Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zakupu roweru Cube Analog 2015. Mój wzrost 177cm, waga ~70kg, długość nogi (85-86cm z tym, że nie jestem pewny czy dobrze mierze bo jednak trochę ta długość nie pasuje do mojego wzrostu). Waham się pomiędzy rozmiarem 17'' i 19''. Brat ma Analoga w rozmiarze 19'', boso na nim jestem w stanie podnieść przednie koło na jakieś max 10cm. Będzie to mój pierwszy poważny rower i oprócz wyczytanej teorii nie mam pojęcia na co zwracać uwagę przy wyborze rozmiaru, a im więcej czytam o temacie w internecie tym mniej jestem pewny co wybrać. A może w cenie Analoga (w sklepie internetowym 2515zł) da się wybrać jeszcze jakiś inny rower podobnej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie przymierzam się do zakupu kross Evado 1.0 2014 bądź merida crossway 10-v 2014. Pojawił się problem co wybrac. Kross dostępny jest na ramie M za ok 1150 zł , Merida zaś na S za 1000 zł. Malowanie Krossa bardziej mi sie podoba lecz czy rama będzie dla mnie odpowiednia ? Dodam , że jestem kobietą mam ok 167 cm wzrostu długość wewnętrzna nogi to 77cm. Bardzo prosze o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ponownie zwracam się do Was o pomoc w sprawie doboru ramy dla syna - 183 cm wzrostu, dł. wewnętrzna nogi 83 cm.

 

Waham się między dwoma rowerami:

Amulet  https://www.mall.pl/rowery-trekkingowe/amulet-route-55?param1=51&param2=WHITE#text-box

Romet  http://rower-sport.pl/pl_PL/p/ROMET-ORKAN-4.0-M-2014/2164#prettyPhoto

 

skłaniam się wybrać Amuleta, dostępne ramy to 19" i 20", ale który rozmiar będzie dobry?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

A czym się sugerować jeśli chodzi o długość ramy?

Rekreacyjnie-rama krótka pozycja bardziej wyprostowana. Przy ramie długiej pozycja pochylona, jazda sportowa. No i jak zdecydujesz czego chcesz to dobierasz długość podsiodłówki czyli to co już znalazłeś. Rozmiar tan sam może czasami znacznie różnić się długością efektywną ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na forum WW dobry skoroszyt do fitowania roweru na bazie 3 parametrów: długości nogi, długości przedramienia i elastyczności ciała (wszystko w środku wyjaśnione).

https://www.dropbox.com/s/8q72rmq2uy0x3xm/Biomechanicalcyclingv8english.xlsx?dl=0

 

Jednak dla ludzi takich jak ja, którzy chcą kupić/złożyć nowy rower nie na wiele on się przyda, gdyż nie mamy możliwości zmierzenia parametrów nie posiadając części pod ręką.

Stąd sam zrobiłem drugi skoroszyt, który na podstawie wymiarów ramy pozwala oszacować czy sama rama będzie dobra i jaki mostek,sztycę, podkładki itd trzeba zastosować by uzyskać optymalne dopasowanie.

 

Może komuś pomoże: https://www.dropbox.com/s/clwicdvvokd1xg6/Bikegeofit.xlsx?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam problem z wyborem rozmiaru ramy Accent Peak 2014 pod koła 26  M czy L?

 

Mój wzrost 178cm

 

Długość nogi 84-85cm

 

 

M:

 

44cm rury podsiodłowej

 

585mm długość górnej rury

 

L:

 

48cm rury podsiodłowej

 

610mm długość górnej rury

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sebaas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hej, mam pytanie przymierzam się do zakupu kross Evado 1.0 2014 bądź merida crossway 10-v 2014. Pojawił się problem co wybrac. Kross dostępny jest na ramie M za ok 1150 zł , Merida zaś na S za 1000 zł. Malowanie Krossa bardziej mi sie podoba lecz czy rama będzie dla mnie odpowiednia ? Dodam , że jestem kobietą mam ok 167 cm wzrostu długość wewnętrzna nogi to 77cm. Bardzo prosze o radę.

 

Gratuluję długich nóg,a poważnie: jeżeli masz możliwość,to przymierz się do roweru w sklepie.

