Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Potrzebuję Waszej pomocy w doborze ramy, wzrost 179 cm waga 95 kg, długość nogi 83 cm.

Interesują mnie rowery górskie i trekkingi.

Z góry dziękuje za pomoc!!

Precyzując, czy możecie mi pomóc, bo mam mętlik w głowie, a kalkulatory i strony różnie podają.

Czy trekking dla mnie to 51-55 cm lub 20-22 cale lub góral  43-48 cm 17-19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower mtb nie mniejszy niż 18 do 19" zależy od geometrii konkretnego roweru (rzadko mogą pasować nawet w rozmiarze 17"), trekking 20 do max 21" (niektóre marki nawet w rozm. 19") również zależnie od geometrii konkretnego roweru.

Zawsze trzeba to rozpatrywać w stosunku do konkretnej ramy.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, już wiem czego szukać.

Z racji budżetu i trudności w znalezieniu trekkinga (mała dostępność) interesuje mnie np taki:

http://olx.pl/oferta/rower-turystyczny-pamir-fotelik-dzieciecy-CID767-IDaaYeL.html#d91e51aee4

http://olx.pl/oferta/rower-gorski-w-ciekawym-kolorze-CID767-IDaEhjN.html#a2e1587539

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dziś przyszedł Lazaro V3, rozmiar 19. Mój wzrost to 183 cm, noga 83 cm i zastanawiam się czy nie wymienić na większą ramę. Muszę przyprowadzić do domu "mądrzejszego" kolegę co jeździ na rowerach by doradził czy wymieniać na 21 cali. Zastanawiam się tylko jak go rozpakować i złożyć, wypróbować w domu by sprzedawca przyjął zwrot. Bo jak by nie patrzeć, mogą być jakieś ślady od klucza, czy zerwane plastikowe paski zabezpieczające. Co by nie mówić szkoda wydać półtorej tysiąca i jeździć na źle dopasowanym rowerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o dobór ramy Trek-a

Otóż kolega nabył własnie okazyjnie nowego X-Caliber 9

http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/mountain/cross_country/x_caliber/x_caliber_9/

 

Ma 176cm wzrostu, noga 83cm, zakupił rozmiar ramy 17,5 (rzeczywisty 16,5) i teraz główkuje, czy aby nie wymienić na rozmiar większy.

Jeździ raczej rekreacyjnie. Pomijam, czy sklep pójdzie na ewentualną wymianę. Z relacji kolegi wynikało, ze niezbyt przyłożyli się do doboru rozmiaru.

 

 

 

Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc jak prawidlowo dobrac rame do wzrostu jesli mam 178 cm a rower ma 18 i 20 cali.Wsiadalem na nie oba i lepiej sie czuje na 20 bo nie musze byc taki pochylony a ze mam dosc znaczny brzuch to mi troche pochylenie przeszkada.Nie bedzie ta rama 20 za duza?

Rower niby gorski ale raczej jazdy rekreacyjne po lesie na zrzucenie wagi bardziej niz szalenstwa bo wzgorzach

 

http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-two-two-alloy-hardtail-mountain-bike-p275612

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli,to Lazaro ma dość długą ramę,więc przy tym wzroście i przekroku ( zakładając,że nie masz rąk jak E.T. ) nie widzę powodu dla którego miałbyś wymieniać na 21 ":

Przykręciłem koło i przymierzyłem się w domu do roweru. Jak pisałem wcześniej mam zerowe doświadczenie co do rowerów, ich jakości, osprzętu, a także jak dobrać idealną ramę, więc nie miałem zamiaru się mądrować. Z początku rower wydawał mi się przymały. Poprosiłem więc dwóch kolegów którzy jeżdżą kupę lat na rowerach, inwestują w nie i znają się na rzeczy. Jeden i drugi po oględzinach mnie na bicyklu powiedział że rama jakby lekko przymała do mojego wzrostu. Choć mają też obawy czy 21 nie będzie za wielka. Jest tam 4 cm bodajże różnicy i może się okazać że ten jest za duży. 20,5 cali była by według nich optymalna, dlatego teraz mam zagadkę co robić dalej. Zamawiać 21 i porównywać z 19. Czy szukać 20-20,5 z innego modelu. Muszę przyznać że ten Lazaro V3 wizualnie poza obręczami mi odpowiada, więc bez dokładania do budżetu będzie problem by znaleźć w podobnych pieniądzach z podobnym osprzętem rower innej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z początku rower wydawał mi się przymały. Poprosiłem więc dwóch kolegów którzy jeżdżą kupę lat na rowerach, inwestują w nie i znają się na rzeczy. Jeden i drugi po oględzinach mnie na bicyklu powiedział że rama jakby lekko przymała do mojego wzrostu. Choć mają też obawy czy 21 nie będzie za wielka.

