Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przymierzam się do zakupu Cube Nature 2015 mam 188 cm wzrostu nogawka 92-93 cm rower występuje w rozmiarach ramy 58 i 62 Proszę o pomoc w doborze ramy. Na czytałem się ze Cube ma krótkie ramy a ich wskazywane długości ram odbiegają od rzeczywistości. Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc wszystkim, mam cicha nadzieje, ze ktos mi pomoze.

 

Jka to bywa w tym watku... mam powazny problem z wyborem odpowiedniej ramy.

 

Moje wymiary: Wzrost 182cm, noga 83cm 

 

Stoje teraz przed wyborem: 

1. 2016 Radon ZR Race 10.0 - z nowy osprzetem Shimano XT 8000 (11 biegowy) i widelcem Fox 32

http://www.radon-bikes.de/en/bikes-2016/mountainbike/hardtail/zr-race-29/zr-race-29-100/

oraz

2. 2015 Rose Uprising, na osprzecie XT (10 biegowy) i widelcem SID

http://www.rosebikes.pl/bike/rose-the-uprising-2-29-2015/aid:738385/load:295880

 

Generalnie technicznie zblizone do siebie konstrukcje, ale jaja zaczynaja sie przy doborze ramy:

 

RADON jest powsciagliwy, i wedlug jego kalkulatora moja idealna rama ma 19". Jak w zyciu bywa Radon ma ramy 18" i 20". 

Nie jest zle, bo producent zalozyl, ze mozna nie zmiescic sie w ideal rmaowy i opisal to tak:

- jesli jezdzisz sportowo - bierz mniejsza

- jesli rekreacyjnie - bierz wieksza...

Radon podaje wymiary ram, ROSE tego nie robi - nigdzie nie moge znalezc wymiarowki, ale...

 

Z kolei ROSE po podaniu wymiaru nogi prosto z mostu wali tak:

Rama : M

Mostek: 90mm

Korba: 175mm

Kierownica 31.8 mm

 

 

No i wez to badz madry. 

Sklaniam sie do 18" u Radona, lub M-ki u Rose - zgodnie z zaleceniami. 

Ale czy dobrze kombinuje? Prosze o podpowiedz :)

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Uważam,że dobrze kombinujesz :icon_cool:.

 

Radon słusznie radzi : sport - rama mniejsza

                                   rekreacja - rama większa

 

Radon podaje przekrok 78,5 cm dla ramy 18 " i 81,5 cm dla ramy 20 ",więc w Twoim przypadku rama 18 " to wręcz rozmiarowe maksimum lub jak kto woli absolutne minimum bezpieczeństwa

 

,bo jazda w terenie z 1,5 cm zapasu może się boleśnie zakończyć :sick:.

 

Tylko jeśli rekreacja,to wtedy raczej model Team,a nie Race.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy przy doborze ramy. interesuje mnie rower Charge Plug 0, ale nie wiem czy rozmiar M czy L jest dla mnie bardziej odpowiedni. Pod linkiem są wszystkie wymiary roweru. Natomiast jeżeli o mnie chodzi, to korzystajać z fit calcualtor wyszło mi coś takiego:

 

Your Measurements  
Inseam: 84
Trunk: 62
Forearm: 32
Arm: 64
Thigh: 46
Lower Leg: 55
Sternal Notch: 150
Total Body Height: 176

The Competitive Fit (cm)  
Seat Tube Range c–c: 54.4 - 54.9 cm
Seat Tube Range c–t: 56.1 - 56.6 cm
Top Tube Length: 59 - 59.4 cm
Stem Length: 10.7 - 11.3 cm
BB–Saddle Position: 98.8 - 100.8 cm
Saddle Handlebar: 50.8 - 51.4 cm
Saddle Setback: -0.8 - -0.4 cm

The Eddy Fit (cm)  
Seat Tube Range c–c: 55.6 - 56.1 cm
Seat Tube Range c–t: 57.3 - 57.8 cm
Top Tube Length: 59 - 59.4 cm
Stem Length: 9.6 - 10.2 cm
BB–Saddle Position: 98 - 100 cm
Saddle Handlebar: 51.6 - 52.2 cm
Saddle Setback: 0.4 - 0.8 cm

 

Bardziej skłaniałbym się ku Competetiv Fit, ale nie będę się upierał. Do tej pory jeździłem na MTB 19,5" i był dla mnie odpowiedni. Wolę chyba odrobinę mniej sportową sylwetkę, aby nie przelecieć przez kierownicę przy pierwszym hamowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Chcę kupić rower Romet Gazela 3.0, ale problem w tym, że ma on dwie wielkości ramy - 17'' i 19''. Mam 165 cm wzrostu.

 

Na stronie producenta informacje są dość dziwne http://www.sklep.romet.pl/jak-dobrac-rower

Jest tabelka, ale z niej wynika, że dla 165 cm rowerów nie ma :D Można jeździć tylko do 162, a potem od 167 :P Na innych stronach np. tu http://wrower.pl/porady/jaki-rozmiar-ramy-do-roweru,5788.html wychodzi mi, że najlepsza byłaby 18'', ale takiej nie ma do wyboru - nie tylko w ofercie sklepu, ale w ogóle - po prostu nie produkują.

 

A więc moje pytanie: 17'' będzie OK? Czy jednak 19''? Z góry dzięki za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Cgcę kupić rower Kross Level R2 2015.

Chodzi oczywiście o rozmiar ramy.

Mam 162/164 i ważę ok.50kg, dł nogi to mniej-więcej 76-77

Według strony krossa mogę pakować się w rozmiar M.

