Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze ramy crossa/trekkinga.

 

Poprzedni mój rower (skradziony) miał ramę 22" i był wg mnie dobry na mnie. Przymierzam się do zakupu nowego, ale widzę, że większość marek ma rozmiarówki L - 21" i XL - 23". Jakiego wyboru dokonać?

 

Wzrost 183 cm

Noga 88 cm

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Raczej 21", ale jeżeli masz możliwość się przymierzyć, zrób to przed zakupem,a jeśli znasz lub jesteś w stanie ustalić wymiary posiadanego roweru,to możesz je porównać z wymiarami rowerów,które Cię interesują i wtedy ocenisz : rama mniejsza,czy większa ( powinny mieć zbliżoną geometrię ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Teraz mam na oku rometa, który istnieje w maks. rozmiarze 21". Romet radzi w magicznej tabelce: powyżej 177: 21”. Trochę szeroki zakres...

 

Czyli wybór jest prosty (jeśli się zdecyduję) - albo 21", albo wcale ;)

 

Dokopałem się do rozmiarów ram (co nie było proste, bo romet w swoim katalogu popełnił błąd i nie uwzględnił ramy 21")

 

Poniżej dane: nowy potencjalny Romet 21" - moja stara Merida 22" = różnica

 

długość górnej rury: 600mm  - 605mm =  - 5mm

wysokość ramy (seat tube): 535 - 550 = - 15mm

długość tylnego widelca: 435 - 450 = - 15mm

wysokość główki ramy: - 145 - 160mm  = +15mm

długość przedniego widelca: 465mm – 450mm = + 15mm

 

 

Dwa ostatnie parametry są większe u rometa, ale zakładam, że nie jest to szczególnie istotne ;)

 

Tak, wiem - najlepiej usiąść i przymierzyć. Szukam salonu rometa, jeden jest zamknięty w moim mieście, nie wiem czy znajdę drugi. Dlatego proszę o pomoc teoretyczną :)

 

Czy te różnice są nie do przeskoczenia, przy założeniu, ze Merida była na mnie dobra? Ja bym samodzielnie stwierdził, że różnica jest żadna, ale oddam głos ekspertom ;)

Edytowane przez JakubMarcisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Do ekspertów mi daleko ( lata świetlne ) :icon_lol:,ale pozwolę sobie odpowiedzieć.

Z podanych wymiarów wynika ( według mnie ),że pozycja powinna być zbliżona do tej na Meridzie.

Właściwie tylko widelec jest dłuższy w Romecie,ale że wysokość główki ramy jest o taką samą wartość mniejsza ( powinno być - 15,a napisałeś + 15 ),to wychodzi mniej więcej na to samo jeżeli chodzi o wysokość przodu.

Zakładam,że nie miałeś dużego zapasu stojąc nad Meridą,więc to że Romet ma trochę mniejszą ramę nie powinno Ci przeszkadzać jak sądzę.

Trochę krótsze tylne widełki teoretycznie dają większą zwrotność,ale to przecież nie MTB,więc dla Ciebie będzie to raczej bez znaczenia.

 

PS

Mogłeś dać linki do zdjęć obydwu rowerów,ale domyślam się,że mają dość zbliżoną geometrię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Właściwie tylko widelec jest dłuższy w Romecie,ale że wysokość główki ramy jest o taką samą wartość mniejsza ( powinno być - 15,a napisałeś + 15 ),to wychodzi mniej więcej na to samo jeżeli chodzi o wysokość przodu.

