Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

 

Hej,

 

jak się rozmiar ramy 19", 21" w romecie mustang 29 1.0/2.0 2015 do wzrostu 183 cm. Niby z tabelki na stronie rometa wynika, że powinienem celować w 21". Nie za duża będzie?

Wzrost Rama 152 14" 157 15" 162 16" 167 17" 172 18" 175 19" 177 20" 182 21"

Mysle ze 21" bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 600 mm z mostkiem 10 cm powinno być optymalnie. Dla 26' identyczny zestaw, czyli 60 cm + mostek 10 cm, dla 29' możesz dobrać ramę o 1 cm dłuższą, czyli 610 mm + mostek 90 mm ze względu na generalnie dłuższe kierownice w 29'. Według kalkulatora online dla twoich wymiarów widełki ramy dla 10 cm mostka wyszłyby 595 mm do 605 mm. Chcesz sprawdzić to w wyszukiwarce wpisz " bike fit calculator".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wooyek - 580 mm dla osoby 160 cm oraz 625 mm dla 180 cm to jest gruba przesada, chyba, że standardem jest mostek 6-8 cm.
 

Błąd: standardem jest mostek 4-5 cm :P

 

Chyba ograniczyłeś lekturę do obejrzenia tabelki ;) Przeczytaj chociaż podpis pod nią - dotyczy rowerów AM/enduro z nowoczesną geometrią. Tabelek dla oldschoolowych rowerów XC jest już wystarczająco dużo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 600 mm z mostkiem 10 cm powinno być optymalnie. Dla 26' identyczny zestaw, czyli 60 cm + mostek 10 cm, dla 29' możesz dobrać ramę o 1 cm dłuższą, czyli 610 mm + mostek 90 mm ze względu na generalnie dłuższe kierownice w 29'. Według kalkulatora online dla twoich wymiarów widełki ramy dla 10 cm mostka wyszłyby 595 mm do 605 mm. Chcesz sprawdzić to w wyszukiwarce wpisz " bike fit calculator".

 

OK.

W takim razie szukam teraz najlepszej oferty na:

ROMET MUSTANG 29" MTB rama 19 2015 lub CROSSA ROMET ORKAN 5.0 2015 rama 21' :)

 

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół biedy jesli rama na crossie jest troche za duża ale przy mtb to juz problem:-)choc moim zdaniem do crossa 21 a mtb 19,najlepszym jednak sposobem jest przymiarka pamietam ze jak sam mierzyłem długość nogi po wewnętrznej to jakoś źle mi to wychodził,lepiej aby ktos pomógł przy tej czynności :)

Pół biedy jesli rama na crossie jest troche za duża ale przy mtb to juz problem:-)choc moim zdaniem do crossa 21 a mtb 19,najlepszym jednak sposobem jest przymiarka pamietam ze jak sam mierzyłem długość nogi po wewnętrznej to jakoś źle mi to wychodził,lepiej aby ktos pomógł przy tej czynności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam :)

 

Prawdopodobnie nadszedł ten czas na zmianę ramy i pojawia się dylemat z którym nie mogę sobie poradzić - jaki rozmiar? :)

 

Moje wymiary - 185 cm wzrostu, ok. 87 dł. nogi.

Poniżej geometria i rozmiar ramy, którą mam obecnie i jest dla mnie idealna (rozmiar 19,5 cala, mostek 100 mm, sztyca bez offsetu).

http://www.bikekatalog.pl/2008/?ppg=show&baza=rowery&pid=17&foto=6

A poniżej mój dylemat - rozmiar 18" czy 20"? Tutaj jest myk, że 18" jest dostępna, a z 20" to do końca nie wiadomo. Górna rura w 18" jest krótsza o 15 mm co myślę mogę nadrobić mostkiem i cofniętą sztycą. Tylko pytanie czy coś na tym innego nie poleci? Obecnie mam HT, a by szykowała się przesiadka na FS, czy tutaj też przy okazji warto coś kombinować z geometrią?

Oto ta rama: http://www.ehs.at/index.jsp?catId=48&backTo=nakita.Archiv.2013&bikeId=186

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Adamos! :)

 

Kurcze, właśnie tak 27,5" kuszą mnie najbardziej i widzę, że jest pełno tego do wyboru - trochę wypadłem z obiegu i teraz nadrabiam ;)Tutaj jedynie cena sprawia, że chcę zostać przy 26" ;) Dodatkowo stary amor/koła bym przełożył, więc trochę kosztów mi ucieka.

Co do samego rozmiaru to chyba faktycznie lepiej celować w 20".

 

Może trochę offtopic, a co byście polecali z 27,5"? Nie musi być carbon, chętnie nawet alu, bo zależy mi na cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, witam :)

 

Prawdopodobnie nadszedł ten czas na zmianę ramy i pojawia się dylemat z którym nie mogę sobie poradzić - jaki rozmiar? :)

 

Moje wymiary - 185 cm wzrostu, ok. 87 dł. nogi.

Poniżej geometria i rozmiar ramy, którą mam obecnie i jest dla mnie idealna (rozmiar 19,5 cala, mostek 100 mm, sztyca bez offsetu).

http://www.bikekatalog.pl/2008/?ppg=show&baza=rowery&pid=17&foto=6

 

A poniżej mój dylemat - rozmiar 18" czy 20"? Tutaj jest myk, że 18" jest dostępna, a z 20" to do końca nie wiadomo. Górna rura w 18" jest krótsza o 15 mm co myślę mogę nadrobić mostkiem i cofniętą sztycą. Tylko pytanie czy coś na tym innego nie poleci? Obecnie mam HT, a by szykowała się przesiadka na FS, czy tutaj też przy okazji warto coś kombinować z geometrią?

