Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Kiedyś jeździłem na ramie 19' koła 26'. Przesiadając się na koła 27,5 lub 29' też powinienem rozglądać się za rozmiarem 19? Czy rozmiar kół powoduje zmiamę rozmiaru w ramię?

 

Jeżeli rama 19 " na kole 26 " była odpowiedniej wielkości, to 19 " na kole 29 " będzie za duża, a 19 " na kole 27,5 " może być na styk lub nieco za duża - tu trzeba by się przymierzyć także do mniejszych rozmiarów :18 i 17 ".

Trzeba pamiętać, że w rowerach na większych kołach jest nieco inna geometria - wyżej znajdująca się główka ramy, czyli cały przód jest wyżej ( często jest to spowodowane amortyzatorem o większym skoku ), zresztą cała rama jest wyżej zawieszona, bo przecież osie dużych kół są na większej wysokości.

Ważne są także osobiste preferencje, bo jeden preferuje ramy mniejsze na granicy poprawnego dopasowania, a drugi woli nieco większe z niewielkim lub minimalnym zapasem - odrobinę większa rama byłaby już za duża.

Poza tym ramy różnych producentów o takim samym oznaczeniu rozmiarowym różnią się geometrią i wymiarami rur, więc to że jedna rama pasuje nie musi oznaczać, że druga też będzie OK.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś o wzroście bliskim 190cm i przekroku 90cm przymierzał się do http://allegro.pl/2016-eries-cross-dysk-alivio-blokada-27-biegow-i6115664332.html w rozmiarze 20,5"? Byłem prawie zdecydowany na Orkana 4.0 2015 21" ale niestety już niedostępny. Alternatywą jest Kands Avangarde 2016, tutaj myślę że rozmiar 21" mógłbym brać w ciemno, w zamian za nieco słabszy osprzęt i wyższą cenę. Wizualnie też chyba wolę Eriesa.

Edytowane przez supersprint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor

Tylko raczej nie mam możliwości sprawdzenia rozmiaru tego roweru. Muszę jak już kupić go w "ciemno".

 

Właśnie "przed chwilą" kupiłam ten sam rowerek (chyba dobry wybór, jest super jak na razie :P) i mówię ci - bierz 19 cali. Jestem sporo niższa od ciebie, ale nogę mam dłuższą o 3 cm, i rama 21 cali była za wysoka dla mnie w przekroku (a jestem kobietą ;)) - awaryjne zsiadanie było nieprzyjemne.

Edytowane przez kachat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa z tymi starymi ramami w szosach ? Aż tak bardzo różni się ich geometria od tych nowych ? Nurtuje mnie to bo co widzę kogoś na nowszym pomykaczu to jego pozycja jest bardziej "pionowa" nawet jeśli siodło nie jest w kosmos a ja na mojej staruszce wręcz leże i staje się to coraz bardziej uciążliwe bo bolą często nadgarstki, więdną ręce, człowiek się garbi, to i potem szyja i plery się odzywają. 

Edytowane przez AlfaOmega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Teraz można kupić rower z ramą slopingową (opadająca górna rura ) np : https://www.canyon.com/pl/road/endurace/2016/endurace-al-7-0.html  , która nie wymusza takiego położenia się jak na ramie klasycznej : http://www.radon-bikes.de/bikes-2016/roadbike/roadbike-training/r1/r1-ultegra/

Jak się ma problemy z szyją, to lepiej kupić fitnesa z prostą kierownicą : http://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/road-fitness/fitness/2016/speeder-500-4402.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Mam 47 lat .Jestem całkowitym laikiem odnośnie rowerów.Ponieważ lekarz zalecił mi dużo ruchu postanowiłem zakupić  rower.Mój wzrost to 183 cm,waga 110 kg ,długość nogi wewnętrzna w lekkim rozkroku to 79 cm.Dużo czytałem dobrych rzeczy odnośnie rowerów Lazaro integral .Bardzo proszę o pomoc w doborze rozmiaru ramy .Nie wiem czy kupić wersję V2 lub V3 .Jazda typowo rekreacyjna po drogach asfaltowych ,wycieczki itp.Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na nogę 17"  integral  będzie jedyną słuszną wielkością. (jeśli dobrze zmierzyłeś - 79 cm relatywnie krótka się zdaje do wzrostu)

