Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 176cm wzrostu i 83kg wagi. Mam rowerek Merida Tfs 100-d rozmiar ramy 20 i przy dłuższej jeździe boli mnie tyłek, plecy i nadgarstki. Przymierzam się do wymiany siodełka lub kiery na troszkę szerszą ta co mam ma 640mm szerokości. może wymienić też gripy lub mostek.

Na fotkach rowerek jaki posiadam z wymiarami geometrii.

Zastanawiam się czy może rama nie jest za duża lub kiera za krótka i mostek za krótki lub długi.

Może doradzicie od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.

 

post-164552-0-47468400-1468441564_thumb.jpg

post-164552-0-42966600-1468441574_thumb.jpg

post-164552-0-79280100-1468441582_thumb.jpg

Edytowane przez ostry2407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanawiam się czy może rama nie jest za duża lub kiera za krótka i mostek za krótki lub długi.

Zdecydowanie to pierwsze twoje spostrzeżenie, gdy dobierzesz odpowiedni rozmiar ramy i dalej będziesz odczuwał dyskomfort podczas jazdy możesz próbować z ustawieniami i ewentualną wymiana w/w szpeju. Jak to wszystko nic nie pomoże, to przebadaj swój kręgosłup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką ramę dobrali mi w sklepie. Może to wina siodełka bo mam szer.165mm i zmierzyłem szer kości dupska i wyszło 138mm. Spróbuję załatwić siodełko 142/145mm do testów. Jeśli 4 litery przestana boleć to ok. Na drętwienie rąk może pomoże szersza kiera 680/700mm i teraz nie wiem jaki mostek użyć ten co mam czy dłuższy.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Taką ramę dobrali mi w sklepie

to nie oznacza że zrobili to solidnie

 

 

Może to wina siodełka bo mam szer.165mm i zmierzyłem szer kości dupska i wyszło 138mm. Spróbuję załatwić siodełko 142/145mm do testów. Jeśli 4 litery przestana boleć to ok

na ból tyłka, faktycznie może pomóc dopasowanie siodełka, lub wkładanie spodenek z wkładką dobrej jakości i podstawowe przyzwyczajenie 4 liter do siodła.

 

 

Na drętwienie rąk może pomoże szersza kiera 680/700mm i teraz nie wiem jaki mostek użyć ten co mam czy dłuższy.?
jak pisał Pablo59 dłuższy mostek to bardziej wyciągnięta sylwetka na rowerze a według mnie masz za dużą ramę, na drętwienie rąk może pomóc wymiana gripów, zmiana kierownicy lub jej ustawienia być może za drętwienie dłoni odpowiada kręgosłup czyli przyczyna leży w złym doborze rozmiaru ramy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramę z ciekawości zmierzyłem domowym sposobem. stanąłem okrakiem nad ramą i podniosłem przednie koło. Zanim rama dotknęła krocza koło uniosłem na ok 10/15 cm.

Przy tej kierze 640mm i mostku 90mm pozycja na rowerze jest w połowie wyprostowana tak ok 45/50 stopni. Może właśnie troszkę szersza 680/700mm kiera i troszkę dłuższy mostek rozwiąże problem. Czy szersza kiera i dłuższy mostek zmieni pochylenie na rowerze.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Przymierzam się do zakupu Spartacusa Cross 4.0, i mam problem z doborem ramy. Waham się pomiędzy 17 a 19. Nie mam możliwości przymierzenia tych rowerów, natomiast zastanawia mnie czy jest to ten sam wymiar co w tych rowerach Lazaro:

 

http://lazaro-bike.pl/Galeria/GetImage/3388?originalSize=true

 

Jeśli tak, to 19 nie będzie za duża? Moje wymiary to 175 cm wzrostu i 82 cm nogi po wewnętrznej stronie. Na starym northtecu Cayonie II z 2010 roku czuję się dobrze, a wysokość do mostka wynosi 76cm, czyli tyle ile w opcji z ramą 17 (reszta wymiarów też prawie taka sama). Tamten rower to jednak mtb z kołami 26, a słyszałem że typ roweru sporo zmienia. No i czuć na nim trochę, że móglby być minimalnie większy.

 

Niestety jestem na granicy tych dwóch rozmiarów i mam spory dylemat. Doradzi ktoś? Widziałem niżej że dla tego wzrostu większość rekomenduje 19stke, niestety po zakupie nikt już nie daje znać czy pasuje ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie same wymiary jak moje. Jeżdżę Orkanem 5, rama 19 i jest na styk, mniejszych jednak nie produkują. Czytałem na tym forum, że rower crossowy lepiej mieć ciut większy, niż ciut mniejszy ;) więc myślę, że 19 będzie ok. Dobrze by było, gdyby odezwał się ktoś kto jeździ takim rowerem i ma podobne wymiary do Twoich skoro nie masz możliwości przymiarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, widziałem nawet że sporo ludzi z podobnymi wymiarami wahało się pomiędzy tymi ramami, niestety po zakupie żaden z nich się nie wypowiedział na ten temat. Niby crossowe lepiej wybierać większe ale podobno wymiary tych ram Spartakusa są jakieś niestandardowe, inne niz w crossach innych firm.

 

No i jeśli tam jest od ziemi do górnej rury 80cm w 19 to zostaje jedynie 2 cm luzu. Kurde przeczytałem z 50 stron tego tematu i dalej mam wątpliwości. W poniedziałek zamawiam, najwyżej na chybił trafił ;) chociaż mam jeszcze nadzieję, ze ktoś da więcej informacji.