Według mnie lepiej ciut za mała rama niż ciut za duża,byle sztycy nie brakło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręciłem koło i przymierzyłem się w domu do roweru. Jak pisałem wcześniej mam zerowe doświadczenie co do rowerów, ich jakości, osprzętu, a także jak dobrać idealną ramę, więc nie miałem zamiaru się mądrować. Z początku rower wydawał mi się przymały. Poprosiłem więc dwóch kolegów którzy jeżdżą kupę lat na rowerach, inwestują w nie i znają się na rzeczy. Jeden i drugi po oględzinach mnie na bicyklu powiedział że rama jakby lekko przymała do mojego wzrostu. Choć mają też obawy czy 21 nie będzie za wielka. Jest tam 4 cm bodajże różnicy i może się okazać że ten jest za duży. 20,5 cali była by według nich optymalna, dlatego teraz mam zagadkę co robić dalej. Zamawiać 21 i porównywać z 19. Czy szukać 20-20,5 z innego modelu. Muszę przyznać że ten Lazaro V3 wizualnie poza obręczami mi odpowiada, więc bez dokładania do budżetu będzie problem by znaleźć w podobnych pieniądzach z podobnym osprzętem rower innej firmy.

Jeśli ten rower ma taką długość jak na rysunkach to jest bardzo długi jak na crossa, niższy przekrok nie znaczy, że jest za mały.

 

Niestety typ od Lazaro nie podaje wysokości główki ramy i kąta podsiodłowego, szkoda ponieważ to zaciemnia obraz geometrii .

 

 

Nie powinno być takiej różnicy w wysokości główki pomiędzy jednym rozmiarem.

 

Jako taka geometria ramy powinna być zachowana.

 

Nielogiczne.

 

Im większa rama, tym wyższa główka, widocznie kumulacja długości i wysokości główki spowodowała takie odczucia, to całkiem normalne.

Gdyby to był inny rower z krótszą ramą i wysoką główką, wtedy pozycja była by wyprostowana ... też normalne

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
widocznie kumulacja długości i wysokości główki spowodowała takie odczucia, to całkiem normalne

 

Najpierw chciałbym zobaczyć geometrię tej ramy. Bo przy różnicy tylko jednego rozmiaru takie odczucia są raczej nienormalne. Różnice w wysokości główki można poczuć przy większym rozstrzale rozmiarów, kiedy jej wysokość jest rzeczywiście inna. Ale przy 18 i 20?

Może kolega mierzył 20-stkę i 16-stkę, a nie 18-stkę...

 

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można poczuć bez problemu, no chyba, że ktoś nie ma żadnej wrażliwości, taki przykład, 20 mm różnicy długości ramy i 10 mm  główki, można wyczuć bez żadnego problemu :

http://www.radon-bikes.de/en/bikes/mountainbike/hardtail/zr-team-29/zr-team-29-70/

Do tego różnica rozstawu kół 20 mm - nie można wyczuć w sklepie, ale w czasie jazdy bez problemu ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zdecydowałem się na zakup roweru ERIES EVEO ALIVIO 2015

Mam jednak problem z doborem ramy. 19 cali czy 20,5 ?

Mój wzrost 179, waga 72 kg, Noga 86 cm

Który rozmiar będzie odpowiedni ? Czytam, czytam i zdecydować się nie moge :P Proszę o pomoc.

 

http://allegro.pl/cross-disc-eries-eveo-alivio-2015-9-x-3-19-i5274143818.html

http://allegro.pl/cross-disc-eries-eveo-alivio-2015-9-x-3-20-5-i5274148310.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję waszej podpowiedzi bo targają mną wątpliwości :) Zamówiłem Radona ZR Team 8.0 w rozmiarze 22'' i nie daje mi spokoju, czy nie przesadziłem z rozmiarem...