 

Lepszy osprzęt i blokada widelca - to w skrócie różnica między v2 a v3. Moim zdaniem warto dopłacić - ale jak kołdra krótka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Mam 47 lat .Jestem całkowitym laikiem odnośnie rowerów.Ponieważ lekarz zalecił mi dużo ruchu postanowiłem zakupić  rower.Mój wzrost to 183 cm,waga 110 kg ,długość nogi wewnętrzna w lekkim rozkroku to 79 cm.Dużo czytałem dobrych rzeczy odnośnie rowerów Lazaro integral .Bardzo proszę o pomoc w doborze rozmiaru ramy .Nie wiem czy kupić wersję V2 lub V3 .Jazda typowo rekreacyjna po drogach asfaltowych ,wycieczki itp.Proszę o pomoc.

Jest jeszcze  Lazaro Elitary ,może ten by był lepszy od integral v3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sie sklaniam ku temu ze jednak ta rama jest chyba za duzo albo taki jej urok...

Ja mam 180 cm wzrostu, noga po wew to 80 do klejnotow a gorna rura mierzona od srodka do srodka ma 57,5 cos kolo tego ale dlugosci rury podsiodlowej niestety nie pamietam jak na teraz z tym ze tu akurat jest raczej ok bo jak stoje "nad" rowerem to mam lekki luz kolo 1-2cm miedzy jajcami a rurą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko w sprawie wielkości ramy w Romet Orkan 5.0

Mój wzrost to 172 cm. i 80 cm. długość nogi.

Mam ochotę na ten rower ale najmniejsza męska rama jak wiadomo to 19"

W opisie wielkości ramy do wzrostu w tabelce na stronie Rometa wychodzi że powinien być dobry:

1.jpg

 

Natomiast mam Spartacusa i tam doradzono mi na mój wzrost ramę 17" i wg. ich tabelki też jest OK

2.jpg

 

I jak to jest?

Czy w Romecie rama ma inną geometrię i będzie na mnie dobra?

W Spartacusie mam dobre ponad 5 cm. zapasu do nabiału jak zeskoczę z siodełka  ^_^

 

Edytowane przez tomaliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rama 19 " na kole 26 " była odpowiedniej wielkości, to 19 " na kole 29 " będzie za duża, a 19 " na kole 27,5 " może być na styk lub nieco za duża - tu trzeba by się przymierzyć także do mniejszych rozmiarów :18 i 17 ".

Trzeba pamiętać, że w rowerach na większych kołach jest nieco inna geometria - wyżej znajdująca się główka ramy, czyli cały przód jest wyżej ( często jest to spowodowane amortyzatorem o większym skoku ), zresztą cała rama jest wyżej zawieszona, bo przecież osie dużych kół są na większej wysokości.

Ważne są także osobiste preferencje, bo jeden preferuje ramy mniejsze na granicy poprawnego dopasowania, a drugi woli nieco większe z niewielkim lub minimalnym zapasem - odrobinę większa rama byłaby już za duża.

Poza tym ramy różnych producentów o takim samym oznaczeniu rozmiarowym różnią się geometrią i wymiarami rur, więc to że jedna rama pasuje nie musi oznaczać, że druga też będzie OK.

jesli by tak było jak mowisz to dlaczego wszelakie tabele podają ze jesli np rama na 26" jest 20 calowa to odpowiednik 29" jest 21 cali,sprawdź ,pozdrawiam :-)

Pytanko w sprawie wielkości ramy w Romet Orkan 5.0

Mój wzrost to 172 cm. i 80 cm. długość nogi.

Mam ochotę na ten rower ale najmniejsza męska rama jak wiadomo to 19"

W opisie wielkości ramy do wzrostu w tabelce na stronie Rometa wychodzi że powinien być dobry:

1.jpg

 

Natomiast mam Spartacusa i tam doradzono mi na mój wzrost ramę 17" i wg. ich tabelki też jest OK

2.jpg

 

I jak to jest?