Dobry sprzedawca powinien podpowiedzieć,który rozmiar będzie bardziej odpowiedni dla Ciebie ( jeśli nie będziesz pewna jaki wybrać po przymiarce ).

Ja obstawiam raczej S,ale to jak z butami-lepiej przymierzyć przed zakupem.

 

Witam

 

Ponownie zwracam się do Was o pomoc w sprawie doboru ramy dla syna - 183 cm wzrostu, dł. wewnętrzna nogi 83 cm.

 

Waham się między dwoma rowerami:

Amulet  https://www.mall.pl/rowery-trekkingowe/amulet-route-55?param1=51&param2=WHITE#text-box

Romet  http://rower-sport.pl/pl_PL/p/ROMET-ORKAN-4.0-M-2014/2164#prettyPhoto

 

skłaniam się wybrać Amuleta, dostępne ramy to 19" i 20", ale który rozmiar będzie dobry?

 

Pozdrawiam

 

Różnica cala nie jest duża,ale zawsze najlepiej ( w miarę możliwości ) jest wsiąść na rower w sklepie lub przejechać się kawałek i wtedy zdecydować,a nie póżniej narzekać,czy żałować,że coś jest nie halo i można było kupić inny rozmiar.

W tym przypadku nie ma dużej rozmiarowej różnicy,więc ryzyko jest mniejsze ( przynajmniej w teorii ).

Pomijając kwestie rozmiaru,to stawiam na Amuleta,bo ma np.lepsze przerzutki.Romet ma niby tarczówki,ale do rekreacyjnej-nawet szybkiej jazdy spokojnie wystarczą V-brake Amuleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Różnica cala nie jest duża,ale zawsze najlepiej ( w miarę możliwości ) jest wsiąść na rower w sklepie lub przejechać się kawałek i wtedy zdecydować,a nie póżniej narzekać,czy żałować,że coś jest nie halo i można było kupić inny rozmiar. W tym przypadku nie ma dużej rozmiarowej różnicy,więc ryzyko jest mniejsze ( przynajmniej w teorii ). Pomijając kwestie rozmiaru,to stawiam na Amuleta,bo ma np.lepsze przerzutki.Romet ma niby tarczówki,ale do rekreacyjnej-nawet szybkiej jazdy spokojnie wystarczą V-brake Amuleta.

 

Amulet ma ciekawszy osprzęt, niestety roweru nie da się obejrzeć i przymierzyć w sklepie stacjonarnym, a sprzedawca (Mall.pl) olewa zapytania od klientów.

Na plus dla Rometa to sporo punktów serwisowych w kraju, a o serwisie Amuleta na razie nic nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam prosze o pomoc bo mam metlik w głowie moje wymiary

187cm- wzrost

87cm - krok

110kg

Upatrzylem sobie Kellys thorx 10 http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2015/gorskie/hardtail-27-5/thorx-10

ora thorx 10 (2014) http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2014/gorskie/hardtail-27-5/thorx-30#.VMgpDWiG9B0 (ten jest thorx 30 ale wymiary te same)

Czy rozmiar L 51,5cm będzie ok? niemoge sie przymierzyć a sprzedawca powiedział mi przez telefon ze moze być odrobine za mały dodam ze roweru nie będę jakoś ekstremalnie katował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy rozmiar L 51,5cm będzie ok? niemoge sie przymierzyć a sprzedawca powiedział mi przez telefon ze moze być odrobine za mały dodam ze roweru nie będę jakoś ekstremalnie katował
 http://rowerykellys.com.pl/jak-dobrac-rozmiar-ramy-pm-14.html

Jak już sprzedawca odradza Ci ten rozmiar, to raczej go posłuchaj. Według Kellysa na Twój wzrost potrzebny jest rozmiar 22" a 51,5 cm to ok. 20,27" to prawie 2" róznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Według mnie na podanej stronie najbardziej miarodajną ( bezpieczniejszą ) metodą doboru rozmiaru ramy ( MTB ) jest metoda nr.2,czyli:

długość nogi X 0,57 / 2,54 

Przy nodze 87 cm  wychodzi więc 19,5".

Można zatem przyjąć,że rama 19"  to minimum,a 20" to maksimum ( z niewielką tolerancją w górę ).

