Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Najlepiej się do roweru przymierzyć.

Jeżeli nie możesz to zacznij od długości ramy (horyzontalnie) i przekroku jeżeli masz wątpliwości czy nie zawiśniesz na rurze poziomej.

Później zostanie długość główki, tylnego trójkąta, kąt rury podsiodłowej i główki. ;) Ale co do tego to są prace magisterskie pisane. ;)

Rozmiar ramy to odległość od suportu do końca rury podsiodłowej. Nie ma sztywnej zależności pomiędzy tym rozmiarem a długością czy przekrokiem. Dlatego jak wyżej - przymierzyć.

Edytowane przez michuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się już do kilku wymiarów ram rowerów MTB i tak: od 17" do 19" jest ok. Na 21" też da się jeździć ale na niektórych jak kolega wyżej pisze wisiałem więc ten wymiar na pewno odpada.

Jaki luz między kroczem powinien być zachowany? Różnica pomiędzy rozmiarami ram to ok 5 cm.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jaki luz między kroczem powinien być zachowany?

Jak będziesz się mechacił w górzystym trudnym terenie to 5-8cm, jak więcej to lepiej. Jak wycieczki po polnych drogach to mniej, mniejsze zagrożenie.

Przy Twoich parametrach o 21" nie myśl, 19" też duże. Obstawiam 17-18".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastawiam się nad zakupem roweru Kross B8 Rio. Oto co mi wyszło z kalkulatora:

 

Your fit summary
standover height range:30.3 - 31 inches
virtual top tube length:23.2 - 23.6 inches
stem length:9.7 - 11.3 cm
BB saddle position:69.9 - 71.4 cm
saddle handlebar:53.7 - 55.3 cm
Your measurements
Actual inseam 81 cm
Trunk 61 cm
Forearm 37 cm
Arm 63 cm
Thigh 63 cm
Lower leg 55 cm
Sternal notch 144 cm
Total height 173 cm

Czy rower w rozmiarze S będzie ok? Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, 

 

Proszę o pomoc w dobraniu rozmaru: https://www.scott-sports.com/us/en/products/249849/bike-scale-765-eu/

Wg kalkulatora Ska z dłuższym mostkiem będzie ok, ale co z trendem progressive geometry (krótszy mostek). Czy jednaj nie M? Byłym wdzięczny za pomoc.

 

Your measurements

Actual inseam 78 cm
Trunk 61 cm
Forearm 30 cm
Arm 61 cm
Thigh 58,5 cm
Lower leg 53 cm
Sternal notch 142 cm
Total height 171 cm
 
 
Stand over 74-75 cm
top tube 57-58 cm
Stem 9-11 cm
bar - handlebar 50,5-52,1 cm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg kalkulatora Ska z dłuższym mostkiem będzie ok, ale co z trendem progressive geometry (krótszy mostek). Czy jednaj nie M?

 

Mamy do czynienia z 27er-em. Ska z mostem 100 mm bedzie ok. Trend ten obowiazuje przy 29er (choć klasyczna geo 29er jest już znana od 3-4 sezonów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam problem z dobraniem ramy Cube Attain GTC disc 2016 do mojego wzrostu tzn 185,noga po wenetrzmej 87/88(z centymetrem do końca 90).Na sklepowych stronach podają rożnie ,raz 58 a raz 60,nie bede korzystał z żadnych przeliczników bo cube ma pokręcone rozmiarowki(mimo to lubie te geometrię bo nie mam za długich rąk)Rower bardziej dla relaksu i przyjemności,na pewno nigdy nie bedzie służył do bicia rekordów czy też ścigania :-)Raz miałem miałem mozliwosc przejechania sie i mi spasował ale nie wiem jaka to była wielkość ramy a nie mam możliwości przymierzenia sie.

Edytowane przez roberttrebor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Hej, mam pytanie, mam opcje kupienia od znajomego Cube Attention kolo26 na ramię 18 z 2014r. Ma być to prezent jakby niespodzianka dla dziewczyny,a jako że niespodzianka to nie mam jak zmierzyć nogi itp itd. Myślicie że przy jej wzroście 165cm będzie ta rama za duża na nią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cześć! 

 

chciałbym się upewnić co do wyboru rozmiaru ramy, jest to kross evado 6.0 2017, jazda amatorska, głównie utwardzone drogi ewentualnie czasem jakieś leśne ścieżki. Mój wzrost 181 cm, długość wewnętrzna nogi (do krocza) ok. 85,5 cm. Rozmiar ramy to L, podnosząc przednie koło na wysokość +/- 14cm dotykam krocza, stojąc okrakiem nad ramą dotykając siodełka plecami odstęp między kroczem a górną rurą ok 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno być OK.

Powinno, ale teraz patrzę na geometrię i długości rur - górna jest dość długa.

Zrobiłeś jazdę testową i rama na długość Ci odpowiadała :icon_question:

 

 

Zrób drugie podejście - żeby się upewnić. Jeżeli mają rozmiar 19 ", to celem porównania też przetestuj.

 

dzięki za odpowiedź w sumie u mnie już nie będzie drugiego podejścia, bo rower zakupiłem jakiś miesiąc temu :D przed zakupem przerzuciłem sporo poradników, blogów, wpisów czy testów i porad video i ciągle mi wychodził taki rozmiar jaki kupiłem tak samo parę razy się przewijało, że evado L (od ramy 4 i wyżej - ta sama rama) jest dla mężczyzn ze wzrostem 178-188cm. i niby wszystko pasuje tylko mam takie głupie myślenie czy na pewno; jak moja pozycja? czy nie jest za bardzo pochylona czy może za bardzo wyprostowana itd...tak samo długość rury podsiodłowej wynosi 520 czyli bardziej jest to 20,5".... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli ma się odpowiedni zapas w kroku, a w Twoim przypadku tak jest z tego co widzę, a poza tym pozycja jest w miarę wygodna, to nie ma się co zastanawiać, czy się dobrze wygląda z boku - preferencje bywają różne, bo jeden chce się bardziej pochylić, a inny wyprostować.

Tabelkom nie można do końca wierzyć i przybliżają one tylko orientacyjnie zalecany przedział wzrostu dla przyszłych użytkowników, co nie zawsze pokryje się w praktyce, bo ludzie mają różną budowę nawet jeśli są tego samego wzrostu.

Zdarza się także, że niektóre tabelki zawyżają rozmiary dla danej osoby, co po wybraniu roweru według tych zaleceń, może się skończyć nabyciem za dużego rozmiaru lub co najwyżej na granicy bezpieczeństwa i pomiędzy komfortem, a dyskomfortem.

Jak dobrze się czujesz na tym rozmiarze, który posiadasz, to wszystko jest OK - chyba, że prawie nie używałeś roweru i nie jesteś pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...