Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Bzdury, wczoraj Majka zajęła 2 miejsce na IO jadąc na 29" przy znacznie mniejszym wzroście niż ty. Obejrzyj sobie na YT ten wyścig i oceń, jak mało zwrotny jest rower 29". Będziesz miał fajne porównanie, bo zawodniczka która z nią wygrała, jechała na 27,5" przy wzroście pewnie 160cm. 

 

Jakie łagodne przejście, przy 185cm tylko 29", wtedy odczujesz różnicę na +. Wiesz co sprawia, że rower jest szybszy? Nogi i płuca, a nie koło.

To jest rower dla ciebie:

http://rower.com.pl/haibike-big-curve-9-40-521642

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

615mm rury będzie dla ciebie dobre z mostkiem 90mm i taki jest pewnie seryjnie zamontowany, wnioskując po fotkach.

 

Nie bardzo, bo kalkulator podpowiada horyzontalnie 615-625 mm z mostem 10-12 cm dla 26er (co jest normalne przy stosunkowo długich kikutach, nawet na wzrost 185 cm), co sprawia, że 21' 635 mm z mostem 10 cm bedzie ok, nie wspominając o mostku 9 cm. Ale ja również jestem za tym, aby się nie popędzać i poszukać innej promocji z odpowiedniejszą ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kalkulatory podpowiadają i jak są zaprogramowane, ale powiem ci, że ja mam 617mm z mostkiem 90mm w 29" i jest idealnie. On ma dłuższe nogi ode mnie, a krótszy tułów (ten sam wzrost), a zatem 615 też będzie idealne dla niego z takim mostkiem (90mm). 

W 26" miałem w horyzoncie bodaj 600mm z mostkiem 110 co sumarycznie +/- pokrywa się z wymiarem dla 29". Dla czego on miałby wydłużać pozycję o 10/20mm (625+100/120) mając krótszy tułów? Połozy się na tym rowerze i nie będzie mu wygodnie.

 

 

 

Jeśli tylko nogi i płuca to po co taki urodzaj w rodzajach i modelach rowerów?

Dla producentów biznes, a dla nas wreszcie możliwość wyboru min. do wzrostu.

 

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla czego on miałby wydłużać pozycję o 10/20mm (625+100/120) mając krótszy tułów?

 

Może nie ma krótszego tułowia, moze ma taki sam albo nawet dłuższy przy dłuższych nogach i takim samym wzroscie. Jeszcze jest coś takiego jak wysokość głowy i długość szyi. Kalkulator działa perfekcyjnie dla 26er, tylko trzeba się dobrze pomierzyć. On podał wymiary, jak się dobrze pomierzył, to 21' będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, niech bierze 27,5" w rozm. 21", w sumie to nie mój rower.

 

Porównałem jeszcze do swoich i wysokość do obojczyka (152cm) mamy identyczną, a zatem tułów on ma krótszy o ok. 4cm. Dł. ramion +1cm u niego, ale to na pewno nie wymusi 635cm w horyzoncie z mostkiem 90mm lecz 70. 

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem się dwa razy i podawałem te niższe wymiary, jak bym podał większe to praktycznie wszędzie + 1 cm, ale nie wiem które są lepsze niektóre mierzyłem więcej niż dwa razy i zawsze tak samo wychodziło tzn albo te co podałem albo 1cm większe, zdaje mi się, że przy arm mogło być lepsze 74cm niż 73 , bo ręce mam długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do osi właśnie starałem się. Dobra zrobiłem pomiary jeszcze raz i ogólnie wychodzą jak podałem wcześniej z tym że dwie małe poprawki bym zrobił trunk nie 62 a 63 cm, a sternal notch nie 152 tylko 151 to coś zmienia?


Czyli reasumując myślę, że poniższe wyniki są w pełni poprawne:

 

Actual inseam 90 cm
Trunk 63 cm
Forearm 37 cm
Arm 73 cm
Thigh 62 cm
Lower leg 58 cm
Sternal notch 151 cm
Total height 185 cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę, trunk wychodzi jednak 63 i chyba wiem dlaczego wtedy wychodziło 62, a mianowicie siadałem na krześle z miekką tapicerką, która zdaje mi się zapadała się na ten 1 cm. Z kolei ten sternal noch jest mniejszy, nawet powidziałbym że 150 ciężko stwierdzić, gdzie ten wierzchołek kości się zaczyna, ale lepiej jest tak 150-151


W sumie to ten sternal notch nic nie zmienia przy takich małych zmianach wielkości. A ten kalkulator jest w miarę miarodajny?