 

 

Pomyliłem się, ale w innym miejscu (Romet - Merida = różnica):

 

wysokość główki ramy: 160mm - 145   = +15mm

długość przedniego widelca: 465mm – 450mm = + 15mm

 

Czyli romet jest wyższy - ma wyższą i główkę i widelec. Jest bardziej kozowaty ;) Trochę szkoda, bo niska sylwetka w meridzie mi się podobała właśnie ;) Kładąc się na kierownicy przy zjeździe można było zauważyć wzrost prędkości o nawet parę km/h ;) Ale to są 3 cm, więc chyba to nie jest to aż taka różnica, a ja nie jestem kolarzem :P

 

 

Romet

http://www.andexmoto.eu/pol_pl_Rower-ROMET-CROSS-ORKAN-5-0-M--4101_4.jpg

 

Merida

http://www.rowerymerida.pl/materialy/prod/big/69.jpg

 

(real foto w załączniku - kradziona: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.. ;))

 

post-151196-0-47132400-1448653487_thumb.jpg

Edytowane przez JakubMarcisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pierwszy tekst miał być właśnie o tym,że przód Rometa jest wyższy,ale po zwróceniu uwagi na cyfry nastąpiła korekta :laugh:.

Rzeczywiście ta główka ramy jest długa,ale skoro nie szukasz aerodynamicznej pozycji w tego typu rowerze,to powinno być OK,tym bardziej,że z tego co widzę Romet ma chyba dłuższy mostek,a jak nie ma,to zawsze może mieć.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam długie ręce (tak mówią ;) ), Ale w sumie to tak jak mówisz można nadrobić mostkiem jakby coś, ale górna rura w romecie jest tylko pól centymetra krótsza. ..i siodełkiem też można chyba to trochę regulować? Choć wtedy korba jakoś inaczej przypada - raz się tak bawiłem i wróciłem do ustawień fabrycznych ;)

 

No nic, poszukam jeszcze gdzieś rometów w Poznaniu, ale nawet jak nie znajdę, to chyba kupię. Dzięki za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach zamierzam kupić Unibike Mission 27.5, problem:

Jeździłem na Fusion 29 19" oraz Crossfire GTS 19".

21" w obu przypadkach były za duże, 17" nie mierzyłem... Wydaje mi się, że optymalnym rozmiarem byłby 18", no ale nie każdy producent taki posiada.

Wzrost: 180,5 przekrok 81 (bez gniecenia klejnotow). Ze wskaźnika *0,57 również wychodzi 18... 

Słyszałem opinie, ze lepiej mniejsza niz wieksza, ale przy 180cm rama 17" to chyba nieporozumienie :D

Stąd moje poszukiwania 18stek. Czy jakiś producent poza CUBE ma takowe w swojej ofercie?

wydawało mi się, że giant talon mają "parzyste" ale jednak nie...

 

p.s. pisząc, że jeździłem na fusion 29 i crossfire gts mialem na mysli posiadan ich, nie wycieczke dookola sklepu producenta :) Z fusiona zrezygnowałem przez koła... zbyt masywne te 29 jak dla mnie. Crossfire zamieniam na 27.5 z uwagi na bliskość tras w lesie. Obie 19 niby były ok... niby, bo przednie koło dało się podnieść o jakieś 10cm bez ucisku, mniejsza chyba byłaby bardziej zwrotna i lepiej bym się czuł.

Edytowane przez bartb2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mniejsza rama jest wskazana np. przy ostrym katowaniu w trudnym terenie,ale jak wiadomo w przeciętnych warunkach terenowych preferencje bywają różne.

Jeżeli nie myślisz w przyszłości o ciężkim terenie,to 19 " teoretycznie powinno być jeszcze dobre,ale najlepiej się przymierz jeśli masz taką możliwość.

 

Przykłady ram 18 " : http://allegro.pl/rower-27-5-silverback-slade-4-acera-24sp-wyprzedaz-i5819416088.html

 

                                http://rower.com.pl/rowery/rowery-wg-producentow/bulls-2014/mtb-27-5-/bulls-sharptail-1-disc

 

Nie wiem czy da radę się do nich przymierzyć,ale osprzętem i najniższą masą wygrywa Silverback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ale zmniejszenie rozmiaru koła = obniżenie osi koła = obniżenie osi suportu (aby zachować geometrię). Czy źle myślę?


No i już mam za sobą jazdę próbną na Mission 27.5 19".

Jeśli chodzi o koła, to w porównaniu do 29, na których śmigałem, dla mnie są idealne.

Zaś jeśli chodzi o ramę, to nadal wydaje mi się zbyt wysoka. Stojąc nad nią jestem w stanie podnieść przednie koło o max 7-8cm ;] Chyba, że zignrować zasadę, iż powinno być 2x więcej...