Uważam,że dane z tabel są zawyżone i te 22"  to może byłyby dobre ( CROSS ),ale w MTB to już przesada.

Wydaje mi się,że rozmiar L-51,5 cm przy 187 cm wzrostu i nodze 87 cm powinien być odpowiedni.

W przypadku Kellys Thorx 10 warto zwrócić uwagę na wygięcie górnej rury i nie ma co się rzucać na rozmiar 22" ( mają taki ? ),bo w awaryjnej sytuacji może się to boleśnie skończyć,

 

Moim zdaniem lepiej mieć ramę mniejszą i ewentualnie skorygować to ustawieniami mostka i sztycy podsiodłowej niż kupić wielkiego "konia" i się na nim męczyć.

Z drugiej strony są pewnie osoby,które od lat jeżdżą na dużych ramach i dobrze im z tym,więc: co kto lubi.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakie znaczenie ma rozmiar rury podsiodlowej jeśli rower x w rozmiarze 20 może mieć wyżej przekrok i krótszą górną rurę od 19" innego producenta? Krótsza rama to wyżej środek ciężkości, wieksza szansa na otb, mniej stabilności ale ponoć lepsza sterowność, tylko łatwiej sterować czymś co ma nisko środek ciężkości rozłożony pomiędzy kołami(patrz sportowe samochody).

Jeździłem 610 tt przy wzroście 189, teraz mam 63,5 i jest owiele lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tylko jakie znaczenie ma rozmiar rury podsiodlowej jeśli rower x w rozmiarze 20 może mieć wyżej przekrok i krótszą górną rurę od 19" innego producenta? Krótsza rama to wyżej środek ciężkości, wieksza szansa na otb, mniej stabilności ale ponoć lepsza sterowność, tylko łatwiej sterować czymś co ma nisko środek ciężkości rozłożony pomiędzy kołami(patrz sportowe samochody).

Jeździłem 610 tt przy wzroście 189, teraz mam 63,5 i jest owiele lepiej.

 

Nie od dziś wiadomo,że ramy różnych producentów- nawet w tym samym rozmiarze ( czyt. o takiej samej długości rury podsiodłowej )- mogą się różnić geometrią.

Wniosek z tego taki,że najlepiej przymierzać się do roweru w sklepie,a nie wirtualnie  ( chociaż w dzisiejszych czasach są pewnie programy służące do tego ).

 

Na marginesie dodam,że posiadam dwa rowery tej samej marki i o takim samym oznaczeniu rozmiarowym ( dzieli je co prawda dekada i starszy nie ma amortyzatora,a nowszy ma wyższy profil opon )

,a w praktyce różnią się znacznie wysokością  ( 5-7 cm ).

 

Z tego co piszesz wynika,że preferujesz bardziej pochyloną pozycję-jazda sportowa ?

Czy może rura 61 była dla Ciebie za krótka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam ramy/roweru dla żony. Obecnie jeździ ona z marnym skutkiem (boli ją kark) na starym "góralu" rama ok 18,5 cala. Widzę, że rower jest dla niej po prostu niewygodny. 

 

Żona ma 163 cm wzrostu, proporcjonalne ręce (rozpiętość ramion 163) i absurdalną długość wewnętrzną nogi 77-78 cm. 

 

Z długości nogi wychodzi duża rama, ale wiem, że odległość od kierownicy sprawia jej spore problemy (mocno zgarbiona pozycja). Rama powinna być w dużym rozmiarze, ale krótka i z wysoko położoną kierownicą. Jest coś takiego? Ew. jakie optymalne wymiary powinna mieć rama. 

 

Jeździmy głównie po bocznych i leśnych drogach (nada się każdy mtb, trek, cross)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który Cube krótki? Reaction Gtc z 630mm czy Elite z 637mm w rozmiarze 20,2? Canyon z podobnym przekrokiem w rozmiarze 19 oferuje 610mm.

@KrissDeValnor

Nie wiem czy 610 za krotkie czy wole bardziej pochyloną pozycję. Dłuższy rower jest wygodniejszy dla mnie (nie ma bólu rąk, nadgarstków, cierpniecia dłoni) a przy tym lepiej się prowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...