Nie jestem do końca przekonany.., Chcę mieć rower na ok 4lata

Proszę o rady

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

M - ka może być za duża,a na pewno za długa przy Twoim wzroście,jednak jeśli jeszcze rośniesz,to może okazać się lepszym wyborem.

 

Tylko czy to ma sens  :icon_question:  Po prostu będziesz się męczył na zbyt dużym rowerze.

 

Na teraz tylko rozmiar S,który i tak jest dość długi.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę M. Mam 13 lat więc przyspieszony wzrost w tym wieku jest normalny.


A chcę żeby ten rower posłużył mi trochę. Teraz będę jeździł do zimy, a jak wyciągne na wiosne może będzie dobry, jak troche podrosne do 165... ;/


I ten rower posłuży mi 80& asfalt, 20% las itp.


I ten rower posłuży mi 80& asfalt, 20% las itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pod latarnią najciemniej :whistling:  Obecnie jeżdżę na crossie rozmiar 19' i długość 585mm i jest ok z tym, że mam od rury do krocza jakieś 3-4cm. Romet 17' jest niższy(430mm), ale ma prawie identyczną długość (590mm), więc chyba będzie ok. 

Edytowane przez lenon77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję Spartacus Cross 4.0. Mam 176cm wzrostu a wewnętrzna długość nogi boso to 82cm. Zastanawiam się nad rozmiarem ramy, 17" czy 19"? Sprzedawca odpisał, że przy 17" będę miał 9cm luzu, przy 19" 6cm ale poleca rozmiar 17" ze względu na wygodniejszą pozycję podczas jazdy. Przy 19" i 176cm wzrostu ponoć musiałbym być dość mocno pochylony. Zgadzacie się? Kupować 17? Bo rower czeka a ja myślę nad ramą ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

http://www.kross.pl/pl/2016/mtb-xc-29/level-b8

 

182cm, stosunkowo krótkie nogi 83cm. Jaki rozmiar tego Krossa? Porównując do geometrii innych firm to 17cali to tutaj 18,5cala.Według mnie 17 będzie lepsza niż 19. Miałem rower w rozmiarze 20 od krossa i sprzedałem bo był za duży. S-ka to Mka tak naprawdę, a M-ka to L-ka. 

 

W Scottcie rekomendują mi M-kę, która ma prawie identyczne wymiary co do milimetra jak 17 Krossa.

http://shop.dueruotebike.it/wp-content/uploads/scale_900.jpg

 

W Giancie rekomendują mi M-kę w tabelkach pod wzrost. http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/xtc.advanced.29er.2/24519/89329/#geometry

 

Jak uważacie, który rozmiar wziąć? Czy 17 nie będzie za mała? Mogę wziąć mostek 90mm lub 100mm.

Edytowane przez lukeuszlfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widzę to tak : Kross - 17 "

 

                      Scott - M lub S w przypadku ostrej jazdy w trudnym terenie ( np. w górach )

 

                      Giant - wydaje się,że podana długość górnej rury nie jest długością horyzontalną,bo rower sprawia wrażenie dość krótkiego i zwartego,a na pewno nie jest długi,więc biorąc to i przekrok pod uwagę :

 

                      rozmiar M lub L ( analogicznie jak w przypadku Scott'a - M lepiej się sprawdzi w trudnym terenie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 182 wzrostu, Scott na pewno nie w rozmiarze S. Mam 178, testowałem M-kę i była dla mnie za krótka. S-ka byłaby katastrofą. Tabelka niestety nie oddaje rzeczywistości. Przy tym wzroście M-ka, i to pod warunkiem, że lubi się niezbyt długie ramy. A kolega ma dość krótkie nogi, czyli długi tułów.
Rozważałem zakup Scale'a i przekopałem cały internet w poszukiwaniu sugestii, który rozmiar pasuje pod 178 zanim sam Scale'a przetestowałem. Testerzy dzielili się pół na pół między M i L. Widać to zresztą w tabelce z dopasowaniem rozmiaru. Jeżeli chcesz kupić krossa, nie sugeruj się podobieństwem do Scale'a. Jedyne sensowane rozwiązanie to test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

Proszę o pomoc w wyborze rozmiaru ramy accent peak 27.5, S czy M ? Skłaniam się ku M i nie wiem czy nie będzie za duża. Wzrost 179,noga 83. Wg wzoru zz pierwszej strony wychodzi 18.6 cali. Obecnie mam ramę accent el Nino 19, mostek 110 +6 stopni i po kilku godz na niej boli mnie kark. Do nowej ramy założył bym mostek 90 mm, +20/25 stopni.

Jazda głównie po lasach,w górę i w dół,XC,

geometria peaka 27.5

http://allegro.pl/accent-peak-rama-mtb-tapered-27-5-alu-6061-t6-r-m-i5673282484.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wyniki wyszły mi w fit calculator, niby proste a nie do końca wiem jak to przełożyć na wymiary ramy  :verymad:

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#results 

virtual top tube length mam pomnożyć przez 2.54 wtedy da to wymiar 'efektywna długość górnej rury? tzn. TT-h? 

bb saddle position tzn ze np ramie S-ce powieniem mieć sztyce wysunietą około 30 cm? 44 cm rury podsiodłowej + 30 cm sztycy? to chyba za dużo, więc by wychodziło, że S'ka za mała dla mnie.

Pomoże ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

M - ka jest dość długa,więc jeżeli planujesz ostrą jazdę w terenie,to zastanów się nad S - ką.

Przy twoich wymiarach ( mam podobne ) czasem jest się pomiędzy rozmiarami i może dlatego trudniej podjąć decyzję.

Nie robiłeś porównania wymiarów ram - swojej i tej którą chcesz kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...