Czy w Romecie rama ma inną geometrię i będzie na mnie dobra?

W Spartacusie mam dobre ponad 5 cm. zapasu do nabiału jak zeskoczę z siodełka ^_^

musisz sie przymierzyć do roweru,pamiętaj ze nie jest to rower mtb,tak ze nie groza ci jakies wielkie wpadki z "nabiałem",z rowerami crossowymi czy tez trekkingowymi jest tak ze ciut większa rama moze poprawiać komfort jazdy ale ciut większa nie wiecej,mozesz tez wszystko skorygować kierownica,mostkiem,siodełkiem czy tez odpowiednimi gripami(rogi,etc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ tomaliusz

Tu w postach 26 i 28 masz wskazówki : http://www.forumrowerowe.org/topic/195780-2500-zl-porownanie-crossow-romet-orkan-50-vs-focus-crater-lake-lite-vs/page-2

Kobieta o wzroście 176 cm i nodze 79 cm i rozmiar okazał się na styk, więc u Ciebie powinno być podobnie, jednak dla świętego spokoju powinieneś się przymierzyć przed zakupem.

@ roberttrebor

Takie tabele to ja czniam :icon_exclaim:

Według mnie kompletna bzdura - postaw obok siebie ramę 20 " na kołach 26 " i ramę 21 " na kołach 29 " ( MTB ) i zobacz który rower jest większy :bye2:

Jedyny wyjątek stanowi rozmiar ramy w rowerach crossowych i trekingowych - tu bierze się nieco większe niż w przypadku MTB.

Poza tym niektóre tabele zawyżają rozmiary tak, że osoby z kończynami o przeciętnej długości mogłyby uznać, że rower jest nieco za duży lub mocno na styk.

O aukcjach na których podaje się rozpiętość wzrostu 170 - 190 cm nie wspominając ...

 

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ tomaliusz

Tu w postach 26 i 28 masz wskazówki : http://www.forumrowerowe.org/topic/195780-2500-zl-porownanie-crossow-romet-orkan-50-vs-focus-crater-lake-lite-vs/page-2

Kobieta o wzroście 176 cm i nodze 79 cm i rozmiar okazał się na styk, więc u Ciebie powinno być podobnie, jednak dla świętego spokoju powinieneś się przymierzyć przed zakupem.

@ roberttrebor

Takie tabele to ja czniam :icon_exclaim:

Według mnie kompletna bzdura - postaw obok siebie ramę 20 " na kołach 26 " i ramę 21 " na kołach 29 " ( MTB ) i zobacz który rower jest większy :bye2:

Jedyny wyjątek stanowi rozmiar ramy w rowerach crossowych i trekingowych - tu bierze się nieco większe niż w przypadku MTB.

Poza tym niektóre tabele zawyżają rozmiary tak, że osoby z kończynami o przeciętnej długości mogłyby uznać, że rower jest nieco za duży lub mocno na styk.

O aukcjach na których podaje się rozpiętość wzrostu 170 - 190 cm nie wspominając ...

przeciesz to logiczne ze rower na kołach 21" bedzie większy,to tak jak bys porównał dwa samochody jeden klasy średniej niższej a drugi klasy średniej wyższej, zawsze ten drugi bedzie większy ale czy kierowca bedzie siedział w nim wyżej?no chyba ze ta klasa średnia wyższa bedzie SUVem badz vanem,takie sie składa ze przekrok w rowerze na kołach 26" mam taki sam jak w rowerze 29" roznice wynikają z innej konstrukcji tych rowerow,w duzej mierze firmy rowerowe stopniuja rowery 26" parzyście(dotyczy te 27'5") a rowery 29" nieparzyscie,nie jestem expertem w bike fittingu,ale sa to moje obserwacje jak i opieram sie na wiedzy czerpanej z netu(dodam ze porównuje rower w tej samej klasie tzn te same ale z inna geometrią kół).pozdrawiam Edytowane przez roberttrebor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...