Mniejsza - 17" odpada jak na moje 180-181cm...

Pozostaje zaakceptować powyższy fakt, albo faktycznie uprzeć się na zakup 18stki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

KALKHOFF ENDEAVOUR LITE LX  Mam ok 178 i długość nogi (do klejnotów) 84cm Jaką ramę wybrać, L czy M? Wg moich obliczeń wychodzi L
 

Bierz "L" 550 mm górnej rury to nie jest dużo. Ja ze swoimi 180cm wzrostu ujeżdżam trekkinga 21" o długości górnej rury 590 mm i pozycji na nim nie mam mega pochylonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chciał bym poddać dyskusji temat dotyczący doboru rozmiaru roweru dla osób o wzroście 190+. Tak, ludzie rosną do takich rozmiarów i okazuje się, że nie należą do najwyższych. A co z takimi co mają 200 czy 210cm? Pytam nie tyle o rozmiar ramy lecz o rozmiar kół do niej, bo mając 195cm i nogę 95cm trzeba szukać czegoś w kolosalnym rozmiarze 23". Mając jeszcze więcej wzrostu powinno się mieć odpowiednio większy rower. Nasuwa się od razu pytanie o zachowanie proporcji takiego roweru. Czy wraz z tak ogromnym rozmiarem ramy nie powinien pójść rozmiar koła np. 32er? Jak posadzi się taką osobę na 29erze w rozmiarze 23" to rower ten wygląda jak skradziony młodszemu bratu, żeby nie powiedzieć śmiesznie. Proporcje są już tak spaczone jak kiedyś w 26er i ramie do wzrostu 185+. Czy w ogóle produkuje się takie rowery, czy skoro mamy 27,5 oraz  29 nie powinniśmy mieć także 32" dla takich koszykarzy? Na to wskazuje logika.

Takie przykładowe zdjęcie rowerów szosowych na tradycyjnym kole 622 dla osoby o wzroście 201cm, pewnie ze 24 czy 25":

https://drive.google.com/file/d/0ByGXI5Huu9gJY19faFBaXzBnRW8/view?pli=1

https://drive.google.com/file/d/0ByGXI5Huu9gJa25LV0hSWFlYaWM/view?pli=1

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak z rozmiarem, rower wygląda śmiesznie i nieproporcjonalnie, sztyca wyciągnięta do granic możliwości, podobnie mostek. Identycznie przecież będzie z MTB na kole 29" w rozmiarze 23 czy większym. Co o tym sądzicie, pojawią się koła 32 dla takich osób skoro obecnie praktycznie dobiera się rozmiar kół do wzrostu użytkownika i firmy to lansują?

Moim zdaniem skoro 27,5" jest do ok. 180cm, a 29er zachowuje zdrowe proporcje do rozmiaru 21", to 32er powinien być dla ram 23 czy 25".

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia widziałem, to rowery i koła 36". Szczególnie te zdjęcie dwóch rowerów bardzo wypacza obraz, bo do 36era zamontowano ramę chyba 19", a nie o to chodzi.

 

Na pierwszym forum, ktoś wyciąga podobne wnioski do moich, koła 32" w ramach od 23" wcale nie będą przeszkodą dla tak wysokich osób, rower zachowa geometrię i takie tam. Niestety przez te 8 lat nie widać postępu w tej materii, a może czegoś ie wiem?

Pewnie zwrotność spadnie jeszcze bardziej takich rowerów, no ale tu mowa o nieprzeciętnych osobach, które z racji rozmiarów i swej wagi nigdy nie zajmą czołowych lokat w wyścigach, nie do tego je bozia stworzyła.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś 2 różne modele z różnymi charakterystykami. Silverback mimo krótszej podsiodłówki (20') ma dłuższą górną o 5mm. Wg mnie dla Ciebie prędzej 20" a nawet 19" przy kole 29 ( weź pod uwagę ze dość znacznie poniesie Ci się główką ramy w stosunku do tego co masz obecnie w kole 26") .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...