem, że to raczej będzie bzdet, którego wskazania na nic się nie przydadzą, a tu niespodzianka.

W trasie również bardzo pozytywnie, działa bez większych opóźnień, wyświetlacz jest duży i wyraźny, a obsługa intuicyjna. Zobaczymy jak będzie z trwałością, ale jak na razie z czystym sumieniem mogę polecić ten sprzęt.

 

Btw, wiecie może czy istnieje możliwość aby funckje na wyświetlaczu zmieniały się same??

 

PS. Co do folijki to chyba taniej wyjdzie w MM, za niecałe 10 pln można dostać chyba 3 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagubiłem moją sigmę :) i tymczasowo dałem starą 906. Muszę powiedzieć, że cyfra 2 na 906 rzeczywiście wygląda jak 2, a nie jak 7, tak jak jest w 1609 :whistling:

Niby pierdoła, ale w 906 była 2 czytelniejsza :) Teraz mam porównanie bezpośrednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

SilverXC, opisujesz licznik oraz dwie podstawki. Czy dodatkowa podstawka znajduje się w zestawie, czy też ją dokupiłeś, a jak tak to gdzie? Jedyne co znalazłem do Sigmy 1609 to opcjonalne czujniki kadencji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

No a ja niestety wczoraj przy próbie zamontowania tego licznika w wersji STS mocno się rozczarowałem. Po włożeniu baterii i odklejeniu tej ozdobnej folii z napisami okazało się, że wyświetlacz jest uszkodzony. Prawie nic na nim nie widać, przynajmniej nic zrozumiałego. Kupiłem go w bikestacja.pl i właśnie biorę się za załatwianie formalności związanych z reklamacją, mam nadzieję że wszystko pójdzie gładko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tego licznika.

Żeby kozystać z kadencji wytarczy kupić ten czujnik ? http://allegro.onet.pl/czujnik-kadencji-sigma-sport-bc-1609-i-bc-1606l-i1200156814.html

Podstawka w zestawie z licznikiem 1609 posiada wtyczke do tego czujnika czy trzeba kupować jeszcze padstawke?

 

Wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Pytałem już o ten licznik, a raczej dodatkową podstawkę, podano mi namiary na ten produkt.

Licznik wraz z dodatkową podstawką kupiłem, jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem. Ponieważ dodatkowa (druga) podstawka posiada odłączane kabelki zamocowałem ja na mostku mojego podstawowego roweru, pierwszą (oryginalną z zestawu) zamocowałem na szosówce.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dokupiłem sobie czujnik kadencji. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że pasuje tylko do pierwszej - oryginalnej podstawki. Wynika to z faktu, iż dodatkowa podstawka nie posiada metalowych "pinów" tak jak oryginalna - ma tylko dziurki, pinami natomiast jest zakończony kabelek z czujnikiem prędkości. Kabelek czujnika kadencji na końcu nie ma pinów, tylko takie małe metalowe "rureczki", które nabija się od dołu na piny od oryginalnej podstawki. Przełożenie pinów między podstawkami nie wchodzi w grę - oryginalne mają mniejszą średnicę.

Ostatecznie musiałem przełożyć podstawki między rowerami.

Jeżeli planujecie zakup dwóch podstawek i dwóch czujników kadencji upewnijcie się, czy czujniki z podstawkami będą kompatybilne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik jest w fajnym czarnym kolorze, zastosowanie chromowanych elementów jest dyskusyjne (dla mnie średnio to wygląda).

 

Dodatkowa podstawka jak i czujnik mogą być zamontowane w drugim rowerze standardowo za pomocą o-ringów lub plastikowych "zipów" (tylko o-ringi są w komplecie montażowym). Dla porównania podstawka która jest w komplecie z licznikiem jest mocowana tylko na o-ringi.

Jeśli chodzi o chromowane elementy, to kwestia gustu. Mi się podobają.

W ogóle byłem miło zaskoczony wyglądem, kiedy wyjąłem licznik z pudełka, wcześniej widziałem go tylko na zdjęciach w internecie.

 

Podstawkę licznika, którą miałem w komplecie, zamocowałem bez problemu plastikowymi zipami, więc się da. Zrobiłem tak dlatego, że moim zdaniem gumowe oringi trzymają zbyt luźno.

 

 

Model 1609 wybrałem ze względu na podświetlenie. Jeśli ktoś lubi pojeździć po zmroku, polecam.

Mam go ponad 2 miesiące, przejechałem z nim ponad 2100 km i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Macie jakiś sposób na podłączenie kadencji przy liczniku na mostku? Nie wiem, może mój mostek jest zbyt szeroki, ale po podłączeniu kabelków podstawkę trzeba przyciskać do mostka na siłę, końcówki kabelków od kadencji są zbyt sztywne, aby je zgiąć, a same piny do ich podłączenia są troszkę zbyt wąsko zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejechaniu z tym licznikiem 2500 km licznik ma się świetnie. Jedynie zaczęła od błota schodzić folijka ochronna :) Licznik był używany w każdych warunkach, myty razem z rowerem ze szlaufa. Oczywiście był robiony test w zamrażarce :)

 

Mam zestaw kadencji zainstalowany w góralu i jest w takim samym stanie jak na początku. To samo z czujnikiem prędkości.

 

Przyciski chodzą jak nowe i chrom jeszcze nie zaczął się ścierać, więc git. Dla mnie to jest licznik idealny. Pulsometr mam oddzielnie ze względu na treningi biegowe w zimie, więc wszystko jak ta lala :D

 

Z czystym sumieniem mogę polecić ten licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...