Oto ta rama: http://www.ehs.at/index.jsp?catId=48&backTo=nakita.Archiv.2013&bikeId=186

full to 18",jesli rower był by wykorzystywany bardziej uniwersalnie to 20" OK ale full to rower wyspecjalizowany to tez 18"i nie wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Chyba będę musiał się jeszcze przespać z decyzją ;-)

Początkowo też skłaniałem się ku 18", pewnie w dużej mierze dlatego, że jest dostępny, ale i to może mieć sens.

Będę też trochę startował w maratonach i ważne aby przez za mała czy za dużą ramę rower nie stracił sportowego zacięcia. Wiem, że często tutaj nie ma kompromisów, ale jak już wybierać z dwóch rozmiarów to aby ten właściwy był bardziej agresywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Początkowo też skłaniałem się ku 18", pewnie w dużej mierze dlatego, że jest dostępny, ale i to może mieć sens. Będę też trochę startował w maratonach i ważne aby przez za mała czy za dużą ramę rower nie stracił sportowego zacięcia. Wiem, że często tutaj nie ma kompromisów, ale jak już wybierać z dwóch rozmiarów to aby ten właściwy był bardziej agresywny.


Jeśli już rozważamy tę małokiszkową ramę, to w tym przypadku powinieneś iść w 20". Mostek wygląda na nieco krótszy niż w Kellys'ie. Trochę dziwna jest też ta stosunkowo długa podsiodłowa - taki trochę trochę AM, trochę ścigant XC. Pójdziesz w mniejszą ramę, z krótszym mostkiem na plusie - będziesz się czuł jak na bułkowozie.
Patryk, ja wiem, że pewnie cena jest zachęcająca i opcja przekładki też wydaje się być rozsądna, ale ja bym sobie tę ramę odpuścił. Producenci już uśmiercili ten standard, i to dość skutecznie. Zostaw sobie tymczasowo Kellys'a do ciorania na wyścigach, a jeśli nadal chcesz uniwersalną kanapę (i na swoje tereny, i na góry), to poszukaj czegoś na większym kole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejście na 27,5 ma sens. Właściwie sytuacja wygląda tak, że w obecnym rowerze muszę wymienić większość osprzętu (korba, napęd, hamulce) i byłem gotowy to wszystko wsadzić do obecnej ramy. Więc przyszła myśl aby korzystając z okazji zmienić ramę i nie spodziewałem się, że większe koła tak już zdominowały rynek ;)

Tak myślę, że mógłbym sobie pozwolić na zakup nowego amora i kół pod 27,5, a stare by poszły do roweru narzeczonej. Kombinuję, kombinuję i tak myślę, że skłonię się na ramę HT pod 27,5 (jak wspomniał KrissDeValnor) - najchętniej to bym kupił Canyon Nerve, ale musiałbym do niego dopłacać około 3000 zł, a tak już nie mogę zaszaleć. Może z czasem się zmieni na FS. 

Upatrzyłem sobie taką ramkę - stawiam, że rozmiar M będzie w sam raz?

http://velo.pl/czesci/ramy/accent/peak-275

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem rozmiaru ramy, a zaraz kupię nowy rower ;)  Nie to żebym się z tym nie zgadzał, dzięki za pomoc :)

Co można tak sensownego znaleźć w przedziale około 4500 zł? Czy też będzie jakiś ciekawy FS, macie może coś do polecenia? Będę wdzięczny bo już się powoli gubię i chyba muszę wszystko przemyśleć :)

 

Edit. to już poszperam w tematach odnośnie szukania nowych rowerów i nie będę robił tutaj bałaganu :) dzięki za pomoc!

Edytowane przez Patryke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli już rozważamy tę małokiszkową ramę, to w tym przypadku powinieneś iść w 20". Mostek wygląda na nieco krótszy niż w Kellys'ie. Trochę dziwna jest też ta stosunkowo długa podsiodłowa - taki trochę trochę AM, trochę ścigant XC. Pójdziesz w mniejszą ramę, z krótszym mostkiem na plusie - będziesz się czuł jak na bułkowozie.

Patryk, ja wiem, że pewnie cena jest zachęcająca i opcja przekładki też wydaje się być rozsądna, ale ja bym sobie tę ramę odpuścił. Producenci już uśmiercili ten standard, i to dość skutecznie. Zostaw sobie tymczasowo Kellys'a do ciorania na wyścigach, a jeśli nadal chcesz uniwersalną kanapę (i na swoje tereny, i na góry), to poszukaj czegoś na większym kole.

Uśmiercili i troche szkoda ,mysle ze to zagrywka czysto marketingowa,sam mam 29era i to raczej moj flagowy rower ale czasem lubie sobie wziąć moj 26" i tak bardziej pobrykac po górkach i pagórkach a 26tka daje wiele frajdy,mam tez jakies przekonanie ze za jakiś czas nastąpi come back tego rozmiaru tak jak to sie dzieje z ramami chromo-molibden czy tez odbiegając od tematu z płytami vilinowymi :-),no ale show must go on i tu zgoda z kolegą adamos,za jakiś czas może brakować komponentów czy też zamiennników a jeśli jeszcze będą to dość niskich grup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...