 

Btw @chopmaz, moglbys zobaczyć jak u Ciebie wyglądają te wymiary A,B,C z tego zdjęcia?

 

http://lazaro-bike.pl/Galeria/GetImage/3388?originalSize=true

 

Wydaje mi się, że te Lazaro i Spartakusy są identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejść wejdziesz na 19", ze świadomością że  luzu masz niewiele.

 

Jeśli w planie więcej szybkiej jazdy po równym, to raczej 19, jeśli przewidujesz ewentualność nagłych zeskoków w jeździe  w terenie mieszanym - to raczej 17".

Pochylenie tułowia nie powinno się wiele różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw @chopmaz, moglbys zobaczyć jak u Ciebie wyglądają te wymiary A,B,C z tego zdjęcia?

 

http://lazaro-bike.pl/Galeria/GetImage/3388?originalSize=true

 

Mierzyłem całość czyli np. od końca mostka kierownicy do końca rury podsiodłowej. Jeśli dobrze zmierzyłem to wychodzi tak:

 

A: 79-80

B: 57-58

C: ok 68

 

Edit: Hmm z tego co widzę to ten Orkan 19 ma bliżej do 17 Lazaro...

Edytowane przez chopmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem całość czyli np. od końca mostka kierownicy do końca rury podsiodłowej. Jeśli dobrze zmierzyłem to wychodzi tak:

 

A: 79-80

B: 57-58

C: ok 68

 

Edit: Hmm z tego co widzę to ten Orkan 19 ma bliżej do 17 Lazaro...

 

Właśnie ;) Też zauważyłem że te rowery mają dziwne wymiary. No i tabelka producenta nie bardzo pomaga. Ale dzięki za podanie wymiarow, w tej sytuacji bardziej skłaniam się ku 17...

 

Tutaj ta tabelka, jak widać sytuacja jest patowa. Jeden może się okazać za mały a drugi za duży. I bądź tu kurde mądry.odpowiedni%20rozmiar%20RAMY.jpg

Edytowane przez dbdunnd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie Też zauważyłem że te rowery mają dziwne wymiary. No i tabelka producenta nie bardzo pomaga. Ale dzięki za podanie wymiarow, w tej sytuacji bardziej skłaniam się ku 17...

 

Albo Orkan ma dziwny wymiar. Po prostu co producent to inna rama. Tabelkami specjalnie bym się nie przejmował, ważna jest też długość nogi a w tabelce tego nie ma. Może jeszcze zasugeruj się tym co napisał Pablo59. Szkoda, że nie możesz przymierzyć się do bajka. Ja miałem tyle prościej, że mniejszych ram niż 19 nie ma. Kupiłem trochę w ciemno, ale nie żałuję, bo jeździ mi się bardzo dobrze.

 

 

 

Tutaj ta tabelka, jak widać sytuacja jest patowa. Jeden może się okazać za mały a drugi za duży. I bądź tu kurde mądry.

No już taki mamy wzrost, że nie wiadomo co wybrać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejść wejdziesz na 19", ze świadomością że  luzu masz niewiele.

 

Jeśli w planie więcej szybkiej jazdy po równym, to raczej 19, jeśli przewidujesz ewentualność nagłych zeskoków w jeździe  w terenie mieszanym - to raczej 17".

Pochylenie tułowia nie powinno się wiele różnić.

 

A możesz powiedzieć coś na temat rozmiaru Kandsa Maestro? Bo znalazłem post w którym pisałeś, że masz go przy wzroście 176, czyli bardzo podobnym do mojego. Prawdę mówiąc wcześniej nie wiedziałem, że wymiary tych rowerów się różnią, ale teraz widzę że trochę tak.

 

Rozumiem, że masz rame 19'? Wygląda to tak jak tutaj?

http://lazaro-bike.pl/Galeria/GetImage/3809?originalSize=true

 

Wydaje się trochę bardziej wymiarowy, design też mi pasuje, więc jeszcze mogłbym się zastanowić nad nim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 19" model 2013 - chyba wymiarowo  z upływem czasu rama nie uległa zmianie :)  ale nogi mam ciut dłuższe.

"Z pamięci" podane wymiary się zgadzają, ale jeśli chciałbyś dokładne pomiary to jutro w godzinach popołudniowych mogę posprawdzać.

 

Edit:

http://www.forumrowerowe.org/topic/95623-rower-lazaro-integral-v/page-106   post 2107

ten kolega powinien być miarodajnym źródłem :)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny gdybyś podał dokładne wymiary. To chyba ta sama rama jeśli chodzi o wielkość. Ogólnie bardziej niż wysokiej górnej rury boję się odległości od kierownicy. Wcześniej w rowerze miałem ją trochę za blisko (ok. 60 cm), mam nadzieję że tutaj nie będzie za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,przyłącze się do pytania. Mam zamiar kupić rower btwin triban 540 http://www.decathlon.pl/triban-540-id_8350480.html i zastanawiam się czy brać rozmiar l czy xl "l będzie dopiero 1.08.2016" Mam 186 wzrostu a długość nogi wynosi 92cm. 


Myślę,że lepiej będę się czuł na XL. Nie chcę żeby był za mały ani za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...