Skocz do zawartości

[rama] Accent Peak29


wapid

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Jak fachowo się nazywa taka rama typu peak 29 czyżby endurowska? i czym się to różni od ramy niższej i wydłużonej typu takiej np. jak w specializedach Oby dwa rowery są zaliczana jako xc np. specialized chipset czy accent peak 29? Mnie się wydaję że ramy krótsze i wyższe lepiej sprawdzają się w terenie mają bardziej budową dostosowaną do długiej jazdy po terenie a wydłużone pod szybką jazdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. że od 10 lat nikt inny nie oferuje ramy do xc z kątem główki 73*. Kąt ten poza bezpośrednim wpływem na zachowywanie się roweru wpływa również na efekrywna dlugość górnej rury. Współcześnie rowery do xc mają kąt <=70* (całkiem sporo 68-68,5*), są dłuższe (rzeczywista dł górnej rury, baza kół) i jednocześnie niższe. Czy jest gorsza? Dla niektórych tak dla innych nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dot. ramy nie-TA. A ta ma geo nie zmienione.

Niezależnie czy jest to TA czy nie-TA to są bardzo delikatne ramy przystosowane do montażu amortyzatora o skoku 100mm. W cięższy teren w podobnych pieniądzach są ramy: primal, prone, eccentric i kilka innych.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tu się z tobą nie zgodzę, tu decyduję materiał, waga itd. a nie geometria...ja jestem zdania że geometria decyduję nie przy wadze człowieka ale przy długości jego nóg, rąk, korpusu itd. tak z własnego doświadczenia wiem. Poza tym zobacz na trialówki jaki mają kont na przodzie od mufy aż do przedłużenia amora, one najazd mają wydłużony nie tak jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trailówki mają kąty główki w okolicach 66* (posiadany przeze mnie primal ma 65,5*). Głównie po to, żeby się na zjazdach nie zabić. W peaku polecisz przez kierownicę tam gdzie primal będzie czuł się jak ryba w wodzie. 

Geometria determinuje przeznaczenie roweru. Do warunków fizycznych ciała dobiera się rozmiar ramy, wysokość siodła, szerokość kierownicy, dł i kąt nostka, dl. korb i jeszcxe.parę innych dupereli.

A wspomniałem o masie i lekkich zastosowaniach peaka gdyż sam ważąc 110kg połamałem dwie takie ramy (w rozmiarze L) właściwie na prostej drodze. To jest lekka wydmuszka przy np. primalu.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o tym pisze. Bo w zasadzie faktem jest że sztywne górskie (hardtaill)to są najbardziej uniwersalne górskie rowery i najmniej wyspecjalizowane, nie masz widzisz podwójnej amortyzacji nie masz wypuszczonego przedniego koła itd. itp. a teraz jeszcze dodali 29 więc zwrotność cierpi...jeździłem w terenie na 29 a mam na ten moment 26 to różnica jest przy zwrotności odczuwalna, no jeszcze napędzenie kół masz w 29 cięższe przy UWAGA!~tych samych materiałach czyli piaście, feldze bieżniku oponie itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JuraMałopolska jakkolwiek nie zaklinałbyś rzeczywistości to generalnie czasy 26" odeszły w zapomnienie. I zdecydowanie nie za sprawą przemijającej mody a niepodważalnych zalet dużych kół.  Odnośnie HT to rower rowerowi nierówny i nie przypinałbym im łatki uniwersalnych bo już chyba ze 3x powoływałem się na kosmiczne wręcz różnice pomiędzy peakiem a primalem. Sa sztywniaki do objeżdżania komina, są marketowce dumnie nazywane MTB, są XC, ścieżkowce i nawet sztywne enduro by się znalazło - to są zupełnie różne rowery głównie za sprawą geometrii właśnie.

Co do dużego koła to poczytaj n/t mitów dot. masy rotującej. Odnośnie zwrotności też bywają konstrukcje z krótkim tyłem jak np. GC CF z mojego profilu. Jeżdziłem naście lat na 26" i zdecydowanie nie wrócę nawet gdyby rynek tych kół miał się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JuraMałopolska napisał:

Bo w zasadzie faktem jest że sztywne górskie (hardtaill)to są najbardziej uniwersalne górskie rowery i najmniej wyspecjalizowane, nie masz widzisz podwójnej amortyzacji nie masz wypuszczonego przedniego koła itd.

Nie ma to kompletnie znaczenia. HT dobrze poradzi sobie w lekkim terenie, FS w cięższym. Gdyby HT było uniwersalne tak jak piszesz, to FS byłby odrobinę lepszy w skrajnych warunkach, a tak nie jest. Jest znacznie lepszy w warunkach gdzie tylne zawieszenie jest pożądane. 

Rower będziesz tak bardzo wyspecjalizowany, jak Ty go zbudujesz. Ja mam HT ze sztywnym widelcem. Czy to znaczy że jest uniwersalny? Nie. Jest beznadziejny w każdym miejscu gdzie zaczyna się cokolwiek więcej niż lekki teren. Ale w lekkim terenie bije na łeb sztywnością i zwrotnością resztę rowerów podobnej klasy. To jest właśnie specjalizacja.

Także tak jak piszą koledzy, poczytaj bo chyba nie czaisz podstaw.

10 godzin temu, Dokumosa napisał:

Do cięższych zastosowań są lepsze ramy.

 

10 godzin temu, JuraMałopolska napisał:

A to tu się z tobą nie zgodzę, tu decyduję materiał, waga itd. a nie geometria...ja jestem zdania że geometria decyduję nie przy wadze człowieka ale przy długości jego nóg, rąk, korpusu itd. tak z własnego doświadczenia wiem.

@Dokumosa ma rację, koniec, kropka. Owszem, to co napisałeś jest prawdą w obrębie jednego modelu ramy. Przecież nie kupuje się ramy Peak bo jest się niskim, a Primal bo ma się dłuższe ręce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalny nie piszę dosłownie, chodzi mi  rower który był się znajdował najbliżej uniwersalnego. Wydmuszkowa rama znaczy tyle dla mnie co kiepska rama, sorry, miałem do czynienia z "wydmuszkową" ramą i to bardzo drogą, wiem o czym piszesz, chyba że złych słów dobierasz. Być może wy jeździcie wyczynowo i dla was jakieś małe patenty mają znaczenie ja nie jestem tego typu kolarzem, co nie znaczy że jestem niedzielnym turystą. Robię w sezonie około 3000 km więc no jeżdżę nie tylko na dniach. Dla takich rowerzystów jak ja drobne różnice w geometrii ramy nie wpływają na komfort jazdy. 

12 godzin temu, Dokumosa napisał:

połamałem dwie takie ramy (w rozmiarze L)

No i to coś mówi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a czego oczekujesz po ramie przeznaczonej do sportu? Że ktoś zaprojektuje ją jako mega ciężkiego klocka?

Kompletnie wszystko mieszasz, dorzucasz wagę do przeznaczenia ramy itd. Co ma uniwersalność do wytrzymałości? Jak zrobię żeliwną ramę, ważącą 10- 15 kg to dla Ciebie będzie szczyt uniwersalności?

Wybacz, ale pleciesz straszne głupoty, raz pisząc o geometrii dostosowanej do rozmiarów człowieka, teraz coś o wadze użytych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...