 

Rozmiar mogę jeszcze zmienić bo rower nie jest jeszcze wysłany a zarówno 20 i 22'' są dostępne (na początku zamówiłem 7.0, ale ostatecznie zamieniłem na 8.0 bo jest w promocji a w razie czego jest dostępny mniejszy rozmiar na wymianę - przy 7.0 nie ma już 20'' dostępnych).

 

Mam 189cm wzrostu (no, 188,5 ;) ) i przekrok na boso 92cm

 

Rama 22'' ma rurę podsiodłową 54cm. Mój obecny trekking ma 58cm (rama 22,5'') i siodełko mam wysunięte jeszcze o jakieś 17cm (od zacisku do główki sztycy, bez siodła). Biorąc ramę 22'' zakładam, że siodełko będę nadal potrzebował na podobnej wysokości (trochę inna geometria i kąt rury, więc jakaś różnica pewnie będzie i 1:1 się to nie przełoży), więc będzie pewnie sztyca jakieś 20cm ponad zacisk, czyli chyba optymalnie. 

 

Z drugiej strony nie chciałbym zbyt wyciągniętej pozycji na rowerze. 22'' ma wprawdzie wyższą główkę ramy i zakładam, że może być 'wygodniej', ale rama jest odrobinę dłuższa. Przy 20'' zastanawiam się po pierwsze, czy nie będę musiał zbyt mocno wyciągnąć sztycy (wyjdzie pewnie jakieś 23-24cm, ale nie wiem, czy to dużo, czy ok) a po drugie, czy tak wysoko umieszczone siodełko w połączeniu z niższą główką ramy nie spowoduje, że będę większy ciężar opierał na nadgarstkach niż w przypadku 22''. Rama będzie odrobinę krótsza, ale przód będzie niżej.

 

Czy jesteście mi w stanie doradzić, czy zostawić to 22'', czy jednak poprosić o zmianę na 20''? Optymalnie byłoby 21'', ale u nich są parzyste rozmiary. Zawsze mogę odesłać i wymienić, ale to dodatkowy tydzień albo lepiej bez roweru i koszty, więc wolałbym tego uniknąć. 

 

Link do geometrii: http://www.radon-bikes.de/en/bikes/mountainbike/hardtail/zr-team-29/zr-team-29-80/ (po środku strony)

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Eazy

Edytowane przez Eazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Trochę mi ulżyło bo bałem się, że za duży rozmiar wziąłem. Naczytałem się, że czasami wskazane brać rozmiar mniejszy (ale to chyba do agresywnej jazdy) i że u Radona te 22'' to na 190-200cm wzrostu. Z drugiej strony obawiałem się o to, co napisał @rulez, że przy 20'' będę musiał za mocno sztycę wyciągnąć. Teraz tylko pozostało czekać... może w przyszłym tygodniu przyjedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o pomoc w doborze rozmiaru ramy. Kilka informacji które wydają mi się najistotniejsze :

- wzrost 193 cm

- długość nogi mierzona od pachwiny do końca stopy - około 89/90/91 cm zależnie od mierzenia

- waga 75 kg

 

Rama przeznaczona do :

- 25 % jazdy po górzystym ternie, typowe podjazdy, zjazdy - BEZ SKAKANIA i DH

- 30 % jazdy po utwardzonych drogach leśnych, piaskowych, typowe szybkie dukty leśne z dziurami i korzeniami

- 25 % jazdy po drogach asfaltowych ( szybkie podjazdy pod krawężniki, dziury i wszystko co można spotkać podczas dynamicznej jazdy w mieście )

- 20 % typowy gładki asfalt

 

Przebiegi miesięczne w sezoenie około 300 km / miesiąc

 

Na chwilę obecną posiadam kilkuletnią ramę GIANTa w rozmiarze XL i co jest z nia nietak :/ niestety sam nie wiem co.

Z wyliczen wynika :

90 x 0.57 / 2,54 = 20.2

Teraz przeliczyłem dokładniej i czytam czytam czytam i przymiarzam się do KONY CINDER CONE w rozmiarze 20 cali - ale mam obawy czy to dobry wybór bo niektórzy mówią że dobra byłaby rama 22 cale lub nawet rama na koło 27,5 lub 29 cali - ale nie mam do nich przekonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...