To jednak nie mogła być tapicerka bo wtedy byłoby raczej więcej niż mniej, w każdym bądź razie teraz wychodzi 63 za każdym razem i to już są ostateczne pomiary bo już to mierzyłem kilkakrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to coś zmienia?

Moim zdaniem nadal nie, nadal masz długie na 90cm nogi i tułów niemal taki jak ja, a to oznacza, że rama długa na 635mm wymagać będzie bardzo krótkiego mostka ok. 7cm, a rura podsiodłowa, a w zasadzie pozioma nie musi być tak uniesiona (na 21").

Moje zdanie - koło 29", a rama 20" o długości w horyzoncie nie większej niż 620mm. Masz pecha, bo masz bardzo długie nogi i 19" wymagać będzie maksymalnego, a zarazem niebezpiecznego dla wytrzymałości kominka, wysunięcia sztycy 400mm. To nie jest dobre i ratunkiem jest dla ciebie 20" które nie jest już za małe, a jednocześnie nie będzie prawdopodobnie za długie. Poczytaj forum i posłuchaj tych, co zakupili dla twojego wzrostu ramy 21", czy jest im dobrze czy jednak za dużo.

 

Pamiętajcie też, że ten kalkulator robi obliczenia dla koła 26" czyli jest przestarzały.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem rower Canyon Urban, z założenia do jazdy po mieście i krótkie wypady poza miasto.

Pisze z prośbą o pomoc w doborze ramy, bo wg kalkulatora Canyona jestem na pograniczu rozmiaru S i M (wzrost 175cm, długość nogi 82cm), z kolei kalkulator competivecyclist sugerował długości (głównie effective top tube) adekwatne do rozmiaru S Canyona.

Na infolinii Canyona doradzono mi M i taki zamówiłem, ale mam opcję darmowej wymiany.

 

Czy pozycja na załączonym zdjęciu wydaje się Wam odpowiednia, czy sugeruje zmianę na mniejszy rozmiar?

 

post-199975-0-94079500-1472023995_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z kolei kalkulator competivecyclist sugerował długości (głównie effective top tube) adekwatne do rozmiaru S Canyona.

 

To jest niemożliwe, bo widać to po zdjęciu, że nawet M z mostem 8 cm jest ciut krótki (lekko wyprostowana pozycja) albo po prostu zle się pomierzyłeś. M-ka zostaje według mnie, można jedynie zmienić most na 90 mm lub nawet 100 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem się jeszcze raz wg, wyniki się znacząco nie zmieniły:

 

Pomiary:

Actual Inseam: 81 Cm
Trunk: 65 Cm
Forearm: 33 Cm
Arm: 66 Cm
Thigh: 57 Cm
Lower Leg: 53 Cm
Sternal Notch: 146 Cm
Total Height: 175 Cm
 

Wg competivecyclist (Eddie Fit):

 

Top Tube Length 54.4 - 54.8 Cm

 

Stem Length 10.1 - 10.7 Cm
 
Canyon S:
Top Tube Length 55 Cm
Stem Length 8 Cm
 
Canyon M:
Top Tube Length 58.5 Cm
Stem Length 8 Cm
 
Czy dobrze rozumiem, że przy rozmiarze S moja sylwetka się bardziej wyprostuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg competivecyclist (Eddie Fit):   Top Tube Length 54.4 - 54.8 Cm   Stem Length 10.1 - 10.7 Cm

 

Te wymiary dotyczą baranka, a nie prostej kiery. 

 

Wrzuciłem twoje wymiary na kalkulator, wyszło powyżej 60 cm horyzontalnie, co jest bzdurą. Na oko i po wymiarach podstawowych, widzę że M-ka z mostem 9 lub 10 cm będą najodpowiedniejsze.


 

 

Czy dobrze rozumiem, że przy rozmiarze S moja sylwetka się bardziej wyprostuje?

 

Na S-ce to byłbyś prawie pionowo.


 

 

Pomiary

.... zostały zle odczytane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Idąc dalej za poradą kolegi niżej...

 

W tym miejscu gdzie klejnoty są najbliżej rury poziomej jak stoisz nad nią okrakiem.

 

Jaka odległość powinna być zachowana w przekroku dla roweru MTB 27,5?

Mam ok 172 cm wzrostu a  w przekroku 81-82 cm.

Jaka wielkość ramy będzie odpowiednia?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...